Παιδί με μαθησιακές δυσκολίες κai αγγλικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    4

    Παιδί με μαθησιακές δυσκολίες κai αγγλικά

    Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε το παιδί μας στην εκμάθηση ξένων γλωσσών ;
    Δώστε τα σωστά κίνητρα για μάθηση
    Τα κίνητρα μπορεί να προκύψουν από διάφορες ανάγκες μας: την ανάγκη να γίνουμε αποδεκτοί για αυτό που είμαστε , την ανάγκη αναγνώρισης – να αναγνωριστεί δηλαδή η προσπάθεια μας, την ανάγκη να φτάσουμε με επιτυχία τους στόχους μας , την ανάγκη για αυτοεκτίμηση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Pupils View Post
    Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε το παιδί μας στην εκμάθηση ξένων γλωσσών ;
    Δώστε τα σωστά κίνητρα για μάθηση
    Τα κίνητρα μπορεί να προκύψουν από διάφορες ανάγκες μας: την ανάγκη να γίνουμε αποδεκτοί για αυτό που είμαστε , την ανάγκη αναγνώρισης – να αναγνωριστεί δηλαδή η προσπάθεια μας, την ανάγκη να φτάσουμε με επιτυχία τους στόχους μας , την ανάγκη για αυτοεκτίμηση.
    Με το ζόρι δεν μπορείς να βάλεις ένα παιδί να μάθει αγγλικά. Παρόλα αυτά το σίγουρο για εμένα είναι το εξής:

    Εγώ θα σου πω για δύο γλώσσες. Τα Αγγλικά και τα Ισπανικά επειδή μιλάω άπταιστα και τις δύο. Δεν έχω παιδί, αλλά αν είχα παιδί και ήθελα το παιδί μου να μάθει αυτές τις δύο γλώσσες θα το ξεκινούσα από μικρό όχι σε φροντιστήριο της γειτονιάς, αλλά για Αγγλικά στο Βρετανικό συμβούλιο επειδή εκεί μαθαίνεις αγγλικά με βιβλία από oxford και cambridge και είναι τεράστια η διαφορά. Όπως επίσης είναι τεράστια η διαφορά να ακούς τον άγγλο να σου κάνει μάθημα με το να ακούς τον Έλληνα ή την Ελληνίδα. Αυτό όμως πρέπει να γίνει από μικρή ηλικία για να μπορέσουν οι καθηγητές να του βγάλουν την αγγλική προφορά όπως επίσης και να ακούν την Αγγλική προφορά. Εγώ έμενα Αγγλία 11 χρόνια, πριν πάω Αγγλία πίστευα πως γνώριζα άπταιστα Αγγλικά, αλλά όταν πήγα εκεί διαπίστωσα πως το να ακούς τον Αγγλο και ειδικά από το τηλέφωνο είναι εντελώς διαφορετικό από το φροντιστήριο της γειτονιάς.
    Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τα ισπανικά.

    Εαν δεν μπορεί το Βρετανικό συμβούλιο και θερβάντες να φροντίσουν το παιδί να αγαπήσει τα αγγλικά και τα ισπανικά αντίστοιχα, τότε δεν υπάρχει καμία σωτηρία.

  3. #3
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Pupils View Post
    Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε το παιδί μας στην εκμάθηση ξένων γλωσσών ;
    Δώστε τα σωστά κίνητρα για μάθηση
    Τα κίνητρα μπορεί να προκύψουν από διάφορες ανάγκες μας: την ανάγκη να γίνουμε αποδεκτοί για αυτό που είμαστε , την ανάγκη αναγνώρισης – να αναγνωριστεί δηλαδή η προσπάθεια μας, την ανάγκη να φτάσουμε με επιτυχία τους στόχους μας , την ανάγκη για αυτοεκτίμηση.
    Για ποια ηλικία μιλάμε; Έχει αρνητική αντιδραση ή είναι σκέψεις σου για το μελλον;

  4. #4
    george1520
    Guest
    Τώρα είδα την ιστοσελίδα που έχεις στο προφίλ σου... Μααααααααλιστα!

  5. #5
    Για να μαθεις ξενες γλωσσες πρεπει να ασχοληθεις απο πολυ μικρος και να εχεις ενα μινιμουμ ευφυιας.
    Εγω δεν μιλαω ουτε μια γλωσσα, ουτε γνωστης της γλωσσας μου δεν ειμαι, γιατι δεν μπορεσα να ασχοληθω απο μικρος. Μισουσα μαλιστα ολους αυτους που ηξεραν να μιλανε πολλες γλωσσες. Τωρα το πηρα αποφαση οτι ειναι ανωτεροι απο εμενα και εγω κατωτερος.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •