Κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1

    Κρίσεις πανικού

    Καλησπέρα παιδιά όσοι έχετε αυτές τις κρίσεις πανικού πως τις νιώθετε? Και τι κάνετε την ώρα που σας πιάνει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Καλησπέρα παιδιά όσοι έχετε αυτές τις κρίσεις πανικού πως τις νιώθετε? Και τι κάνετε την ώρα που σας πιάνει?
    Αναλογως. Παλια τις αντιμετωπιζα ψυχραιμα σχετικα. Ημουν και σε αλλη φαση ομως , ψυχολογικα καλα. Γενικα ομως οταν με πιανει , προσπαυω να σκεφτω με την λογικη αν και τελευταια ειναι δυσκολο αυτο για εμενα . Λεω στην χειροτερη θα παω στο νοσοκομειο εκει ξερουν αλκα παιρνω το χαπι μετα απο λιγο ηρεμω ωστοσω

  3. #3
    Παιδιά εγώ είμαι πάρα πολυ χάλια θα σας πω τι συμβαίνει την Πέμπτη πήγα για κούρεμα την ώρα που κουρευομουν με έπιασε κάτι το πολύ διαφορετικό για εμένα άρχισε σαν να μην μπορώ να καταπιω μετά ακολούθησε έντονη ανησυχία, ταχυκαρδία αίσθημα σαν μην μπορώ να αναπνεύσω και κάτι σαν να χάνομαι φαντάστηκα κρίση πανικού για πρώτη φορά, από τότε το σκέφτομαι συνέχεια και τα δημιουργώ σχετικά όλα εγώ τα ίδια στον εαυτό μου, όταν είμαι στο σπίτι είμαι πιο ήρεμος αλλά μόλις βγω έξω το σκέφτομαι συνέχεια δεν περνάω καθόλου καλά και καταφέρνω να με πιάνει το ίδιο συνέχεια και είμαι σε χειρότερη κατάσταση είναι ένα άσχημο συναίσθημα που το καταλαβαίνω μόλις πάει να με πιάσει είμαι ανήσυχος σχεδόν όλοι την ώρα και είμαι έτοιμος να λυποθημησω και η βλακεία είναι ότι έξω το παθαίνω αυτό και εκεί που βγαίνω είναι μακριά από το σπίτι μου και αν γίνει καμία στραβή θα γίνω ρεζίλι σε όλο το πανελλήνιο και όταν το σκέφτομαι αυτό με την λυποθημια η ανησυχία επιδεινώνεται και νιώθω όλη την ώρα ζαλισμενος και δεν αναπνέω σωστά.... Θέλω να μου πείτε μια γνώμη παιδιά το ξέρω θα πείτε να πάω ψυχολόγο αλλά με τους γονείς που έχω δεν με καταλαβαίνουν... Δεν μπορώ να ζω έτσι που κανονικά έπρεπε να ευχαριστιεμαι το κάθε λεπτό στην ηλικία που είμαι, και το χειρότερο είναι ότι αυτό το παθαίνω έξω που εμένα με θεράπευε την ψυχή αυτό που περνούσα καλά με την παρέα μου κάναμε τις βόλτες μας και ξεχνιουμουνα από όλα και τώρα μου έχει γίνει ένας εφιάλτης να περπατάω όλη την ώρα ζαλισμενος και να έχω τάση για να λυποθημησω.... Συγνώμη αν κούρασα

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Γεια σου Γιάννη.
    Έχεις όλα τα συμπτώματα σχεδόν των κρίσεων άγχους. Από αυτά που γράφεις μάλλον πρώτα οι γονείς έπρεπε να είχαν πάει σε ψυχολόγο. Για να φτάσεις στις κρίσεις πανικού σίγουρα δεν είσαι ήρεμος στη ζωή και δεν περνάς καλά. Ίσως και οι γονείς έχουν βάλει το χεράκι τους σε αυτό. Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα λυποθημησεις. Είναι ο οργανισμός σε έξαψη και νιώθεις αδυναμία λόγω του φορτίου που έχεις... αδρεναλίνη στο τέρμα. Σε συμβουλεύω να αγοράσεις ένα βιβλίο της Κατερίνας Αγγελή Νικώ τον Πανικό. Να μιλήσεις με τους γονείς και να ζητήσεις τη βοήθεια τους και όχι να σε κρίνουν. Βοήθεια χρειάζεσαι από ψυχολόγο και όχι κριτικές... Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.Τα έχουμε περάσει όλα αυτά!

  5. #5
    Quote Originally Posted by Atrotos View Post
    Γεια σου Γιάννη.
    Έχεις όλα τα συμπτώματα σχεδόν των κρίσεων άγχους. Από αυτά που γράφεις μάλλον πρώτα οι γονείς έπρεπε να είχαν πάει σε ψυχολόγο. Για να φτάσεις στις κρίσεις πανικού σίγουρα δεν είσαι ήρεμος στη ζωή και δεν περνάς καλά. Ίσως και οι γονείς έχουν βάλει το χεράκι τους σε αυτό. Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα λυποθημησεις. Είναι ο οργανισμός σε έξαψη και νιώθεις αδυναμία λόγω του φορτίου που έχεις... αδρεναλίνη στο τέρμα. Σε συμβουλεύω να αγοράσεις ένα βιβλίο της Κατερίνας Αγγελή Νικώ τον Πανικό. Να μιλήσεις με τους γονείς και να ζητήσεις τη βοήθεια τους και όχι να σε κρίνουν. Βοήθεια χρειάζεσαι από ψυχολόγο και όχι κριτικές... Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.Τα έχουμε περάσει όλα αυτά!
    Καλησπέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση για όσα μου συμβαίνουν φταίω καθαρά για όλα εγώ, από τους γονείς μου τα έχω όλα και δεν μου λείπει τίποτα, εγώ απλά δεν μιλάω πιστεύω ότι θα με περάσουν για χαζό, ίσως αρχίζω και παθαίνω κρίσεις άγχους έξω είμαι όλοι την ώρα έτσι χωρίς να μπορώ να το ελέγξω, βέβαια το σκέφτομαι και όλοι την ώρα πριν και έτσι το παθαίνω... Πάντως είναι ένα διαφορετικό συναίσθημα που δεν το έχω ξανά ζήσει, δεν έχω πάρει από πουθενά βοήθεια θέλω να τα καταφέρω μόνος μου αλλά όλα πάνε στραβά...

  6. #6
    george1520
    Guest
    Γιάννη πας ψυχολόγο; Μίλησες με τους γονείς σου για όλα αυτά που περνάς;

  7. #7
    Ευχαριστώ για την απάντηση Γιώργο, σε ψυχολόγο δεν πάω άσχετα αν θα με βοηθήσει δεν το σκέφτομαι αυτό, το μόνο που σκέφτομαι για αυτό το θέμα και με ενοχλεί είναι ότι αν πάω σε ψυχολόγο και μαθευτεί θα με περάσουν όλοι για τρελό.... Ούτε στους γονείς μου δεν έχω ξανά μιλήσει μια φορά μίλησα και νόμιζαν ότι το ξεπέρασα πλέον αλλά και να μιλήσω δεν νομίζω να αλλάξει κάτι

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση Γιώργο, σε ψυχολόγο δεν πάω άσχετα αν θα με βοηθήσει δεν το σκέφτομαι αυτό, το μόνο που σκέφτομαι για αυτό το θέμα και με ενοχλεί είναι ότι αν πάω σε ψυχολόγο και μαθευτεί θα με περάσουν όλοι για τρελό.... Ούτε στους γονείς μου δεν έχω ξανά μιλήσει μια φορά μίλησα και νόμιζαν ότι το ξεπέρασα πλέον αλλά και να μιλήσω δεν νομίζω να αλλάξει κάτι
    Θα σε περάσουν όλοι για τρελό; Φαντάζομαι είναι μια άποψη δική σου αυτή που νομίζεις ότι την έχουν κι άλλοι.

    Ποιοι πάνε ψυχολόγο; Τι δουλειά κάνει ο ψυχολόγος;

  9. #9
    Ξέρω τι δουλειά κάνει ο ψυχολόγος απλά πιστεύω ότι και η άποψη των άλλων θα είναι αυτή ότι δεν είμαι στα λογικά μου, πιστεύεις ότι αν πάω και μιλήσω σε έναν σε οποιονδήποτε για τις καθημερινές μου σκέψεις που έχουν ξεπεράσει το όριο της βλακείας θα με περάσει για φυσιολογικό άνθρωπο?

  10. #10
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Ξέρω τι δουλειά κάνει ο ψυχολόγος απλά πιστεύω ότι και η άποψη των άλλων θα είναι αυτή ότι δεν είμαι στα λογικά μου, πιστεύεις ότι αν πάω και μιλήσω σε έναν σε οποιονδήποτε για τις καθημερινές μου σκέψεις που έχουν ξεπεράσει το όριο της βλακείας θα με περάσει για φυσιολογικό άνθρωπο?
    Ξέρεις πόσοι άνθρωποι έχουν θέματα και δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να τα λύσουν? Δεν το καταλαβαίνουν καν ότι έχουν. Οι άνθρωποι που εντοπίζουν ένα πρόβλημα και θέλουν να το λύσουν είναι χίλιες φορές καλύτεροι από όλους αυτούς οπότε ναι, θα σε βοηθήσει..

  11. #11
    Γιώργο έχεις δίκιο αλλά δεν είναι μόνο αυτό ντρέπομαι και να μιλήσω, δεν θέλω κιόλας να φορτώνω και άλλα άγχη στους γονείς μου, όλο λέω συνέχεια από μέσα μου θα περάσει αλλά ολο και κάτι νέο έρχεται δεν μπορώ έχω κουραστεί

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Γιώργο έχεις δίκιο αλλά δεν είναι μόνο αυτό ντρέπομαι και να μιλήσω, δεν θέλω κιόλας να φορτώνω και άλλα άγχη στους γονείς μου, όλο λέω συνέχεια από μέσα μου θα περάσει αλλά ολο και κάτι νέο έρχεται δεν μπορώ έχω κουραστεί
    Πιστεύεις ότι θα προτιμούσαν το παιδί τους να ζει αυτό που ζεις εσύ ή να το βοηθήσουν; Άγχος για ποιο πράγμα;
    Θα στο πω όσο πιο απλά γίνεται. Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην χρειάζεται ψυχοθεραπεία οπότε μην το βλέπεις σαν κάτι αρνητικό. Πας εκεί και συζητάς.

  13. #13
    Πιστεύω ότι μια αιτία που μου το προκαλεί αυτό όταν είμαι έξω είναι ότι επικεντρώνομαι στην αναπνοή χωρίς να το θέλω και χάνω τον Ρυθμό της με συνέπεια να μην αναπνέω σωστά, και όταν κάποιος δεν αναπνέει σωστά τι ενέργεια να εχει, και είμαι χάλια η ξέρω γω εκείνη την ώρα που δεν αναπνέω σωστά σκέφτομαι ότι μπορεί να μου κοπεί η ανάσα η να πάθω καρδιά και με πιάνει πανικός και ζάλη.... Και πως να ξεχαστω εκείνη την ώρα που είμαι χάλια δεν γίνεται... Μπορεί κανένας να μου δώσει καμία συμβουλή τουλάχιστον όταν με πιάνει τουλάχιστον να μην χάνω τον Ρυθμό και να αναπνέω σωστά??? Σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει τρόπος να ξεφύγω από όλο αυτό και θα κλειστω σπίτι και δεν θα ξανά βγω έξω....

  14. #14
    Είναι και άλλα που σκέφτομαι εκείνη την ώρα αλλά δεν είμαι σε θέση να τα θυμηθώ όλα γιατί πάλι το ίδιο έγινε και σήμερα που βγήκα

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Ξέρω τι δουλειά κάνει ο ψυχολόγος απλά πιστεύω ότι και η άποψη των άλλων θα είναι αυτή ότι δεν είμαι στα λογικά μου, πιστεύεις ότι αν πάω και μιλήσω σε έναν σε οποιονδήποτε για τις καθημερινές μου σκέψεις που έχουν ξεπεράσει το όριο της βλακείας θα με περάσει για φυσιολογικό άνθρωπο?
    Γιάννη μέσα από αυτά που αναφέρεις είναι εμφανές το πρόβλημα που βρίσκεται. Σε νοιάζει πολύ τι γνώμη θα σχηματίσουν οι γύρω σου για σένα. Δεν είναι τρελοί όσοι πηγαίνουν σε ψυχολόγο. Ίσα ίσα κιόλας είναι πολύ συνειδητοποιημένοι και έχουν το γνωθι σε αυτό ότι κάτι δεν πάει καλά. Κοίταξε το δικό σου καλό και μη σε νοιάζει για τους γύρω σου. Αυτοί καλά είναι και δεν παθαίνουν κρίσεις. Στα λέω από προσωπική εμπειρία. Με επιμονή και πολύ υπομονή σταμάτησα τη δυσάρεστη κατάσταση των κρίσεων. Με τη βοήθεια ψυχολόγου. Αυτές οι σκέψεις ότι αυτός πάει σε ψυχολόγο είναι τρελός κτλ είναι για αμόρφωτους. Οι εποχές άλλαξαν..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΓΑΔ,ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By marianp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-11-2018, 22:09
  2. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 18:18
  3. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By panagiotis21 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 08-07-2016, 23:49
  4. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 11:42
  5. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By popiza in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-02-2007, 13:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •