Άγχος για ταξίδι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15

    Άγχος για ταξίδι

    Καλησπέρα!!
    Αύριο φεύγω για ταξίδι και έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Φοβάμαι ότι μπορεί να πάθω κάτι και δεν θα με σώσει κανείς, έχω αγχωθεί γιατί κατεβαίνω για δουλειά και φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι στο καράβι. Ξέρω ότι είναι μέσα στο μυαλό μου, αλλά έχω πόνο στον αυχένα και ζαλίζομαι μέσα στο κεφάλι μου και φοβάμαι να πάρω το αυτοκίνητο αύριο. Επίσης, βλέπω κάτι κυκλακια και χθες το βράδυ τα έβλεπα διπλά και δυσκολεύουν να εστίασω. Δεν έχω όρεξη να φύγω από την πόλη μου και προτιμώ να μείνω εδώ ή έστω να αναβάλλω το ταξίδι μου.
    Να σημειώσω ότι έχω πάει σε καρδιολόγο, παθολόγο και οφθαλμίατρο και μου είπαν ότι είμαι μια χαρά.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν εχει παθει κανεις τιποτα σε πλοιο , εσυ θα παθεις ? αλλο ταυτοκινητο , αμα ζαλιζεσαι , μην οδηγησεις ....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Φοβάμαι αν με πιάσει κάτι μέσα στο καράβι και γενικά έχω αγχωθεί πολύ με την όλη κατάσταση που ανέφερα προηγουμένως

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by crystallia View Post
    Φοβάμαι αν με πιάσει κάτι μέσα στο καράβι και γενικά έχω αγχωθεί πολύ με την όλη κατάσταση που ανέφερα προηγουμένως
    σε ζαλιζει το καραβι;
    υπαρχει χαπακι για την ναυτια. μπορεις να το παρεις πριν ξεκινησεις γιατι θα σε χαλαρωσει κιολας. φερνει υπνηλια.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Γενικά ζαλίζομαι αυτές τις μέρες από το άγχος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by crystallia View Post
    Γενικά ζαλίζομαι αυτές τις μέρες από το άγχος
    κοιτα.. προφανως ειναι ενα χρονιο προβλημα που εχεις.
    δεν αντιμετωπιζονται ετσι στο ποδι αυτα, πριν απο ενα ταξιδι που προεκυψε...
    πρεπει να το δεις σοβαρα και να απευθυνθεις σε εναν θεραπευτη μηπως και σε βοηθησει . δεν παιρνω κι ορκο οτι θα σε βοηθησει , γιατι πρεπει να βρεις καλο, και δεν ειναι ολοι καλοι.
    αλλα πριν το συγκεκριμενο ταξιδι, τι να σου πουμε δλδ;.
    αν νομιζεις οτι δεν θα το αντεξεις, ακυρωσε.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κοιτα.. προφανως ειναι ενα χρονιο προβλημα που εχεις.
    δεν αντιμετωπιζονται ετσι στο ποδι αυτα, πριν απο ενα ταξιδι που προεκυψε...
    πρεπει να το δεις σοβαρα και να απευθυνθεις σε εναν θεραπευτη μηπως και σε βοηθησει . δεν παιρνω κι ορκο οτι θα σε βοηθησει , γιατι πρεπει να βρεις καλο, και δεν ειναι ολοι καλοι.
    αλλα πριν το συγκεκριμενο ταξιδι, τι να σου πουμε δλδ;.
    αν νομιζεις οτι δεν θα το αντεξεις, ακυρωσε.
    Πηγαίνω σε θεραπευτή, αλλά δεν ξέρω τι με έχει πιάσει. Από τη μια, μου λένε οι γονείς μου ότι πρέπει να ξεπεράσω το φόβο μου και από την άλλη φοβάμαι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by crystallia View Post
    Πηγαίνω σε θεραπευτή, αλλά δεν ξέρω τι με έχει πιάσει. Από τη μια, μου λένε οι γονείς μου ότι πρέπει να ξεπεράσω το φόβο μου και από την άλλη φοβάμαι.
    ο θεραπευτης τι λεει;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ο θεραπευτης τι λεει;
    Μου είπε σήμερα να φύγω αύριο και όταν τον ξαναπήρα τηλέφωνο, είπε να φύγω σε 10 μέρες. Δεν ξέρω τι να κάνω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by crystallia View Post
    Μου είπε σήμερα να φύγω αύριο και όταν τον ξαναπήρα τηλέφωνο, είπε να φύγω σε 10 μέρες. Δεν ξέρω τι να κάνω.
    αν δεν ξερεις τι να κανεις, προτεινω να κανεις αυτο που σου λεει ο θεραπευτης.
    για καποιον λόγο αποφασισες να τον εμπιστευθεις.
    αφου δεν μπορεις να βγαλεις ακρη, κανε οτι σου λεει εκεινος.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν δεν ξερεις τι να κανεις, προτεινω να κανεις αυτο που σου λεει ο θεραπευτης.
    για καποιον λόγο αποφασισες να τον εμπιστευθεις.
    αφου δεν μπορεις να βγαλεις ακρη, κανε οτι σου λεει εκεινος.
    Άρα να φύγω σε 10 μέρες??

  12. #12
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by crystallia View Post
    Καλησπέρα!!
    Αύριο φεύγω για ταξίδι και έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Φοβάμαι ότι μπορεί να πάθω κάτι και δεν θα με σώσει κανείς, έχω αγχωθεί γιατί κατεβαίνω για δουλειά και φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι στο καράβι. Ξέρω ότι είναι μέσα στο μυαλό μου, αλλά έχω πόνο στον αυχένα και ζαλίζομαι μέσα στο κεφάλι μου και φοβάμαι να πάρω το αυτοκίνητο αύριο. Επίσης, βλέπω κάτι κυκλακια και χθες το βράδυ τα έβλεπα διπλά και δυσκολεύουν να εστίασω. Δεν έχω όρεξη να φύγω από την πόλη μου και προτιμώ να μείνω εδώ ή έστω να αναβάλλω το ταξίδι μου.
    Να σημειώσω ότι έχω πάει σε καρδιολόγο, παθολόγο και οφθαλμίατρο και μου είπαν ότι είμαι μια χαρά.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Γειά σου κορίτσι με το ωραίο όνομα.
    Σου έχει ξανασυμβεί αυτό σε προηγουμενο ταξίδι?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by crystallia View Post
    Άρα να φύγω σε 10 μέρες??
    αν σου το ειπε απολυτα και αποφασιστικα, ναι.
    αν σου εβαλε προυποθεσεις, πχ για το ποσο ασχημα νοιωθεις, κλπ, θα δεις πρωτα ποσο σοβαρα εισαι. αν δεν καταλαβες τι σου ειπε, ξαναρωτα τον.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Γειά σου κορίτσι με το ωραίο όνομα.
    Σου έχει ξανασυμβεί αυτό σε προηγουμενο ταξίδι?
    Πρώτη φορά με πιάνει τέτοιος πανικός...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γνώμη μου είναι να πας το ταξίδι σου και να προσπαθήσεις να μιλάς με κόσμο στο καράβι ή να αποσπάς την προσοχή σου με κάποιο τρόπο από τις αρνητικές σκέψεις. Στην καλύτερη περίπτωση θα χαλαρώσεις και θα απολαύσεις το ταξίδι και την αλλαγή περιβάλλοντος. Στην χειρότερη περίπτωση απλά θα αισθάνεσαι άσχημα, θα ιδρώνεις, θα ξειδρώνεις, θα έχεις τρέμουλο, αίσθημα πνιγμού, θα βλέπεις κύκλους και θα έχεις ταχυκαρδίες. Άντε στην ακόμα χειρότερη να λιποθυμήσεις. Θα μου πεις τι σου λέω κι εγώ τώρα... Θα σου πω τι λέω. Ε, και λοιπόν; Όλος ο κόσμος μπορεί να νοιώσει μια αδιαθεσία σε ένα καράβι. Και τι έγινε δηλαδή; Και μόνο που θα πας και θα κάνεις αυτό το βήμα, ακόμα κι αν κάτι πάει στραβά, είναι μία πρόοδος. Τόλμησες να κάνεις κάτι που το φοβόσουν. Κι αν αισθανθείς χάλια ή γίνει κάτι, σκέψου πόσοι έσπευσαν να σε βοηθήσουν. Πάντα θα υπάρχει κάποιος πρόθυμος να βοηθήσει τριγύρω. Όσο περίεργη κι αν είναι η πρώτη φορά που κάνεις κάτι που σε φοβίζει, τόσο πιο εύκολες θα είναι οι επόμενες. Με το να κάθεσαι και να αδρανείς και να δίνεις χώρο στους φόβους σου δεν πετυχαίνεις τίποτα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. άγχος για ταξίδι
    By ioannis2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 25-08-2010, 11:28
  2. χειμερινο ταξιδι-αγχος
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 12-01-2010, 12:31
  3. άγχος σε ταξίδι
    By nionios2009 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 06-02-2009, 01:19
  4. Αγχος , Κρίσεις Πανικού, και ... Μεγάλο Ταξιδι
    By Sad_Knight in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2007, 10:53
  5. Ταξίδι ..
    By dragonfly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 24-09-2007, 12:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •