Βοήθεια/Γνώμες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Βοήθεια/Γνώμες

    Οπως έχω ξαναγραψει, δεν κοιμαμαι καλά πλεον. Ξεκίνησε ως εβδομαδιαιο επεισοδιο αυπνιας, οπου τη μια νυχτα θα κοιμομουν,την άλλη όχι, και κατέληξε τις τελευταίες δυο εβδομάδες,να κοιμαμαι μονο ενα πενταωρο την ημέρα (6 το πρωι εως 11) Παλια κοιμομουν οκταωρο, με λιγοτερες ώρες υπνο δεν νιώθω καθόλου ξεκουραστος.

    Επίσης έχω διαβάσει ότι μπορει να πεθάνεις απο λιγες ώρες υπνο και αγχωνομαι γιατί πρακτικα παιρνω και ναρκωτικά εκτός των άλλων (ζαναξ).

    Ο ψυχίατρος δεν με βοηθάει. Δεν θέλει να μου γράψει τιποτε άλλο εκτός του ζαναξ, το οποιο παιρνω σχεδόν καθημερινά, 0,25 ένα δίμηνο τώρα, κυρίως για να κοιμαμαι, και μου λέει να αρχισω το ζολοφτ. Ακόμα και να αρχισω το ζολοφτ, λύση άμεση στην αυπνια δεν πρόκειται να μου δώσει. Δεν σας φαίνεται ανευθυνο αυτό που κανει ο ψυχίατρος;

    Εχω δοκιμάσει όλες τις εναλλακτικές,τυπου βαλεριανα/μελατονινη κλπ, δεν με βοηθάνε. Είναι σαν να μην νιώθω κούραση,δεν χασμουριεμαι καν. Λες και το σώμα μου έχει ξεχάσει πώς να κοιμάται. Ισως έχω αυξημένη κορτιζόλη ή αδρεναλίνη, δεν ξέρω. Το σίγουρο ειναι ότι δεν κανει καλό στην καρδιά μου.

    Οταν πάω να κοιμηθω,δεν είναι οτι κάνω αρνητικές σκέψεις. Θα κολλήσει πχ το μυαλό μου σε ένα τραγούδι και θα το λέω μέσα μου όλη την ώρα, ακούσια. Ακόμα και ο υπνος που κάνω είναι ελαφρύς και καθόλου ξεκουραστος.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Τι σκέφτεσαι όταν είσαι ξαπλωμένος;

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Δεν σκέφτομαι τιποτα. Θα αρχισω πχ να μετραω ή θα κάνω καποια ευχάριστη σκεψη και μετά το μυαλό μου θα κολλήσει εκεί, θα αρχίσει πχ να λέει ξανά και ξανά ένα τραγούδι και την επομενη φορά που κοιταω το ρολόι ,είναι πέντε το πρωι.

  4. #4
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Οπως έχω ξαναγραψει, δεν κοιμαμαι καλά πλεον. Ξεκίνησε ως εβδομαδιαιο επεισοδιο αυπνιας, οπου τη μια νυχτα θα κοιμομουν,την άλλη όχι, και κατέληξε τις τελευταίες δυο εβδομάδες,να κοιμαμαι μονο ενα πενταωρο την ημέρα (6 το πρωι εως 11) Παλια κοιμομουν οκταωρο και με λιγοτερες ώρες υπνο,δεν νιώθω καθόλου ξεκουραστος. Επίσης έχω διαβάσει ότι μπορει να πεθάνεις απο λιγες ώρες υπνο.

    Ο ψυχίατρος δεν με βοηθάει. Δεν θέλει να μου γράψει τιποτε άλλο εκτός του ζαναξ, το οποιο παιρνω σχεδόν καθημερινά, 0,25 ένα δίμηνο τώρα, κυρίως για να κοιμαμαι, και μου λέει να αρχισω το ζολοφτ. Ακόμα και να αρχισω το ζολοφτ, λύση άμεση στην αυπνια δεν πρόκειται να μου δώσει. Δεν σας φαίνεται ανευθυνο αυτό που κανει ο ψυχίατρος;

    Εχω δοκιμάσει όλες τις εναλλακτικές,τυπου βαλεριανα/μελατονινη κλπ, δεν με βοηθάνε. Είναι σαν να μην νιώθω κούραση,δεν χασμουριεμαι καν. Λες και το σώμα μου έχει ξεχάσει πώς να κοιμάται. Ισως έχω αυξημένη κορτιζόλη ή αδρεναλίνη, δεν ξέρω. Το σίγουρο ειναι ότι δεν κανει καλό στην καρδιά μου.

    Οταν πάω να κοιμηθω,δεν είναι οτι κάνω αρνητικές σκέψεις. Θα κολλήσει πχ το μυαλό μου σε ένα τραγούδι και θα το λέω μέσα μου όλη την ώρα, ακούσια. Ακόμα και ο υπνος που κάνω είναι ελαφρύς και καθόλου ξεκουραστος.
    Σου είπε να σου γράψει ζαναξ και εσυ δεν θέλεις. Σου είπε να σου γράψει ζολοφτ και πάλι δεν θέλεις. Τι αλλο σκέφτεσαι εσυ σαν άμεση λύση;;

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Μα παιρνω ζαναξ. Δεν θέλω να το παιρνω πια όμως, το παιρνω δυο μήνες συνέχεια, αλδεν συνίσταται η χρήση του τόσο συχνά. Νιώθω ότι είμαι ναρκωμανης και ότι χωρίς υπνο και με ναρκωτικά,θα πεθανω. Εκτός του ότι έχω χάσει και κιλά,παρολο που τρωω.

    Το ζολοφτ δεν θα με βοηθήσει στον υπνο, σίγουρα όχι άμεσα.

  6. #6
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μα παιρνω ζαναξ. Δεν θέλω να το παιρνω πια όμως, το παιρνω δυο μήνες συνέχεια, αλδεν συνίσταται η χρήση του τόσο συχνά. Νιώθω ότι είμαι ναρκωμανης και ότι χωρίς υπνο και με ναρκωτικά,θα πεθανω. Εκτός του ότι έχω χάσει και κιλά,παρολο που τρωω.

    Το ζολοφτ δεν θα με βοηθήσει στον υπνο, σίγουρα όχι άμεσα.
    Ειχα χρόνια θέμα με την αϋπνία. Ειχα δοκιμάσει ολα τα φυτικά και κανενα αποτέλεσμα. Το μόνο που με βοήθησε εδω και κάποιους μηνες ειναι το CBD είτε σε χάπι είτε σε έλαιο. Υπάρχουν πολλες μορφές και διαφέρουν αναλόγως τον άνθρωπο. Υπαρχουν καταστήματα που μπορούν να σε κατατοπισουν.
    Πολλοι γιατροί πλέον το συνιστούν.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Φοβαμαι να το δοκιμασω, μην μου ανεβάσει τους χτυπους ή μη μου ρίξει την πιεση.

    Αν συνεχισω ετσι, με ναρκωτικά και χωρίς υπνο, θα πεθάνω. Εχασα άλλο ένα κιλό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Πιθανως να είσαι πιο πολύ αγχωμενος αυτή την περίοδο και γι'αυτό να μην κοιμάσαι καλά. Έχεις δοκιμάσει τα πάντα εκτός από αντικαταθλιπτικά. Δοκίμασε και αυτά, υπό την εποπτεία γιατρού θα τα παίρνεις, ξέρεις να παρατηρείς τον εαυτό σου ιατρικά, οπότε αν κάτι δεν πάει καλά θα το καταλάβεις εγκαίρως θεωρώ και θα το μεταφέρεις στον γιατρό.
    To cdb δεν βλέπω πως μπορεί να σου αυξήσει την πίεση και τους παλμούς.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Αγχωμενος είμαι γενικά, περιμενω να βγει και η αποφαση για τις γάτες, αλλά όταν είναι να με πάρει ο υπνος, αποφευγω να τα σκέφτομαι αυτά. Μπορει όμως να κολλήσει το μυαλό μου σε κάτι και να το επαναλαμβάνει συνέχεια και για αυτο το λόγο να μην μπορω να κοιμηθω.



    Φοβαμαι ότι θα μου τη ρίξει την πιεση, όχι ότι θα μου την ανεβάσει. Γενικά φοβαμαι να δοκιμαζω καινούργια σκευάσματα.

    Στο ζαναξ δεν είμαι εθισμενος,νιώθω πολυ καλύτερα τις μέρες που δεν το παιρνω, αλλά φαίνεται να έχω αναπτυξει μια συναισθηματική εξάρτηση. Αλλά εχει τυχει να μην το παρω και να κοιμηθω επταωρο και βαθιά. Φοβάμαι να το παιρνω, αλλά αν δεν το παρω ούτε στις πεντε το πρωι, ίσως δεν κοιμηθω ούτε αυτές τις 4-5 ωρες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Η σωματικη κοπωση βοηθαει. Εγω περπαταω.

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Μπα, δεν με βοηθάει. Και τώρα με τη ζεστη δύσκολα να είμαι υπερβολικα δραστήριος. Το μονο που κρατούσε οκ τον υπνο μου είναι όταν ξυπνουσα 7.30 κάθε μέρα ανεξάρτητα του τι έκανα. Αλλά απο τότε με την ορθοστατικη δεν μπορω.

Similar Threads

  1. Γνώμες
    By Maria26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 13-09-2019, 23:19
  2. γνωμες και ιδεες για βοηθεια ενος αγαπημενου προσωπου
    By Ntourntas in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 06-11-2017, 13:00
  3. Γνώμες..
    By Miss D. in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 0
    Last Post: 13-05-2017, 20:15
  4. Γνωμες για Depakine
    By giorgos1 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 11-02-2016, 12:43
  5. Γνώμες
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 07-10-2007, 08:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •