Τα πραγματα αρχιζουν να ξεφευγουν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181

    Τα πραγματα αρχιζουν να ξεφευγουν

    Καλησπέρα σε ολους. Θα ηθελα τη γνωμη σας κυριως απο ανθρώπους που εχουν στο περιβαλλον τους παρομοιες καταστασεις. Η μητερα μου εχει διαγνωσθει με καταθλιψη και ψυχωσικα στοιχεια. Ετσι μου το εχει πει η γιατρος της. Μετα απο καμποσες αλλαγες φαρμακων βρισκομαστε σημερα οπου πριν περιπου ενα μηνα αλλαξε την αγωγη.

    Τα πραγματα ομως αρχιζουν να ξεφευγουν. Σημερα πεταξε απο το μπαλκονι ενα βαζο γιατι λεει ο γειτονας βγηκε εξω και την εβριζε. Γενικα αυτό ειναι κατι που το λεει συνέχεια ομως δεν περιμενα οτι θα αρχισει τετοιες ενεργειες. Ο γείτονας κατα 90% δεν ασχολειται καν ομως δεν ειμαι σπιτι οταν γινονται αυτα.

    Ποια ειναι η συμβουλη σας; αυριο θα επικοινωνησω βεβαια και με τη γιατρο της αλλα θα ηθελα. Μια γνωμη σας.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εισαγωγη σε νοσοκομειο μεχρι να τησ βρουν θεραπεια

  3. #3
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by filenia View Post
    Καλησπέρα σε ολους. Θα ηθελα τη γνωμη σας κυριως απο ανθρώπους που εχουν στο περιβαλλον τους παρομοιες καταστασεις. Η μητερα μου εχει διαγνωσθει με καταθλιψη και ψυχωσικα στοιχεια. Ετσι μου το εχει πει η γιατρος της. Μετα απο καμποσες αλλαγες φαρμακων βρισκομαστε σημερα οπου πριν περιπου ενα μηνα αλλαξε την αγωγη.

    Τα πραγματα ομως αρχιζουν να ξεφευγουν. Σημερα πεταξε απο το μπαλκονι ενα βαζο γιατι λεει ο γειτονας βγηκε εξω και την εβριζε. Γενικα αυτό ειναι κατι που το λεει συνέχεια ομως δεν περιμενα οτι θα αρχισει τετοιες ενεργειες. Ο γείτονας κατα 90% δεν ασχολειται καν ομως δεν ειμαι σπιτι οταν γινονται αυτα.

    Ποια ειναι η συμβουλη σας; αυριο θα επικοινωνησω βεβαια και με τη γιατρο της αλλα θα ηθελα. Μια γνωμη σας.

    Ευχαριστώ.
    Δες κι λίγο αν ισχύει αυτό με τον γείτονα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δες κι λίγο αν ισχύει αυτό με τον γείτονα..
    πως μπορώ να το ελένξω αυτό; Λείπω πάρα πολλές ώρες από το σπίτι και γυρίζω αργά το βράδυ. Όμως πέραν αυτού ότι δηλαδή την βρίζει, λέει ότι η πολυκατοικία την κουτσομπολεύει και βγαίνουν στο μπαλκόνι και την κοροιδεύουν, ότι ο άλλος βάζει το σκυλί να γαυβγίζει για να την τσαντίσουν, ότι ο άλλος την κυνηγάει να τη σκοτώσει και άλλα.

    Τι μπορώ να κάνω; να παρακολουθώ πίσω από τις κουρτίνες; Όλα αυτά γίνονται όταν δεν είναι κάποιος από μας μπροστά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    εισαγωγη σε νοσοκομειο μεχρι να τησ βρουν θεραπεια
    Έχεις εμπειρία από κοντινό σου άνθρωπο; Πως γίνεται όλη αυτή η διαδικασία; και πως την πείθεις να πάει στο νοσοκομείο;

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by filenia View Post
    πως μπορώ να το ελένξω αυτό; Λείπω πάρα πολλές ώρες από το σπίτι και γυρίζω αργά το βράδυ. Όμως πέραν αυτού ότι δηλαδή την βρίζει, λέει ότι η πολυκατοικία την κουτσομπολεύει και βγαίνουν στο μπαλκόνι και την κοροιδεύουν, ότι ο άλλος βάζει το σκυλί να γαυβγίζει για να την τσαντίσουν, ότι ο άλλος την κυνηγάει να τη σκοτώσει και άλλα.

    Τι μπορώ να κάνω; να παρακολουθώ πίσω από τις κουρτίνες; Όλα αυτά γίνονται όταν δεν είναι κάποιος από μας μπροστά.
    Εντάξει είπες περισσότερα τώρα.. Αν ήταν ένα περιστατικό εντάξει.

    Τα είχε από την αρχή όλα αυτά ή με την αλλαγή των χαπιών?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    έχω εμπειρία απο μένα όταν έπαθα το ψυχωτικό επεισόδιο με πήρε ο πατέρας μου με έβαλε αυτοκίνητο με πήγε νοσοκομείο (ήμουν μεσ τις ψευδαίσθησης και φωνές αλλά συνεργάσιμος), και την επόμενη ήμερα ξύπνησα με 24ωρες αμνησία και να μου λεν γιατροί να πάρω τα φάρμακα μου..... που φυσικά τα πήρα και έχω επτά χρόνια τωρα θεραπεία και είμαι καλά γιατί θυμάμαι πως ειμουν στο ψυχωτικό επεισόδιο και φοβαμαι να ξανα αρρωστήσω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Παρόμοιες σκέψεις είχε πάντα. Βέβαια τις περισσότερες φορές δεν ξέρουμε αν κάνει και σωστά τη θεραπεία γιατί κάνει από μόνη της το γιατρό κόβει χάπια παίρνει άλλα ότι θέλει κάνει. Όμως τώρα μετά την τελευταία αλλαγή άρχισαν τα όργανα τα σημερινά. Και την βλέπω ότι γενικά δεν πάει καλά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    έχω εμπειρία απο μένα όταν έπαθα το ψυχωτικό επεισόδιο με πήρε ο πατέρας μου με έβαλε αυτοκίνητο με πήγε νοσοκομείο (ήμουν μεσ τις ψευδαίσθησης και φωνές αλλά συνεργάσιμος), και την επόμενη ήμερα ξύπνησα με 24ωρες αμνησία και να μου λεν γιατροί να πάρω τα φάρμακα μου..... που φυσικά τα πήρα και έχω επτά χρόνια τωρα θεραπεία και είμαι καλά γιατί θυμάμαι πως ειμουν στο ψυχωτικό επεισόδιο και φοβαμαι να ξανα αρρωστήσω.
    Χίλια μπράβο! Ειλικρινά χίλια μπράβο γιατί δείχνεις συνέπεια, σύνεση και ωριμότητα.. Μακάρι να είχαν όλοι οι άνθρωποι που περνούν αυτή τη δυσκολία το ίδιο μυαλό με σένα. Το θέμα είναι όταν ο άλλος δεν συνεργάζεται. Στο νοσοκομείο μένεις κάποιες μέρες? Και χρειάζεται να υπογράψουν δύο άτομα; Ισχύει αυτό;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    τα γραφειοκρατικά δεν τα ξέρω τα είχαν κάνει οι γονείς μου. εγω έμεινα δυο βδομάδες ψυχιατρική πτέρυγα, μου κάνανε διάφορες εξετάσεις είδαν ότι με πιάνει το φάρμακο, ότι είμαι καλά και με έστειλαν σπίτι μου, βέβαια μου κανόνισαν ραντεβού με κέντρο ψυχικής υγείας που μια φορά το μήνα τους βλέπω, εδώ και επτά χρόνια, λίγο κουβεντιάζουμε και μου φτιάχνουν τη θεραπεία, η ζωή μου κυλάει καλά .. κοίτα αν δεν ειναι ο άλλος συνεργάσιμος η μόνη λύση ειναι εισαγγελική.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Καταλαβα... Ας ξημερωθουμε με το καλο να μιλησω και με τη γιατρό και βλεπουμε. Ευχαριστώ για την απαντηση σου0και τη διαθεση να το μοιραστεις!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μονο γιατρος μπορει να πει υπευθυνως μια γνωμη, οχι εμεις οι ασχετιδηδες .......

  13. #13
    Παβλοσα μπορει να ειναι κετσι,αλλα μην προτρεπεις τοσο για εισαγγελικη(ιδιαιτερα σκληρο) γινεσαι 'αντιπαθητικη'.ο γιατρος αλλωστε ξερει καλυτερα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η εποχη αυτη θα τραβηξει τα πραγματα στα ακρα οι καλοι θα γινουν καλυτεροι και οι κακοι χειροτεροι γι αυτο αν βλεπετε οτι καπιος δε καταλαβαινει αντι να καταναλωθητε και να τσακωνεστε ασχοληθητε με καποιον αλλο αν πχ συνεχισεις να ασχολησαι με αυτη θα ξεφυγεις και εσυ στη συνεχεια και μετα ξερεις τι θα σας χειροκροτει και τις 2 αν τα βαλεις με εναν ανοητο θα γινεις και εσυ ανοητος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Kαλησπέρα. τα πραγματα σήμερα είναι εκτός ελέγχου. η μητέρα μου εκτός από όλους στη γειτονιά βρίζει με εμάς στο σπίτι. η νοσηλεία νομίζω είναι η μόνη λύση πλέον αλλά φοβάμαι πολύ.. προτιμώ να πάθω κάτι εγώ παρά να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Δεν ζητάω κάτι από σας απλά ήθελα να το πω κάπου. Καλή συνέχεια σε όλους..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. τα πραγματα χειροτερεψαν..
    By pokerface in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-07-2014, 08:10
  2. απιστευτα πραγματα
    By makedreams in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 02-12-2012, 16:54
  3. Και εδώ αρχίζουν όλα, κρίση πάνικού, άγχους, σωματικά συμπτώματα
    By voman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 38
    Last Post: 28-02-2012, 17:14
  4. Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα
    By Black_Velvet in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-2007, 06:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •