Άγχος στην καθημερινότητα μου, ταχυκαρδία τρομερή.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276

    Άγχος στην καθημερινότητα μου, ταχυκαρδία τρομερή.

    Καλησπέρα. Είμαι 22 ετών και σπουδάζω στην επαρχία. Όπου εκεί και τα καλοκαίρια δουλεύω σεζόν γιατί είναι νησί.
    Το πρόβλημα με το άγχος το έχω χρόνια το θυμάμαι από παιδί. Είναι σε έντονο βαθμό κάποιες φορές καθώς έχω τρελή ταχυκαρδία που νιώθω ότι κάνει σεισμό.
    Άγχος για το παραμικρό, πολλά στο κεφάλι μου, για την δουλειά πως θα βγει τώρα το καλοκαίρι, πως θα πάει η σχολή, τα μαθήματα τα πάντα.
    Ωστόσο είχα δυσκολία στην αναπνοή μου. Την νύχτα είχα τρομερή δύσπνοια όπου επισκέφτηκα έναν πνευμονολογο και μου είπε ότι φταίει το άγχος και να το ελαττωσω πράγμα που δεν ξέρω πως.
    Η ασχολίες που κάνω είναι ένας υπολογιστής να παίζω παιχνίδια, σε λίγο αρχίζει η εξεταστική , εκεί θα παίξει η καρδιά μου "μπαλα" με παλμούς να βαρανε τρέλα Ρίχτερ... Ειδικά όταν δουλεύω σαν σερβιτόρος πάλι το ίδιο... Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Γενικά θυμάμαι και η οικογένεια μου να είναι κάπως έτσι όλοι αγχωθεις. Ευχαριστώ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    137
    Αφου πρωτα πας στους γιατρούς και είσαι καθαρός παθολογικα, που θα είσαι κατα πασα πιθανότητα, ακολουθεί ο ψυχολογος....
    Αλλα τα ψυχολογικα αυτα θα σε ενοχλουν καιρο. Μειωσε καφε αρχικα και μετα αλκοολ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Όσο δεν το αντιμετωπίζεις με την βοήθεια κάποιου ψυχολόγου τόσο θα μεγιστοποιείται το πρόβλημα να ξέρεις...ξέρω καλα πως ειναι να ζεις με ταχυκαρδία και άγχος από τον πιο ασήμαντο λόγο μέχρι τον πιο σοβαρό...Κάνε εξετάσεις,δες τι μπορει να φταίει,μπορεί να έχεις κάποιο θέμα θυροειδή...αν βγουν καθαρές είναι ξεκάθαρα θέμα άγχους ,μην το αφήνεις γιατι τα ψυχοσωματικά ειναι άτιμο πράγμα
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Περιμένω αύριο να βγουν οι εξετάσεις που μου έγραψε ο πνευμονολογος να δούμε εάν έχω πρόβλημα με τον θυρεοειδή μου.. εκεί που μένω περισσότερο καιρό στο νησί γιατί εκεί σπουδάζω δυστυχώς είναι όλα ιδιωτικά ιατρεία και.απο όσο ξέρω παίρνουν 50€ κοντά την επίσκεψη .... Πώς θα τα βγάλω πέρα !;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Ωστόσο, αλκοόλ κάποιες φορές πίνω πολύ, ίσως ένα μπουκάλι βότκα σε 2 εβδομάδες. Τώρα δεν πίνω εδδω και κάνα 2 μηνο.. με βοηθάει για να κοιμάμαι σαν πουλακι το βράδυ αν έχω υπερένταση η αν δεν μπορώ να κοιμηθώ νωρίς.
    Όσο για τους καφέδες τώρα έναν φρεντο την ημέρα.. κάποιες φορές 2-3 αν δουλεύω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Σήμερα ειδικά με έχει πιάσει τρελή ταχυκαρδία.. ενώ κοιμηθηκα νωρίς αυτή την φορά. Σκεπτόμενος ότι.ξεκιναω δουλειά και εξεταστική..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by giannis97 View Post
    Σήμερα ειδικά με έχει πιάσει τρελή ταχυκαρδία.. ενώ κοιμηθηκα νωρίς αυτή την φορά. Σκεπτόμενος ότι.ξεκιναω δουλειά και εξεταστική..
    Είδες...επειδή το σκέφτεσαι είναι...άρα ξεκάθαρα θέμα άγχους όλο αυτό..μήπως να ελεγες ότι λόγω σπουδών μπορείς να διαθέσεις λιγότερα; Πολλοί το καταλαβαινουν πάντως και κάνουν μια καλύτερη τιμή
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

Similar Threads

  1. Αγχος και τρομερη υπερένταση
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 23-04-2019, 23:35
  2. Πιστευετε οτι στην καθημερινοτητα υπαρχει φλερτ;
    By ippotis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 01-12-2015, 23:42
  3. ταχυκαρδία από το άγχος
    By giannis97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2014, 00:03
  4. Ταχυκαρδία, άγχος και άλλα
    By agxwtikos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-01-2014, 00:32
  5. Ταχυκαρδία και άγχος.
    By White Hawk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-2013, 23:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •