Θρησκευτικη ιδψ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164

    Θρησκευτικη ιδψ

    Καλησπερα. Εκτος ολων των αλλων τις τελευταιες μερες αντιμετωπιζω θρησκευτικη ιδψ. Ξεκινησε , μια μερα που ημουν πολυ αγχωμενη με μια αλλη εμμονη και πεταχτηκε και αυτο. Θεωρησα οτι μαζι με τη λεξη Θεος σκεφτηκα μια βλασφημη σκεψη , βασικα αυτο δεν εγινε ποτε. Ομως μετα απο αυτο μου κολλησε οτι για να ειμαι καλα πρεπει να πληγωσω ενα συγκεκριμενο ατομο , εννοω με συναισθηματικο τροπο. Αλλιως θα <<αποδεχομαι >> αυτην την σκεψη που ουτε καν ηταν κατι αλλα εγω νιωθω απιστευετες ενοχες και στην ουσια αν το κανω αυτο μετα ο Θεος θα με τιμωρησει και θα εχω συνεχεια τις βασανιστηκες ιδεοληψιες , σεξουαλικου περιεχομενου που εχω. Πραγματικα ειμαι σε αδιεξοδο , οσο και αν φαινεται χαζο το μηνυμα. Δεν θελω να πληγωσω αυτο το ατομο αλλα απο την αλλη μου δημιουργει απιστευτο αγχος η σκεψη του οτι θα ειμαι υπο την τημωρια του Θεου και οτι εχω παει εναντια στα θεια. Οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Σε γιατρό δεν έχεις πάει ακόμα έτσι; Γιατί δεν πας καλομ σε γιατρό και ταλαιπωρείσαι έτσι; Δεν τον λυπάσαι τον εαυτούλη σου;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Δεν υπαρχει θεος. Ολα εδω πληρωνονται, αν πληρωνονται. Να μην πληγωσεις κανενα αν δεν σου εκανε κατι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Σε γιατρό δεν έχεις πάει ακόμα έτσι; Γιατί δεν πας καλομ σε γιατρό και ταλαιπωρείσαι έτσι; Δεν τον λυπάσαι τον εαυτούλη σου;
    Και ομως πηγα ! Μαντεψε , μου κολλησε μια αλλη χαζη ιδεα αλλα οχι τοσο ενοχλητικη ας πουμε και μετα αυτο. Εχω σημερα ραντεβου ξανα. Ειμαι τρομοκρατημενη ωστοσω . Διεγνωσε ιδψ να σε ενημερωσω αλλα εστω και αυτο δεν βοηθαει ετσι που ειμαι . Οτι ειναι να γινει θα γινει ειλικρηνα δεν μπορω να κανω κατι αλλο δυστηχως

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by oubna1 View Post
    Δεν υπαρχει θεος. Ολα εδω πληρωνονται, αν πληρωνονται. Να μην πληγωσεις κανενα αν δεν σου εκανε κατι.
    Τι να σου πω..... Φυσικα δεν μου εχει κανει αλλα πολυ φοβαμαι πρεπει να το κανω μετα θα υποφερω πιο πολυ αν δεν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Κι εγώ είχα θρησκευτική ιδψ, απλά αδιαφόρησε! Δε θα σε τιμωρήσει ο Θεός επειδή έχεις αυτές τις σκέψεις, πολλοί έχουν βλάσφημες σκέψεις, αν δε σου αρέσει που τις έχεις δεν είναι αμαρτία. Ο Θεός θέλει να νιώθεις χαρούμενος, μη δίνεις καμία σημασία στις σκέψεις αυτές, δεν είναι εσύ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Κι εγώ είχα θρησκευτική ιδψ, απλά αδιαφόρησε! Δε θα σε τιμωρήσει ο Θεός επειδή έχεις αυτές τις σκέψεις, πολλοί έχουν βλάσφημες σκέψεις, αν δε σου αρέσει που τις έχεις δεν είναι αμαρτία. Ο Θεός θέλει να νιώθεις χαρούμενος, μη δίνεις καμία σημασία στις σκέψεις αυτές, δεν είναι εσύ!
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Ουτε καν. Πραγματικα ειναι γελοιο ! Δηλαδη βασικα εκεινη την ωρα σκεφτομουν κατι και σκεφτηκα την λεξη Θεος , πεταχτηκε κατι εκεινη την στιγμη που με ταραξε οχι βλασφημια ομως, προσταγη πιο πολυ με πιανουν αυτα αρκετα αλλα ποτε κατι θρησκευτικο , δεν ξερω νιωθω πολυ πιεσμενη και δυστηχως το σκεφτομαι συνεχως. Το κυριοτερο ειναι, οτι μου μπηκε εμμονη να πληγωσω εναν σημαντικο ανθρωπο για εμενα , ειμαι σε συγχηση νιωθω αν δεν το κανω θα με τιμωρησει ο Θεος , θα βαζανιζομαι με αυτο που με βασανιζει τους τελευταιους μηνες, αιμομηκτικες σεξουαλικες σκεψεις και θα εχω παει εναντια στον Θεο οποτε ειμαι αστα , ποσο γελοιο ειναι το ξερω . Και ολα αυτα μεχρι την δευτερα μην ρωτησεις αλλη εμμονη αυτη. Τεσπα.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Gtyos View Post
    Και ομως πηγα ! Μαντεψε , μου κολλησε μια αλλη χαζη ιδεα αλλα οχι τοσο ενοχλητικη ας πουμε και μετα αυτο. Εχω σημερα ραντεβου ξανα. Ειμαι τρομοκρατημενη ωστοσω . Διεγνωσε ιδψ να σε ενημερωσω αλλα εστω και αυτο δεν βοηθαει ετσι που ειμαι . Οτι ειναι να γινει θα γινει ειλικρηνα δεν μπορω να κανω κατι αλλο δυστηχως
    Για πες τι φάρμακα σου έγραψε και πόσο καιρό τα παίρνεις;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Για πες τι φάρμακα σου έγραψε και πόσο καιρό τα παίρνεις;
    Espoza μισο πρωι, seroxat μισο μεσημερι , titus μισο απογευμα , siranalen 1 βραδυ. Σχεδον 1 εβδομαδα. Αυτες τις ημερες θα αλλαξει η συνταγη θα με παει 1 espoza πρωι , 1 siranalen πρωι , 1/2 titus απογευμα και το βραδυ 1 siranalen αυτα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ωραίος ο γιατρός που έχεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ωραίος ο γιατρός που έχεις.
    Γιατι το λες αυτο ? Φαινεται καλος και ανθρωπινος. Τι τα φαρμακα ειναι οτι να ναι ? Δεν ξερω αμφιβαλλω και εγω λιγο. Βεβαια δεν ξερω ειμαι μπερδεμενη. Γιατι ομως τα χαπια ή οι δοσολογιες ειναι αστα να πανε ? :/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Gtyos View Post
    Γιατι το λες αυτο ? Φαινεται καλος και ανθρωπινος. Τι τα φαρμακα ειναι οτι να ναι ? Δεν ξερω αμφιβαλλω και εγω λιγο. Βεβαια δεν ξερω ειμαι μπερδεμενη. Γιατι ομως τα χαπια ή οι δοσολογιες ειναι αστα να πανε ? :/
    Δεν το είπα ειρωνικά πραγματικά πιστεύω πως είναι ωραίος γιατρός και πως έχει γράψει πολύ καλό σχήμα. Κάνε λίγο υπομονή και αν τον ακούς πιστεύω πως σε λίγο καιρό θα τα θυμάσαι και θα γελάς. Είναι ο ίδιος ο γιατρός που είχες πάει και πριν και σου έγραψε την ολανζαπίνη και σου είχε πει πως έχεις παραληρητικές ιδέες;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν το είπα ειρωνικά πραγματικά πιστεύω πως είναι ωραίος γιατρός και πως έχει γράψει πολύ καλό σχήμα. Κάνε λίγο υπομονή και αν τον ακούς πιστεύω πως σε λίγο καιρό θα τα θυμάσαι και θα γελάς. Είναι ο ίδιος ο γιατρός που είχες πάει και πριν και σου έγραψε την ολανζαπίνη και σου είχε πει πως έχεις παραληρητικές ιδέες;
    Αληθεια ; Ωραια ! Οχι αλλος και απορησε με εκεινη την διαγνωση. Μακαρι το ελπιζω :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Για πες πήγες στον γιατρό σήμερα και τελικά τι απόφαση πήρατε;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    19
    Το θέμα της ΙΨΔ είναι πάντοτε κάτι που έχει για μας αξία γι αυτό και μας κλονίζει τόσο πολύ. Η ψυχοθεραπεία κάνει θαύματα. Είναι πολύ δύσκολη φάση, με προσπάθεια και καθοδήγηση θα δεις ότι αυτό που τώρα είναι βουνό θα γίνει διαχειρίσιμο. κάνε υπομονή θα έρθουν καλύτερες μέρες. Ίσως σε βοηθήσει αυτό https://youtu.be/Xm_53YMudlw (είναι στα αγγλικά)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •