Πάχυνση - Κιλα και ταυτιση..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    davidh
    Guest

    Πάχυνση - Κιλα και ταυτιση..

    Ρε παιδια εχω την εντυπωση οτι παχαινω λογω αυτων των ανθρωπων (πλειοψηφεια) που βλεπω.
    Πχ. εδω που ζω 17 χρόνια τώρα (ορεινα) ειναι ολοι αρκουδιαριδες..
    Πριν ερθω εδω και πριν αρρωστησω και πριν αρχισω φαρμακα, ημουν μια ζωη αδυνατος.
    Ετσι κι εγω χωρις να το ξερω υπαρχει πιθανοτητα να ταυτιζεται το σωμα μου με τον κοσμο που βλεπω περισσοτερο;;...
    Μηπως ειναι στην κοινωνια του ανρωπου; οτι βλεπει να γινετε ;;...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    αρκουδιάριδες; Really?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    μπα μηπως εχεται παρομοιες διατροφικεσ σηνηθειες? παντως τα φαρμακα παχαινουν

  4. #4
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    αρκουδιάριδες; Really?
    Βουνισιοι εννοω

  5. #5
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    μπα μηπως εχεται παρομοιες διατροφικεσ σηνηθειες? παντως τα φαρμακα παχαινουν
    Δεν ξερω εγω νομιζω ταυτιζεται σωμα και ψυχολογια. Πχ εγω θα ελεγα εχω πιο λεπτα αισθηματα ενω αυτοι ειναι brutal.
    Σκεψου τωρα να περπατας να τρως μια τυροπιτα και ο απο πισω σου να τραβαει ροχαλες.. και αυτο να συμβαινει συχνα σε ολη την πολη..
    Χαριτολογωντας θα ελεγα πως ειμαι ενα αγριογουρουνο με λεπτα συναισθηματα.. :P
    Επισης υπαρχει μια ερευνα που λεει οτι ζευγαρια που (παντρεμενοι πχ.) ζουνε πολλα χρονια μαζι αρχιζουν και μοιαζουν τα χαρακτηριστηκα τους απο τα τοσα χρονια συμβιωσης.. \
    Κι αυτο ταυτιση ειναι.. πιθανων να εχω δικιο αν και πιστευω οτι εχω δικιο..

  6. #6
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Ρε παιδια εχω την εντυπωση οτι παχαινω λογω αυτων των ανθρωπων (πλειοψηφεια) που βλεπω.
    Πχ. εδω που ζω 17 χρόνια τώρα (ορεινα) ειναι ολοι αρκουδιαριδες..
    Πριν ερθω εδω και πριν αρρωστησω και πριν αρχισω φαρμακα, ημουν μια ζωη αδυνατος.
    Ετσι κι εγω χωρις να το ξερω υπαρχει πιθανοτητα να ταυτιζεται το σωμα μου με τον κοσμο που βλεπω περισσοτερο;;...
    Μηπως ειναι στην κοινωνια του ανρωπου; οτι βλεπει να γινετε ;;...
    Οι άνθρωποι τείνουν να μιμούνται συμπεριφορές, ναι αυτο ισχύει. Για να μπορέσουν να επιβιώσουν, να προσαρμόστουν, να γίνουν αποδεκτοι κτλ.

    Τα κιλά όμως δεν εχουν καμία σχέση με αυτό. Ίσως θα μπορούσε να στέκει σαν θεωρία αυτό αν ήθελες να προσαρμοστείς στο περιβαλλον και αντέγραφες τις διατροφικές τους συνήθειες. Που πάλι δεν στέκει, δεν νομίζω στα ορεινά να εχουν τόσο διαφορετικη διατροφή απο οτι λίγο - πολύ στην υπόλοιπη Ελλάδα.
    Ίσως αυτό το σενάριο θα έστεκε σε μια ξένη χώρα, με τελείως διαφορετικές συνήθειες απο τις δικες μας.

    Το πιο πιθανό είναι να έχεις παχύνει απο τα χάπια. Όπως επίσης και απο την ακινησία. Μπορεί να μην κινεισαι αρκετά μέσα στην μέρα..

  7. #7
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Οι άνθρωποι τείνουν να μιμούνται συμπεριφορές, ναι αυτο ισχύει. Για να μπορέσουν να επιβιώσουν, να προσαρμόστουν, να γίνουν αποδεκτοι κτλ.

    Τα κιλά όμως δεν εχουν καμία σχέση με αυτό. Ίσως θα μπορούσε να στέκει σαν θεωρία αυτό αν ήθελες να προσαρμοστείς στο περιβαλλον και αντέγραφες τις διατροφικές τους συνήθειες. Που πάλι δεν στέκει, δεν νομίζω στα ορεινά να εχουν τόσο διαφορετικη διατροφή απο οτι λίγο - πολύ στην υπόλοιπη Ελλάδα.
    Ίσως αυτό το σενάριο θα έστεκε σε μια ξένη χώρα, με τελείως διαφορετικές συνήθειες απο τις δικες μας.

    Το πιο πιθανό είναι να έχεις παχύνει απο τα χάπια. Όπως επίσης και απο την ακινησία. Μπορεί να μην κινεισαι αρκετά μέσα στην μέρα..
    Aγαπητέ τα χάπια δεν παχαίνουν με την έννοια που το νομίζουμε, είναι αλήθεια όμως ότι αρκετά από αυτά ανοίγουν την όρεξη και παχαίνει το κακής ποιότητας φαγητό που τρώμε. Αν συνεχώς πεινάω και τρώω χόρτα, σαλάτες, φρούτα και άπαχο κρέας, δεν θα παχύνω όπως αν τρώω πατατάκια, γαριδάκια, σοκολάτες, πάστες, τούρτες, παγωτό κτλ και πίνω όλη μέρα αναψυκτικά κ.α.

    Σωστό αυτό που λες για την ακινησία, πρέπει ο φίλος μας να βγαίνει να περπατάει συνέχεια, 4-5 χλμ την ημέρα.

    Τώρα οι άνθρωποι του χωριού, είναι άνθρωποι του χωριού, όχι αστροφυσικοί, οικονομολόγοι, φιλόσοφοι και βιοχημικοί. Έχουν νοοτροπία του χωριού και μάλλον μηδενική μόρφωση, δεν φταίνε αυτοί βέβαια έτσι είναι τα χωριά συνήθως.

Similar Threads

  1. Καταθλιψη και ταυτιση με καταστασεις και προσωπα..
    By Confused889 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 01-05-2018, 16:54
  2. ΤΑΥΤΙΣΗ
    By Θεολόγος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 19-11-2013, 01:56
  3. παχυνση ενδομητριου
    By aiglh! in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 30
    Last Post: 02-09-2013, 10:14
  4. ΤΑΥΤΙΣΗ;
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 02-04-2013, 09:07
  5. Ταυτιση................
    By ανεμος in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 10
    Last Post: 29-11-2010, 04:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •