Νιώθω να διαφέρω από τους υπόλοιπους.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939

    Cool Νιώθω να διαφέρω από τους υπόλοιπους.

    Καλημέρα,

    Ήθελα απλά να μοιραστώ τον προβληματισμό μου. Είμαι άντρας 36 χρονών αλλά μεγαλωμένος χωρίς αυστηρότητα και τραμπουκισμό από τον πατέρα μου όπως τα άλλα παιδιά. Αντίθετα εμένα με μεγάλωσαν να είμαι ευγενικός και με τρόπους.

    Το θέμα είναι ότι δεν διαθέτω αγριάδα όπως άλλοι άντρες κατά το ήμισυ λόγω ανατροφής και επιλογής και κατά το ήμισυ λόγω φύσης. Δεν ξέρω αν το ότι έχω μόρφωση τριτοβάθμιας παίζει κάποιο ρόλο αλλά πάντα ήμουν κάπως άτολμος. Οι παρέες μου δεν τόνιζαν τα καλά μου στοιχεία αντιθέτως επικεντρωνόντουσαν στα αρνητικά μου, γιατί π.χ. είχα κάποια κιλά παραπάνω (τίποτα τραγικό). Ακόμα κι αν γινόταν για "πλάκα" εμένα μου έμεινε αυτό το βίωμα ως κάτι αρνητικό με αποτέλεσμα να έχω σκαμπανεβάσματα στο βάρος μου και να έχω περάσει διατροφικές διαταραχές, ευτυχώς όχι βαριές.

    Τώρα, για να πω και λίγο την αλήθεια, η εικόνα του μέσου άντρα (Έλληνα ή μη) προσωπικά δεν με ενθουσιάζει. Πάντα με ιντρίγκαραν προσωπικότητες πιο "ευγενικές". Δεν το θεωρούσα μαγκιά να είναι κάποιος κάφρος γι' αυτό και δεν προσπαθώ να είμαι έτσι ο ίδιος. Το πρόβλημά μου είναι πως δεν θέλω να το αντιλαμβάνεται αυτό ο περίγυρος ως αδυναμία. Μου αρέσει η ηρεμία και η ομορφιά της ζωής, δεν πιστεύω στη βία.

    Το μέσο κλασσικό αντρικό πρότυπο επιτάσσει να είμαστε κυνηγοί χρημάτων και θυληκών, σκληροί κτλ. Μπορώ να γίνω σκληρός αν θέλω αλλά όταν βλέπω άλλα αρσενικά να προσπαθούν να επιβληθούν μου φαίνεται ανώριμο εφηβικό κατάλοιπο παρά αντρισμός. Στην πραγματικότητα ο ανδρισμός φαίνεται αλλού.

    Δεν ξέρω κατά πόσο βγαίνει άκρη από ό,τι λέω απλά ήθελα να το μοιραστώ. Η ψυχοθεραπεύτριά μου μου λέει ότι είμαι ευαίσθητος. Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι και τόσο αν θέλω αλλά ναι έχω κάποιες ευαισθησίες. Το μπέρδεμα εντοπίζεται στο ότι δεν ξέρω ποια στοιχεία της ευαισθησίας μου οφείλονται στο πώς είμαι σαν άνθρωπος και ποια σε φοβίες ή ψυχολογικό πρόβλημα.

    Προσπαθούσα π.χ. να πείσω κάποιον γνωστό ότι είμαι κοντός κι αυτός τραβούσε τα μαλλιά του. Μου λέει ΔΕΝ είσαι κοντός. Έχανα πολλά κιλά και στον καθρέπτη έβλεπα ακόμα ένα χοντρό άτομο. Πού τελειώνει δηλαδή ο "χαρακτήρας" μου και πού ξεκινάει η παθολογία (αν υπάρχει?)...?

    Μπέρδεμα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Καλημέρα.. Δεν νομίζω ότι η αιτία που δεν είσαι ο "σκληρός" άντρας που "πρέπει" είναι ο πατέρας σου. Νομίζω έχει να κάνει με τον άνθρωπο και όχι από τα βιώματα του. Δυστυχώς μεγαλώνουμε με κάποια στερεότυπα, όπως ότι οι άντρες δεν κλαίνε, ότι ο άντρας φέρνει τα λεφτά στο σπίτι, ότι ο άντρας πρέπει να είναι σκληρός κτλ, γιαυτό κι εσύ νιώθεις μειονεκτικά. Οι "φίλοι" σου είχαν δει αυτή την αδυναμία (σύμφωνα πάντα με αυτά τα στερεότυπα) και γιαυτό σχολίαζαν αρνητικά. Αυτο δείχνει τι άνθρωποι ηταν και με τι γονείς μεγάλωναν οπότε δεν χρειάζεται να νιώθεις άσχημα.

    Φίλους αυτή την περίοδο έχεις; Μας μίλησες μόνο για την περίοδο τότε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Σε βλέπω πολύ σωστό και υπεύθυνο! Όμορφα ευαίσθητο από τη φύση σου και την μόρφωσή σου.
    Οι γονείς σου είναι σπουδαίοι άνθρωποι που από νωρίς κατάλαβαν την ευαίσθητή σου φύση και σου φέρθηκαν ανάλογα.

    Τώρα με την παθολογία, σου την προκάλεσε η κοινωνία και οι ξένοι άνθρωποι που έβλεπες γύρω σου να φέρονται σαν κάφροι. Μόνος αν ήσουν δεν θα είχες καμία παθολογία.

    Χαίρομαι που ένας άνθρωπος σαν εσένα είναι ανάμεσά μας!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Κι εγώ σαν κι εσένα είμαι, ήπιος και μαλακός. Όταν έπαιζα μπάσκετ δεν έπαιζα σκληρά και δεν έσπρωχνα τους άλλους για να πάρω θέση, είμαι υποχωρητικός και είμαι πιο πολύ πνευματικός παρά σωματικός τύπος. Γενικά ο μέσος άντρας με βλέπει υποτιμητικά, στο στρατό με θεωρούσαν φλώρο! Για αυτήν την κατάσταση φταίει η φύση (και λίγο η κοινωνία), που σου λέει ότι πρέπει να γίνεις το κυρίαρχο αρσενικό για να πηδήξεις και να σε σέβονται στην αγέλη. Εσύ έχεις πάει στρατό? Πώς πέρασες?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να είσαι αυτός που είσαι, όσο έχεις τη γνώση των γιατί είσαι αυτός που είσαι. Οι περισσότεροι δεν το καταφέρνουμε ποτέ, για το λόγο αυτό σέρνουμε σαν αλυσίδες όλα τα ερμηνευτικά συστήματα, όλες τις προκαθορισμένες αντιλήψεις και όλα τα στερητικά συμπτώματα και απωθημένα και οτιδήποτε μας κληροδότησε και κληροδοτεί η κοινωνία, η οικογένεια, το σχολείο, η εκκλησία κτλ. Κάθε ομάδα δηλαδή που αποτελεί έναν γεννήτορα πλαστών αξιών που μπαίνουν πάνω από μένα κι εσένα, ως παράδοση, πρέπει, ή επίσης απαγόρευση/δεν πρέπει. Επίσης αντιπαθώ τον machismo, που φέρει ως ιστορικό φορτίο εγκλήματα στην ανάγκη για απόλυτο έλεγχο, καθώς είναι μία σάπια και ιεραρχική Ιδεολογία. Κάθε Ιδεολογία φέρει ανάγκη για έλεγχο, ανάγκη για τιμωρία, ανάγκη για παραμονή στην εξουσία και το μέτρο, που σημαίνει όποιο άτομο τολμήσει να διαφέρει θα γελοιοποιηθεί, θα απομονωθεί και όσα άλλα μέτρα όλη αυτή η καλή και χρήσιμη κοινωνία έχει βρει για να σε κρατήσει στους όρους που θέτει και χρειάζεται ανά καιρούς.
    Από την άλλη διαπιστώνω την αιώνια άρνηση της βίας που είναι μία πλάνη, καθώς το σύμπαν το ίδιο γεννιέται μέσα από βία, δίχως βία δεν υπάρχει αλλαγή, δεν υπάρχει εξέλιξη, δεν υπάρχει ζωή. Το να υποστηρίζουμε την ομορφιά και την ηρεμία, δίχως να μπορούμε να δούμε τη βία, τη σκληρότητα, την αδιάκοπη πάλη και αγώνα για δύναμη, είναι άρνηση της δύναμης, άρνηση του εαυτού.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Η βία είναι αδυναμία να επιβληθείς με αγάπη και συμπόνια.

    Είναι όπλο ενός κατώτερου Θεού!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Η ίδια σου η φράση περιέχει τη λέξη επιβολή, που έχει βία, πάλη σε ένα πλαίσιο σύγκρουσης δυνάμεων. Για να φτάσεις να επιβληθείς έχεις ασκήσει κάποια δύναμη, αν θες να την ονομάσεις εσύ οτιδήποτε άλλο, δε με ενδιαφέρει. Θες την ονομάσεις πειθώ, το ίδιο είναι. Δεν πιστεύω σε κανέναν θεό, ανώτερο, κατώτερο, οπότε δε με καλύπτει το επιχείρημα. Τι εννοείς συμπόνια, ως προς ποιον ακριβώς; Γενικώς; Όταν μιλάμε για τέτοιες έννοιες είναι χρήσιμο να μην γενικεύουμε , έξω από το πλαίσιο είναι λέξεις κενές και δίχως νόημα. Η ίδια μας η ζωή μέσα στην κοινωνική πραγματικότητα είναι βασισμένη στη βία. Αν δεν πληρώσεις φόρο θα φυλακιστείς. Αν πας σε μία πορεία μπορεί να φας ξύλο από τους θεματοφύλακες της "ασφάλειας" και της τάξης. Αν η συμπεριφορά σου οριστεί ως άρρωστη, μπορεί να πας με το ζόρι ψυχιατρείο. Αν δεν αποδεχτείς τους ρόλους σου, θα γελοιοποιηθείς, απομονωθείς, κτλ. Ολόκληρο το σύστημα είναι βασισμένο στην επιβολή βίας, ωστόσο εσύ θες να κρατάμε ένα λουλουδάκι και να πορευόμαστε. Οκ.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Έχεις δίκιο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλημέρα.. Δεν νομίζω ότι η αιτία που δεν είσαι ο "σκληρός" άντρας που "πρέπει" είναι ο πατέρας σου. Νομίζω έχει να κάνει με τον άνθρωπο και όχι από τα βιώματα του. Δυστυχώς μεγαλώνουμε με κάποια στερεότυπα, όπως ότι οι άντρες δεν κλαίνε, ότι ο άντρας φέρνει τα λεφτά στο σπίτι, ότι ο άντρας πρέπει να είναι σκληρός κτλ, γιαυτό κι εσύ νιώθεις μειονεκτικά. Οι "φίλοι" σου είχαν δει αυτή την αδυναμία (σύμφωνα πάντα με αυτά τα στερεότυπα) και γιαυτό σχολίαζαν αρνητικά. Αυτο δείχνει τι άνθρωποι ηταν και με τι γονείς μεγάλωναν οπότε δεν χρειάζεται να νιώθεις άσχημα.

    Φίλους αυτή την περίοδο έχεις; Μας μίλησες μόνο για την περίοδο τότε.
    Έχω πολύ λίγους, λιγότερους από τότε αλλά από ότι φαίνεται και τότε ήταν λιγότεροι από όσοι νόμιζα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Κι εγώ σαν κι εσένα είμαι, ήπιος και μαλακός. Όταν έπαιζα μπάσκετ δεν έπαιζα σκληρά και δεν έσπρωχνα τους άλλους για να πάρω θέση, είμαι υποχωρητικός και είμαι πιο πολύ πνευματικός παρά σωματικός τύπος. Γενικά ο μέσος άντρας με βλέπει υποτιμητικά, στο στρατό με θεωρούσαν φλώρο! Για αυτήν την κατάσταση φταίει η φύση (και λίγο η κοινωνία), που σου λέει ότι πρέπει να γίνεις το κυρίαρχο αρσενικό για να πηδήξεις και να σε σέβονται στην αγέλη. Εσύ έχεις πάει στρατό? Πώς πέρασες?
    Και στρατό ήμουν ήπιος αλλά δεν είχα και ιδιαίτερες επαφές με τους άλλους εκτός από μερικούς φίλους που έκανα που δεν είχαμε τέτοιες βλακείες μεταξύ μας. Δεν λέω ότι στις φιλικές μου σχέσεις είχα τραμπουκισμό ή στον στρατό. Με αντιμετώπιζαν λίγο διαφορετικά αλλά οκ και παρέες είχα και καλά περάσαμε. Ο καθένας κοίταζε την πάρτη του κατάλαβες? Το ίδιο και εγώ. Σίγουρα ένιωθα κάποιες στιγμές μειονεκτικά γιατί δεν ήμουν ότι να 'ναι κάγκουρας αλλά πιο πολύ με προστάτευε το περιβάλλον παρά με τραμπούκιζε. Μέχρι και να μείνω σαν ΕΠΟΠ μου ζήτησαν οι ανώτεροι γιατί ήμουν καλός στην ειδικότητά μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Σε βλέπω πολύ σωστό και υπεύθυνο! Όμορφα ευαίσθητο από τη φύση σου και την μόρφωσή σου.
    Οι γονείς σου είναι σπουδαίοι άνθρωποι που από νωρίς κατάλαβαν την ευαίσθητή σου φύση και σου φέρθηκαν ανάλογα.

    Τώρα με την παθολογία, σου την προκάλεσε η κοινωνία και οι ξένοι άνθρωποι που έβλεπες γύρω σου να φέρονται σαν κάφροι. Μόνος αν ήσουν δεν θα είχες καμία παθολογία.

    Χαίρομαι που ένας άνθρωπος σαν εσένα είναι ανάμεσά μας!
    Γι' αυτό πλέον στα 36 έχω μόνο λίγους και εκλεκτούς κοντά μου. Εφηβικοαντρικές συμπεριφορές δε με αφορούν και ταυτόχρονα βέβαια ωριμάζω ο ίδιος και δεν τους δίνω σημασία. Να μην βγάζω την ουρά μου απ'έξω.... Αν θες να γίνεις και σε πειράζει που δεν είσαι όπως οι άλλοι φταις κι ο ίδιος. Με εννοείς? Αυτά βέβαια όταν ήμουν 20.

    Πλέον σέβομαι την γνώμη των άλλων εφόσον προέρχεται από εμπειρία, δηλαδή σέβομαι τους μεγαλύτερους. Όσο για τους κάφρους, ε.... Τους αφήνω να γελοιποιούνται μόνοι τους. Άτομο που δεν είναι πλέον 20 και κάτω και φέρεται λες και είναι στην αλάνα είναι άξιο των πράξεών του. Χωρίς να το παίζω εγώ άγιος.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Καλημέρα,

    Ήθελα απλά να μοιραστώ τον προβληματισμό μου. Είμαι άντρας 36 χρονών αλλά μεγαλωμένος χωρίς αυστηρότητα και τραμπουκισμό από τον πατέρα μου όπως τα άλλα παιδιά. Αντίθετα εμένα με μεγάλωσαν να είμαι ευγενικός και με τρόπους.

    Το θέμα είναι ότι δεν διαθέτω αγριάδα όπως άλλοι άντρες κατά το ήμισυ λόγω ανατροφής και επιλογής και κατά το ήμισυ λόγω φύσης. Δεν ξέρω αν το ότι έχω μόρφωση τριτοβάθμιας παίζει κάποιο ρόλο αλλά πάντα ήμουν κάπως άτολμος. Οι παρέες μου δεν τόνιζαν τα καλά μου στοιχεία αντιθέτως επικεντρωνόντουσαν στα αρνητικά μου, γιατί π.χ. είχα κάποια κιλά παραπάνω (τίποτα τραγικό). Ακόμα κι αν γινόταν για "πλάκα" εμένα μου έμεινε αυτό το βίωμα ως κάτι αρνητικό με αποτέλεσμα να έχω σκαμπανεβάσματα στο βάρος μου και να έχω περάσει διατροφικές διαταραχές, ευτυχώς όχι βαριές.

    Τώρα, για να πω και λίγο την αλήθεια, η εικόνα του μέσου άντρα (Έλληνα ή μη) προσωπικά δεν με ενθουσιάζει. Πάντα με ιντρίγκαραν προσωπικότητες πιο "ευγενικές". Δεν το θεωρούσα μαγκιά να είναι κάποιος κάφρος γι' αυτό και δεν προσπαθώ να είμαι έτσι ο ίδιος. Το πρόβλημά μου είναι πως δεν θέλω να το αντιλαμβάνεται αυτό ο περίγυρος ως αδυναμία. Μου αρέσει η ηρεμία και η ομορφιά της ζωής, δεν πιστεύω στη βία.

    Το μέσο κλασσικό αντρικό πρότυπο επιτάσσει να είμαστε κυνηγοί χρημάτων και θυληκών, σκληροί κτλ. Μπορώ να γίνω σκληρός αν θέλω αλλά όταν βλέπω άλλα αρσενικά να προσπαθούν να επιβληθούν μου φαίνεται ανώριμο εφηβικό κατάλοιπο παρά αντρισμός. Στην πραγματικότητα ο ανδρισμός φαίνεται αλλού.

    Δεν ξέρω κατά πόσο βγαίνει άκρη από ό,τι λέω απλά ήθελα να το μοιραστώ. Η ψυχοθεραπεύτριά μου μου λέει ότι είμαι ευαίσθητος. Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι και τόσο αν θέλω αλλά ναι έχω κάποιες ευαισθησίες. Το μπέρδεμα εντοπίζεται στο ότι δεν ξέρω ποια στοιχεία της ευαισθησίας μου οφείλονται στο πώς είμαι σαν άνθρωπος και ποια σε φοβίες ή ψυχολογικό πρόβλημα.

    Προσπαθούσα π.χ. να πείσω κάποιον γνωστό ότι είμαι κοντός κι αυτός τραβούσε τα μαλλιά του. Μου λέει ΔΕΝ είσαι κοντός. Έχανα πολλά κιλά και στον καθρέπτη έβλεπα ακόμα ένα χοντρό άτομο. Πού τελειώνει δηλαδή ο "χαρακτήρας" μου και πού ξεκινάει η παθολογία (αν υπάρχει?)...?

    Μπέρδεμα.
    Κατάλαβα τι θες να μας πεις.

    Όταν σε είπε ευαίσθητο η ψυχολόγος σου δεν εννοούσε μαμοθρεφτο, δειλό ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Γιατί δυστυχώς στην κοινωνία τη σημερινή .....η ευαισθησία δεν θεωρείται προτέρημα.... αλλα κακως κατά τη γνώμη. Η ευαισθησία είναι στην ιδιοσυγκρασία....ευαισθητη προσωπικότητα...που της αρέσει η ευγενεια που βλέπει την ομορφιά γύρω της που δεν θέλει να πατάει επί πτωματων για να πετύχει. Που σκέφτεται τα πράγματα, που σκέφτεται τους ανθρώπους γύρω του.

    Πέρασα κάποια χρόνια για να καταλάβω το προτέρημα του ευαίσθητου χαρακτήρα μας εφόσον το έχω και εγώ. Και να το δω ως δύναμη και ως προσόν.

    Η ευαισθησία δεν σημαίνει αδυναμία......

    Η ευαισθησία είναι δύναμη...... είναι δύναμη να ζεις σε αυτό το κόσμο και να κάνεις το καλό...και να έχεις καθαρότητα στη ψυχή. Είναι δύναμη να διαλέξεις το καλο και να μην αποκλίνεις όπως οι περισσότεροι. Είναι δύναμη να είσαι καλός άνθρωπος ενώ οι περισσότεροι σε θεωρούν μαλακα. Είναι τσαμπουκάς να είσαι ευγενικός στους τραμπούκους που σε παίρνανε για χαζό.....

    Και είμαι πολύ περηφανη που έχω ευαίσθητη ιδιοσυγκρασία. Νιώθω περήφανη για μένα που έχω επιλέξει το καλύτερο ενώ οι άλλοι γύρω μου δεν μπορούσαν.

    Και έτσι βλέπω και τους άλλους ανθρώπους που έχουν αυτό το χαρακτηριστικό.

    Η ευαισθησία είναι προτέρημα..μη το ξεχάσεις ποτέ αυτό. Απλά όσο ο κόσμος απομακρύνεται από τις ηθικές αξίες και τα ιδανικά που υπήρχαν κάποτε τόσο πιο πολύ η ευγενεια και η ευαισθησία θεωρούνται αξίες ξεπερασμένες. Αλλα δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι.

    Καλοί ανθρώποι θα υπάρχουν πάντα όπως και κακοί. ..και ιδιόρρυθμοι....

    Απλά προσπάθησε να βρεις και άλλους σαν εσένα και να σέβεσαι τη διαφορετικότητά των άλλων που είναι γύρω σου. Δείξε ανωτέροτητα εφόσον οι άλλοι δεν μπορούν να δείξουν για σένα. Και να είσαι δεκτικός με τους ανθρώπους γύρω σου και ας έχουν διαφορετικές απόψεις. Ο κόσμος θα ήταν βαρετός αν ήμασταν όλοι ιδιοι

    Αρκεί να διεκδικεις στη ζωή σου και να θυμάσαι πάντα να κάνεις ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΣΥ επιθυμείς!!!! Να κάνεις τις επιλογές τις δικές σου και όχι τι λέει και τι πιστεύει ο κόσμος ....

    Και θα το δεις ότι δεν θα βγεις χαμένος

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Ο κόσμος άμα θέλει να σε βρίσει θα σε βρίσει...ειτε καλός να είσαι είτε κακος....οπότε να είσαι όπως θες και να μην νιώθεις άσχημα για αυτό

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Και δεν το λέω ότι η ευαισθησία ειναι δύναμη για να πείσω εμένα

    Είμαι απόλυτα σίγουρη για αυτό πια...

    το λέω για να το περάσω και σε σένα αυτό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by MariLen233 View Post
    Και δεν το λέω ότι η ευαισθησία ειναι δύναμη για να πείσω εμένα

    Είμαι απόλυτα σίγουρη για αυτό πια...

    το λέω για να το περάσω και σε σένα αυτό.
    Μπορεί να είναι και δύναμη και ναι το πιστεύω κι εγώ αλλά προς το παρόν μόνο προβλήματα μου έχει προκαλέσει. Έχω και την προσκόληση στους γονείς μου που με κάνει ακόμα πιο αδύναμο ώρες ώρες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 02:23
  2. Νιωθω τους παλμους μου 24ωρες το 24ωρο
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 09-10-2017, 20:46
  3. Πρόβλημα με γιατρό και με τους υπόλοιπους ανθρώπους
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 45
    Last Post: 05-08-2015, 12:36
  4. ΝΙΩΘΩ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ
    By teodor in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 26-03-2015, 19:56
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •