Αντικαταθλιπτικά και σεξουαλική ζωή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    3

    Exclamation Αντικαταθλιπτικά και σεξουαλική ζωή

    Καλησπέρα,

    Πρόσφατα διαγνώστηκα με αγχώδη διαταραχή και αρχικά συμπτώματα κατάθλιψης και ο γιατρός μου συνταγογράφησε 10mg Escitalopram και Xanax καθημερινά. Έχω διαβάσει για τις παρενέργειες που μπορεί να έχει το συγκεκριμένο φάρμακο και δεν με ενδιαφέρει καμία άλλη πέρα από τον αντίκτυπο που μπορεί να έχει στο σεξουαλικό τομέα. Υπάρχει κανείς που να ξέρει κάτι παραπάνω από προσωπική εμπειρία; Μπορεί η σεξουαλική διάθεση να επηρεάζεται από την πεσμένη ψυχολογία και όχι από το φάρμακο τελικά; Διάβασα ότι μερικοί ακόμα και αφότου σταματήσουν να λαμβάνουν το φάρμακο εξακολουθούν να έχουν προβλήματα με τη σεξουαλική τους διάθεση και την ικανότητα να φτάσουν σε οργασμό. Είμαι ακόμα νέος και με ενδιαφέρει αρκετά η σεξουαλική μου ζωή.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    106
    Γεια σου.Ναι.Τουλαχιστον σε εμένα και η κατάθλιψη και η αγχωδης διαταραχή μου είχαν μειώσει την επιθυμία.Επισης το αντικαταθλιπτικό ladose ακόμα περισσότερο,με δυσκολία κορύφωσης και διάθεσης επίσης.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Η σεξουαλική ζωή για εμένα είναι ανύπαρκτη εντελώς. Παίρνω effexor αλλα δεν θελω να το ριξω αποκλειστικά σε αυτό θεωρώ πως και το seroquel που παίρνω επιβαρύνει την σεξουαλική κατάσταση μου

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    3
    Καλησπέρα,

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα συμπτώματα της κατάθλιψης έχουν βελτιωθεί με την αγωγή που λαμβάνετε ενώ η σεξουαλική δυσλειτουργία επιμένει; Έχετε μιλήσει με τον γιατρό σας για αυτό το θέμα; Και αν ναι τι σας έχει πει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Netro View Post
    Καλησπέρα,

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα συμπτώματα της κατάθλιψης έχουν βελτιωθεί με την αγωγή που λαμβάνετε ενώ η σεξουαλική δυσλειτουργία επιμένει; Έχετε μιλήσει με τον γιατρό σας για αυτό το θέμα; Και αν ναι τι σας έχει πει;
    Προσωπικά το εχουμε συζητησει και δεν υπάρχει εναλλακτική οποτε απλώς το αποδέχομαι δεν μπορω να κάνω κάτι όταν βρισκομαι σε αγωγή. Οταν την διακοπτω επανέρχομαι στα φυσιολογικά μου επίπεδα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    εγώ ειμαι γυναικα και με τα μινιτραν μου έχει φύγει η διαθεση για σεξ και εχω επώδυνους οργασμους
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    δυστυχως ριχνουν τη σεξουαλικη διαθεση και τη στυση. Αυτο εχει συμβει σε μενα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    3
    Ακόμα και αν αυτό είναι το τίμημα των αντικαταθλιπτικών τουλάχιστον θέλω να ξέρω ότι θα επιστρέψω στα φυσιολογικά επίπεδα όταν σταματήσω την αγωγή. Διάβασα ότι πολλοί δεν καταφέρνουν να επανέλθουν στο 100% και αυτό με προβληματίζει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Netro View Post
    Ακόμα και αν αυτό είναι το τίμημα των αντικαταθλιπτικών τουλάχιστον θέλω να ξέρω ότι θα επιστρέψω στα φυσιολογικά επίπεδα όταν σταματήσω την αγωγή. Διάβασα ότι πολλοί δεν καταφέρνουν να επανέλθουν στο 100% και αυτό με προβληματίζει.
    Πως μπορείς να το γνωρίζεις αυτό όμως ή ένας γιατρός; Εγώ πιστεύω πως κανεις γκατρός δεν θα υπέγραφε κάτι τέτοιο, να σου εγγυάται ότι δεν θα συμβει κάτι όταν αναφέρεται ως παρενέργεια στο φυλλο οδηγιών.

  10. #10
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Netro View Post
    Ακόμα και αν αυτό είναι το τίμημα των αντικαταθλιπτικών τουλάχιστον θέλω να ξέρω ότι θα επιστρέψω στα φυσιολογικά επίπεδα όταν σταματήσω την αγωγή. Διάβασα ότι πολλοί δεν καταφέρνουν να επανέλθουν στο 100% και αυτό με προβληματίζει.
    Να ξέρεις ότι τα αντικαταθλιπτικά είναι από τα φάρμακα που σε κάθε οργανισμό λειτουργούν διαφορετικά.
    Γι αυτό και όταν μπαίνεις σε αγωγή συχνά ακούς ότι το ίδιο χάπι σε δύο διαφορετικά άτομα ,με το ίδιος ακριβώς πρόβλημα ,είχαν τελείως διαφορετικά αποτελέσματα και τελείως διαφορετικές παρενέργειες....
    Κάθε οργανισμός λειτουργεί σαν μονάδα οπότε δεν μπορείς να έχεις σαφή εικόνα για το πώς θα αντίδραση ο δικός σου οργανισμός...

    Εδώ μέσα αυτή την στιγμή υπάρχουν άτομα που είμαστε με την ίδια αγωγή και διαβάζω για τις παρενέργειες που έχουν και απορώ γιατί εγώ δεν έχω τίποτε απ' όλα αυτά οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται!

    Καλή δύναμη σου εύχομαι και όπως λέω πάντα να ξεκινάς με ηρεμία και θετική διάθεση άλλωστε ότι σκεφτόμαστε στη ζωή μας αυτό έλκουμε!

Similar Threads

  1. Σεξουαλική ζωή στα 35
    By Papillon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 07-03-2020, 16:05
  2. Σεξουαλική φοβία
    By Christina5 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-10-2019, 02:49
  3. Σεξουαλική παρενόχληση στα 8 μου.
    By Lonely Heart in forum Κακοποίηση
    Replies: 21
    Last Post: 14-11-2015, 00:16
  4. ψυχοφαρμακα και σεξουαλικη ζωη!
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 25-03-2015, 10:12
  5. βαρος και σεξουαλικη ζωη
    By qwert_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 25
    Last Post: 04-09-2010, 21:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •