Μπερδεμένες σκέψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32

    Μπερδεμένες σκέψεις

    Αποφάσισα να κόψω το μόναδικο φάρμακο που παίρνω το μόνο που με πιάνει είναι λήθαργος και καταστολή δεν μπορώ όλη την ημέρα να είμαι απαθής και να μην κάνω τίποτα θέλω επιτελους αν γίνεται να ξυπνήσω και να μην κοιμάμαι και ορθιος και καθιστός νιώθω λες και είμαι καταδικασμένος να ζω μια ζωή ετσι φτάνει πια δεν αντεχω μπορεί να είναι τόσο μικρό και να φαίνεται άγιο φάρμακο αλλα πραγματικά δεν το περίμενα να είναι ο ίδιος ο διάολος εσείς μην το κάνετε αν νιώθετε καλά με τα δικά σας και σας φεύγουν τα συμπτώματα η κάθε αρρώστια είναι διαφορετική στον καθένα εμένα ας πούμε ότι δεν μπορώ να σκεφτώ με τίποτα πράττω συνέχεια λάθος αλλά δεν κάνω κακό σε κανέναν αλλά και ούτε στον εαυτό μου ούτε τα κότσια δεν εχω για κάτι τέτοιο μια φορά πήγα να φύγω από την ζωή και δεν με άφησαν παρόλο που έχω πολλά νεύρα από μέσα μου και κάτι βράζει είναι σαν να μου τρώει την ψυχή αλλα ειναι ανύπαρκτο δεν υπάρχει κάποιος λόγος και πήρα αυτή την απόφαση λοιπόν η οποία δεν ξέρω που θα οδηγήσει σε λίγες μέρες μάλλον στο κακό φαντάζομαι γιατί μια φορά τα είχα κόψει κι είχα υποτροπιάσει αλλά δεν αντέχω να είμαι βάρος στους άλλους για όλη την υπόλοιπη ζωή που αν συνεχισω να παίρνω φάρμακα αυτό θα γίνει η ανθρωπότητα πιστεύω και είμαι σιγουρος έχει ανάγκη από ανθρώπους που θα χρησιμεψουν σε κάτι και θα βοηθησουνε εγώ δεν είναι ότι δεν θέλω απλά μπορεί να έχω κάποια λογής δύναμη αλλά μέσα είμαι ευαίσθητος και αδύναμος να ανταπεξέλθω σε όλα τα κομμάτια της ζωής τώρα αυτή η απόφαση είναι σίγουρα λάθος αλλά ελπίζω να καταλήξει σε καλό κι αν καταλήξει σε κακό ο Θεός μαζί μου εγώ απλά θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας με διακοπή φαρμακων και υποτροπες και καποια καλή συμβουλή από εσάς προς εμένα
    Last edited by jackgr; 23-05-2020 at 06:30.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by jackgr View Post
    Αποφάσισα να κόψω το μόναδικο φάρμακο που παίρνω το μόνο που με πιάνει είναι λήθαργος και καταστολή δεν μπορώ όλη την ημέρα να είμαι απαθής και να μην κάνω τίποτα θέλω επιτελους αν γίνεται να ξυπνήσω και να μην κοιμάμαι και ορθιος και καθιστός νιώθω λες και είμαι καταδικασμένος να ζω μια ζωή ετσι φτάνει πια δεν αντεχω μπορεί να είναι τόσο μικρό και να φαίνεται άγιο φάρμακο αλλα πραγματικά δεν το περίμενα να είναι ο ίδιος ο διάολος εσείς μην το κάνετε αν νιώθετε καλά με τα δικά σας και σας φεύγουν τα συμπτώματα η κάθε αρρώστια είναι διαφορετική στον καθένα εμένα ας πούμε ότι δεν μπορώ να σκεφτώ με τίποτα πράττω συνέχεια λάθος αλλά δεν κάνω κακό σε κανέναν αλλά και ούτε στον εαυτό μου ούτε τα κότσια δεν εχω για κάτι τέτοιο μια φορά πήγα να φύγω από την ζωή και δεν με άφησαν παρόλο που έχω πολλά νεύρα από μέσα μου και κάτι βράζει είναι σαν να μου τρώει την ψυχή αλλα ειναι ανύπαρκτο δεν υπάρχει κάποιος λόγος και πήρα αυτή την απόφαση λοιπόν η οποία δεν ξέρω που θα οδηγήσει σε λίγες μέρες μάλλον στο κακό φαντάζομαι γιατί μια φορά τα είχα κόψει κι είχα υποτροπιάσει αλλά δεν αντέχω να είμαι βάρος στους άλλους για όλη την υπόλοιπη ζωή που αν συνεχισω να παίρνω φάρμακα αυτό θα γίνει η ανθρωπότητα πιστεύω και είμαι σιγουρος έχει ανάγκη από ανθρώπους που θα χρησιμεψουν σε κάτι και θα βοηθησουνε εγώ δεν είναι ότι δεν θέλω απλά μπορεί να έχω κάποια λογής δύναμη αλλά μέσα είμαι ευαίσθητος και αδύναμος να ανταπεξέλθω σε όλα τα κομμάτια της ζωής τώρα αυτή η απόφαση είναι σίγουρα λάθος αλλά ελπίζω να καταλήξει σε καλό κι αν καταλήξει σε κακό ο Θεός μαζί μου εγώ απλά θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας με διακοπή φαρμακων και υποτροπες και καποια καλή συμβουλή από εσάς προς εμένα
    Ο κάθε ένας είναι διαφορετικος... δεν μπορούμε να ξέρουμε αν θα υποτροπιασεις η οχι κόβοντας τα...απλά θα σου έλεγα να μην κάνεις τίποτα χωρίς την συμβουλή και την συμβολή ενός καλού γιατρού...
    Σαν συμβουλή σου λέω.. προσπάθησε να ενισχύσεις τον εαυτό σου με βιταμίνες, καλή διατροφή και άσκηση όσο μπορείς... και όλα θα γίνουν ευκολότερα...

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Έχω βάλει πολλά κιλά από τα φάρμακα είμαι 89+ από τα φυσιολογικά κιλά που ήμουνα θα προσπαθήσω όσο μπορώ να κάνω αυτά που λες θα ρωτήσω και τον γιατρό μου αυτές τις ημέρες αλλά κανένας γιατρός δεν θα πει τα κόβουμε οι περισσότεροι το λένε η θεραπεία είναι μακροχρόνια υπάρχουν άτομα που τα παίρνουνε και 10 χρόνια με κατάθλιψη άγχος ψύχωση κτλπ
    Λίγοι καταφερνουν να τα κόψουν επιτυχώς και με πολύ μεγάλη προσπάθεια

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Αλλά είναι λειτουργικοί και ενεργητικοί εγώ δεν μπορώ να είμαι από αυτά τα 2 όχι λόγω κάποιας αναπηρίας αλλά λόγω της θεραπείας αλλά μου λείπει πολύ το παλιό μου μυαλό που τους συμπεριφέρομουν ομορφα
    σε όλους εκανα τους ανθρωπους ευτυχισμενους μιλαγα για το καλο της ανθρωποτητας αλλά στο τέλος εσκασα γιατι κανένας δεν μου στάθηκε στα προβλήματα μου και κανένας δεν κάθισε να με ακούσει όλοι τον χαβά τους και τώρα εξαφανισμενοι πουθενα ψάχνεις να τους βρεις ούτε φωνή ούτε ακρόαση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    καλημέρα Jack

    Αναγνωρίζω τα υπέροχα συναισθήματα που προκαλούνται απο την απελευθέρωση απο το φάρμακο. Στέκεσαι μόνος στα πόδια σου και απορρίπτεις το στίγμα του ασθενούς. Πολλές φορές και εγώ αποδίδω όλα τα κακά της μοίρας μου (παχυσαρκία, μεταβολισμός, έλλειψη ενέργεια στο φάρμακο). Μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου αλλά πιστεύω ότι ο καθένας απο εμάς ως λογικά όντα είναι ελεύθερος να διαγράψει τη μοίρα του. Ο γιατρός ως τρίτος σίγουρα δεν θα ρισκάρει και θα μιλήσει εκ του ασφαλούς. είναι διαφορετικό να παίρνεις στο λαιμό σου άλλους ανθρώπους και διαφορετικό να ρισκάρεις για τον εαυτό σου. Ωστόσο το ρίσκο που θα πάρεις δεν πρέπει να επιτρέψεις να είναι καταστροφικό για σένα. Δυστυχώς αυτά τα φάρμακα δρουν διαφορετικά, μπορεί αν τα κόψεις να περάσει ένα διάστημα που είσαι καλά και μετά να γίνει το μπαμ.

    Εγώ προσωπικά δεν τολμώ να κόψω το φάρμακο προς το παρόν αλλα το μειώνω παρά της παραινέσεις του γιατρού μου να παίρνω μεγαλύτερη δοσολογία. Ρισκάρω γιατι θέλω να δω ποια είναι η μικρότερη δοσολογία που μπορεί να είναι αποτελεσματική. όμως πρέπει να είσαι παρατηρητικός και προσεχτικός και έτοιμος να ανεβάσεις τη δόση στα πρώτα σημάδια υποτροπής. Βέβαια η μείωση που κάνω είναι βασανιστικά αργή, το μειώνω κάθε χρόνο και μετά περιμένω τον επόμενο χρόνο για να κάνω πάλι μια ανεπαίσθητη μείωση. Έχε ελπίδα και υπομονή και να λειτουργείς πάντα βάση σχεδίου, στόχος μου είναι κάθε χρόνο και καλύτερα χωρίς να κάνω βεβιασμένες κινήσεις

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Εγώ δεν παίρνω πάρα πολύ μεγάλη δόση είναι ελάχιστη μην σου πω και ότι δεν είναι τίποτα ούτε στον αριθμό και είναι μόνο ένα αλλά είναι αρκετό ώστε να κρατάει ''αναισθητο'' όλη την ημέρα και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα η ότι κανείς να το κάνεις με το ζόρι και να πέφτεις πάλι ψυχολογικά και σωματικά δεν ξέρω αν θα βρεθεί κάποια λύση εγώ τα έχω μείωσει από 7 σε 1 μέσα σε περίπου 1 χρόνο πιο πολλά φάρμακα συνήθως σημαίνει μεγαλύτερο ράκος αλλά είναι ανάλογα και τον κάθε οργανισμό

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Και εγώ παίρνω ελάχιστη δόση. Ξεκίνησα με abilify 15mg για 4 βδομάδες. Μετά πήγα στο 10 για 6 μήνες. Μετά στο 7.5 για 6 μήνες μετά στο 5 για ένα χρόνο μετα στο 4,2 για ενα χρονο και τώρα το κατέβασα στο 3,5

    εσυ ποιο φαρμακο παίρνεις?

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Εγώ δεν ξεκίνησα κάτι μόνος μου λόγω της άσχημης ψυχολογικής κατάστασης ήμουν χάλια και νοσηλευτηκα μου δώσανε φάρμακα τα έχω μείωσει όμως τώρα το φάρμακο που παίρνω είναι το invega 3mg

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Παίρνεις φάρμακο 4-5 χρόνια και ακόμα δεν τα έχεις κόψει ? δηλαδή πόσος καιρός πρέπει να περάσει ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    3 χρόνια παίρνω φαρμακο, όταν το ξεκίνησα ο γιατρός μου είπε τουλάχιστον για 5 χρονια πρέπει να το παίρνω, γιατί μάλλον σε αυτό το διάστημα γίνονται οι περισσότερες υποτροπές. Εδω μεσα βεβαια εμαθα οτι μονο το 15% οσων το κοβουν δεν υποτροπιάζουν κατι που επιβεβαιωσε και ο γιατρός μου.

    Μπορεί να μην σου έχει κάτσει καλά το φάρμακο, εμενα το αμπιλιφαι στις υψηλες δοσεις με ισοπέδωσε, τότε ο γιατρος μου πρότεινε τονωτικό αντικαταθλιπτικό και αρνήθηκα (ευτυχως). τώρα είμαι πλήρως λειτουργικός. Μπορεί να μην σου έχει κάτσει καλά το συγκεκριμενο φάρμακο

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Έπαιρνα κι εγώ abilify των 30 δεν μου έκανε και τίποτα αλλά δεν μπορώ να πω και ότι με έφτιαξε κανένα φάρμακο δεν με έχει φτιάξει σιγά σιγά αρχίζω και πιστεύω πως έχω μόνο άγχος και όχι ψύχωση και είμαι πιο σίγουρος πως οφείλεται σε αυτό τα αντιψυχωσικα δεν πιστεύω πως με έχουν βοηθήσει ούτε τα αντικαταθλιπτικά αγχολυτικά δεν έχω πάρει θα πρέπει να ξεκινήσω κάποια θεραπεία να μιλήσω με τον γιατρό μου γιατί ψύχωση δεν με πιάνει με κάτι ποτέ

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Απλά τα λάθη των γιατρών και οι λανθασμένες διαγνώσεις είναι συχνές

  13. #13
    Παίρνω τώρα το abilify των 15 και νιώθω ακριβώς όπως νιώθεις εσύ με τα αντιψυχωσικα. Καμία διάθεση για τίποτα και καμιά ευχαρίστηση...απο βδομάδα θα αλλάξω και θα δούμε. Νομίζω είναι σε ποιον γιατρό θα πέσεις. Ψάξε να βρεις τον κατάλληλο για σένα, θετική και σωστή σκέψη και όλα καλά θα πάνε

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Katerinakir View Post
    Παίρνω τώρα το abilify των 15 και νιώθω ακριβώς όπως νιώθεις εσύ με τα αντιψυχωσικα. Καμία διάθεση για τίποτα και καμιά ευχαρίστηση...απο βδομάδα θα αλλάξω και θα δούμε. Νομίζω είναι σε ποιον γιατρό θα πέσεις. Ψάξε να βρεις τον κατάλληλο για σένα, θετική και σωστή σκέψη και όλα καλά θα πάνε
    Όμως το αμπιλιφαι ειναι απο τα πιο ήπια

  15. #15
    Μπορεί αλλά δεν ξέρω γιατί μου έκατσε τόσο άσχημα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σκεψεις
    By Gtyos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 16-03-2020, 20:04
  2. Σκέψεις....
    By antzela in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-10-2019, 00:55
  3. ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 22-03-2013, 15:02
  4. Σκεψεις...
    By aliki23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 22-10-2012, 09:33
  5. Σκεψεις
    By bandicoot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 31-08-2010, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •