νιωθω οτι πνιγομαι.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    νιωθω οτι πνιγομαι.....

    για να το ξεδιαλυνω και εγω μεσα στο κεφαλι μου.
    νιωθω πολλες φορες οτι πνιγμομαι.. δεν μπορω να αναπνευσω...
    αυτο θεωρητε ταση αυτοκτονιας? η μια ανχωδεις διαταραχη?
    εχω μπερδευτει.....γιατι το εχω περασει μεσα μου οτι παει να πει οτι κλαταρω και οτι θελω να πεθανω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    θα ελεγα απο το αγχος

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    θα ελεγα απο το αγχος
    οκ σε ευχαριστω....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    βλεπεις καποιον ειδικο , παιρνεις καποια αγωγη?

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    υποτιθετε οτι πασχω απο ψυχωση η διπολικη διαταραχη. ακομα δεν εχει αποσαφηνηστει αυτο ενω παιρνω την αγωγη εδω και 8 χρονια... μαλλον απο ψυχωση.. παιρνω αντιψυχωσικο ολανζαπινη. δεν με ενδιαφερει απο τι πασχω αλλα το να ειμαι καλα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    υποτιθετε οτι πασχω απο ψυχωση η διπολικη διαταραχη. ακομα δεν εχει αποσαφηνηστει αυτο ενω παιρνω την αγωγη εδω και 8 χρονια... μαλλον απο ψυχωση.. παιρνω αντιψυχωσικο ολανζαπινη. δεν με ενδιαφερει απο τι πασχω αλλα το να ειμαι καλα...
    για πες μου...βλεπεις διαφορα περιεργα πραγματα? σε εναν γιατρο πας ολα αυτα χρονια?
    πως εισαι τωρα εισαι καλα? το εχεις ξεπερασει?

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    μερικες φορες εχω εκριξεις θυμου. και νομιζω με το φαρμακο δεν με αφηνει να κανω τρελες. θα ηθελα να φυγω απο τα φαρμακα αλλα μια κουβεντα ειναι αυτο. παντως δεν ακουω φωνες. εχω αλλαξει 3 ψυχιατρους. ο τελευταιος τωρα προσπαθει να δει απο τι πασχω. εχω και βαρυ ιστορικο. ειχα κανει δυο αποπειρες αυτοκτονιας. ηπια 2 κουτια ντεπον. και τις δυο φορες. αλλα το ειπα κατευθυαν και εκανα πληση στομαχου. ηθελε μια γιατρος να με κλεισει σε κλινικη. και ακομα αυτο σκεφτομαι να παω σε κλινικη αλλα δεν μπορω να παρατησω με τιποτα τα πραγματα που κανω. πχ βολτες με το μηχανακι μου, πολλους καφεδες τσιγαρο κτλ. ο πρωτος γιατρος λοιπον του ειπα οτι σκεφτομουν να κανω κακο στον ευατο μου και στους γυρω μου και ηθελε να με κλεισει σε κλινικη. δεν πηγα. δεν λεω οτι εχω ποιοτικη ζωη. αλλα δεν μπορω εκει μεσα. νιωθω οτι θα γινω χειροτερα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    μερικες φορες εχω εκριξεις θυμου. και νομιζω με το φαρμακο δεν με αφηνει να κανω τρελες. θα ηθελα να φυγω απο τα φαρμακα αλλα μια κουβεντα ειναι αυτο. παντως δεν ακουω φωνες. εχω αλλαξει 3 ψυχιατρους. ο τελευταιος τωρα προσπαθει να δει απο τι πασχω. εχω και βαρυ ιστορικο. ειχα κανει δυο αποπειρες αυτοκτονιας. ηπια 2 κουτια ντεπον. και τις δυο φορες. αλλα το ειπα κατευθυαν και εκανα πληση στομαχου. ηθελε μια γιατρος να με κλεισει σε κλινικη. και ακομα αυτο σκεφτομαι να παω σε κλινικη αλλα δεν μπορω να παρατησω με τιποτα τα πραγματα που κανω. πχ βολτες με το μηχανακι μου, πολλους καφεδες τσιγαρο κτλ. ο πρωτος γιατρος λοιπον του ειπα οτι σκεφτομουν να κανω κακο στον ευατο μου και στους γυρω μου και ηθελε να με κλεισει σε κλινικη. δεν πηγα. δεν λεω οτι εχω ποιοτικη ζωη. αλλα δεν μπορω εκει μεσα. νιωθω οτι θα γινω χειροτερα.
    ωραια ας αρχισουμε στο οτι εισαι λειτουργικος , δεν ακους φωνες...και δν εχεις παραισθησεις π.χ δν πιστευεις οτι σε παρακολουθουν η οτιδηποτε αλλο..αυτο ειναι καλο...
    οσο για το παρελθον ασε το πισω μην το σκεφτεσαι...η ζωη ειναι πολυ ωραια..μην το ξανακανεις αυτο..σκεψου τους γονεις σου...και οποιος αλλο αγαπας...απο την μια στιγμη στην αλλη η ζωη αλλαζει...
    εκτος απο αυτο κανεις καποιο χομπυ? ασχολεισαι με κατι να βοηθαει και το μυαλο? κατι που να σε ηρεμει απο το αγχος και τη ενταση?

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    δεν μπορω με τιποτα την γυμναστικη. σκεφτομουν παω και σε κεντρο ψυχικης υγειας. αλλα ειναι μεγαλη η αποσταση απο εδω που μενω και εκτος αυτου θα παρει καιρο να μπω σε προγραμμα. ασε που θα μπλεξω. αμα κατσω και τους πω οτι υπαρξιακο εχω θα με βυθησουν περισσοτερο στο προβλημα. για αυτο το αποφευγω. εχω το γιατρο που με βλεπει καθε μηνα. αυτο φτανει.
    απο χομπι... δεν εχω χομπι μωρε. τουλαχιστον στην παρουσα φαση δεν θελω να κανω κατι. δεν εχω κινητρο δεν ξερω. και αυτο το περπατημα ας πουμε ειναι κουραστικο να το κανεις μονος σου. μπαινω στην διαδικασια να σκεφτομαι τα προβληματα μου και αυτο με χαλαει. οποτε το απορριπτω.
    παιρναει η μερα με λιγη δυσκολια. υπαρχουν διακυμανσεις μεσα στην μερα στην ψυχολογια μου. αλλα το παλευω. δεν θελω να μπω σε κλινηκη. προς το παρων. μονο στην εσχατη λυση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    δεν μπορω με τιποτα την γυμναστικη. σκεφτομουν παω και σε κεντρο ψυχικης υγειας. αλλα ειναι μεγαλη η αποσταση απο εδω που μενω και εκτος αυτου θα παρει καιρο να μπω σε προγραμμα. ασε που θα μπλεξω. αμα κατσω και τους πω οτι υπαρξιακο εχω θα με βυθησουν περισσοτερο στο προβλημα. για αυτο το αποφευγω. εχω το γιατρο που με βλεπει καθε μηνα. αυτο φτανει.
    απο χομπι... δεν εχω χομπι μωρε. τουλαχιστον στην παρουσα φαση δεν θελω να κανω κατι. δεν εχω κινητρο δεν ξερω. και αυτο το περπατημα ας πουμε ειναι κουραστικο να το κανεις μονος σου. μπαινω στην διαδικασια να σκεφτομαι τα προβληματα μου και αυτο με χαλαει. οποτε το απορριπτω.
    παιρναει η μερα με λιγη δυσκολια. υπαρχουν διακυμανσεις μεσα στην μερα στην ψυχολογια μου. αλλα το παλευω. δεν θελω να μπω σε κλινηκη. προς το παρων. μονο στην εσχατη λυση.
    ase thn κλινικη....απλα πρεπει να βρεις να κανεις μερικα πραγματα μεσα στην ημερα θα σ εβοηθησει πολυ...
    να ξαναγινεις λειτουργικος..ξερω στην αρχη βαριεσαι ειναι βουνο κ.λ.π....δν σ ειπα απαραιτητα να κανεις γυμναστικη....αλλα οτι και να κανεις θα βοηθησει την κατασταση σου.
    γνωστους φιλους εχεις κανεναν?

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    οικογενεια μονο εχω που πολλες φορες δεν με καταλαβαινει.... ετσι νιωθω. φιλους οχι δεν εχω μονο γνωστους...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    ναι οικογενεια πολλες φορες δν καταλαβαινει δυστυχως...
    δεν θες να κανεις κατι να κοινωνικοποιηθεις? η θεωρεις οτι εισαι ανετοιμος ακομα?

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    να κανω τι? πηγαινω για καφε μονος μου.. λεω και 2 καλημερες και τιποτα αλλο αυτο....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    μπορεις να αρχισεις απο τις ομαδες αυτοβοηθειας....
    η να γραφτεις σε μια σχολη απο κατι π σ αρεσει οπως ορειβατικη η ακομα και χομπιστικη με συλλογες υπαρχουν απειρες....

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    ειμαι επαρχια φιλε... νασε καλα για την βοηθεια μου. εχω την αδερφη μου με το παιδακι της και καπως παιρναει η ωρα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πνιγομαι
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-05-2020, 07:59
  2. Νιώθω να πνιγομαι
    By Kissa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 21-09-2019, 15:58
  3. Νιώθω να πνίγομαι
    By miel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 01-07-2014, 19:50
  4. Νιώθω οτι πνίγομαι
    By nicole_evan in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 07-03-2014, 09:28
  5. Πνιγομαι..
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 01-02-2012, 13:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •