Αυτοκτονίες..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Αυτοκτονίες..

    Καλησπέρα παιδιά ήθελα να γράψω κάτι για τις αυτοκτονίες γιατί πολλά έχω ακούσει και διαβάσει τον τελευταίο καιρό.. θυμάμαι όταν ήμουν μικρός είχαμε στη γειτονιά ένα φαρμακοποιό νέο και παντρεμένο πολύ καλός άνθρωπος και βοηθούσε το συνάνθρωπο εμένα μου είχε βγάλει ένα ένα τα αγκάθια από αχινό που είχα πατήσει εκείνο το καλοκαίρι και μετά από λίγα χρόνια έμαθα ότι αυτοκτόνησε, μια ξαδέρφη της μάνας μου ο άντρας της αυτοκτόνησε και μια άλλη συγγενής μας πάλι αυτοκτόνησε ο άντρας της και η μητέρα ενός γνωστού μου αυτοκτόνησε όπως και η μητέρα μιας συναδέλφου.. επίσης διάσημοι άνθρωποι νέοι σε ηλικία από 40 και κάτω ωραίοι μοντέλα με λεφτά και χλιδατη ζωή.. και αναρωτιέμαι γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο; Για ποιο λόγο αφαιρούν την ίδια τους τη ζωή;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Κι εμένα αυτοκτόνησε ένας καλός μου ξάδελφος, πολύ πετυχημένος στη ζωή του παντρεμένος με παιδιά.
    Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος το έκανε από περιέργεια για το επέκεινα και γιατί δεν ήθελε τα γηρατειά, δηλαδή να είναι ανήμπορος και να επιβαρύνει την οικογένειά του με τις ανάγκες των γηρατειών.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Και εμένα αυτοκτόνησε η γιαγιά μου σκέψου... Άνθρωπος με αγχωδη διαταραχή χρόνων... Φοβόταν πολύ. Και όμως στα 90 της βρήκε το θάρρος να το κάνει. Εννοείται πως από τότε έχω χειροτερεψει πολύ. Κάθε μέρα την φέρνω στο μυαλό μου και δεν μπιρω να το πιστέψω. Την λάτρευα και εκείνη το ίδιο. Αρνούμαι να το αποδεχθώ. Είναι σαν να βλέπω την εικόνα αυτή μπροστά μου από τις περιγραφές, παρόλο που δεν πήγα εννοείται εκεί! Δεν ξέρω αν θα συνέλθω ποτέ

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    εμενα ο πατερας μου αυτοκτονησε το 2004. ειχαν χωρισει οι γονεις μου οταν ημουν μικρος με την αδερφη μου. τοτε δεν με πειραξε και τοσο. αλλα οσο μεγαλωνω το σκεφτομαι και φοβαμε μην κανω και εγω το ιδιο. εχω γινει ποιο καχυποπτος με τους ανθρωπους αυτο με βοηθαει να κινουμε σε σταθερες βασεις...

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    με παρακουλουθει ο ψυχιατρος μου ιδιωτης ειναι... αλλα σκεφτομαι να παω και σε κεντρο ψυχικης υγειας...

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    οτι και να μου φερεις σε αυτον τον κοσμο παντα θα νιωθω μεσα μου ενα κενο....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    οτι και να μου φερεις σε αυτον τον κοσμο παντα θα νιωθω μεσα μου ενα κενο....
    Έτσι ακριβώς φίλε μου είμαι και γω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    είναι μια διέξοδος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    είναι μια διέξοδος
    Η αυτοκτονία δεν είναι μία διέξοδος, είναι έξοδος σκέτο και οριστική.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Εγώ θα μιλήσω κι από τις δύο πλευρές, ας τα πάρω με χρονολογική σειρά...

    Καταρχήν, έχω προσπαθήσει πάνω από μία φορά ν' αυτοκτονήσω... Ο λόγος δεν ήταν πάντα ο ίδιος αλλά ήταν ίδια η θλίψη κι η δυστυχία που ένιωθα και που πίστευα ότι οι δυσάρεστες καταστάσεις που περνάω δεν θα σταματήσουν ποτέ... Κάποιες υφίστανται ακόμα και δεν θεωρώ ότι το έχω ξεπεράσει εντελώς αλλά το παλεύω με τις λίγες δυνάμεις που έχω...

    Αλλά όπως είπα έχω βρεθεί και στην άλλη θέση, αυτήν του ανθρώπου που έφυγε κάποιος γνωστός του μ' αυτόν τον τρόπο... Πρόκειται για έναν γείτονα και παλιό μου συμμαθητή, συνεπώς νέο άνθρωπο, ήταν σαράντα χρονών... Δεν ξέρω τι τον έσπρωξε σ' αυτό αλλά έτσι πήρα μια γεύση από το τι ένιωσαν οι δικοί μου με τις προσπάθειες που έκανα κι αυτό μ' έκανε να το δω αλλιώς, δεν το ξεπέρασα εντελώς αλλά κατάλαβα πόσο πόνεσαν και φοβήθηκαν βλέποντας την οικογένεια του διαλυμένη απ' τη θλίψη αλλά και το πως ένιωσα εγώ που ένας νέος άνθρωπος χάθηκε έτσι... Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα τώρα όσον αφορά τα δικά μου αισθήματα αλλά σίγουρα ένιωσα μια μεγάλη αναστάτωση κι ότι ήταν άδικο αυτό το τέλος...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    και εμενα μου περναει απο το μυαλο αλλα η ζωη ειναι ωραια ρε παιδια οπως και να το κανουμε.......

  12. #12
    Παιδιά κι εμένα μου έχει περάσει από το μυαλό μερικές φορές αυτό το διάστημα του ενάμιση χρόνου που έφυγε ο φίλος μου από τη ζωή και σε κάποιες στιγμές έντονης στεναχωριας θλίψης και ενοχών.. έχω σκεφτεί την αυτοκτονία ως λύτρωση ενώ ποτέ πριν δεν ήμουν τέτοιος άνθρωπος

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •