αχ αυτος ο ψυχιατρος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    αχ αυτος ο ψυχιατρος...

    η ριχνει φως στην υποθεση η με βυθιζει ακομα περισσοτερο στο προβλημα.
    εχω αυτογνωσια οτι πρεπει να κανω κατι με την ζωη μου. αλλα δεν κανω τιποτα.
    και εκει που στην καθημερινοτητα μου μερικες φορες νιωθω σαν να πνιγομαι και να μην με χωραει ο τοπος, ο ψυχιατρος ενω του τα λεω αυτα μου λεει οτι σε βλεπω μια χαρα. δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. δηλαδη τον ρωταω και του λεω οταν ερχονται κακες σκεψεις τι να κανω? και μου λεει υπομονη και να μην κανω τιποτα.
    απο την αλλη δεν θελω να κανταντησω φυτο και του εχω διευκρινηση απο την αρχη οτι δεν θελω πολλα φαρμακα.
    και αναρωτιεμαι εγω τι να κανω? ειμαι καλα? φοβαμε για το μελλον....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα το φιλοσοφήσω λίγο τώρα, κράξτε ελεύθερα lol
    Σκέφτομαι ότι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν μία ιδιαίτερη εσωτερική πυξίδα μέσα τους που τους δείχνει από νωρίς που θέλουν να κατευθυνθούν, έχουν ισχυρή αίσθηση του ανήκειν κάπου, έχουν συγκεκριμένη κοσμοθεωρία και συγκρότηση, βάζουν στόχους και τους πραγματοποιούν και γενικότερα κινούνται στην ζωή με σιγουριά. Υπάρχουν πάλι κάποιοι που δεν έχουν συγκεκριμένο πλαίσιο αναφοράς, κινούνται χωρίς συγκεκριμένο μπούσουλα, άγονται και φέρονται από τις περιστάσεις ή από τυχαίες παρορμήσεις, δεν παίρνουν αποφάσεις συνειδητοποιημένα και σπάνια έχουν συναίσθηση του περίγυρού τους ή του αντίκτυπου των πράξεων τους. Άλλες φορές είναι πιο ευτυχισμένοι στην αφασία τους, άλλες όχι.

    Οι περισσότεροι άνθρωποι φυσικά τοποθετούνται κάπου στο ενδιάμεσο. Επειδή συχνά για αλλού ξεκινάμε και αλλού η ζωή μας πάει και κάποιο γεγονός απρόβλεπτο, κάποια ασθένεια, κάποια οικονομική κρίση, ο θάνατος κάποιου δικούς μας κτλ μπορεί να μας ανατρέψει τα σχέδια, δεν ήρθε η καταστροφή του κόσμου να σκέφτεσαι ότι άλλα ήθελα κι άλλα έκανα. Το θέμα είναι όμως αν δεν σε γεμίζει η κατάστασή σου και δεν νοιώθεις καλά, να κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου για να το αλλάξεις αυτό. Να θέτεις στόχους έστω και μικρούς.

    Θεωρώ ότι ένας ψυχολόγος θα μπορέσει να σε βοηθήσει να καταλάβεις καλύτερα εσένα. Τι θες από τη ζωή σου για να νοιώσεις καλύτερα; Τι στόχους έστω και μικρούς έχεις; Πως θα τους πετύχεις; Ο ψυχίατρος, τουλάχιστον ο συγκεκριμένος δεν σε βοηθάει σε αυτό. Ούτε ο ψυχολόγος έχει άμεση και μαγική λύση, αλλά θα σε βοηθήσει να γνωρίσεις καλύτερα εσένα. Αυτό πιστεύω.

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    νασε καλα σονια για την απαντηση!

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    αυτο που με προβληματιζει ειναι το γεγονος οτι οταν ειμαι πεσμενος οι δικοι μου μου λενε γιατι εισαι ετσι και κανε κατι δεν θελουμε να σε βλεπουμε ετσι. οταν ειμαι καλα και χαμογελαστος μου λενε "μας κοροιδευεις δεν εχεις τιποτα" . αντε βγαλε ακρη....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Θα το φιλοσοφήσω λίγο τώρα, κράξτε ελεύθερα lol
    Σκέφτομαι ότι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν μία ιδιαίτερη εσωτερική πυξίδα μέσα τους που τους δείχνει από νωρίς που θέλουν να κατευθυνθούν, έχουν ισχυρή αίσθηση του ανήκειν κάπου, έχουν συγκεκριμένη κοσμοθεωρία και συγκρότηση, βάζουν στόχους και τους πραγματοποιούν και γενικότερα κινούνται στην ζωή με σιγουριά. Υπάρχουν πάλι κάποιοι που δεν έχουν συγκεκριμένο πλαίσιο αναφοράς, κινούνται χωρίς συγκεκριμένο μπούσουλα, άγονται και φέρονται από τις περιστάσεις ή από τυχαίες παρορμήσεις, δεν παίρνουν αποφάσεις συνειδητοποιημένα και σπάνια έχουν συναίσθηση του περίγυρού τους ή του αντίκτυπου των πράξεων τους. Άλλες φορές είναι πιο ευτυχισμένοι στην αφασία τους, άλλες όχι.

    Οι περισσότεροι άνθρωποι φυσικά τοποθετούνται κάπου στο ενδιάμεσο. Επειδή συχνά για αλλού ξεκινάμε και αλλού η ζωή μας πάει και κάποιο γεγονός απρόβλεπτο, κάποια ασθένεια, κάποια οικονομική κρίση, ο θάνατος κάποιου δικούς μας κτλ μπορεί να μας ανατρέψει τα σχέδια, δεν ήρθε η καταστροφή του κόσμου να σκέφτεσαι ότι άλλα ήθελα κι άλλα έκανα. Το θέμα είναι όμως αν δεν σε γεμίζει η κατάστασή σου και δεν νοιώθεις καλά, να κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου για να το αλλάξεις αυτό. Να θέτεις στόχους έστω και μικρούς.

    Θεωρώ ότι ένας ψυχολόγος θα μπορέσει να σε βοηθήσει να καταλάβεις καλύτερα εσένα. Τι θες από τη ζωή σου για να νοιώσεις καλύτερα; Τι στόχους έστω και μικρούς έχεις; Πως θα τους πετύχεις; Ο ψυχίατρος, τουλάχιστον ο συγκεκριμένος δεν σε βοηθάει σε αυτό. Ούτε ο ψυχολόγος έχει άμεση και μαγική λύση, αλλά θα σε βοηθήσει να γνωρίσεις καλύτερα εσένα. Αυτό πιστεύω.
    Kι εγω σε αυτην την κατασταση βρισκομαι που δεν ξερω τι θελω απο τη ζωη μου ισως ηξερα αλλα το εχασα στην πορεια αλλακα εντελως δρομο..ολο αυτο με οδηγει σε αισθηματα καταθλιψης και αγχους και το πιο δυσκολο ειναι να προσποιουμαι οτι νιωθω ωραια και να φερομαι φυσιολογικα ενω μεσα μου ειμαι μεσα στην ανησυχια και την απορια τι κανω στη ζωη μου που παω κτλ..αυτο με τους μικρους στοχους ειναι πολυ σωστο ισως μεσα σπο αυτο και σιγα σιγα βρουμε τι μας λεπει..αυτο το κενο νιωθω κι εγω δεν εχω πυξιδα οπως λες και παω οπου ναναι...

Similar Threads

  1. αχ αυτός ο μπαμπάς μου!
    By Johana in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 01-06-2018, 15:05
  2. Η εγκυμοσυνη και αυτος..
    By kapakapa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 73
    Last Post: 16-07-2016, 10:45
  3. πως λέγεται αυτός που...
    By Godric in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22
    Last Post: 27-09-2013, 00:11
  4. χαμενος δεν ειναι αυτος που χανει αλλα αυτος που τα παραταει...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-05-2013, 22:28
  5. Αχ, αυτος ο ερωτας!
    By NIKI_ed in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 14-01-2008, 03:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •