Παιδιά βοήθεια! Δεν νιώθω καθόλου συναισθήματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32

    Παιδιά βοήθεια! Δεν νιώθω καθόλου συναισθήματα

    Καλησπέρα είμαι καινούριος εδώ... To πρόβλημα μου είναι ότι δεν νιώθω καθόλου συναισθήματα έχασα τελείως τον εαυτό μου κ τις ευαισθησίες μου, δεν χαίρομαι δεν στεναχωριέμαι, δεν γελάω, έχω χάσει το χιούμορ μου απο'κει που ήμουν "χαζό παιδί χαρά γεμάτο", και νιώθω κάτι πιέσεις μέσα στο κεφάλι μου λες και είναι κάτι και θέλει να βγει έξω ή λες και μου φοράνε κράνος.. Πέρασα πολλά πριν 1 - 2 χρόνια, απώλειες και ερωτική απογοήτευση από κάποια για την οποία δεν είχα ξανανιώσει έτσι, και όταν με χώρισε άρχισαν οι κρίσεις πανικού και με βρήκε αυτό το κακό.. Πέρασα απο στάδια κρίσης πανικού, απο στάδια του ότι ήθελα να σκοτώσω άνθρωπο και ένιωθα ανακούφιση κάθε φορά που το φανταζόμουν και απο στάδια όπου δεν είχα καθόλου επαφή με το χωρο-χρόνο.. Τώρα μου έφυγαν αυτά παίρνοντας αγωγή τα Ladose και τα zoxil 10mg αλλά δεν νιώθω πλέον τίποτα.. Θα ξανανιώσω; Και θέλω αλήθεια!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Γιατί σου δίνει zoxil αυτός που σου το δίνει σου είπε; Πόσο καιρό τα παίρνεις; Ο γιατρός για πόσο καιρό σκοπεύει να σου τα γράφει; Τι σου λέει θα τα παίρνεις εφόρου ζωής; Εσύ γράφεις εδώ πως δεν νιώθεις τίποτα, στον γιατρό σου το έχεις πει; Και τι λέει; Πως έτσι θα είναι η ζωή σου; Αυτές τις ερωτήσεις αν δεν τις έχεις κάνει ήδη πρέπει να πας να του τις κάνεις να σου ξεκαθαρίσει τους σκοπούς του και να γνωρίζεις και εσύ.

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Μου δίνει τα zoxil γιατί έχω σχιζοειδής διαταραχή προσωπικότητας μου έχουν γράψει.. Δεν ξέρω αν θα τα παίρνω εφόρου ζωής, μου πε πως τα συναισθήματα θα είναι τα τελευταία που θα μου έρθουν.. Είναι σαν να μου έχουν ρουφήξει την ψυχή.. Δεν έχω ακριβής απάντηση απο κανέναν για το αν θα μου έρθουν τα συναισθήματα ξανά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ωραία άρα λοιπόν ούτε ο γιατρός σου έχει πει για πόσο καιρό θα τα παίρνεις. Εσύ συγκρίνοντας την ζωή σου πριν ξεκινήσεις τα φάρμακα με τώρα που τα παίρνεις πως νιώθεις; Το πριν ή το τώρα; Δεν νιώθεις καλά με καμία επιλογή το ξέρω αυτό, αλλά ανάμεσα σε αυτές τις δύο τι θα διάλεγες; Να σε ρωτήσω κάτι άλλο πόσο καιρό παίρνεις zoxil και πόσα κιλά έχεις πάρει από τότε που το ξεκίνησες; Και πόσο χρονών είσαι πες μας.

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Υπαρχει μια καλυτερευση, πριν τα ξεκινησω ηταν σαν να ειχα κατεβασει ενα μαυρο πεπλο, αυτο πεπλο εχει φυγει, βεβαια η συγκεντρωση μου δεν εχει φτιαξει ακομα.. και εχει ανεβει η "διαθεση" ειμαι πιο λειτουργικος με λιγα λογια οποτε προτιμω τα χαπια.. 27 χρονων ειμαι κ η αληθεια ειν εχω κανει κοιλια... 2 μηνες ειναι που τα παιρνω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by sidmanners View Post
    Υπαρχει μια καλυτερευση, πριν τα ξεκινησω ηταν σαν να ειχα κατεβασει ενα μαυρο πεπλο, αυτο πεπλο εχει φυγει, βεβαια η συγκεντρωση μου δεν εχει φτιαξει ακομα.. και εχει ανεβει η "διαθεση" ειμαι πιο λειτουργικος με λιγα λογια οποτε προτιμω τα χαπια.. 27 χρονων ειμαι κ η αληθεια ειν εχω κανει κοιλια... 2 μηνες ειναι που τα παιρνω..
    Θα δώσεις χρόνο στον εαυτό σου για να επανέλθει είναι πολύ νωρίς ακόμα. Μην το πιέζεις θα σου έρθει από μόνο του. Προσέχε τη μάσα μόνο, γιατί το zoxil παχαίνει άγρια.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Εγινε σ'ευχαριστω πολυ... το ελπιζω γτ δεν γινεται να ζησω ετσι για παντα..

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by sidmanners View Post
    Καλησπέρα είμαι καινούριος εδώ... To πρόβλημα μου είναι ότι δεν νιώθω καθόλου συναισθήματα έχασα τελείως τον εαυτό μου κ τις ευαισθησίες μου, δεν χαίρομαι δεν στεναχωριέμαι, δεν γελάω, έχω χάσει το χιούμορ μου απο'κει που ήμουν "χαζό παιδί χαρά γεμάτο", και νιώθω κάτι πιέσεις μέσα στο κεφάλι μου λες και είναι κάτι και θέλει να βγει έξω ή λες και μου φοράνε κράνος.. Πέρασα πολλά πριν 1 - 2 χρόνια, απώλειες και ερωτική απογοήτευση από κάποια για την οποία δεν είχα ξανανιώσει έτσι, και όταν με χώρισε άρχισαν οι κρίσεις πανικού και με βρήκε αυτό το κακό.. Πέρασα απο στάδια κρίσης πανικού, απο στάδια του ότι ήθελα να σκοτώσω άνθρωπο και ένιωθα ανακούφιση κάθε φορά που το φανταζόμουν και απο στάδια όπου δεν είχα καθόλου επαφή με το χωρο-χρόνο.. Τώρα μου έφυγαν αυτά παίρνοντας αγωγή τα Ladose και τα zoxil 10mg αλλά δεν νιώθω πλέον τίποτα.. Θα ξανανιώσω; Και θέλω αλήθεια!
    Κάνεις ψυχοθεραπεία; Προφανώς κλειδωσες εξαιτίας του χωρισμού και φοβάσαι να εκτεθείς σε οποιοδήποτε συναίσθημα.

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    οχι δεν κανω ψυχοθεραπεια ισως την ξεκινησω αν και πιστευω οτι ειναι οργανικο το προβλημα μου, ετσι νιωθω

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    εχω χάσει τις ευαισθησίες μου, έχω χάσει την ενσυναίσθηση μου, έχω χάσει πλήρως τον εαυτό μου, δεν μπορώ να κλάψω με ένα τραγούδι που ακούω ή να μπω μέσα στην ταινία που βλέπω...

  11. #11
    george1520
    Guest
    Μίλα με ένα ψυχολόγο και με την βοήθεια του θα βρεις πάλι τον εαυτό σου.. Το θετικό είναι ότι εντόπισες κάτι σε σένα και θες να το αλλάξεις.

Similar Threads

  1. Την βοήθεια σας παιδιά.
    By σακης in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2019, 15:48
  2. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 02:23
  3. δεν νιώθω καθόλου καλά..
    By akis1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 48
    Last Post: 07-10-2016, 20:49
  4. νιώθω δυστυχισμένη!δν μπορώ να διαχειριστώ τα συναισθήματά μου!
    By ζηλιαρομπομπίκα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 41
    Last Post: 23-09-2013, 20:36
  5. Replies: 44
    Last Post: 08-10-2012, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •