Πως να ανταπεξέλθω ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    2

    Πως να ανταπεξέλθω ?

    Γειά σας, θα ήθελα και εγω με την σειρα μου να πω την ιστορια μου .Δεν εχω ξαναγραψει σε τετοια forum , οποτε σε περιπτωση που ο γραπτος μου λογος σας κουραζει με συγχωρειτε εκ των προτερων. Εμενα η κατασταση μου ξεκινησε πριν 5 χρονια περιπου με ιδψ και αγχωδεις διαταραχες . Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να αρχιζω να μενω σπιτι και αυτο με την σειρα του μου δημιουργησε κοινωνικη φοβια , με εντονο αγχος οταν βρισκομαι με κοσμο. Για πολλα χρονια προσπαθουσα με ολα αυτα, καταφερα να ξεπερασω το ιδψ μονη μου και στη συνεχεια αρχισα να πιεζω τον εαυτο μου ωστε να βγω εξω. Πριν 6 μηνες λοιπον αποφασισα να αλλαξω πολη , να αρχισω απο την αρχη την ζωη μου. Ετσι, βρηκα δουλεια (με πολυ αγχος φυσικα) , γνωρισα και ενα παιδι και γενικα ημουνα πολυ καλα . Φυσικα ειχα αγχος αλλα το διαχειριζομουν. Ωστοσο, με την κατασταση που προεκυψε με τον ιο, εγω ουσα μονη στην Αθηνα αρχισα να εχω κρισεις πανικου, το αγορι μου δεν ηθελε να παω σπιτι του γιατι δουλευε και το θεωρουσε ρισκο.Ετσι, γυρισα πισω στην πολη μου με τρελο αγχος μηπως και ηρεμησω. Ωστοσο, το αγορι μου με χωρισε , εγω ενιωσα οτι το αγχος μου και ολο αυτο που περνουσα δεν του αρεσε. Εγω αρχισα να νιωθω χειροτερα , δεν ηξερα πως θα μπορουσα για δευτερη φορα να σταθω στα ποδια μου και ετσι πηρα την αποφαση να αρχισω να ladose ( αυτα μου εδωσε ο γιατρος) .Τωρα ειμαι στην πεμπτη μερα και φοβαμαι μηπως εχουν παρενεργειες και φυσικα φοβαμαι οτι δεν θα μπορουσε ποτε να εχω μια φυσιολογικη ζωη. Κουραστηκα αλλο με το αγχος , δεν θελω να ειμαι ετσι. Εχω παλεψει πολλα χρονια με ολα αυτα , θελω επιτελους να τελειωνει ολο αυτο. Θα ηθελα να μαθω αν σας βοηθησαν τα φαρμακα στην κοινωνικη φοβια , αμα κανατε κατι αλλο ωστε να το αλλαξετε ολο αυτο και φυσικα αμα τα ladose ειχαν παρενεργειες σε εσας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Vasiliki132 View Post
    Γειά σας, θα ήθελα και εγω με την σειρα μου να πω την ιστορια μου .Δεν εχω ξαναγραψει σε τετοια forum , οποτε σε περιπτωση που ο γραπτος μου λογος σας κουραζει με συγχωρειτε εκ των προτερων. Εμενα η κατασταση μου ξεκινησε πριν 5 χρονια περιπου με ιδψ και αγχωδεις διαταραχες . Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να αρχιζω να μενω σπιτι και αυτο με την σειρα του μου δημιουργησε κοινωνικη φοβια , με εντονο αγχος οταν βρισκομαι με κοσμο. Για πολλα χρονια προσπαθουσα με ολα αυτα, καταφερα να ξεπερασω το ιδψ μονη μου και στη συνεχεια αρχισα να πιεζω τον εαυτο μου ωστε να βγω εξω. Πριν 6 μηνες λοιπον αποφασισα να αλλαξω πολη , να αρχισω απο την αρχη την ζωη μου. Ετσι, βρηκα δουλεια (με πολυ αγχος φυσικα) , γνωρισα και ενα παιδι και γενικα ημουνα πολυ καλα . Φυσικα ειχα αγχος αλλα το διαχειριζομουν. Ωστοσο, με την κατασταση που προεκυψε με τον ιο, εγω ουσα μονη στην Αθηνα αρχισα να εχω κρισεις πανικου, το αγορι μου δεν ηθελε να παω σπιτι του γιατι δουλευε και το θεωρουσε ρισκο.Ετσι, γυρισα πισω στην πολη μου με τρελο αγχος μηπως και ηρεμησω. Ωστοσο, το αγορι μου με χωρισε , εγω ενιωσα οτι το αγχος μου και ολο αυτο που περνουσα δεν του αρεσε. Εγω αρχισα να νιωθω χειροτερα , δεν ηξερα πως θα μπορουσα για δευτερη φορα να σταθω στα ποδια μου και ετσι πηρα την αποφαση να αρχισω να ladose ( αυτα μου εδωσε ο γιατρος) .Τωρα ειμαι στην πεμπτη μερα και φοβαμαι μηπως εχουν παρενεργειες και φυσικα φοβαμαι οτι δεν θα μπορουσε ποτε να εχω μια φυσιολογικη ζωη. Κουραστηκα αλλο με το αγχος , δεν θελω να ειμαι ετσι. Εχω παλεψει πολλα χρονια με ολα αυτα , θελω επιτελους να τελειωνει ολο αυτο. Θα ηθελα να μαθω αν σας βοηθησαν τα φαρμακα στην κοινωνικη φοβια , αμα κανατε κατι αλλο ωστε να το αλλαξετε ολο αυτο και φυσικα αμα τα ladose ειχαν παρενεργειες σε εσας.
    Λοιπόν τα έχω πάρει ήδη 2 φορές και μάλλον πάω και για τρίτη γιατί λόγω του ιού κτλ και εγώ έχω κρίσεις πανικού και πλέον δεν μπορώ να βγω από το σπίτι. Παρενέργειες αν δεν σου έχουν κάνει ήδη είσαι κομπλέ. Εγώ το μόνο που ένιωθα και τις δυο φορές ήταν κάτι σαν εσωτερικό κάψιμο το βράδυ. Σαν να ήταν πολύ ζεστό το αίμα μου. Τίποτα τραγικό όμως. Στις 15 μέρες θα καταλάβεις διάφορα και στον μήνα θα νιώθεις καλά. Στο δίμηνο τρίμηνο θα νιώθεις πλέον τελείως λειτουργική. Τουλάχιστον έτσι λειτούργησε σε εμένα. Ωστοσο όσο τα έπαιρνα ήμουν τελείως ανοργασμική. Έχουν περάσει και στιγμές που δεν νιώθω τίποτα απολύτως, σαν να μην κάνω σεξ. Και επιπλέον βάζω κάποια κιλά.
    Υπομονή και ελπίζω όλα να φτιάξουν γρήγορα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    2
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Την μονη παρενεργεια που εχω ειναι λιγο νευρικοτητα και τρεμουλο την οποια βεβαια την ειχα και πριν τα φαρμακα. Οσο για την περιπτωση του σεξ νομιζω οταν φτανουμε σε αυτο το σημειο προτιμουμε να ειμαστε λειτουργικοι σε αλλους τομεις και ισως να δινουμε και τοσο σημασια σε αυτον. Ευελπιστω να πανε ολα καλα και με την δικια σου περιπτωση και υπομονη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Ενώ είχες θέματα με το άγχος πως κατάφερες και πήγες σε άλλη πόλη? Για μενα με το άγχος που έχω και τον φόβο ούτε στο ίδιο μέρος που μένω φοβάμαι να πάω να βρω δουλειά, όχι για τον κορονοϊό, για τον κόσμο τι θα κάνω, πως θα το κάνω και γενικά όλα τα σκέφτομαι..
    Εγώ έχω κατάθλιψη, έχει δύο χρόνια κάνω θεραπεία με φάρμακα και ψυχολόγο, παίρνω deprevix και matepil είναι και για το ανχος αν και εμένα δεν με βοηθάνε οσο θα ήθελα, φυσικά φταίνε και πολλά,το περιβάλλον η με τα άτομα που είναι γύρω σου κτλ.. To ladose ακουστά το έχω... Ελπίζω να σε βοηθήσει ακόμα είναι 5 ημέρα θα αρχίσεις πιστεύω να βλέπεις διαφορά της επόμενες ημέρες...

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ ΣΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ
    By msor in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2011, 10:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •