Ρε παίδες που θα πάει;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    35

    Ρε παίδες που θα πάει;;;;

    Παιδιά καλησπέρα, χρειάζομαι τη βοήθεια σας για κάτι, και τ γνώμη . Λοιπόν έχω εδώ και 5 χρόνια βασανίζομαι με ψυχολογικά πήρα αντικαταθλιπτικά πέρασα κατάθλιψη αγχώδη διαταραχή και ιψδ Το θέμα μ είναι άλλο. Μέχρι πριν 5 χρόνια ήμουν αεικίνητος δηλαδή στα 18 μου έως τότε μετά π ξεκίνησαν τ ψυχολικα άρχισα να κοιμάμαι όλη μερα και να κάθομαι, φοβάμαι μην είναι σχιζοφρένεια γιατί παιδιά σηκώνομαι από τ κρεβάτι και μετά θέλω να ξαπλώνω συνέχεια Όχι από κούραση άλλα πως να σας το εξηγησω σηκώνομαι και ντρέπομαι με τον τρόπο π περπατάω π κινω τα χέρια μου γενικά νιώθω άσχημα με τον εαυτό μ και αυτό με κάνει να θέλω να ξαπλώνω ακόμα και όταν κάθομαι στον καναπέ νιώθω κόμπλεξ. Έχει κανένας τέτοια συμπτώματα;;;;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Tod179 View Post
    Παιδιά καλησπέρα, χρειάζομαι τη βοήθεια σας για κάτι, και τ γνώμη . Λοιπόν έχω εδώ και 5 χρόνια βασανίζομαι με ψυχολογικά πήρα αντικαταθλιπτικά πέρασα κατάθλιψη αγχώδη διαταραχή και ιψδ Το θέμα μ είναι άλλο. Μέχρι πριν 5 χρόνια ήμουν αεικίνητος δηλαδή στα 18 μου έως τότε μετά π ξεκίνησαν τ ψυχολικα άρχισα να κοιμάμαι όλη μερα και να κάθομαι, φοβάμαι μην είναι σχιζοφρένεια γιατί παιδιά σηκώνομαι από τ κρεβάτι και μετά θέλω να ξαπλώνω συνέχεια Όχι από κούραση άλλα πως να σας το εξηγησω σηκώνομαι και ντρέπομαι με τον τρόπο π περπατάω π κινω τα χέρια μου γενικά νιώθω άσχημα με τον εαυτό μ και αυτό με κάνει να θέλω να ξαπλώνω ακόμα και όταν κάθομαι στον καναπέ νιώθω κόμπλεξ. Έχει κανένας τέτοια συμπτώματα;;;;;;;
    Δεν νομίζω ότι είναι σχιζοφρένεια... στη σχιζοφρένεια ακούς φωνές κλπ... βέβαια ένας γιατρός θα σου τα πει καλύτερα... οπότε κανόνισε ραντεβού και μην αγχώνεσαι άδικα...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Εγώ είμαι αναβλητικός.
    Σαν να με πιάνει μια βαρεμάρα και δεν έχω διάθεση ούτε να κουνηθώ.
    Σκέφτομαι να κάνω κάτι (πχ να παω να φτιάξω ένα καφέ) και δεν το κάνω ή το κάνω μετά απο ώρα.
    Βέβαια είναι στο χαρακτήρα μου. Είμαι εσωστρεφής, εχω φοβίες, φοβάμαι το άγνωστο και την αποτυχία για αυτό και δεν είμαι καθόλου τολμηρωος. Το άγχος μου εμφανίζετε με ψυχοσωματικα που εκδηλώνοντε με ενόχληση στο στομάχι κτλ

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    35
    Ρε παιδιά κανένας Τα ίδια συμπτώματα.;; θα χαζέψω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Σχιζοφρενεια αποκλείεται.. μελαγχολια-ηπια κατάθλιψη φαίνεται..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Καλησπέρα. Μήπως να συμβουλευτείς τον γιατρό σου; Ίσως να σε βοηθήσει θεραπεία (ψυχοθεραπεία ή φαρμακευτική αγωγή) για να μην σκέφτεσαι την εικόνα σου με τρόπο που να σε κάνει αδρανή. Σαν σύμπτωμα του άγχους σου και της OCD φαίνεται

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    κάπου
    Posts
    22
    Εγώ κάποτε (γύρω στα είκοσι) που είχα κατάθλιψη, σηκωνόμουν από το κρεβάτι όπου περνούσα σχεδόν όλη μου τη μέρα και σαν να άλλαζε ο χώρος: ο διάδρομος μάκραινε, τα χρώματα άλλαζαν, σαν να είχα πάρει τίποτα περίεργο... Ένιωθα το μυαλό μου κάτι φορές λες και ήταν ένα κλικ πριν την τρέλα. Νομίζω ότι είναι από την κατάθλιψη αυτό που νιώθεις και ότι, όσο την πολεμάς, αν το πάρεις απόφαση δηλαδή και βγεις έξω, περπατήσεις, λίγο-λίγο, μέρα με τη μέρα, θα φύγει. Επίσης, η άσκηση γενικά κάνει καλό στο πώς διαχειριζόμαστε και νιώθουμε το σώμα μας. Εκτός απ' το περπάτημα, δοκίμασε να κάνεις μόνος σου, στο σπίτι, διάφορες κινήσεις, όχι απαραίτητα γυμναστική, απλά κινήσεις, ό,τι νιώθεις καλά. Κύκλους με τα χέρια, περιστροφές κορμού, σκέψου σαν να είσαι παιδί που παίζει. Κάνει καλό στο νευρικό σύστημα. Μην κάθεσαι άλλο, αλήθεια σου λέω, δεν βγάζει πουθενά.

Similar Threads

  1. δεν πάει αλλο ...
    By Logic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 06-07-2018, 15:57
  2. λιγη βοηθεια παιδες!!!
    By baland in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 02-04-2015, 13:43
  3. παει παει η νηπενθες!
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 30-12-2011, 19:36
  4. Παιδες ξερεται καπια τοποθεσια που να εχει ντοκιμαντερ ψυχολογιας ......
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-01-2011, 18:03
  5. Σεξουαλικό Πρόβλημα - Help me παίδες!!!
    By Panos20 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 29-08-2009, 13:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •