Σφίξιμο σε κεφάλι και σώμα, ταχυκαρδίες, φόβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72

    Σφίξιμο σε κεφάλι και σώμα, ταχυκαρδίες, φόβος

    Καλησπέρα σε όλες και όλους, σας διαβάζω καιρό και μόλις αποφάσισα να δημιουργήσω κι εγώ λογαριασμό ελπίζοντας πως θα βρω ανάμεσα σας μια ανακούφιση σχετικά με ό,τι μου συμβαίνει.
    Εδώ και κάποιο διάστημα αντιμετωπίζω πολύ έντονα συμπτώματα στο σώμα μου. Νίωθω σφιγμένους τους μύες της πλάτης και του αυχένα μου με αποτέλεσμα να βιώνω σχεδόν καθημερινά πονοκέφαλο, και η μυική τάση είναι τόσο έντονη που τελευταία καταλήγω να πονάω και στο πρόσωπο και συγκεκριμένα στα ζυγωματικά μου, στην άνω γνάθο και κατά μήκος της. Ο αυχένας μου ειδικά είναι πέτρα και αδύνατον να πιεστεί καν.
    Σαν να μη μου έφταναν όλα τα παραπάνω, από το πουθενά άρχισαν τα προβλήματα με αίσθηση σφιξίματος στον θώρακα και ταχυκαρδίες. Γενικώς θεωρούμαι υποτασική, με τη νορμάλ μου πίεση να κυμαίνεται στο 7 η μικρή με 10 η μεγάλη, και απο 68 εως 74 παλμούς σε κατάσταση ηρεμίας.
    Πριν κάποιες μέρες έπαθα μια απίστευτη κρίση πανικού, ένιωσα πως η καρδιά μου πήγαινε να σπάσει, δε μου έφτανε ο αέρας, έτρεμα ολόκληρη ανεξέλεγκτα σίγουρη ότι αυτό ήταν αντίο σας. Φυσικά βρέθηκα στα επείγοντα όπου μου έκαναν εξετάσεις και τα βρήκαν όλα νορμάλ.
    Από εκείνη τη μέρα δηλαδή εδώ και έναν περίπου μήνα, κάθε μέρα ξυπνάω με ταχυκαρδίες (87-95 παλμούς σε ηρεμία) και νιώθω ένα συνεχές σφίξιμο στο κεφάλι μου το οποίο με εξαντλεί σε σημείο να μην έχω όρεξη για τίποτα. Φοβάμαι κάθε λεπτό ότι θα μου ανέβουν ανεξέλεγκτα οι παλμοί ή η πίεση και θα πάθω έμφραγμα, με αποτέλεσμα να μετράω την πίεση μου συ-νε-χεια. Φοβάμαι πάρα πολύ να βγω έξω να κάνω τις απαραίτητες δουλειές μου ή να πάω βόλτα με τους φίλους μου μήπως και λυποθυμίσω ή μείνω στον τόπο.

    Εντωμέταξυ λίγο πριν μου συμβούν όλα αυτά ήμουν στη διαδικασία αποστολής βιογραφικών για εύρεση δουλειάς. Τώρα τρέμω έτσι όπως έχω καταντήσει να παραστώ σε συνέντευξη, πόσο μάλλον να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις μιας εργασίας. Είμαι και ανασφάλιστη και δεν έχω καθόλου τη δυνατότητα αυτη τη στιγμή να απευθυνθώ κάπου για θεραπεία.
    Αισθάνομαι ότι έχω πέσει σε μία μαύρη τρύπα απ' την οποία δεν έχω ιδέα πώς θα βγω.

    Βιώνει κάποιος άλλος όλα τα παραπάνω? Θα μου ήταν αλήθεια πολύ βοηθητικό να μιλήσουμε μήπως και βγάλω μία άκρη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    καλησπέρα.... πολύ συνηθισμένα τα συμπτώματα σου... αυτό που αναφέρεις στο πρόσωπο ίσως είναι απο το σφίξιμο της γνάθου που κάνεις άθελα σου ακόμα και στον ύπνο σου... αυχένας πλάτη, απο τα πρώτα σημεία που δίνει το άγχος συμπτώματα.... εφόσον οι εξετάσεις σου ήταν καλές προσπάθησε να διώξεις , οσο μπορείς, την ιδέα οτι κάτι έχεις... το άγχος κάνει συμπτώματα στο κεφάλι, κεφαλαλγία τάσεως κλπ κλπ... οσο κρατάς το πιεσόμετρο στο χέρι οι παλμοί θα ανεβαίνουν... τα έχω βιώσει κι εγώ κατά καιρούς, όπως και πολλοί άλλοι εδω μέσα φαντάζομαι.... ίσως να έκλεινες κάποιο ραντεβού σε καρδιολόγο, μόνο και μόνο για να ηρεμήσεις εσύ.... θα βγείς απο αυτή την μαύρη τρύπα με λίγη προσπάθεια....

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Καλησπέρα Γιάννη κι ευχαριστώ για την απάντηση σου! Πήγα σε 2 διαφορετικούς καρδιολόγους και μου τα βρήκαν όλα φυσιολογικά. Ως δια μαγείας εντωμεταξύ οι παλμοί μου και η πίεση μου όταν μου την πήραν ήταν όπως είπε ο ένας "υπέροχη", ενώ μία ώρα πρίν στο σπίτι μου η καρδιά μου πήγαινε σαν τρελή. Τρίπλεξ έκανα τον περασμένο Σεπτέμβριο κι ήταν κι αυτό φυσιολογικό.
    Εμένα ο φόβος μου είναι ο εξής... Ακόμα και μια υγιής καρδιά δε μπορεί να κλατάρει όταν παθαίνει τέτοια αγχωτικά σοκ? Πώς θα χαλαρώσει το κεφάλι μου?

    Πώς θα τον ξεπεράσω αυτόν τον φόβο που μου έχει δημιουργηθεί? Νιώθω ότι τρελαίνομαι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα,εγω σε κατασταση ακραιου αγχους η δυνατου πονου εχω φτασει κ 160 παλμους...αμα πηγες σε 2 καρδιολογους και σου ειπαν ολα καλα νομιζω δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις.Το αγχος κανει πολλα πραγματα εγω εχω νευρολογικα συμπτωματα 2 χρονια.Ειναι ενα θηριο που πρεπει ολοι να το νικησουμε.

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλησπερα,εγω σε κατασταση ακραιου αγχους η δυνατου πονου εχω φτασει κ 160 παλμους...αμα πηγες σε 2 καρδιολογους και σου ειπαν ολα καλα νομιζω δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις.Το αγχος κανει πολλα πραγματα εγω εχω νευρολογικα συμπτωματα 2 χρονια.Ειναι ενα θηριο που πρεπει ολοι να το νικησουμε.

    Μάνο καλησπέρα. Τι νευρολογικά συμπτώματα έχεις αν επιτρέπεται? Εγώ τινάγματα στους μύες, σφίξιμο, πονοκεφάλους, ζαλάδες...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    κοίτα, την ίδια απορία είχα κι εγώ, για το πώς αντέχει η καρδιά τόσο άγχος.... αλλά οι μισοί θα είχαμε κλατάρει αν ίσχυε κάτι τέτοιο... το άγχος μπορεί να κάνει πάρα πολλά συμπτώματα, ζαλάδες, αστάθεια, βάρος στο κεφάλι, μουδιάσματα, γστρεντερολογικά, κλπ κλπ κλπ.... κατάλογος ολόκληρος.... ίσως μπορείς να κάνεις κάποιες ασχολίες χαλαρωτικές, ένα μπάνιο στη θάλασσα, λίγη γυμναστική, χαλαρωτική μουσική, κάποια φυτικά σκευάσματα απο φαρμακείο.... και να κρατάς στο μυαλό σου οτι οι γιατροί δεν βρήκαν κάτι....

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    ναι έχεις δίκιο... απλά είναι πολύ τρομακτικό να χάνεις τον έλεγχο του ίδιου σου του σώματος. Λες αυτό ήταν τρελένομαι. Και μετά όντως σου έρχονται και τρομακτικές σκέψεις.."μήπως όντως τρελαθώ?" Σκέψεις που έρχονται ξεκάθαρα για να τρομάξεις περισσότερο κι όλο αυτό δεν ξέρεις πώς να το σταματήσεις. Άσε που πολύ λίγοι καταλαβαινουν τι σου συμβαίνει, κι έχεις ένα επιπλέον άγχος για το τι θα τους πεις και πώς θα τους το περιγράψεις. Νιώθω πολύ εξαντλημένη.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Το άγχος δημιουργεί εξαντλήση , κόπωση, αδυναμία... Φαντάσου ότι το σώμα δουλεύει στο φουλ, σαν να αντιμετωπίζει καποιο κίνδυνο οπότε κουράζεται... Βρες κάτι χαλαρωτικό... Δεν τρελενεσαι, ούτε παθαίνεις κάτι χειρότερο, όλοι το φοβόμαστε αυτό όταν έχουμε πέσει στον φαύλο κύκλο του άγχους, των σωματικών συμπτωμάτων κλπ...

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Βρε εδώ σκέφτηκα κάποια στιγμή μήπως χάσω το μυαλό μου και κάνω τίποτα τρελό. Χωρίς φυσικά να έχω τέτοια tendencies, και με το που το σκέφτομαι χέζομαι πάνω μου. Εσύ πώς το αντιμετώπισες? Περνάει κάποια στιγμή? Δε θέλω να πάρω αγωγή.. με ενοχλούν και με κάνουν ακόμα χειρότερα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Κάποιες φορές με αυτά που σου είπα νωρίτερα το πάλευα.. κάποιες φορές που διάφοροι σοβαροί λόγοι με επηρέαζαν ψυχολογικά εκεί το πράγμα άλλαζε.. και ομοιοπαθητική έχω χρησιμοποιήσει με καλό ποσοστό επιτυχίας αλλά και με αγωγή κάποιο καιρό... Είσαι στην αρχή του ακόμα οποτε κάνε κάτι πρακτικό για να το φρενάρεις...

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Όταν είσαι έξω αγχώνεσαι;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Όταν είμαι σε περίοδο έντονου άγχους λόγω κάποιας ιδιαίτερης κατάστασης, ναι... Πολλές φορές όμως και το έξω βοηθάει να καθαρίζει το μυαλό να χαλαρώνεις , να ξεφεύγεις από το σπίτι και τις αγχωτικές σκέψεις ..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Μάνο καλησπέρα. Τι νευρολογικά συμπτώματα έχεις αν επιτρέπεται? Εγώ τινάγματα στους μύες, σφίξιμο, πονοκεφάλους, ζαλάδες...
    Τα ιδια κ εγω,πεταρισματα μυων(οι λεγομενες δεσμιδωσεις,υπαρχει και σχετικο thread )τιναγματα.κοινως οτι εχει να κανει με νευρολογικα.Εχω κηλες στον αυχενα και στη μεση βεβαια που ενδεχομενως να εξηγουν καποια απο αυτα τα συμπτωματα...απο κει και περα,εχω τη μανα μου με εγκεφαλικο και ανοια κατακοιτη 3 χρονια σχεδον,πατερας με ΧΑΠ και πολλα θεματα υγειας,και προσπαθω με τη γυμναστικη,το περπατημα το κολυμπι να ξεφευγω.Γενικα κανε πραγματα που σε ευχαριστουν για να ξεχνιεσαι και να ξεφευγεις.Παρεπιπτοντως και γω ψαχνω για δουλεια προσφατα τελειωσα απο συμβαση στην Περιφερεια Αττικης....
    Last edited by ΜΑΝΟΣ 14; 26-05-2020 at 14:06.

  14. #14
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    ... αυτό που αναφέρεις στο πρόσωπο ίσως είναι απο το σφίξιμο της γνάθου που κάνεις άθελα σου ακόμα και στον ύπνο σου... αυχένας πλάτη, απο τα πρώτα σημεία που δίνει το άγχος συμπτώματα.... ... το άγχος κάνει συμπτώματα στο κεφάλι, κεφαλαλγία τάσεως κλπ κλπ... οσο κρατάς το πιεσόμετρο στο χέρι οι παλμοί θα ανεβαίνουν... τα έχω βιώσει κι εγώ κατά καιρούς, όπως και πολλοί άλλοι εδω μέσα φαντάζομαι.... ίσως να έκλεινες κάποιο ραντεβού σε καρδιολόγο, μόνο και μόνο για να ηρεμήσεις εσύ.... θα βγείς απο αυτή την μαύρη τρύπα με λίγη προσπάθεια....
    Πίεση στη γνάθο λόγω σφυξίματος των δοντιών το βιώνω κι εγώ. Είναι θέμα άγχους το οποίο με τον καιρό μετατρέπεται σε συνήθειο, δλδ ακόμα κι ελάχιστο άγχος ή μια αμηχανία να νιώθω υπάρχει το σφίξιμο. Το άγχος άμα είναι έντονο μπορεί να σου προκαλέσει πονοκεφάλους, κόπωση και αίσθημα κρύου, κρύου ιδίως στο κεφάλι και στα άκρα διότι το έντονο άγχος έχει οργανικά την συνέπεια να συγκεντρώνει το αίμα στα ζωτικά όργανα στο κέντρο του σώματος.

    Έναραντεβού με γιατρό είναι πάντα καλή ιδέα στις καταστάσεις άγχους, διότι από τη συνομιλία μαζί του, τη συμπεριφορά του και κυρίως από τα αποτελέσματα επέρχεται η ηρεμία.

    serotonini, αυτό με την αποστολή βιογραφικών μου φαίνεται πως επιτείνει κάτι που προϋπάρχει μέσα σου δλδ το άγχος κι ειναι η αιτία που απευθυνεσαι εδω. Προφανώς είσαι σε φάση που ψάχνεις κάποια καλή δουλειά. Ακόμα και η συμπλήρωση και αποστολή του βιογραφικού ξυπνούν το άγχος που όπως είπαμε ήδη προϋπάρχει μέσα σου κι η σκέψη μπορεί να ταξιδεύει ακόμα περισσότερο, ότι δεν θα φτάσει η αίτηση ή θα παραπέσει ή δεν θα την δουν, σενάρια απομακρυσμένα που πλησιάζουν τα όρια της καταστροφικότητας. Χειρότερα θα ναι να πας σε ίντερβιου ή σε γραπτή εξέταση και να σε κυριαρχεί το άγχος τη στιγμή που ένα ελάχιστο άγχος είναι φυσιολογικό.
    Κατεύθυνε τη σκέψη σου σε ευχάριστες φάσεις της ζωης σου, στα θετικά σου στοιχεία και επιτυχίες κάθε λογής, τα οποία αναμόχλευε τα στη σκέψη σου ως πηγη ηρεμίας αλλά και δύναμης, συν συναναστροφες με άτομα που νιωθεις ότι σε γεμίζουν χαρά και αισιοδοξία.
    Το θέμα σου δεν είναι οργανικό, ιατρικό. Είσαι απλά ενας απο τους πολλούς που μπαινουν σ αυτο το φορουμ με τετοια θέματα.
    γιάννης

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    23
    na se ρωτησω κατι;;; νιωθεις οταν τα παθιανεις αυτα σφιξιμο στηνα ριστερι μερια της κλειδας;;; εγω τοαν παθιανω κριση αγχους π.χ. το εγχο αυτο και δεν ξερω τι ειναι ακριβως γιαυτο σε ρωταω

Similar Threads

  1. Σφίξιμο
    By Makis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 06-07-2019, 14:03
  2. Πόνος στο κεφάλι όταν κουνάω το κεφάλι
    By ελενη0 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 05-07-2019, 02:34
  3. κάθε μέρα.. όλη μέρα σφίξιμο στο κεφάλι...!
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 14-01-2019, 08:22
  4. Ενα τρελά αγχωμένο σώμα!!! ΦΟΒΟΣ!!!
    By hapydays in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 28-08-2013, 15:50
  5. ΠΟΝΟΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ...ΦΟΒΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-10-2011, 10:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •