Κρίσεις πανικού - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Τώρα σκέφτομαι μήπως και μου συμβεί και στο γυμναστήριο αυτό με πιάνουν τίποτα κρίσεις και εκεί έλεος..
    Γιάννη δεν είναι κρίσεις πανικού. Φοβία είναι. Τις κρίσεις πανικού τις παθαίνουμε όταν είμαστε καλά και έρχονται χωρίς να τις περιμένουμε και πάντα λέμε "μα αφού ήμουν καλά".

  2. #32
    Αυτό που παθαίνω είναι κρίση πανικού η κρίση άγχους αρχίζει με άγχος έντονο και μετά επακόλουθη μια πάρα πολύ έντονη ανησυχία και αρχίζει να βαράει έντονα η καρδιά να έχω μια αίσθηση ότι δεν αντέχω άλλο και χάνω τον έλεγχο και αναγκαστικά πρέπει να κουνηθώ αλλιώς δεν μπορώ.... Θα το σκεφτώ για τον ψυχολόγο αλλά εδώ θα μου πεις καλά καλά δεν έχω μιλήσει ακόμα στους γονείς μου... Πάντως σήμερα μπορώ να πω ότι στάθηκα αντιμέτωπος το άφησα να έρθει και είπα δεν θα κάνω τίποτα και απλά έπαιρνα βαθιές ανάσες αλλά όπως και να έχει το να μένω ακίνητος δεν βοηθάει σε αυτή την κατάσταση πρέπει να κουνηθώ.... Άντε να δω και στην μαγνητική που θα κάθομαι μια ώρα εκεί

  3. #33
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γιάννη δεν είναι κρίσεις πανικού. Φοβία είναι. Τις κρίσεις πανικού τις παθαίνουμε όταν είμαστε καλά και έρχονται χωρίς να τις περιμένουμε και πάντα λέμε "μα αφού ήμουν καλά".
    Άρα αλήθεια μου λες? Και τι σόι φρίκες παθαίνω?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Αυτό που παθαίνω είναι κρίση πανικού η κρίση άγχους αρχίζει με άγχος έντονο και μετά επακόλουθη μια πάρα πολύ έντονη ανησυχία και αρχίζει να βαράει έντονα η καρδιά να έχω μια αίσθηση ότι δεν αντέχω άλλο και χάνω τον έλεγχο και αναγκαστικά πρέπει να κουνηθώ αλλιώς δεν μπορώ.... Θα το σκεφτώ για τον ψυχολόγο αλλά εδώ θα μου πεις καλά καλά δεν έχω μιλήσει ακόμα στους γονείς μου... Πάντως σήμερα μπορώ να πω ότι στάθηκα αντιμέτωπος το άφησα να έρθει και είπα δεν θα κάνω τίποτα και απλά έπαιρνα βαθιές ανάσες αλλά όπως και να έχει το να μένω ακίνητος δεν βοηθάει σε αυτή την κατάσταση πρέπει να κουνηθώ.... Άντε να δω και στην μαγνητική που θα κάθομαι μια ώρα εκεί
    Ποια η γνώμη σου για τον ψυχολόγο; Ποια η γνώμη σου για τους ανθρώπους που κάνουν ψυχοθεραπεία;

  5. #35
    Είναι ένας απλός φόβος αυτό? Σήμερα στεναχωρήθηκα πολύ στο κουρείο που θα έγινα ρεζίλι στον κουρέα είναι και φίλος τους πατέρα μου δηλαδή μόνο και από την φατσα μου που κοιτούσα στον καθρέφτη ήταν μελαγχολική και απλά χανομουν στις σκέψεις μου δεν είχα συνείδηση το τι γινόταν

  6. #36
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ποια η γνώμη σου για τον ψυχολόγο; Ποια η γνώμη σου για τους ανθρώπους που κάνουν ψυχοθεραπεία;
    Γνώμη δεν μπορώ να έχω ακόμα, διότι έχω δει από περισσότερους από εδώ μέσα ότι δεν έχει βοηθήσει γενικά, και ότι απλά καταλήγει σε χάπια... δεν θέλω να γίνω συγκεκριμένος γιατί μπορεί να κάνω και λάθος

  7. #37
    Η κρίση πανικού δεν είναι και ένας υπερβολικός φόβος? Πχ να ξεφύγεις από κάτι άγνωστο? Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά δεν καταλαβαίνω τι μου συμβαίνει

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Γνώμη δεν μπορώ να έχω ακόμα, διότι έχω δει από περισσότερους από εδώ μέσα ότι δεν έχει βοηθήσει γενικά, και ότι απλά καταλήγει σε χάπια... δεν θέλω να γίνω συγκεκριμένος γιατί μπορεί να κάνω και λάθος
    Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εσυ δεν θες χάπια. Ούτε εγώ πήρα χάπια. Οι άνθρωποι που παίρνουν χάπια συνήθως θέλουν μια έξτρα βοήθεια που δεν είναι και κακό. Εγώ ήμουν στην φάση που είσαι τώρα και χειρότερα και τώρα είμαι καλά. Μίλησε στους γονείς σου, να δείτε τι θα κάνετε. Είσαι μικρός για να αφήνεις την ζωή να περνάει απο δίπλα σου.

  9. #39
    Ναι νομίζω είναι καιρός να μιλήσω και προφανώς χάπια δεν πρόκειται να πάρω σε καμία περίπτωση και δεν λέω ότι είναι κακο σε κάποιους προσφέρουν βοήθεια... Εσύ έκανες κανένα κόλπο για να ξεπεράσεις τις κρίσεις? Που δεν έχω καταλάβει ακόμα αν έχω κρίσεις πανικού

  10. #40
    Διαβάζω σε κάποια άρθρα ότι κρίσεις πανικού αρχίζουν ξαφνικά αλλά εγώ τι φάση μέσω σκέψεις βγάζω μια κρίσει πανικού?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Ναι νομίζω είναι καιρός να μιλήσω και προφανώς χάπια δεν πρόκειται να πάρω σε καμία περίπτωση και δεν λέω ότι είναι κακο σε κάποιους προσφέρουν βοήθεια... Εσύ έκανες κανένα κόλπο για να ξεπεράσεις τις κρίσεις? Που δεν έχω καταλάβει ακόμα αν έχω κρίσεις πανικού
    Έχει ασκήσεις που ηρεμούν το μυαλό.. Θα στις δείξει και ο ψυχολόγος. Να ξέρεις πως η συζήτηση μαζί του θα σε βοηθήσει. Ποτέ δεν θα σου δώσει λύσεις για τα προβλήματα σου αλλά μέσα από ερωτήσεις θα βρεις μόνος σου τις λύσεις για όλα.
    Γιάννη, ο άνθρωπος που ξέρει ότι χρειάζεται βοήθεια (ψυχολογική) να ξέρεις είναι ο πιο υγιής άνθρωπος. Όποιος λέει ότι "εγώ δεν το χρειάζομαι", σημαίνει δεν ξέρει τι του γίνεται. Αυτό και μόνο θα σε βοηθήσει να βγεις πιο δυνατός.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Διαβάζω σε κάποια άρθρα ότι κρίσεις πανικού αρχίζουν ξαφνικά αλλά εγώ τι φάση μέσω σκέψεις βγάζω μια κρίσει πανικού?
    Φοβία είναι. Μην πάθεις κάτι..

  13. #43
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Φοβία είναι. Μην πάθεις κάτι..
    Το σκέφτομαι υπερβολικά μόλις είναι να βγω έξω να πάω οπουδήποτε σήμερα μόλις έκατσα στην καρέκλα του κουρείου κατευθείαν ομως με έπιασε είναι σαν να νιώθω υπερβολικό τρόμο να έρχεται βαράει γρήγορα η καρδιά, νιώθω ότι χάνομαι, νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω βαθιά ανάσα είναι κόφτη και νιώθω τα πόδια μου να αδυναμονουν... Αυτό δεν είναι κρίση πανικού λόγω συμπτωμάτων?

  14. #44
    Νιώθω μια έκρηξη μέσα μου πολύ απλά...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Το σκέφτομαι υπερβολικά μόλις είναι να βγω έξω να πάω οπουδήποτε σήμερα μόλις έκατσα στην καρέκλα του κουρείου κατευθείαν ομως με έπιασε είναι σαν να νιώθω υπερβολικό τρόμο να έρχεται βαράει γρήγορα η καρδιά, νιώθω ότι χάνομαι, νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω βαθιά ανάσα είναι κόφτη και νιώθω τα πόδια μου να αδυναμονουν... Αυτό δεν είναι κρίση πανικού λόγω συμπτωμάτων?
    Γιάννη γιατί θες να βαφτίσεις αυτό που ζεις "κρίση πανικού"? Έχει σημασία αν λέγεται κρίση πανικού ή φοβία;
    Κι εγώ σκεφτόμουν όταν έφευγα από το σπίτι ότι θα πάθω κάτι αλλα αποφάσισα να το αντιμετωπίσω.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΓΑΔ,ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By marianp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-11-2018, 21:09
  2. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  3. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By panagiotis21 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 08-07-2016, 22:49
  4. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  5. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By popiza in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-02-2007, 12:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •