Βάρος στο λαιμό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    11

    Βάρος στο λαιμό

    Καλησπέρα σε όλους! Τις τελευταίες εβδομάδες νιώθω ένα σφίξιμο στο λαιμό, έναν κόμπο, σαν να έχει πρηστεί ο λαιμός μου εξωτερικά . Αρχικά είπα ότι είναι από τον θυρεοειδή καθώς ψιλαφουσα το λαιμό μου και τον έβρισκα πρησμένο μπροστά. Έκανα υπέρηχο θυρεοειδή και είναι μια χαρά. Όλο το σκέφτομαι τι μπορεί να είναι και δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. Λέω να πάω και σε ΩΡΛ αλλά πιστεύω ότι είναι κάτι ψυχολογικο καθώς και πριν από 6 μήνες ένιωθα ότι έπαιζε το μάτι μου και μετά από κάνα μήνα μου πέρασε. Από μικρή θυμάμαι να ασχολούμαι με κάθε σύμπτωμα και να νομίζω ότι έχω την σοβαρότερη αρρώστια. Τον τελευταίο χρόνο αυτά ξεκίνησαν πιο έντονα καθώς διαγνώστηκα με μια αυτοανοση αρθρίτιδα η οποία μπήκε από την αρχή σε έλεγχο και πλέον δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι ενώ είμαι καλά εγώ από πέρυσι που το έμαθα δεν το έχω χωνέψει ακόμα. Όλο το σκέφτομαι κσι νιώθω ότι ήρθε το τέλος του κόσμου, ενώ όλοι οι γιατροί μου λένε ότι είμαο πολύ τυχερή που το βρήκα τόσο νωρίς και όντως από τον πρώτο μήνα με τη σωστή θεραπεία ειμαι πολύ καλά σαν να μην είχα ποτέ τίποτα.
    Από το πρωί που ξυπνάω σκέφτομαι το λαιμό μου και αν με ενοχλεί. Με το να πίνω νερό ή να τρώω φαΐ ή όταν μάσαω κάτι π.χ τσίχλα δεν με ενοχλεί καθόλου. Εντωμεταξύ νιώθω ότι με ενοχλεί κατο δεξία μπροστά ψηλά στην κοιλιά μου. Το σκέφτομαι και αυτό.... Αυτά που νιώθω δεν είναι πόνοι, ούτε ενοχλήσεις θα τις έλεγα. Είναι σαν σφίξιμο, σαν βάρος...
    Εχω ξεκινήσει να πηγαίνω σε ψυχολόγο να δω πως θα τα κουμαντάρω όλα αυτά.
    Έκανα και εξετάσεις αίματος είναι όλες καλές.
    Το χειρότερο είναι ότι είμαι και φαρμακοποιός και όλη μέρα ακούω δυσάρεστα πράγματα, άρρωστιες, θανάτους και μάλλον όλα τα κουβαλάω μέσα μου και τα υπερσκεφτομαι

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Με τι εξετάσεις διαγνωστηκες αν επιτρεπεται;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    11
    Είχα αυξημένη crp και ταχύτητα καθίζησης. Ολοι οι άλλοι δείκτες για αυτοανοσα ήταν αρνητικοί.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Τι τιμές περιπου αν θυμασαι ήταν η ΤΚΕ και η crp σου?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    11
    Crp 5,5 mg/dl και ΤΚΕ 58

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Λενια View Post
    Crp 5,5 mg/dl και ΤΚΕ 58


    Kαλά η crp σου δεν ήταν καθόλου υψηλή. Εγώ τόσο είχα όταν είχα ωτίτιδα και ΤΚΕ 20 (οριακή δλδ)

    Τι γιατρός σε διάγνωσε; Ρευματολόγος; Σκέφτομαι να πάρω κι εγώ όλες μου τις εξετάσεις να τις δει ένας ρευματολόγος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Καλησπέρα..... εφόσον τρως, καταπίνεις κανονικά και δεν έχεις κάποια ενόχληση είναι καθαρά ψυχολογικό, νομίζω..... η ενόχληση που λες στην κοιλία, αν κατάλαβα καλά είναι κοντά στα πλευρά δεξιά? εκεί έκανε σπασμό εμένα το έντερο λόγω άγχους και ένοιωθα, κράμπα, πόνο κλπ... αν θές να ησυχάσεις εντελώς απο αυτό, κάνε ένα υπέρηχο άνω κοιλίας μόνο και μόνο να δεις την χολή σου επειδή που και που μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο.... επειδή όμως έχω πάθει και τα δύο και χολή και η ενόχληση απο ευερέθιστο έντερο νομίζω οτι είναι το δεύτερο, λόγω στρες... σίγουρα αυτά που ακούς όλη μέρα τα αρνητικά επηρεάζουν... καλή δύναμη

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    11
    Ναι ρευματολογος! Η crp ανεβαίνει στις φλεγμονές πάρα πολύ και πέφτει και πολύ γρήγορα μετά από λίγες μέρες σε περιπτωσεις λοιμώξεων όπως πχ ωτίτιδα. Εμένα ήταν σταθερά στο 5 δύο μήνες και δεν έπεφτε ούτε με αντιφλεγμονωδη, ούτε με τίποτα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Quote Originally Posted by Λενια View Post
    Το χειρότερο είναι ότι είμαι και φαρμακοποιός και όλη μέρα ακούω δυσάρεστα πράγματα, άρρωστιες, θανάτους και μάλλον όλα τα κουβαλάω μέσα μου και τα υπερσκεφτομαι
    Ναι όντως είναι άσχημο αυτό. Όμως νομίζω θα το συνηθίσεις με τον καιρό και δε θα σε διαπερνά...εννοώ θα ακούς την ιστορία του κάθε ενός που λογικά είναι δεκάδες κάθε μέρα και δε θα σε επηρεάζει. Πάντως αναφορικά με το λαιμο το είχα παλιά και ήταν άγχος...είχα κάνει όλες τις εξετάσεις και έτσι έμαθα πως είχα και όζους στο θυροειδή λόγο του σφιξίματος (που είναι άσχετο με τους όζους)

Similar Threads

  1. μου καθεται ολο στο λαιμο
    By menis_64 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 27
    Last Post: 16-03-2019, 14:27
  2. Σφίξιμο στο λαιμό
    By marsad in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 18-08-2017, 02:50
  3. σχετικα με το λαιμο
    By reddy_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 14-03-2012, 07:23
  4. κομπος στο λαιμο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-2010, 01:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •