επιδεινωση κοινωνικού άγχους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    MikeStam 3
    Guest

    επιδεινωση κοινωνικού άγχους

    ημουν μια χαρα και επιδεινώθηκα τι να φταίει τα φαρμακα;;;;κατι οργανικο;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    ημουν μια χαρα και επιδεινώθηκα τι να φταίει τα φαρμακα;;;;κατι οργανικο;;;;
    Κι εγώ μια από τα ίδια. Πήγαινα καλούτσικα και τώρα είμαι πάλι χάλια! Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    οσο το αφηνεις τοσο μεγαλωνει...πρεπει να το αντιμετωπισεις και ο μονος τροπος ειναι η εκθεση στον φοβο σταδιακα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    οσο το αφηνεις τοσο μεγαλωνει...πρεπει να το αντιμετωπισεις και ο μονος τροπος ειναι η εκθεση στον φοβο σταδιακα
    Εγώ προσωπικά κάνω κάθε μέρα έκθεση στον φόβο εδώ και δύο χρόνια που αντιμετωπίζω τα προβλήματα αυτά και παρόλα αυτά τίποτε πάλι χάλια είμαι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Εγώ προσωπικά κάνω κάθε μέρα έκθεση στον φόβο εδώ και δύο χρόνια που αντιμετωπίζω τα προβλήματα αυτά και παρόλα αυτά τίποτε πάλι χάλια είμαι
    εμενα προσωπικα με βοηθησε ωστε να το ξεπερασω....
    οταν λεμε εκθεση στον φοβο τι κανεις? για πες μου μερικα παραδειγματα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    εμενα προσωπικα με βοηθησε ωστε να το ξεπερασω....
    οταν λεμε εκθεση στον φοβο τι κανεις? για πες μου μερικα παραδειγματα
    Κάνω τα πάντα κανονικά σαν να μην συμβαίνει τπτ. Δηλαδή πάω δουλειά, πήγαινα γυμναστήριο προτού κλείσουν λόγω κορονοιου και γενικά δεν αποφεύγω κάτι, για καφέ με φίλους, τα πάντα αλλά τις περισσότερες φορές αισθάνομαι άβολα κι αυτό με στεναχωρεί αφάνταστα και δεν περνάω ποτέ καλα. Εσύ παίρνεις και κάποια αγωγή παράλληλα με την έκθεση στον φόβο που κάνεις? Εγώ έχω και ηπια καταθλιψη μαζί με το άγχος που έχω.

  7. #7
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Κάνω τα πάντα κανονικά σαν να μην συμβαίνει τπτ. Δηλαδή πάω δουλειά, πήγαινα γυμναστήριο προτού κλείσουν λόγω κορονοιου και γενικά δεν αποφεύγω κάτι, για καφέ με φίλους, τα πάντα αλλά τις περισσότερες φορές αισθάνομαι άβολα κι αυτό με στεναχωρεί αφάνταστα και δεν περνάω ποτέ καλα. Εσύ παίρνεις και κάποια αγωγή παράλληλα με την έκθεση στον φόβο που κάνεις? Εγώ έχω και ηπια καταθλιψη μαζί με το άγχος που έχω.
    τα ιδια περναω και εγω ακριβως φιλε

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Κάνω τα πάντα κανονικά σαν να μην συμβαίνει τπτ. Δηλαδή πάω δουλειά, πήγαινα γυμναστήριο προτού κλείσουν λόγω κορονοιου και γενικά δεν αποφεύγω κάτι, για καφέ με φίλους, τα πάντα αλλά τις περισσότερες φορές αισθάνομαι άβολα κι αυτό με στεναχωρεί αφάνταστα και δεν περνάω ποτέ καλα. Εσύ παίρνεις και κάποια αγωγή παράλληλα με την έκθεση στον φόβο που κάνεις? Εγώ έχω και ηπια καταθλιψη μαζί με το άγχος που έχω.
    Το καταλαβαίνω, και εγω τα ιδια έκανα. το πρόβλημα είναι οτι δεν ρισκάρεις το επόμενο βήμα, απο ότι καταλαβαίνω. Στο θέμα με το άλλο φύλο πως τα πας; Μέχρι πριν 3 χρόνια σχεδόν δεν μπορούσα να βγώ απ το σπίτι... Σήμερα η φοβία με θυμάται αραία και που, αλλα δεν μου γ... τη ζώη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by klm17122015 View Post
    Το καταλαβαίνω, και εγω τα ιδια έκανα. το πρόβλημα είναι οτι δεν ρισκάρεις το επόμενο βήμα, απο ότι καταλαβαίνω. Στο θέμα με το άλλο φύλο πως τα πας; Μέχρι πριν 3 χρόνια σχεδόν δεν μπορούσα να βγώ απ το σπίτι... Σήμερα η φοβία με θυμάται αραία και που, αλλα δεν μου γ... τη ζώη.
    Παντρεμένος είμαι! Πήρες κάποια αγωγή που σε βοήθησε η μόνος σου το ξεπέρασες?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    17
    Αρχικά ψαχνόμουν μόνος μου, διάβασα αρθρα στο ιντερνετ και διαφορα βιβλια, αλλά αυτο δεν έφερνε σχεδον κανενα αποτέλεσμα. Μετά εκμυστηρεύτηκα στον γιατρό μου το πρόβλημα μου μέσες άκρες και μου έγραψε παροξετίνη. Αρχικά με βοήθησε λίγο αλλά στη συνέχεια δεν είχε ιδιαίτερη επίδραση. Στη συνέχεια δοκίμασα όλα τα SSRIs αλλά τίποτα, σχεδόν όλα αν όχι ολα! Πήγα και σε ψυχιάτρους αλλά τίποτα... Απλά μου έγραφαν κι άλλα χάπια. Κάποια στιγμη δοκίμασα να πάω και σε ψυχολόγο αλλά δεν μπορούσα να καταφέρω να κάνω τις ασκήσεις που μου έβαζε ή δεν τις έκανα σωστά. Άλλαξα πολλούς ψυχολόγους και χάλασα πολλά χρήματα μεχρί να βρω τον κατάλληλο που με βοήθησε πιο ουσιαστικά. Με γνωσιακή-συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία αλλά σε πιό στέρεες βάσεις αυτη τη φορά. Προσωπικά ειχα πολύ μεγάλο προβλημα σε όλα τα επίπεδα της ζωής μου. Ζούσα μια εξευτελιστικη ζωη μεσα στους 4 τοίχους κοιτώντας μόνο το πως θα βγεί η σημερινή ήμερα όσο πιο ανώδυνα χωρίς να έχω καθόλου στόχους... Μπορώ να πώ πάρα πολλά γι αυτό, όπως φαντάζομαι ολοι μας οι κοινωνικοφοβικοί... Τελοσπάντων έριξα πάρα πολύ δουλέια στο κομμάτι της έκθεσης: Αρχικά απ το πολύ ευκολό στο ολοενα δυσκολότερο. Είναι πολυ σημαντικό αυτο το κομμάτι! Αρχικά έπρεπε να περπατάω μερικές φορές την ημέρα σε μέρη που είχε κόσμο (πχ. καφετέριες), ο οποίος ήταν στραμμένος προς τη μεριά του δρόμου. Ήταν πιό δύσκολο απ όσο φανταζόμουν οταν το έκανα σωστά, γιατί πολύ απλά στην αρχή έκανα το λάθος να μην κοιτάω προς τον κόσμο και αυτό αχρηστεύει όλη την προσπάθεια: Πρέπει να κοιτάξεις τον φόβο στα μάτια! Αυτό υποψιάζομαι είναι το λάθος που κάνεις! Οτι δηλαδή, δεν κάνεις το επόμενο βήμα. Στις επόμενες κινήσεις μου πήγαινα σε μαγάζια με ρούχα, όπου έπρεπε να ζητώ την γνώμη της πωλήτριας και σε επομενο στάδιο να απορρίπτω τις προτάσεις της και να φεύγω, χωρις να αγοράζω τίποτα! Μετά δούλεψα το κομμάτι σε σχέση με το άλλο φύλο, το οποίο ήταν σε τραγική κατάσταση . Σταδιακά έχω φτάσει στο σημείο, όχι να έχει εξαφανιστεί η ΚΦ, αλλά τουλάχιστον να ζω μια φυσιολόγικη ζωη στο μεγαλύτερο διάστημα. Είναι τόσο πολλά αυτά που θα μπορούσα να πω, αλλά θα σταματήσω εδώ γιατι πόνεσαν τα χέρια μου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Ισως φταιει ο κορονοιος που μας ειχε κλεισμενους μεσα διχως κοινωνικες επαφες, η κοινωνικη φοβια εχει σταδια υφεσης και επιδεινωσης, οσο πιο πολυ εισαι σε κοσμο, τοσο πιο πολυ χαλαρωνεις οσο εισαι μεσα σαυτο, απαξ και το αραιωσεις γυρνας παλι στην αρχη. Δεν νομιζω απλα καποιος να θεραπευτει απλα επειδη ετυχε να ειναι 2 μηνες καθε μερα αναμεσα σε κοσμο, η κοινωνικη φοβια θα ειναι εκει και θα ενεργοποιηθει παλι οταν βρεθεις σε μοναχικες φασεις.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Εγώ προσωπικά κάνω κάθε μέρα έκθεση στον φόβο εδώ και δύο χρόνια που αντιμετωπίζω τα προβλήματα αυτά και παρόλα αυτά τίποτε πάλι χάλια είμαι
    Το θέμα είναι να αντιμετωπίσεις τις σκέψεις που σου δημιουργεί το κοινωνικό άγχος. Η απλή έκθεση χωρίς εσωτερική δουλειά δεν θα έχει μακροχρόνιο αποτέλεσμα. Για παράδειγμα μπορεί να φοβάσαι να εκφράσεις συναισθήματα, οπότε σε αυτή την περίπτωση η απλή έκθεση χωρίς να εκφράσεις τα συναισθήματα σου είναι απλά εκτός θέματος και δεν θα σε βοηθήσει πολύ.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Η απαντηση στο προβλημμα σου ειναι η εκθεση και ισως καποιο αντικαταθληπτικο ταυτοχρονα.η εξασκηση σε τελειοποιει.την πρωτη φορα θα το κανεις αγαρμπα σιγα σιγα θα καλυτερευεις.δεν υπαρχει αλλη λυση στο προβλημμα που εχεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Και εγω τα ιδια. Πανω κατω τα πραγματα ηταν διαχειρισιμα αμα επρεπε να περπατησω αναμεσα σε κοσμο. Τις τελευταιες 2 εβδομαδες εχω παθει κατι που δεν εχει γιατρεια ουτε με stedon ουτε με αλκοολ και ειναι πρωτογνωρο! Οταν περπαταω εξω σε κοσμο ή νιωθω πως με βλεπουν, ο αυχενας μου αρχιζει και σφιγγει τοσο πολυ, που δυσκολευομαι να κρατησω το κεφαλι ευθεια, πρεπει να κοιταω δεξια ή αριστερα, αν προσπαθησω να το κρατησω ευθεια ειναι λες και στραβωνει/γερνει προς μια πλευρα και ειναι λες και εχει κολλησει και αν παω να το κουνησω νιωθω σαν ρομποτ που θελει λαδωμα! Αρχισα να δυσκολευομαι να βγαινω πια απο το σπιτι με αυτο το νεο θεμα. Αυτο φαινεται σαν να επαθα καποιο σοβαρο ατυχημα και το κεφαλι εχει κλεδιωσει και γερνει προς τα δεξια! Μου εχουν πει γιατι το κεφαλι σου ειναι ετσι, και λεω οτι επαθα ασχημο αυχενικο για να το μπαλωσω, δεν εχω ιδεα πως θα το διορθωσω, ειδικα οταν ακομα και το στεντον που ειναι δυνατο μυοχαλαρωτικο δεν κανει τιποτα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    3
    Το κοινωνικό άγχος μπορεί να εξελιχθεί από το φόβο μιας κοινωνικής κατάστασης σε πολλαπλές καταστάσεις, ή ακόμη και να εξελιχθεί σε έναν γενικό φόβο των ανθρώπων. Οι ακραίες περιπτώσεις αγχώδους διαταραχής κοινωνικού άγχους μπορούν να οδηγήσουν σε απομόνωση, κατάθλιψη, άλλες διαταραχές άγχους ή ακόμη και αγοραφοβία.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τροποι αντιμετώπισης κοινωνικου αγχους
    By MikeStam 3 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2019, 01:00
  2. Απίστευτη επιδείνωση αγχους
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 61
    Last Post: 07-05-2019, 02:06
  3. Διαφορά κοινωνικού άγχους & αποφευκτικής διαταραχής.
    By NamelessOne in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 5
    Last Post: 12-02-2017, 00:59
  4. Ο ρόλος του κοινωνικού πλαισίου
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 20-06-2011, 13:15
  5. διαταραχή κοινωνικού αγχους
    By mvc in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-2010, 19:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •