Κάπνισμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Κάπνισμα

    Καλησπέρα παιδιά είναι αλήθεια ότι το κάπνισμα χαλαρώνει; Ή μόνο σε μένα συμβαίνει; Όταν κάνω καμιά φορά κανένα τσιγάρο με χαλαρώνει από άγχος στρες και στεναχώρια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Συμβαίνει. Αλλά υπάρχουν φορές που τσιτάρει κιόλας. Πόσο καπνίζεις;

  3. #3
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Συμβαίνει. Αλλά υπάρχουν φορές που τσιτάρει κιόλας. Πόσο καπνίζεις;
    Αραιά και που δλδ μπορεί να περάσουν και μέρες που δε θα καπνίσω και το πολύ αν μια μέρα καπνίσω να κάνω 5 τσιγάρα

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    καπνιζω 50 60 τσιγαρα την ημερα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Καπνιζα 14 χρονια και το εκοψα.Μακρυα απο το τσιγαρο..Μονο κακα προκαλεί
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    ειναι απαραδεκτο αυτο που κανω και εξωφρενικο.. αλλα μονο με το τσιγαρο ηρεμω ρε παιδι μου. μαλακια...

  7. #7
    Το ξέρω ότι μόνο κακά προκαλεί αλλά καμιά φορά νιώθω την ανάγκη ότι θέλω να κάνω τσιγάρο γιατί κι εμένα με ηρεμεί, ειδικά με την καραντίνα που έκοψα το γυμναστήριο κάπνισα παραπάνω απ'ότι συνήθως

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Το ξέρω ότι μόνο κακά προκαλεί αλλά καμιά φορά νιώθω την ανάγκη ότι θέλω να κάνω τσιγάρο γιατί κι εμένα με ηρεμεί, ειδικά με την καραντίνα που έκοψα το γυμναστήριο κάπνισα παραπάνω απ'ότι συνήθως
    βλεπω οτι νιωθεις ενοχες που καπνιζεις εστω και λιγο και καλα κανεις... εγω τι να πω ?

  9. #9
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    βλεπω οτι νιωθεις ενοχες που καπνιζεις εστω και λιγο και καλα κανεις... εγω τι να πω ?
    Φίλε μου πρέπει να το αραιώσεις 50-60 τσιγάρα είναι 3 πακέτα την ημέρα.. πάρα πολύ τσιγάρο, αν ξεκινήσεις γυμναστήριο θα το αραιώσεις εγώ όταν πάω γυμναστήριο το κόβω και τελείως

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλησπέρα παιδιά είναι αλήθεια ότι το κάπνισμα χαλαρώνει; Ή μόνο σε μένα συμβαίνει; Όταν κάνω καμιά φορά κανένα τσιγάρο με χαλαρώνει από άγχος στρες και στεναχώρια
    χμμμμ... πως είναι δυνατό να σε "χαλαρώνει" το τσιγάρο, δλδ η νικοτίνη, από τη στιγμή που είναι αποδεδειγμένο ότι πρόκειται για εξαιρετικά διεγερτική ουσία;

  11. #11
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    χμμμμ... πως είναι δυνατό να σε "χαλαρώνει" το τσιγάρο, δλδ η νικοτίνη, από τη στιγμή που είναι αποδεδειγμένο ότι πρόκειται για εξαιρετικά διεγερτική ουσία;
    Δεν ξέρω με ηρεμεί και δεν κάνω το άλλο τσιγάρο χαχαχα κανονικό κάνω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Ανάλογο το πώς το χρησιμοποιώ, μπορεί να μου βγάζει ανάλογα ένταση ή ηρεμία. Ίσως είναι η κίνηση, ίσως η σύνδεση στο μυαλό μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    χμμμμ... πως είναι δυνατό να σε "χαλαρώνει" το τσιγάρο, δλδ η νικοτίνη, από τη στιγμή που είναι αποδεδειγμένο ότι πρόκειται για εξαιρετικά διεγερτική ουσία;
    Για αυτό σε χαλαρώνει επειδή πηγαίνει νικοτίνη στους υποδοχείς....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Μα προκαλεί εξάρτηση και στέρηση από την οποία σε απαλλάσσει για κάμποσο χρόνο. Δηλαδή σε χαλαρώνει από το στρες που το ίδιο σου δημιουργεί γι αυτό λέγονται και εξαρτησιογονα. Αν ένας καπνιστής έχει μια μέρα να καπνίσει αυξάνεται η στέρηση σαν στρες και άγχος. Αν εκείνη την στιγμή βιώσεις ένα συμβάν αγχωτικό, θα προστεθούν και δεν θα παλεύεται εύκολα. Αν κάνεις τσιγάρο θα φύγει το άγχος- στρες της στέρησης και θα μείνει μόνο του συμβάντος αλλά στο μυαλό σου το συνολικό άγχος θα μειωθεί και θα μεταφραστεί λανθασμένα ότι το τσιγάρο συνέβαλε στο χαλάρωμα του στρες που σου προξένησε το συμβάν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Μα προκαλεί εξάρτηση και στέρηση από την οποία σε απαλλάσσει για κάμποσο χρόνο. Δηλαδή σε χαλαρώνει από το στρες που το ίδιο σου δημιουργεί γι αυτό λέγονται και εξαρτησιογονα. Αν ένας καπνιστής έχει μια μέρα να καπνίσει αυξάνεται η στέρηση σαν στρες και άγχος. Αν εκείνη την στιγμή βιώσεις ένα συμβάν αγχωτικό, θα προστεθούν και δεν θα παλεύεται εύκολα. Αν κάνεις τσιγάρο θα φύγει το άγχος- στρες της στέρησης και θα μείνει μόνο του συμβάντος αλλά στο μυαλό σου το συνολικό άγχος θα μειωθεί και θα μεταφραστεί λανθασμένα ότι το τσιγάρο συνέβαλε στο χαλάρωμα του στρες που σου προξένησε το συμβάν.
    Ακριβώς αυτό! Αν χορηγήσουμε νικοτίνη σε ένα παρθένο οργανισμό, δεν θα υπάρξει απολύτως καμία αίσθηση χαλάρωσης ή οποιαδήποτε άλλη επίδραση σε συναισθήματα και άγχος. Αλλά και σε έναν καπνιστή, η νικοτίνη δεν έχει καμία επίδραση στο άγχος, άσχετα αν αυτός νομίζει ότι έχει. Αν είχε, τότε ο κάθε καπνιστής σε στρεσογόνες καταστάσεις θα κάπνιζε ένα τσιγάρο και θα ηρεμούσε, αλλά αυτό που συμβαίνει στις περιπτώσεις αυτές είναι ότι καπνίζει το ένα μετά το άλλο. Γιατί συμβαίνει αυτό; Προφανώς γιατί όλα αυτά τα τσιγάρα δεν λειτουργούν. Κανείς δεν έχει την ανάγκη να καταπίνει το ένα ζάναξ μετά το άλλο. Το ότι το τσιγάρο χαλαρώνει είναι ένα παραμύθι που όλοι οι καπνιστές το πιστεύουν.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κάπνισμα..
    By Stellapl in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 33
    Last Post: 21-05-2020, 02:39
  2. κάπνισμα
    By ΜΑΡΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2012, 18:13
  3. κάπνισμα
    By ΜΑΡΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-2012, 12:30
  4. Κάπνισμα
    By marisa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 17-01-2010, 16:40
  5. Κάπνισμα
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 12-12-2007, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •