Apadiste kapoios parakalo.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν έχει καμία σχέση με την ηλικία η κολπικη μαρμαρυγη,μπορει να ειναι αρρυθμια εκ γενετής.
    Η κολπικη μαρμαρυγη αυξανει με την ηλικια ειναι σπανιοτατη σε ατομα κατω των 40 ετων,εκτος εαν εχουν καποια συγγενη καρδιοπαθεια.Ουδεις και ποτε που γεννηθηκε υγιης ,επαθε ΚΜ στα 18.Το εχω ψαξει σε βαθος το θεμα ,διοτι η μανα μου επαθε θρομβοεμβολικο ΑΕΕ απο την αρρυθμια αυτη.

  2. #17
    Antonis8
    Guest
    Μανος, ειπες ότι δεν το έχεις ξανακουσει σε νεαρα ατομα για αυτο και διευκρίνισα οτι αν το θέμα είναι εκ γενετής,δεν έχει να κανει με την ηλικία. Αλλά δεν ακούγεται για μαρμαρυγη έτσι κι αλλιώς.


    Quote Originally Posted by Pikook View Post
    Nai auto akrivos adoni , exana enan ktipo kai kai meta apo liga lepta sinevene to idio.Eixa kanei e3etaseis se kardiologo prin simvei auto to peristatiko.Iperixo kardiografima, kai mou eipe einai apo to anxos, eixa paei tote gt eixa pathei gia proti fora mia ektakti.Ala meta olo kai poio poli to skeftomoun .. mexri pou mou dimiourgithike thema stin psixologia.Apla anafero auto to peristatiko pou pathena auto pou eipa , mia ektakti meta apo 2 lepta mia ali.Alla exw na patho twra esto kai mia ektakti edo kai 1 mina.Apla auta ta dio peristatika mou dimiourgoun skepsis kai anasfaleia.Auto einai to thema mou, auta ta dio periatatika.
    Ναι, οκ αυτό ειναι απλως έκτακτες, που λογικά ειχες πολλες σε λίγη ώρα, καποιοι εχουξ και 10.000 τη μέρα, αν δεν έχεις άλλο θέμα δεν είναι επικινδυνες, φρόντισε να πινεις αρκετό νερό, να μην πινεις καφέ και να ξεκουραζεσαι καλά.

    Αν βλεπεις πως συνεχίζει και το νιώθει πχ κάθε μερα, βαλε ένα χολτερ,αλλά αφού ήταν μια δυο φορες και έχεις κανει έλεγχο, λογικά είναι άγχος.

  3. #18
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μανος, ειπες ότι δεν το έχεις ξανακουσει σε νεαρα ατομα για αυτο και διευκρίνισα οτι αν το θέμα είναι εκ γενετής,δεν έχει να κανει με την ηλικία. Αλλά δεν ακούγεται για μαρμαρυγη έτσι κι αλλιώς.



    Ναι, οκ αυτό ειναι απλως έκτακτες, που λογικά ειχες πολλες σε λίγη ώρα, καποιοι εχουξ και 10.000 τη μέρα, αν δεν έχεις άλλο θέμα δεν είναι επικινδυνες, φρόντισε να πινεις αρκετό νερό, να μην πινεις καφέ και να ξεκουραζεσαι καλά.

    Αν βλεπεις πως συνεχίζει και το νιώθει πχ κάθε μερα, βαλε ένα χολτερ,αλλά αφού ήταν μια δυο φορες και έχεις κανει έλεγχο, λογικά είναι άγχος.
    Ok Thanks, den exw alo ektaktes eimai comple olo auto to diastima eite kourazome eite pio kafe den exw paratirisi ektaktes, mono se periodous edonou anxous.Einai apo anxos kai auto pistevo.Ala den to paradexomaste kai megalopiite.Kai pali euxaristw Atnoni kai se olous.Makari oloi mas na to 3eperasoyme mia kai kalh.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλησπερα,δεν γνωριζω καμια περιπτωση κολπικης μαρμαρυγης στα 18...οι γονεις μου το εχουν και οι δυο,η μανα μου το επαθε στα 75 ,ο πατερας μου στα 81.Εγω ειμαι 40 τωρα και δεν το εχω (ακομα).Εκτακτες συστολες ειναι συχνες,ολοι τις εχουμε.Αποκλειεται οι γιατροι να μην νοιαστηκαν εαν εβλεπαν κατι σοβαρο.
    Παλιό thread αλλα τι συμπτώματα ειχαν οι δικοί σου?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Ειχαν αισθημα παλμων ,τους μετρησα με το πιεσομετρο και ειχαν πανω απο 120 παλμους.Στην Κολπικη Μαρμαρυγη οι παλμοι ειναι εντελως ακανονιστοι .Η διαγνωση γινεται μονο με το καρδιογραφημα,η /και χολτερ 24ωρου.(Αν και εγω με το που ακουσω μια καρδια καταλαβαινω αμεσως...)

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Παντως αρκετα πιεσόμετρα την αναγνωρίζουν την κολπική μαρμαρυγή νομίζω.

    Και οι δύο γονείς σου το εχουν; Εσύ δεν τον κληρονονησες;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Παντως αρκετα πιεσόμετρα την αναγνωρίζουν την κολπική μαρμαρυγή νομίζω.

    Και οι δύο γονείς σου το εχουν; Εσύ δεν τον κληρονονησες;
    Το επαθαν και οι 2 σε μεγαλη ηλικια,μετα τα 75,εγω εβαλα χολτερ το καλοκαιρι περα απο λιγες εκτακτες τιποτα το ιδιαιτερο.Εκ γενετης ομως εχω ενα ανευρυσμα μεσοκολπικου διαφραγματος στεγανο.Αν δεν ηταν στεγανο θα ηταν προβλημα.Θα πρεπει απλως να ελεγχομαι καθε χρονο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Το επαθαν και οι 2 σε μεγαλη ηλικια,μετα τα 75,εγω εβαλα χολτερ το καλοκαιρι περα απο λιγες εκτακτες τιποτα το ιδιαιτερο.Εκ γενετης ομως εχω ενα ανευρυσμα μεσοκολπικου διαφραγματος στεγανο.Αν δεν ηταν στεγανο θα ηταν προβλημα.Θα πρεπει απλως να ελεγχομαι καθε χρονο.
    Già eksigise mou ligo gia tin kolpikh mias Kai to exeis psaksei, ti akrivos simvenei Kai niothoun oi gonois sou, egw kapia vradia MONO otan koimame Kai ksipnaw kata tin diarkia tis nixtas Kai kirios wres pros to ksimeroma anigw ta matia m giati niothw kati san elafros taxikardia, den kssrw isos na fovame ligo meta Kai ksafnika arcizoun kati ektaktes pou px tha m kanei Mia ektakth Kai amesos Tha afksithei i taxikardia, the m ksanakanei meta 2-3 stin sira Kai tha sinexizete I taxikardia, to thema einai meta oti stamataei monh tis I isos na iremw Kai egw, exw kanei olles tis eksetasis tis kardiologikes prin 1 mina, Kai pathenw afta twra, pira ton kardiologo til Kai m eipe na to ksexasw Kai pas
    Kardiologika den exw kati Kai proerxode app allou alla den nmz, i thela na mathw già tin kolpikh mipos Kai pathenw kati tetio Kai den to kserw Kai den to exoume vrei Kai sto holder.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Λοιπον στην κολπικη μαρμαρυγη αυτο που νιωθουν συνηθως οι πασχοντες ειναι αισθημα δυνατων παλμων και ταχυκαρδια.Το χαρακτηριστικο ομως ειναι οτι οι παλμοι ειναι τελειως αρρυθμοι,δηλαδη ακανονιστοι.Το εχουν και οι δυο γονεις μου,και απλα και μονο αν ακουσω το σφυγμο τους το καταλαβαινω αμεσως.Οι εκτακτες συστολες ΔΕΝ ειναι κολπικη μαρμαρυγη.Η μαρμαρυγη ειναι πολυ εντονη,νομιζεις οτι πηδαει η καρδια στο στηθος.(Στις περισσοτερες περιπτωσεις,γιατι σπανια εκδηλωνεται με βραδυκαρδια).Αυτο που εχεις εσυ το παθαινω και γω ,μαλλον απο αποτομο ξυπνημα η καποιο εντονο ονειρο,και μαλλον ειναι εκτακτες υπερκοιλιακες συστολες.Αφου εχεις κανει τον βασικο ελεγχο μην ανησυχεις.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Λοιπον στην κολπικη μαρμαρυγη αυτο που νιωθουν συνηθως οι πασχοντες ειναι αισθημα δυνατων παλμων και ταχυκαρδια.Το χαρακτηριστικο ομως ειναι οτι οι παλμοι ειναι τελειως αρρυθμοι,δηλαδη ακανονιστοι.Το εχουν και οι δυο γονεις μου,και απλα και μονο αν ακουσω το σφυγμο τους το καταλαβαινω αμεσως.Οι εκτακτες συστολες ΔΕΝ ειναι κολπικη μαρμαρυγη.Η μαρμαρυγη ειναι πολυ εντονη,νομιζεις οτι πηδαει η καρδια στο στηθος.(Στις περισσοτερες περιπτωσεις,γιατι σπανια εκδηλωνεται με βραδυκαρδια).Αυτο που εχεις εσυ το παθαινω και γω ,μαλλον απο αποτομο ξυπνημα η καποιο εντονο ονειρο,και μαλλον ειναι εκτακτες υπερκοιλιακες συστολες.Αφου εχεις κανει τον βασικο ελεγχο μην ανησυχεις.
    Merika prwina ti pathenw afto, poly fovame oti pathenw episodia kolpikis Kai den ta exoun vrei oi giatroi.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Boh8hste kapoios
    By TheDarkFollower in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 78
    Last Post: 23-04-2016, 14:12
  2. HELP!!!!Sas parakalo boithiste me.
    By Jason_1998 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 14
    Last Post: 16-01-2013, 20:01
  3. Kapoios na m dwsei plhrofories SOS
    By mairh1985 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 28-08-2009, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •