Άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: Άγχος

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    21

    Άγχος

    Αρχικά καλησπέρα. Είμαι νέος στην κοινότητα οπότε γειά σε όλους. Ηλικιακά είμαι 29 χρόνων. Δημιούργησα τον λογαριασμό γιατί θέλω να μιλήσω και να ακούσω τις απόψεις σας για αρκετά θέματα. Ξέρω πως δεν είμαστε ιατροί ούτε ψαχμω να βρω λύση σε κάτι. Απλή ανταλλαγή απόψεων. Αρχικά πιστεύω πως πρέπει να επισκεφθώ και κάποιον θεράποντα αλλά τέλος πάντων πλατιά σα ήδη αρκετά συγνώμη. Στο θέμα μας λοιπόν.

    29 χρόνων. Δίχως κάποιο παθολογικο πρόβλημα που να γνωρίζω. Άκρως αγχώδης σε σημείο αηδίας για όλα.
    Λόγω του ιού που απασχολεί την χώρα από αρκετά νωρίς, νωρίτερα από την ημερομηνία που αποφασίστηκε οικειοθελώς σταμάτησα την κυκλοφορία μου στην κοινότητα μέχρι και σήμερα.
    Μένω στο ίδιο σπίτι με οικογενεια και λίγο πολύ όλοι τους ανήκουν σε κάποια ευοαθη ομάδα είτε λόγω ηλικίας είτε κάποιας παθολογικής αιτίας. Αυτός ήταν κι ένας από τους λόγους της οικειοθελώς καραντίνας μου. Λοιπόν, δεδομένου των εξελίξεων και έχοντας να συναναστραφω με κάποιον άλλον πέρα της οικογένειας μου, παρά πολλές μέρες σκέφτομαι να ξεκινήσω να κάνω τις εξορμήσεις μου.
    Το πρόβλημα τώρα ποιο είναι?? Εξορμήσεις σημαίνουν φίλοι, κοπέλα (που έχω να τους δω 2_3 μήνες) και πες ότι στους φίλους μπορείς να διατηρήσεις μια απόσταση. Σκέφτομαι το ίδιο για την σχέση μου αλλά αυτό είναι αδύνατο. Φοβάμαι λοιπόν μην τυχόν βρεθώ φέρω κάτι σπίτι μου και βάλε σε κίνδυνο τη ζωή της οικογένειας μου. Από την άλλη όμως δεν γίνεται και να μείνω κλεισμένος μέχρι να βρεθεί κάποια λύση.. Αυτά.. Χάρηκα και πάλι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Nαι αλλά τόσο καιρό κάποιος δεν βγαίνει από το σπίτι για να ψωνίσει κτλ; Δηλαδή εκεί πως και δεν σκέφτεσαι πως όσο ρίσκο έχει το να συμβεί εκεί το ίδιο είναι να συμβεί και με την κοπέλα σου;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    21
    Ναι βέβαια. Απλά κοίτα τι γίνεται στα ψώνια η σε οτιδήποτε άλλο έχουμε βγει έχουμε χρησιμοποιήσει μάσκα η κάποια μέτρα προστασίας. Έχει τύχει βέβαια και να μη χρησιμοποιήσουμε μάσκα. Τώρα η σκέψη μου έχει γίνει περισσότερο αρνητική γιατι σ αυτή την περίπτωση δεν θα χρησιμοποιήσω μέτρα προστασίας. Η κοπέλα μου συνεχίζει να εργάζεται μετά από ένα διάστημα που είχε κλείσει η εταιρεία που δουλεύει. Όσο χρησιμοποιεί μέσα μεταφοράς τα χρησιμοποιεί με μάσκα και τα απαραίτητα μέτρα. Δεν έχει εμφανίσει κάτι όλο αυτό το διάστημα ούτε ο κύκλος της.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Cluster View Post
    Ναι βέβαια. Απλά κοίτα τι γίνεται στα ψώνια η σε οτιδήποτε άλλο έχουμε βγει έχουμε χρησιμοποιήσει μάσκα η κάποια μέτρα προστασίας. Έχει τύχει βέβαια και να μη χρησιμοποιήσουμε μάσκα. Τώρα η σκέψη μου έχει γίνει περισσότερο αρνητική γιατι σ αυτή την περίπτωση δεν θα χρησιμοποιήσω μέτρα προστασίας. Η κοπέλα μου συνεχίζει να εργάζεται μετά από ένα διάστημα που είχε κλείσει η εταιρεία που δουλεύει. Όσο χρησιμοποιεί μέσα μεταφοράς τα χρησιμοποιεί με μάσκα και τα απαραίτητα μέτρα. Δεν έχει εμφανίσει κάτι όλο αυτό το διάστημα ούτε ο κύκλος της.
    Εντάξει νομίζω πως αν η κοπέλα σου κάνει αυτά που πρέπει και τα κάνεις και εσύ δεν θα έχετε κάποιο πρόβλημα. Απλά να λαμβάνετε τα προβλεπόμενα μέτρα προστασίας. Δεν νομίζω πως αξίζει να αγχώνεσαι για τον ιο αν προσέχετε και οι δύο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    21
    Ευχαριστώ για το χρόνο σου

Similar Threads

  1. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 00:39
  2. Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 07-10-2018, 22:53
  3. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 22:06
  4. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 11:39
  5. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •