Πιστεύετε στο πεπρωμένο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Πιστεύετε στο πεπρωμένο;

    Καλησπέρα παιδιά πιστεύετε στο πεπρωμένο; Ότι δηλαδή ότι συμβαίνει είναι για κάποιο λόγο; Ότι δε μπορούμε να το αλλάξουμε; Ότι κάποια πράγματα γίνονται ώστε να καταλήξουμε κάπου σε κάποιο αποτέλεσμα;

  2. #2
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλησπέρα παιδιά πιστεύετε στο πεπρωμένο; Ότι δηλαδή ότι συμβαίνει είναι για κάποιο λόγο; Ότι δε μπορούμε να το αλλάξουμε; Ότι κάποια πράγματα γίνονται ώστε να καταλήξουμε κάπου σε κάποιο αποτέλεσμα;
    Ναι έχω αρχίσει να το πιστεύω σιγά σιγά για ένα συγκεκριμένο θέμα μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Το πεπρωμένο μας φτιαχνεται από τις επιλογές μας...σε αυτό έχω καταλήξει..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  4. #4
    Κι εγώ το ίδιο για ένα συγκεκριμένο θέμα μου γιατί όλα έγιναν έτσι με τέτοιο τρόπο ώστε να έχει κακή κατάληξη..
    Quote Originally Posted by nightwalker77777 View Post
    Ναι έχω αρχίσει να το πιστεύω σιγά σιγά για ένα συγκεκριμένο θέμα μου.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Κι εγώ το ίδιο για ένα συγκεκριμένο θέμα μου γιατί όλα έγιναν έτσι με τέτοιο τρόπο ώστε να έχει κακή κατάληξη..
    Ωωωω.. Κρίμα

  6. #6
    Ναι, έχω αρχίσει να πιστεύω στο πεπρωμένο.

    Πεπρωμένο είναι το να ακολουθήσεις στη ζωή σου αυτό που νιώθεις μέσα σου να σε ελκύει ως ο χώρος γαλήνης, ανεκλάλητης χαράς, ενθουσιασμού της ψυχής όταν είσαι στην ηλικία των 16 ετών. Και όχι αυτό που σε εκείνες τις ηλικίες σε ενθουσιάζει ως η εντύπωση της σκέψης κι η φιλοδοξία της ότι είσαι φτιαγμένος γι αυτό κι ως το φαίνεσθαι το οποίο συνήθως βάζεις ως αυτοσκοπό να πραγματώσεις. Ομως αυτό δεν είναι το πεπρωμένο σου, διότι το πεπρωμένο σου είναι το πρώτο ως αυτό που διάλεξε το βαθύτερο είναι της ψυχής σου και το οποίο μέσα σου κυριάρχησε και στο οποίο η ψυχή σου αυθόρμητα καταφεύγει μέσα στη σκέψη σου όταν βρεθείς σε δύσκολα ή αποτυχίες. Κι αυτό το πρώτο είναι λες και γεννήθηκες γι αυτό, ίσως συνέβαλε σ αυτό το περιβάλλον σου στα νηπιακά και παιδικά σου χρόνια, το οποίο συνηδητοποιεί ως πεπρωμένο σου αυτό το βαθύτερο είναι σου ως το πεπρωμένο σου στην ηλικία που προανέφερα.

    Αν αυτό το πρώτο δεν το ακολουθήσεις απ εκείνη την ηλικία και δωθείς στο δεύτερο όσο περνάνε τα χρόνια τόσο περισσότερο θα ανακαλύπτεις ότι το δεύτερο στο οποίο είσαι είναι δύσκολο, δεν σου παράγει τα αποτελέσματα που επιθυμούσες τότε, όμως αυτό το δεύτερο ήδη έβαλε τη ζωή σου σε ένα καλούπι το οποίο όσο μέτριο κι αν είναι δεν μπορείς πλέον να εγκαταλείψεις για να δωθείς στο πρώτο, διότι αυτά που ήδη είδες, με αυτά με τα οποία συνήθισες να έχεις και να ζεις έχουν ήδη παγιωθεί μέσα σου και μόνο με άλμα, τεράστια υπέρβαση μπορείς να πας στο πρώτο. Αυτό το πρώτο πάντα υπάρχει μέσα σου, ως αυτό που είναι η αληθινή κλίση σου ασχέτως αν ποτέ το πραγματώσεις ή όχι.

    Θα χαιρόμουν αν άκουγα σκέψεις στην άποψη μου αυτή στην οποία κατέληξα.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Το πεπρωμένο μας φτιαχνεται από τις επιλογές μας...σε αυτό έχω καταλήξει..
    γεια,
    εαν ειχες γεννηθει αναπηρος θα ελεγες διαφορετικα.
    οπως και αν ειχες γεννηθει αρνι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    χα χα! επανεφερα ενα παλαιο θεμα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλησπέρα παιδιά πιστεύετε στο πεπρωμένο; Ότι δηλαδή ότι συμβαίνει είναι για κάποιο λόγο; Ότι δε μπορούμε να το αλλάξουμε; Ότι κάποια πράγματα γίνονται ώστε να καταλήξουμε κάπου σε κάποιο αποτέλεσμα;

    όχι.
    ό,τι, όχι. κάτι, ναι.
    μπορούμε πολλά.
    ναι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Υπάρχουν πράγματα που δεν εξαρτώνται από εμάς αλλά υπάρχουν και πάρα πολλά που τα επηρεάζουμε με αποφάσεις μας ακόμη και σε καθημερινό επίπεδο. Δεν πιστεύω στα μεταφυσικά αν υπονοεις κάτι τέτοιο. Ότι οι επιλογές μας βρίσκονται σε μια συνάφεια και συνάρτηση με την προσωπικότητα μας και με το περιβάλλον ναι, προφανώς. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει επιλογή.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Τίποτα δεν γίνεται για κάποιο λόγο, δλδ για κάποιο σκοπό. Αυτά είναι βολικές πεποιθήσεις που μας ανακουφίζουν από το βάρος της ατομικής ευθύνης.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλησπέρα παιδιά πιστεύετε στο πεπρωμένο; Ότι δηλαδή ότι συμβαίνει είναι για κάποιο λόγο; Ότι δε μπορούμε να το αλλάξουμε; Ότι κάποια πράγματα γίνονται ώστε να καταλήξουμε κάπου σε κάποιο αποτέλεσμα;
    Στους ανθρώπους αρέσει να δίνουν εξηγήσεις για τα πάντα. Γιατί αυτό το άτομο που ήξερα έπαθε αυτό; γιατί έπαθα αυτήν την αποτυχία; γιατί εκεί δεν πηγε όπως το περίμενα; όταν γίνονται αυτά και έχουν διαφορετικη εξέλιξη, Εντάξει έγινε γιατί ήταν γραφτό να είμαστε μαζί, ή να μην είμαστε.. και τα λοιπά!

    Μόνο ένας ευσεβης άνθρωπος και θρησκαλατρης θα αφενοταν στα χέρια του Θεού, εκεί που είναι να ταλαιπωρουμε το μυαλό μας, γιατί για ότι δεν γίνεται δεν το αφήνουμε στον Θεό; Εκείνος ξέρει καλύτερα από εμάς γιατί έγινε αυτό

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ούτε στην θεία πρόνοια πιστεύω. Άλλο να πιστεύεις σε κάτι ανώτερο και άλλο να πιστεύεις ότι ασχολείται με την καθημερινότητα μας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Ζουμε σε ενα χαοτικο συμπαν,οπου ολα ειναι πιθανα βασει νομου πιθανοτητων.Αλλοι ανθρωποι ειναι τυχεροι,αλλοι ατυχοι,και βεβαια παιζουν ρολο και οι επιλογες που κανουμε,πως μεγαλωσαμε,το περιβαλλον γυρω μας...οποτε οχι.Δεν πιστευω οτι ολα ειναι γραφτα.Απλως νομιζω οτι τα περι πεπρωμενου ειναι μια μπουρδα παλαιοτερων γενιων,με παρωχημενες αντιληψεις ,πιθανως και θρησκοληπτων ανθρωπων.Και πολυ σωστα οπως αναφερθηκε πιο πανω,καποιοι με αυτα τα πιστευω προσπαθουν πολλες φορες να βγαλουν τις ευθυνες απο πανω τους.

Similar Threads

  1. Πιστεύετε
    By maria4 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 44
    Last Post: 19-10-2017, 16:59
  2. τι πιστευετε?????
    By ερη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-11-2014, 18:44
  3. Πιστεύετε ότι...
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 03-12-2013, 18:03
  4. πεπρωμενο
    By astanapane in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 16-04-2013, 09:47
  5. τι πιστευετε πως εχω?
    By IreneK_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 42
    Last Post: 17-01-2009, 22:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •