Το δικό Μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 37 of 37
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Η φίλη μου κάνει πλέον τρεις φορές την εβδομάδα αιμοκάθαρση. Πόσο θα αντέξει με τον ρυθμό αυτό δεν ξέρω. Ήταν ένας πολύ δραστήριος άνθρωπος και την πληγώνει η απραξία, την ενοχλεί, δεν το λέει, ξέρω πως το αισθάνεται έντονα και αυτό φέρει το μεγαλύτερο βάρος αυτή τη στιγμή στο συναίσθημά της.
    Ωστόσο είναι δυνατός άνθρωπος, ξέρω ότι θα το χειριστεί και θα το αξιολογήσει, ξέρω πως θα το κάνει.Και ξέρω ότι μέσα από το δικό της ταξίδι μέσα στην ασθένεια, την αναπηρία και ίσως το τέλος, θα αλλάξω, όπως ήδη το κάνω, κι εγώ.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Προσπαθώ να είμαι συγκεντρωμένη, αν και πάσχω από έλλειψη συγκέντρωσης πάντοτε. Old habits die hard. Θέλω να κάνω δέκα πράγματα ταυτόχρονα και ενώ πάω να κάνω το ένα αφήνω το άλλο. Έκανα μερικά από όσα ήθελα πάντως. Αύριο περισσότερα. Η φίλη μου δεν είναι καλύτερα. Φοβάμαι γι αυτήν. Έχει αρχίσει και φιλοσοφεί, αλλά με διαφορετικό τρόπο έχει αλλάξει ο τρόπος που επικοινωνούσε, προετοιμάζεται; Δε θα θέλω να ξαναδώ τόσα χωρίς αυτήν. Κι όμως, πρέπει να το δεχτώ, πως ίσως να τη βοηθάει αυτό, ίσως να κλείνει τον κύκλο της. Μου έρχεται να τα σπάσω όλα. Είμαι που είμαι της καταστροφής γενικά, τώρα πραγματικά θέλω να τα λιανίσω.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί κάποιοι άνθρωποι βαριούνται. Το αίσθημα της βαρεμάρας δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν το νιώθω. Νομίζω πως σε αυτό τον τομέα παρέμεινα πάντα παιδί, πάντα κάτι νέο, πάντα κάτι άλλο υπάρχει που βοηθάει με την ανακάλυψή του να γεμίζω το σύμπαν μου. Αυτό μπορεί να κάνει κύκλους, να ξαναβρώ στο δρόμο ένα μου παλιό ενδιαφέρον, ή να είναι κάτι εντελώς καινούργιο.
    Ζωγράφισα ένα τελείως διαφορετικό θέμα, που δεν είχα πιάσει ποτέ γιατί θεωρούσα πως δεν είχα την κλίση για το συγκεκριμένο. Αποδείχτηκε ότι η κρίση μου δεν ήταν σωστή, το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Πρέπει να μη σταματάω να δοκιμάζω, άσχετα από το τι νομίζω. Πώς να ξέρω αν δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ;
    Κάποιες συγκυρίες στη ζωή έχουν μία ξεχωριστή διαύγεια, τότε βρίσκεις ό,τι ζητάς με ιδιαίτερη ευκολία, με ό,τι καταγίνεσαι βγαίνει όμορφο ή τουλάχιστον ενδιαφέρον, τα εργαλεία σου είναι λες μπροστά σου κάθε στιγμή για να τα αδράξεις. Και κάποιες άλλες που κοιτάς το κενό, νομίζω ότι συγκεντρώνεις τη δύναμή σου για να ξανανιώσεις την ένταση αυτή. Δεν χρειάζεται να φοβόμαστε τις στιγμές που έρχονται μετά τις περιόδους ακμής. Δε χρειάζεται να τις βαφτίζω κάτι. Δε χρειάζεται να τις κρίνω, ούτε να τις φοβάμαι. Μόνο να περιμένω, δρώντας ίσως πιο χθόνια, πιο γήινα, πιο low. Γιατί να μην είναι δηλαδή προστασία του μυαλού μου, αντί για "απάθεια"; Ποιος το λέει; Αφού ξέρω πως το καίω κάποιες φορές, εκατό παράθυρα με πληροφορίες. Διάβασα ένα άρθρο για το αν μας κάνει λιγότερο έξυπνους η Google, καθώς δεν διαβάζουμε πλέον όπως παλιότερα, δεν επικεντρώνουμε όλη την προσοχή μας, πηδάμε από το έναν στον άλλο ιστοχώρο, από το ένα στο δεύτερο και στο τρίτο κέντρο πληροφορίας, που δεν την αφομοιώνουμε. Μπορεί και να έχει δίκιο σε ένα βαθμό, αλλά εμένα υπάρχουν φορές που αυτή η γρηγοράδα και η μεταπήδηση μου δίνει μεγάλη ευχαρίστηση, για σκέψου να έπρεπε να ψάξω σε δέκα βιβλία να βρω αυτό που θέλω εκείνη τη στιγμή.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Κανένα θετικό νέο, εξακολουθεί να αργοπεθαίνει ή δίνει τη μάχη της; Αν το δει και το δω ως το πρώτο ή το δει και το δω ως το δεύτερο, έχει διαφορά. Κάνει διαφορά. Μπορεί όχι στο πρακτικό κομμάτι, να πεθάνει δηλαδή, έτσι κι αλλιώς όλοι θα πεθάνουμε, αλλά στο τι γίνεται όσο είναι εδώ και όσο μπορεί να παλέψει. Θα προσπαθήσω να την κάνω να ξαναπιάσει να ασχοληθεί με πράγματα που αγαπά, αλλά δεν έχει τη δύναμη αυτή τη στιγμή. Θα πρέπει να το κάνω την κατάλληλη στιγμή. Το αναλύω και ίσως και να μην έχει σημασία τι αναλύω, κι ο χρόνος θα φέρει αυτό που θα φέρει. Είναι σε ένα δωρισμένο νέο ανάκλιντρο αγκαλιά με μία νέα φλις κουβέρτα, και κρυώνει ενώ ο καιρός είναι ζεστός.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Το έπιασα. Βρήκα αυτό που ζητούσα. Με λίγη έξωθεν βοήθεια φαντάζομαι, ωστόσο το βρήκα. Ήταν η ώρα να το βρω. Είναι η αντίθετη πλευρά που έχει το κλειδί, και δεν μπορώ να είμαι ολόκληρη αρνούμενη να περάσω εκείνη την πόρτα. Έχει μεγάλο ενδιαφέρον ομολογώ πως ενώνονται οι μυθολογίες και τα σύμβολα έτσι. Μελετώ, ακούγοντας ήχους βροχής από ένα asmr video, καταπληκτική μέρα. Ο Νίτσε θα χαιρόταν σήμερα!
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Η σωτηρία του μυαλού είναι πολύ μεγάλο πράγμα. Κατά πως λέει το σόνγκι για την ψυχή, εγώ το λέω μυαλό.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Δεν εμπιστεύομαι εύκολα τους ανθρώπους. Γενικά. Αλλά δεν το θεωρώ αρνητικό, γιατί έχω ανθρώπους που εμπιστεύομαι. Πώς λειτουργεί δεν ξέρω. Μπορεί να είμαι εξαιρετικά τυχερή μέσα στην ατυχία μου. Μπορεί να έχω κάνει κάτι που δεν αναγνωρίζω και να ήταν σωστό. Δε με νοιάζει και ιδιαίτερα. Απλώς το βλέπω. Νομίζω πως ωριμάζοντας ήρθε και μία μη ανοχή των περιττών, βγαίνω σχετικά γρηγορότερα από ό,τι παλιά σε ό,τι με ενοχλήσει, έστω κι αν μου έχει δώσει κιόλας πράγματα που θεωρώ καλά σε κάποια φάση. Θα δούμε. Αυτό μπορεί να δείχνει κάποια γνώση του εαυτού, στα όριά του, μπορεί και να είναι φόβος για πλήγωμα.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΦΕ
    By MKEH78 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1217
    Last Post: 06-06-2017, 16:15
  2. Το δικό μου story
    By Antreas MpR in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 02-12-2014, 19:24
  3. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By mpeti in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 14-05-2014, 20:03
  4. Το δικό μου δράμα...
    By hope25_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 13-10-2012, 16:49
  5. Φοβαμαι..για το μελλον μασ.. το δικο μου.. το δικο σασ.. ολων μασ..
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 08-06-2011, 00:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •