Προβληματισμοί..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    5

    Προβληματισμοί..

    Καλή σας ημέρα,
    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιους προβληματισμούς που έχω σε σχέση με δυο θέματα που με απασχολούν το τελευταίο διάστημα.
    Είμαι 39 ετών, τα τελευταία χρόνια εργάζομαι σε δική μου επιχείρηση. Είμαι ένας άνθρωπος αρκετά ήρεμος, δεν πίνω, δεν καπνίζω και δεν μου αρέσει να ξενυχτάω, είμαι δραστήρια και βάζω συνεχώς στόχους. Τα τελευταία χρόνια έχω μια σχέση με έναν άντρα 2 χρόνια μικρότερό μου, τον γνώρισα τυχαία στην επιχείρησή του. Τα πρώτα χρόνια της σχέσης μας όλα ήταν "ιδανικά" και για τους δυο, είμαστε άνθρωποι που μας αρέσει η επικοινωνία και συζητάμε αρκετά τους προβληματισμούς μας. Όμως τα 3 τελευταία χρόνια υπάρχουν αρκετές δυσκολίες στην επικοινωνία μας και σε όλα αυτά που μας κάνουν χαρούμενους. Ο σύντροφός μου άρχισε να γίνεται περισσότερο "δούλος" των χρημάτων, του αρέσει να μαζεύει χρήματα και να μην συμμετέχει πλέον ούτε στις βασικές ανάγκες (π.χ διατροφή), μένουμε σε δικό μου σπίτι και τα έξοδά μας είναι αρκετά περιορισμένα, μοιραζόμαστε επίσης τις υποχρεώσεις μας. Τα οικονομικά μας είναι σε επίπεδο που θα μπορούσαμε να ανταποκριθούμε σε διάφορες μικρές απολαύσεις, όπως κάποια εκδρομή Σ/Κ, ένα όμορφο γεύμα σε εστιατόριο και άλλα πολλά που εγώ προσωπικά τα θεωρώ το όμορφα και διαφορετικά πράγματα που αλλάζουν την καθημερινότητα, εκείνος όμως δεν θέλει να κάνει ούτε αυτά, από κάποιες συζητήσεις μας θεωρεί πιο σημαντικό να μαζεύει χρήματα για το μέλλον. Αυτό δεν γίνεται μόνο με τις μικρές απολαύσεις, αλλά και με βασικά έξοδα, όπως π.χ χάλασε το καζανάκι... αν δεν το φτιάξω εγώ (να πληρώσω μάστορα), θα μείνει έτσι και η δουλειά θα γίνεται με κουβά, δυστυχώς δεν έχω μάθει έτσι, θέλω ο χώρος μου να είναι πάντα όσο το δυνατόν πιο όμορφος και πιο περιποιημένος. Αυτό που σιγά σιγά βλέπω είναι ότι έχει βολευτεί σε αυτό το κομμάτι και πλέον τα κάνω όλα εγώ. Μέσα σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί και το εξής σημαντικό, το γεγονός πως δεν υπάρχει πλέον σεξουαλική επαφή μεταξύ μας, είχε ξαναγίνει για ένα διάστημα στο παρελθόν για μια περίοδο 4 μηνών, όμως σταδιακά επανήλθε, πάλι τους τελευταίους 5 μήνες δεν έχουμε επαφές κυρίως δεν το επιθυμώ εγώ, όμως και εκείνος δεν δείχνει σημάδια αντίθετα (Να αναφέρω πως είναι ένας άνθρωπος που δεν μου έχει δώσει ποτέ το δικαίωμα στο να κοιτάξει άλλες γυναίκες). Να σας αναφέρω πως από την πλευρά του γίνονται αρκετές συζητήσεις για την απόκτηση παιδιού, το οποίο θεωρεί πως θα μας φέρει πιο κοντά.
    Είμαι αρκετά προβληματισμένη σε σχέση με το εάν θα ήθελα να συνεχίσω μια τέτοια σχέση πλέον, καθώς έχει αλλάξει αρκετά η εξέλιξη της.


    Συγγνώμη αν σας κούρασα.
    Last edited by kat.mar; 29-05-2020 at 15:27.

  2. #2
    kat.mar αυτο με τα λεφτα πρέπει να λυθει. Οταν λες οτι δεν συμμέτεχει ουτε στην διατροφη αυτο ξεπερναει τα όριa γιατι είναι σαν να τον ζεις. Τι πάει να πει "μαζεύει"; Ακόμα και να συμβαίνει κάτι άλλο που δεν το ξέρεις, ας πούμε κάποιο χρέος, οφείλει να συνδράμει έστω στα βασικά ή να σου εξηγήσει γιατι δυσκολεύευται. Αν πεις δηλαδή κι εσυ οτι τα μαζεύεις δεν θα φάει;

    Δεν ειναι οκ αυτή η συμπεριφορά. Πιεσέ τον. Επίσης ελπίζω να μην χρησιμοποιεί το χαρτί "παιδί" και επίσης ελπίζω κι εσυ να μην ανέχεσαι τα πάντα απλά και μόνο γι αυτό.

    Δηλαδή αν κάνετε παιδι θα επωμιστείς όλα τα έξοδα μόνη σου; Δεν είναι εντάξει συμπεριφορά αυτή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    kat.mar αυτο με τα λεφτα πρέπει να λυθει. Οταν λες οτι δεν συμμέτεχει ουτε στην διατροφη αυτο ξεπερναει τα όριa γιατι είναι σαν να τον ζεις. Τι πάει να πει "μαζεύει"; Ακόμα και να συμβαίνει κάτι άλλο που δεν το ξέρεις, ας πούμε κάποιο χρέος, οφείλει να συνδράμει έστω στα βασικά ή να σου εξηγήσει γιατι δυσκολεύευται. Αν πεις δηλαδή κι εσυ οτι τα μαζεύεις δεν θα φάει;

    Δεν ειναι οκ αυτή η συμπεριφορά. Πιεσέ τον. Επίσης ελπίζω να μην χρησιμοποιεί το χαρτί "παιδί" και επίσης ελπίζω κι εσυ να μην ανέχεσαι τα πάντα απλά και μόνο γι αυτό.

    Δηλαδή αν κάνετε παιδι θα επωμιστείς όλα τα έξοδα μόνη σου; Δεν είναι εντάξει συμπεριφορά αυτή.
    Τι να πιέσει; Ο άνθρωπος δεν αλλάζει στα 30φεύγα του.... Όταν ο άλλος είναι σπάγγος, είναι σπάγγος αυτό δεν αλλάζει. Αυτός είναι ικανος να της πει αν κάνουν παιδί, θες το παιδί σου να μάθει αγγλικά πληρωνε τα εσύ. Που πάτε και τους βρίσκετε και ακόμα περισσότερο το γιατί μένετε μαζί τους δεν μπορώ να το καταλάβω, ειλικρινά. Σόρρι κιόλας αλλά έτσι το βλέπω.... Από κάτι τέτοιους και χειρότερους ντρέπομαι για το φύλο μου, ειλικρινά!

  4. #4
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Τι να πιέσει; Ο άνθρωπος δεν αλλάζει στα 30φεύγα του.... Όταν ο άλλος είναι σπάγγος, είναι σπάγγος αυτό δεν αλλάζει. Αυτός είναι ικανος να της πει αν κάνουν παιδί, θες το παιδί σου να μάθει αγγλικά πληρωνε τα εσύ. Που πάτε και τους βρίσκετε και ακόμα περισσότερο το γιατί μένετε μαζί τους δεν μπορώ να το καταλάβω, ειλικρινά. Σόρρι κιόλας αλλά έτσι το βλέπω.... Από κάτι τέτοιους και χειρότερους ντρέπομαι για το φύλο μου, ειλικρινά!
    Αλήθεια είναι αυτό. Αλλα το εννοούσα με την έννοια να πιέσει να ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Αν ειναι να μην ξαναβάλει χρήματα ποτέ και για τίποτα να το πει να μην χάνει η κοπέλα τον καιρό της. Δεν υπάρχει λόγος να τον υιοθετήσει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Αλήθεια είναι αυτό. Αλλα το εννοούσα με την έννοια να πιέσει να ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Αν ειναι να μην ξαναβάλει χρήματα ποτέ και για τίποτα να το πει να μην χάνει η κοπέλα τον καιρό της. Δεν υπάρχει λόγος να τον υιοθετήσει.
    Εγώ αν ήμουν γυναίκα και να μου έλεγε θα αλλάξω, θα κάνω, θα ράνω, δεν θα τον πίστευα γιατί είναι χαρακτηριστικό και δύσκολα αποβάλλεται. Εν τω μεταξύ είναι πολύ σοβαρό, φαντάσου να σου πει θα αλλάξω, να το κάνει για λίγο καιρό και μετά να του ξαναβγεί το χούι και να υπάρχει γάμος και παιδί, μιλάμε για εγκλωβισμό τώρα όχι αστεία. Δεν θα ρίσκαρα ποτέ, δεν θα έκανα ποτέ συμβιβασμό δηλαδή αποδοχή ελαττωμάτων, σε συμβίωση.

  6. #6
    Δεν είπα εγω τα αντίθετο. Συμφωνώ απόλυτα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    kat.mar, αν ερχόταν μία φίλη σου και σου έλεγε ότι ο σύντροφός της δεν ξοδεύει ούτε για τα βασικά, δεν θέλει να πηγαίνουν όχι μια εκδρομή, αλλά ούτε έξω για ένα φαγητό μια στο τόσο, δεν βοηθάει και δεν αναλαμβάνει πρωτοβουλίες στο σπίτι, δεν έχει όρεξη για σεξ αλλά και η φίλη σου δεν καίγεται για αυτόν ερωτικά, τι θα της έλεγες;

    Κι από που κι ως που ένα παιδί φέρνει πιο κοντά ένα ζευγάρι σαν ζευγάρι;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ενα παιδί εχει τρελά έξοδα, σε πρακτικό επίπεδο καθαρά, χώρια την έννοια, την ανατροφή κλπ, ας πιάσουμε μονο το οικονομικό, εδω δεν χαλάει για απλά πράγματα, δεν εχει νόημα να λεμε για παιδί. Στο κομμάτι του σεξ παίζει ρόλο αν εσένα δεν σε πειράζει τοτε οκ, συνήθως προβλημα στο σεξ αντανακλά προβλήματα της σχέσης. Να σου πω τι θα έκανα εγω? Θα τον κρατούσα για φίλο και συνεργάτη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by kat.mar View Post
    Καλή σας ημέρα,
    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιους προβληματισμούς που έχω σε σχέση με δυο θέματα που με απασχολούν το τελευταίο διάστημα.
    Είμαι 39 ετών, τα τελευταία χρόνια εργάζομαι σε δική μου επιχείρηση. Είμαι ένας άνθρωπος αρκετά ήρεμος, δεν πίνω, δεν καπνίζω και δεν μου αρέσει να ξενυχτάω, είμαι δραστήρια και βάζω συνεχώς στόχους. Τα τελευταία χρόνια έχω μια σχέση με έναν άντρα 2 χρόνια μικρότερό μου, τον γνώρισα τυχαία στην επιχείρησή του. Τα πρώτα χρόνια της σχέσης μας όλα ήταν "ιδανικά" και για τους δυο, είμαστε άνθρωποι που μας αρέσει η επικοινωνία και συζητάμε αρκετά τους προβληματισμούς μας. Όμως τα 3 τελευταία χρόνια υπάρχουν αρκετές δυσκολίες στην επικοινωνία μας και σε όλα αυτά που μας κάνουν χαρούμενους. Ο σύντροφός μου άρχισε να γίνεται περισσότερο "δούλος" των χρημάτων, του αρέσει να μαζεύει χρήματα και να μην συμμετέχει πλέον ούτε στις βασικές ανάγκες (π.χ διατροφή), μένουμε σε δικό μου σπίτι και τα έξοδά μας είναι αρκετά περιορισμένα, μοιραζόμαστε επίσης τις υποχρεώσεις μας. Τα οικονομικά μας είναι σε επίπεδο που θα μπορούσαμε να ανταποκριθούμε σε διάφορες μικρές απολαύσεις, όπως κάποια εκδρομή Σ/Κ, ένα όμορφο γεύμα σε εστιατόριο και άλλα πολλά που εγώ προσωπικά τα θεωρώ το όμορφα και διαφορετικά πράγματα που αλλάζουν την καθημερινότητα, εκείνος όμως δεν θέλει να κάνει ούτε αυτά, από κάποιες συζητήσεις μας θεωρεί πιο σημαντικό να μαζεύει χρήματα για το μέλλον. Αυτό δεν γίνεται μόνο με τις μικρές απολαύσεις, αλλά και με βασικά έξοδα, όπως π.χ χάλασε το καζανάκι... αν δεν το φτιάξω εγώ (να πληρώσω μάστορα), θα μείνει έτσι και η δουλειά θα γίνεται με κουβά, δυστυχώς δεν έχω μάθει έτσι, θέλω ο χώρος μου να είναι πάντα όσο το δυνατόν πιο όμορφος και πιο περιποιημένος. Αυτό που σιγά σιγά βλέπω είναι ότι έχει βολευτεί σε αυτό το κομμάτι και πλέον τα κάνω όλα εγώ. Μέσα σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί και το εξής σημαντικό, το γεγονός πως δεν υπάρχει πλέον σεξουαλική επαφή μεταξύ μας, είχε ξαναγίνει για ένα διάστημα στο παρελθόν για μια περίοδο 4 μηνών, όμως σταδιακά επανήλθε, πάλι τους τελευταίους 5 μήνες δεν έχουμε επαφές κυρίως δεν το επιθυμώ εγώ, όμως και εκείνος δεν δείχνει σημάδια αντίθετα (Να αναφέρω πως είναι ένας άνθρωπος που δεν μου έχει δώσει ποτέ το δικαίωμα στο να κοιτάξει άλλες γυναίκες). Να σας αναφέρω πως από την πλευρά του γίνονται αρκετές συζητήσεις για την απόκτηση παιδιού, το οποίο θεωρεί πως θα μας φέρει πιο κοντά.
    Είμαι αρκετά προβληματισμένη σε σχέση με το εάν θα ήθελα να συνεχίσω μια τέτοια σχέση πλέον, καθώς έχει αλλάξει αρκετά η εξέλιξη της.


    Συγγνώμη αν σας κούρασα.
    λες "τα πρωτα χρονια", "τα 3 τελευταια χρονια", ποσα χρονια ειστε μαζι και ποσα χρονια συζειτε;
    εχετε πει συγκεκριμενα πραγματα για το κοινο σας μελλον;
    πχ, δεν σκοπευετε να παντρευτειτε, κι αν οχι, ειναι κοινη αποφαση η μονο του ενος;
    η αποκτηση παιδιου ειναι μεγα λαθος, ΜΕΓΑ, σε μια σχεση που εχει ηδη προβληματα. δεν ειναι καμια λυση. ειναι ενα ακομα προβημα. τα παιδια ειναι για ζευγαρια με λυμμενα τα μεταξυ τους προβληματα κι ακομα και τοτε μπορει να ανατρεψουν πολλα καλα πραγματα, οπως πχ την σεξουαλικη σχεση του ζευγαριου.
    αν εσεις το εχετε χασει ηδη το σεξ, ενα παιδι θα το αποτελειωσει..
    ο'τι κι αν κανεις, μην κανεις παιδι μαζι του, οσο ειστε ετσι χλιαρα και προβληματικα.

    ειστε κοντα στα 40, οταν λεει οτι μαζευει για το μελλον, εννοει για τα γεραματα του, η εχει καποιο σχεδιο, πχ να αναπτυξει την δουλεια του; ετσι, γενικα, μαζευει και στερειστε (πολυ βασικες) μικρες απολαυσεις ενος ζευγαριου;
    το χαρακτηριστικο της τσιγγουνιας, ειναι πολυ ξενερωτικο σε μια σχεση, κι επιπλεον οποιος τσιγγουνευεται ετσι τα λεφτα του (ωστε να στερειται εστω και και μερικες εκδρομες η διασκεδασεις), τσιγγουνευεται και τ α αισθηματα του.
    περα απο αυτο ομως, το οτι αποσυρθηκε απο τα κοινα σας εξοδα, ειναι κατι που επρεπε να εχεις ρυθμισει εδω και καιρο, πριν γινει μια μονιμη κατασταση.
    δλδ, καντε μια συζητηση οπου θα του ζητησεις να συμμετεχει σε ολα τα εξοδα σας, οχι οποτε θελει...
    ηδη μενει σε δικο σου σπιτι, χωρις ν α πληρωνει ενοικιο υποθετω... θα επρεπε ετσι κι αλλιως να πληρωνει περισσοτερα στους λογαριασμους, αφου παρεχεις το σπιτι.
    εννοειται οτι επρεπε να το κανει μονος του, αλλα αφου δεν το κανει, φτανει πλεον στην εκμεταλλευση η σταση του.
    νομιζω πρεπει να την ξεκαθαρισεις την συμμετοχη του στην συμβιωση σας.
    οι δουλειες σας εχουν περιπου τις ιδιες οικονομικες απολαβες;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    5
    Καλησπέρα,

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας είναι αρκετά βοηθητικές στους προβληματισμούς μου.
    Σε σχέση με κάποιες απορίες που διάβασα, θα ήθελα να διευκρινίσω πως είμαστε 5 χρόνια συνολικά μαζί, συγκατοικήσαμε μετά από 6 μήνες (δηλαδή μένουμε μαζί περίπου 4,5 χρόνια). Σε σχέση με τις οικονομικές απολαβές, οι δικές του είναι περισσότερες από τις δικές μου, καθώς η επιχείρησή μου είναι πιο νέα. Ως αναφορά τους στόχους οι μόνοι στόχοι που του αρέσει να βάζει είναι για την επιχείρησή του και για την επέκταση των οικονομικών, για κάτι άλλο δεν έχουμε βάλει πλάνο, κάτι που έχω προσπαθήσει να κάνω για πολλά πράγματα, π.χ ίσως κάποια κοινή αγορά, στο θέμα του γάμου δεν το έχουμε συζητήσει, καθώς δεν είναι κάτι που με απασχολεί ιδιαίτερα, όσες φορές είπαμε για κάτι κοινό, έφερε αντιρρήσεις, π.χ πρότεινα να έχουμε κοινό ταμείο,να ανοίξουμε έναν νέο λογαριασμό, κάτι τέτοιο δεν το ήθελε και το αρνήθηκε.
    Έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις σε σχέση με τα οικονομικά και ποτέ δεν βγάλαμε άκρη, το πήγαινε στο γεγονός ότι όλοι του ζητάνε λεφτά (π.χ γονείς, υποχρεώσεις επιχείρησης κ.α), για να μπορέσει να ξεφύγει από την οικονομική συζήτηση μόνιμα λέει πως δεν έχει δουλειά (βέβαια αυτό το λέει εδώ και 4,5 χρόνια).
    Δεν ξέρω θα μελετήσω όλες σας τις απαντήσεις και θα λάβω τις αποφάσεις μου.
    Θέλω πραγματικά να σας ευχαριστήσω!

Similar Threads

  1. Προβληματισμοι..
    By alxpro in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 01-02-2018, 18:41
  2. Μικροι Προβληματισμοι
    By iwannaaa in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 16
    Last Post: 31-01-2018, 20:38
  3. Προβληματισμοι
    By blackmore in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2013, 08:29
  4. τα προβλήματα και οι προβληματισμοί μου
    By amelie74 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 06-05-2011, 22:50
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 09-08-2010, 18:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •