Μεγαλο μπέρδεμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123

    Μεγαλο μπέρδεμα

    Καλησπέρα παιδιά θα σας πω την δικιά μου ιστορία.Ειμαι 19 χρονών και εχω περάσει 3 μεγαλες αγχώδεις φάσεις στην ζωη μου η 1η στα 15 μου ήρθαν ξαφνικά εμμονές ιδέες μην κανω κακο σε κάποιον και σεξουαλικού περιεχομένου σαν να ειχα ξεκάθαρα ιδψ ολο αυτο κράτησε περίπου 1 μήνα ηταν η πιο μαυρη περίοδος στην ζωη.Ξαφνικα όμως χωρις να επισκεφτώ κάποιον ψυχολόγο ολα αυτα εξαφανίστηκαν μετά απο 1 μήνα σαν δια μαγείας. Ξανα στα 17 μου τα ιδια οχι με εμμονές ιδεες όμως μου δημιουργήθηκε μια φοβία απο ενα συμβάν το ξεπέρασα και αυτο ομως μετα απο μικρο χρονικό διάστημα.Τωρα μετα απο 2 χρόνια που ήμουν τέλεια δηλαδη δεν ειχα απολύτως τιποτα αγχώθηκα παρα πολύ χωρις ιδιαίτερο λογο και εδω και 2 μηνες ειμαι χαλια καθε μερα.Προχθες διάβαζα για ιδψ και θυμήθηκα τι ειχα περάσει παλιότερα με ιδεοληψίες και μου εχει γινει φοβια οτι μπορεί να πασχω απο ιδψ.Παω σε ψυχολογο εδω και 2 μήνες για το θεμα του άγχους.Απλα ολο αυτο που με φοβίζει πλεον ειναι αν εχω ιδψ η περίπτωση μου οταν ημουν 15 έμοιαζε ακριβώς με ιδψ πως εφυγε ομως ετσι ξαφνικα;Και απο τοτε μεχρι σημερα;πως γινετε να μην με ξαναενοχλησε ουτε στο ελαχιστο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ο ψυχολόγος τι λέει για όλα αυτά;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Δεν εχω πει τπτ για τις εμμονές σκέψεις γιατι δεν με ενοχλουσαν εδω και χρονια

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    19
    Το καλύτερο θα ήταν να εξηγήσεις όλα αυτά στον/στην ψυχολόγο σου. Είναι πιθανό να είναι ΙΔΨ και απλά να καταπιέστηκε λόγω συγκυριών. Αν ισχύει αυτό όμως καλύτερα να μάθεις τρόπους διαχείρισης με τον/την ψυχολόγο σου, γιατί θα σου είναι χρήσιμοι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by Fightorflight View Post
    Το καλύτερο θα ήταν να εξηγήσεις όλα αυτά στον/στην ψυχολόγο σου. Είναι πιθανό να είναι ΙΔΨ και απλά να καταπιέστηκε λόγω συγκυριών. Αν ισχύει αυτό όμως καλύτερα να μάθεις τρόπους διαχείρισης με τον/την ψυχολόγο σου, γιατί θα σου είναι χρήσιμοι.
    Καλησπέρα,εσυ εχεις ιδψ;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    19
    Ναι ξεκίνησε γύρω στα 20 και πέρασα πολύ μαύρες περιόδους μέχρι τα 26-27 γιατί για πολλά χρόνια δεν ήξερα τι είναι και φοβόμουν να το πω σε κάποιον. Βασανίστηκα παρά πολύ αλλά με σωστή καθοδήγηση και προσπάθεια και με το πέρασμα του χρόνου κατάφερα να το κάνω διαχειρίσιμο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by Fightorflight View Post
    Ναι ξεκίνησε γύρω στα 20 και πέρασα πολύ μαύρες περιόδους μέχρι τα 26-27 γιατί για πολλά χρόνια δεν ήξερα τι είναι και φοβόμουν να το πω σε κάποιον. Βασανίστηκα παρά πολύ αλλά με σωστή καθοδήγηση και προσπάθεια και με το πέρασμα του χρόνου κατάφερα να το κάνω διαχειρίσιμο.
    Τωρα πως εισαι;παλεύεται ολο αυτο;και πόσο καιρο πηρε η θεραπεία;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    19
    Ναι παλεύεται. Πήρε αρκετό καιρό, αλλά για κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικό και έχει να κάνει με τις συγκυρίες και κυρίως με τη δυνατότητα πρόσβασης σε αποτελεσματική θεραπεία.

    Από εμπειρία μπορώ να σου πω ότι υπάρχει φως στο τούνελ αν αυτό ρωτάς :)

    Πλέον δε σπαταλάω χρόνο από τη ζωή μου με τις εμμονές σκέψεις. Δεν είναι κάτι που εξαφανίζεται αλλά μπορεί να μείνει στο background. Κακές σκεψεις θα έρθουν, έτσι δουλεύει ο εγκέφαλος μας, αλλά τον εκπαιδεύεις σιγά σιγά να τις αφήνει να φεύγουν όπως κάνει το υπολοιπο 98% που δεν έχει ocd :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by Fightorflight View Post
    Ναι παλεύεται. Πήρε αρκετό καιρό, αλλά για κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικό και έχει να κάνει με τις συγκυρίες και κυρίως με τη δυνατότητα πρόσβασης σε αποτελεσματική θεραπεία.

    Από εμπειρία μπορώ να σου πω ότι υπάρχει φως στο τούνελ αν αυτό ρωτάς :)

    Πλέον δε σπαταλάω χρόνο από τη ζωή μου με τις εμμονές σκέψεις. Δεν είναι κάτι που εξαφανίζεται αλλά μπορεί να μείνει στο background. Κακές σκεψεις θα έρθουν, έτσι δουλεύει ο εγκέφαλος μας, αλλά τον εκπαιδεύεις σιγά σιγά να τις αφήνει να φεύγουν όπως κάνει το υπολοιπο 98% που δεν έχει ocd :)
    Με αγχώνει παντως πιο πολυ η φοβια αυτην την στιγμη η εμμονες ιδεες δεν με ριχνουν σαν να τα ελέγχω ως ενα βαθμο λεω οτι δεν ειναι πραγματικές και φευγουν

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    19
    Ο/η ψυχολόγος σου θα σε βοηθήσει σε κάθε περίπτωση! :)

Similar Threads

  1. Μεγάλο μπέρδεμα, αναποφασιστικότητα
    By absolutely confused in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 29-10-2019, 02:01
  2. Μεγάλο μπέρδεμα
    By christakis220 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 07-07-2015, 23:07
  3. μεγαλο μπερδεμα
    By xritaf in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 74
    Last Post: 07-05-2015, 20:25
  4. μπέρδεμα...μεγάλο μπέρδεμα....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-2012, 00:17
  5. μεγαλο μπερδεμα
    By zerooo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 02-02-2011, 17:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •