κουραστηκα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Εγω παιδια παλι εδω και μια βδομαδα κοντευω να παθω κρίση πανικου κάθε φορα που μιλαω με κόσμο. Αρχισε εντελώς ξαφνικα και δεν ειχα πριν απο αυτο το παραμικρό κοινωνικό άγχος.

    Μπορει κάτι τετοιο να ξεκινησει απο κατι οργανικό στο κεφαλι που προκαλεί αλλαγη στην προσωπικότητα;
    εχεις δοκιμασει
    GABA? L-theanine??

  2. #17
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    εχεις δοκιμασει
    GABA? L-theanine??
    Δε ξερω καν τι ειναι αυτά. Αρχισα cipralex και lexotanil μεχρι να με πιασει η δραση του πρώτου

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Δεν είμαι σίγουρος ότι η έκθεση βοηθάει να γίνεις καλύτερα... πλέον.

    Να μην γίνεις χειρότερα ναι. Σίγουρα αν δεν βγεις απ'το σπίτι σου για πολύ καιρό, η φοβία σου θα είναι μεγαλύτερη.

    Αλλά για να γιατρευτείς πρέπει να κάνεις έκθεση αλλάζοντας ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ λίγο λίγο τις σκέψεις σου.

    Εγώ ας πούμε έχω μεγάλο πρόβλημα με την βλεματική επαφή στην δουλειά.

    Φοβάμαι ότι προκαλώ στους άλλους αμηχανία και ψάχνω για σημάδια που επιβεβαιώνουν τον φόβο μου.

    Αυτό με οδηγεί να αποφεύγω κάποιες φορές το βλέμμα των άλλων, και ίσως αυτό όντως να προκαλεί αυτό που φοβάμαι.

    Αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

    Όσο δεν αλλάζουν οι σκέψεις, τόσο δεν διορθώνεται το πρόβλημα. Εκτός αν πάρεις τα σπέσιαλ φάρμακα πχ τραμαντόλ, μαόι και γωδεξέρωτι.

    Που σου βελτιώνουν ριζικά τη διάθεση.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Καλησπέρα παιδιά,
    αντιμετώπιζω και εγω πρόβλημα με κοινωνική φοβία αλλα σε πολύ συγκεκριμένες περιστάσεις. Έχω πάρα πολύ άγχος όταν πρόκειται να κάνω μια παρουσίαση στη δουλειά μου, όταν βγαίνω ραντεβού με έναν καινούριο άντρα, όταν χρειάζεται να εκφέρω τη γνώμη μου μπροστά σε άτομα που δεν γνωρίζω καλά και διάφορα άλλα παρεμφερή. Από το πολύ άγχος έχω και σωματικά συμπτώματα όπως ταχυκαρδία, τρέμουλο, αυξάνεται η θερμοκρασία του σώματος μου και δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά.
    Πρόσφατα επισκέφθηκα ψυχίατρο και μου έδωσε αγωγή με abilify και enlift αρχικά σε πολύ χαμηλές δόσεις και τώρα έχω φτάσει τα 5ml abilify και 10mg enlift.
    Στην αρχή είχα μερικές παρενέργειες και μετά τη βδομάδα ένιωσα λιγο καλύτερα. Στις 2 εβδομάδες είδα αρκετή διαφορά στο άγχος και τις πολλές σκέψεις αλλά τώρα πάλι νιώθω στάσιμη. Μπορώ να πω ότι έπεσα και λιγάκι ψυχολογικά. Παίρνω 1 μήνα το abilify και 2 εβδομάδες το enlift γιατί με δυσκόλευαν πολύ στην αρχή ταυτόχρονα και τα 2. Έχει κανείς εμπειρία απο αυτα τα φάρμακα? Κάποιος με κοινωνική φοβία?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by kartpal View Post
    Καλησπέρα παιδιά,
    αντιμετώπιζω και εγω πρόβλημα με κοινωνική φοβία αλλα σε πολύ συγκεκριμένες περιστάσεις. Έχω πάρα πολύ άγχος όταν πρόκειται να κάνω μια παρουσίαση στη δουλειά μου, όταν βγαίνω ραντεβού με έναν καινούριο άντρα, όταν χρειάζεται να εκφέρω τη γνώμη μου μπροστά σε άτομα που δεν γνωρίζω καλά και διάφορα άλλα παρεμφερή. Από το πολύ άγχος έχω και σωματικά συμπτώματα όπως ταχυκαρδία, τρέμουλο, αυξάνεται η θερμοκρασία του σώματος μου και δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά.
    Πρόσφατα επισκέφθηκα ψυχίατρο και μου έδωσε αγωγή με abilify και enlift αρχικά σε πολύ χαμηλές δόσεις και τώρα έχω φτάσει τα 5ml abilify και 10mg enlift.
    Στην αρχή είχα μερικές παρενέργειες και μετά τη βδομάδα ένιωσα λιγο καλύτερα. Στις 2 εβδομάδες είδα αρκετή διαφορά στο άγχος και τις πολλές σκέψεις αλλά τώρα πάλι νιώθω στάσιμη. Μπορώ να πω ότι έπεσα και λιγάκι ψυχολογικά. Παίρνω 1 μήνα το abilify και 2 εβδομάδες το enlift γιατί με δυσκόλευαν πολύ στην αρχή ταυτόχρονα και τα 2. Έχει κανείς εμπειρία απο αυτα τα φάρμακα? Κάποιος με κοινωνική φοβία?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Γειά σου αν θες να γράψεις το θέμα σου πήγαινε να ανοίξεις ένα δικό σου θέμα. Εδώ δεν θα το δει κανείς γιατι το έγραψες ως απάντηση στο θέμα του Mike.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Ως ένα σημείο μπορώ να σε καταλάβω, ειδικά αυτό που μιλάς σε κάποιον και κολλάς στο τι θα πεις είναι το χειρότερο μου, εγώ από το έντονο ανχος και φόβο συνέχεια όλο σκέφτομαι ένα σωρό σενάρια για το τι θα πάει στραβά για κάτι που θέλω να κάνω οτιδήποτε και αν είναι αυτό στο θέμα με κόσμο η να πάω σε τράπεζα ή νοσοκομείο η κάτι άλλο.... Δεν ξέρω άμα το έχεις και εσύ αυτό εγώ παράδειγμα όταν είμαι πολύ ώρα με κόσμο και γυρνάω σπίτι με ποιανει ένα σφίξιμο στο στήθος και δεν ηρεμώ από το ανχος...

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by MariLen233 View Post
    Γειά σου αν θες να γράψεις το θέμα σου πήγαινε να ανοίξεις ένα δικό σου θέμα. Εδώ δεν θα το δει κανείς γιατι το έγραψες ως απάντηση στο θέμα του Mike.
    A ok είμαι καινούριο μέλος και ακόμα ψάχνω τα κατατόπια. Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση.

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Ως ένα σημείο μπορώ να σε καταλάβω, ειδικά αυτό που μιλάς σε κάποιον και κολλάς στο τι θα πεις είναι το χειρότερο μου, εγώ από το έντονο ανχος και φόβο συνέχεια όλο σκέφτομαι ένα σωρό σενάρια για το τι θα πάει στραβά για κάτι που θέλω να κάνω οτιδήποτε και αν είναι αυτό στο θέμα με κόσμο η να πάω σε τράπεζα ή νοσοκομείο η κάτι άλλο.... Δεν ξέρω άμα το έχεις και εσύ αυτό εγώ παράδειγμα όταν είμαι πολύ ώρα με κόσμο και γυρνάω σπίτι με ποιανει ένα σφίξιμο στο στήθος και δεν ηρεμώ από το ανχος...
    Ναι σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κάποιες φορές το παθαίνω και γω όταν είμαι εξω με πολλά άτομα που δεν γνωρίζω. Όχι τόσο με τον κόσμο τριγύρω όσο όταν πρέπει να τους συναναστραφώ σε κάποια κοινή παρέα. Τα ίδια σκέφτομαι και γω, μήπως πω κάτι και ρεζιλευτώ ή χρειαστεί να πω τη γνώμη μου για κάτι μπροστά σε όλους. Ασε δράμα, έχω αποφύγει πολλές επαγγελματικές συναναστροφές γι αυτό τον λόγο.

    Έχεις δοκιμάσει εσύ να κάνεις κάτι? Εννοώ ψυχοθεραπεία ή κάποια αγωγή. Εγω μόνο με ψυχοθεραπεία δεν κατάφερα πολλά. Ό,τι και να μου πουν το σώμα μου αντιδράει. Λες και έχει γραφτεί όλο αυτό στο dna μου, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Να σε ρωτήσω έχεις δοκιμάσει να πάρεις κάποιο αγχολυτικό ή αντικαταθλιπτικό και δεν είδες κανένα αποτέλεσμα? Τουλάχιστον να καταστέλλουν τα σωματικά συμπτώματα

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά να ξέρεις ότι το κοινωνικό άγχος με τα χρόνια μειώνεται.Οσο αποκτάς αυτοεκτίμηση κ αυτόπεποιθηση αυτό μειώνεται. Στα είκοσι μου είχα κοινωνική φοβία μακάρι να χα πάρει τότε κάποιο αντικαταθληπτικο θα ήταν πιο εύκολα το αντιμετώπιζα μόνη μου. Χάνεις πολλά απ τη ζωή αλήθεια είναι κ τώρα αν μου πεις να μιλήσω μπροστά σε δέκα άτομα δεν μπορώ αλλά δε χρειάζεται κιόλας να το κάνω μου αρκεί που μπορώ να πάω για καφέ μπορώ να μπω στο λεοφωρειο μπορώ να πάω σε μια συνέντευξη για δουλειά. Το κλειδί είναι να είσαι περήφανος για τον εαυτό σου γι αυτά που ξέρεις γι αυτά που έχεις κερδίσει για τις ικανότητες σου να πιστεύεις σε σένα. Σ αυτά μπορεί να σε βοηθήσει μόνο ο ψυχολόγος. Ο ψυχίατρος θα γράψει τα φάρμακα αν τα χρειαζεσαι

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Kartpal καλησπέρα άργησα πολύ να γράψω συγνώμη...
    Κάνω ψυχοθεραπεία και παίρνω δύο διαφορετικά φάρμακα, το παλεύω πολύ άλλες φορές νιώθω καλύτερα άλλες όχι άλλες είμαι σε κατάσταση δεν θέλω να υπάρχω αν κατάλαβες τι εννοώ, πέρσι ήμουν λίγο καλύτερα έκανα προσπάθεια σε θέμα δουλειάς φέτος λόγο και με αυτόν τον ιό κλείστηκα πάρα πολύ και δεν είμαι σε καλή ψυχολογία και ας περνώ και φάρμακα, και εγώ θέλω να κάνω πράγματα αλλά το μυαλό μου έχει ένα πρόβλημα για όλα...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Καλησπέρα stefamw αυτό το βότανο το kanna, που μπορείς να βρεις στην Ελλάδα? Γιατί ψάχνω και αντί για αυτό μου βγάζει κανναβη...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κουράστηκα !
    By mango in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 25-05-2020, 17:48
  2. Κουραστηκα
    By fiLm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 17-01-2012, 13:08
  3. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.....
    By georks in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 05-09-2011, 17:05
  4. κουραστηκα
    By yiouli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-02-2011, 10:34
  5. Κουράστηκα
    By Sofia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 24-12-2006, 12:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •