Μαμά ενός αγγέλου..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    1

    Μαμά ενός αγγέλου..

    Καλημέρα σας.

    Είμαι νέο μέλος εδώ και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την περιπέτειά μου.

    Πριν από μία εβδομάδα περίπου πήγα για να κάνω β επιπέδου εξέταση. Τα αποτελέσματα κάθε άλλο παρά καλά ήταν. Η κορούλα μας μάθαμε ότι πάσχει από μία σπάνια πάθηση στον πνεύμονα. Το ένα του πνευμονάκι είχε μεγαλώσει τόσο πολύ, που η καρδούλα της είχε εκτοπιστεί τελείως προς τα δεξιά. Εν ολίγης οι γιατροί ( πήραμε την ίδια μέρα και δεύτερη γνώμη) μας είπαν ότι το μωράκι μας δεν έχει ελπίδες. Θα πέθαινε μέσα μου κάποια στιγμή. Μας παρέπεμψαν σε διακοπή κύησης, όπως και έκανα πριν μερικές μέρες.

    Είμαι καταρακωμένη. Έχω συνειδητοποιήσει τι έχει γίνει, ξέρω ότι δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα. Μου λείπει το πλασματάκι που είχα μέσα μου. Γέννησα κανονικά με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληριδιο.

    Μου λείπει ακόμα και ο πόνος του τοκετού που ένιωθα για αρκετές ώρες.

    Το κοριτσάκι μου, δεν μπορούσα να το αντικρίσω. Δεν θα το άντεχα. Δεν την είδα ποτέ.

    Άραγε..το ξέρει ότι αγαπήθηκε όσο τίποτα άλλο στον κόσμο;

    Άραγε...το ξέρει ότι μας λείπει αφάνταστα..;

  2. #2
    ntinti
    Guest
    Κοριτσι μου οι απαντησεις που ψαχνεις να βρεις δεν νομιζω να απαλυνουν τον πονο σου....

    Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να το αφεισεις να βγει ολο αυτο απο μεσα σου για να μπορεσει καποια στιγμη να καταλαγιασει καπως......

    Το μικρο σου αγγελακι ειναι εκει ψηλα και σιγουρα ξερει πολλα!

    Κουραγιο και δυναμη για να μπορεσεις να πας παρακατω,τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Γοργόνα Αιγαίου, εγώ δεν έχω παιδιά αλλά μια ξαδέλφη μου είχε παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου και σκέφτομαι ότι ίσως αν σου διηγηθώ την εμπειρία της να βοηθηθείς... Η ξαδέλφη μου βρίσκονταν σε προχωρημένη εγκυμοσύνη (έκτο με έβδομο μήνα αν θυμάμαι καλά) όταν της ήρθε μεγάλη αιμορραγία, τόσο που κινδύνεψε κι η ίδια και το μωράκι της είχε πεθάνει μέσα στην κοιλιά της κι αναγκάστηκε να γεννήσει ένα νεκρό μωρό...
    Αυτό της κόστισε πολύ και ξεκίνησε να βλέπει ψυχολόγο που απ' ότι ξέρω την βοήθησε και τώρα έχει ένα μωράκι στην αγκαλιά της, τα κατάφερε στη δεύτερη εγκυμοσύνη της...
    Δεν θέλω να υποτιμήσω την απώλεια σου αλλά προσπαθώ να σου δώσω κουράγιο... Μπορώ να καταλάβω πως νιώθεις γιατί όταν το έμαθα είχα αναστατωθεί πολύ γιατί αν και άτεκνη, σαν γυναίκα μπορώ να φανταστώ ως ένα βαθμό πως είναι...
    Πιστεύω ότι το μωράκι σου ξέρει πόσο το αγάπησες... Αν και τα λόγια είναι φτωχά μπροστά σε μια τέτοια εμπειρία, κάνε κουράγιο κι αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να το διαχειριστείς μπορείς να ζητήσεις βοήθεια όπως εκείνη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Το αγγελάκι σου είναι το σπλάχνο σου! Ζούσε ό,τι έζησες, ένιωθε ό,τι ένιωθες!

    Ξέρει λοιπόν πόσο αγαπήθηκε και πόσο το θέλατε!

    Για μας τους Έλληνες δεν έχει πεθάνει, ζει στην αγκαλιά του Θεού, του Ιησού Χριστού και εκεί παρηγορείται!

  5. #5
    george1520
    Guest
    Λυπάμαι.. Πραγματικά λυπάμαι!!!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Κουραγιο κοπελα μου...τα λογια ειναι φτωχα σε αυτες τις περιπτωσεις...το μωρακι σου σιγουρα ξερει οτι αγαπηθηκε και θα αγαπιεται για παντα!Ευχομαι να το ξεπερασεις και να γινεις γρηγορα μανουλα...στο ευχομαι ολοψυχα!

Similar Threads

  1. Πονάω μαμα
    By Ptde in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 28-01-2017, 01:51
  2. Η μαμά μου κι εγώ
    By Κύκνος in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 19-05-2015, 14:10
  3. μαμα..
    By sot86 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 19
    Last Post: 28-02-2014, 18:20
  4. ΤΙ ΣΑΣ ΘΛΙΒΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ? Η ΘΕΑ ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Η ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΖΩΟΥ?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 08-03-2012, 21:56
  5. εξαρτηση απο την μαμα
    By lina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 29-08-2009, 14:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •