Πως να μην δίνω σημασία;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Πως να μην δίνω σημασία;;

    Καλησπέρα!!! Προσπαθώ να μη δίνω σημασία στα ψυχοσωματικα και στις εμμονες που με πιάνουν... Αυτές τις μέρες έχω ένα σφίξιμο γύρω γύρω στο κεφάλι ειδικά στην αριστερή πλευρά όπως πάντα και νιώθω συνέχεια σε συγχυση και ανησυχία και μόλις αρχίσω να αγχώνομαι αρχίζω να λέω λέξεις από μέσα μου. Νιώθω ένα βάρος γύρω από τα ματια και είναι σαν να μην μπορώ να συνηθίσω αυτά που βλέπω γύρω μου. Πολύ περίεργο συναίσθημα. Μετά μου ρχονται και σκέψεις μήπως έχω όγκο στον εγκέφαλο για να τα δικαιολογήσω και μετά λέω όχι δεν θα πέσω πάλι στο τρυπάκι. Το περίεργο είναι ότι όταν λέω έχω όγκο πχ κι αρχίζω να ψάχνω νιώθω μια ανακούφιση. Ότι και καλά έχω κάπου να τα αποδώσω ξέρω γω. Το χει πάθει κάνεις άλλος;; Έχω κ μεγάλο θέμα με τα μάτια εγώ μια ζωή έχω πολύ αστιγματισμό και πάντα είχα πονοκεφάλους δεν έβλεπα καθαρά οπότε είχα διαφορά. Θέλω κάποια στιγμή να κάνω λέιζερ μήπως κ ηρεμήσω. Αλλάζω τακτικά γυαλιά γιατί οι βαθμοί αυξομοιωνονται και η μυωπία και ο αστιγματισμός έχει φτάσει στο 4 δηλαδή έλεος. Και δεν μπορώ να προσαρμόστω τα μάτια μου όλα μ ενοχλούν..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Είναι πολύ δύσκολο.... Φαντάσου για παράδειγμα κάποιος να έχει εμμονή να πάει με 4 γυναίκες στο ίδιο κρεβάτι και το μυαλό να μην τον αφήνει να ξεφύγει από αυτή την φαντασίωση, ενώ ο ίδιος να έχει σοβαρή σχέση. Και κάθε ημέρα να βράζει στο νερό του γιατί του στριφογυρίζει αυτή η φαντασίωση στο μυαλό... Εν τω μεταξύ όσο και να λέει "εντάξει με τον χρόνο θα περάσει" η επιθυμία να γίνεται όλο και μεγαλύτερη... Πως θα μπορούσε κάποιος να ξεφύγει από αυτό;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Είναι πολύ δύσκολο.... Φαντάσου για παράδειγμα κάποιος να έχει εμμονή να πάει με 4 γυναίκες στο ίδιο κρεβάτι και το μυαλό να μην τον αφήνει να ξεφύγει από αυτή την φαντασίωση, ενώ ο ίδιος να έχει σοβαρή σχέση. Και κάθε ημέρα να βράζει στο νερό του γιατί του στριφογυρίζει αυτή η φαντασίωση στο μυαλό... Εν τω μεταξύ όσο και να λέει "εντάξει με τον χρόνο θα περάσει" η επιθυμία να γίνεται όλο και μεγαλύτερη... Πως θα μπορούσε κάποιος να ξεφύγει από αυτό;
    Ίσως αν το απομυθοποιουσαι με κάποιον τρόπο.. Κι εγώ κάθε μέρα σκέφτομαι τι νόημα έχει η ζωή μου και μετά λέω και των άλλων τι νόημα εχει..έχω τέτοιες υπαρξιακές αναζητήσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ίσως αν το απομυθοποιουσαι με κάποιον τρόπο.. Κι εγώ κάθε μέρα σκέφτομαι τι νόημα έχει η ζωή μου και μετά λέω και των άλλων τι νόημα εχει..έχω τέτοιες υπαρξιακές αναζητήσεις.
    Μην το βλέπεις έτσι τι νόημα έχει η ζωή μου, γιατί μπορεί για παράδειγμα για κάποιον άνδρα να είσαι η τέλεια γυναίκα και να τον κάνεις τρισευτυχισμένο και όλη αυτή την ευτυχία που του δίνεις εσύ να σου την επιστρέφει και εκείνος μετά. Οπότε όλα αυτά που σε ενοχλούν σήμερα να μπούνε σε δεύτερη μοίρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Μην το βλέπεις έτσι τι νόημα έχει η ζωή μου, γιατί μπορεί για παράδειγμα για κάποιον άνδρα να είσαι η τέλεια γυναίκα και να τον κάνεις τρισευτυχισμένο και όλη αυτή την ευτυχία που του δίνεις εσύ να σου την επιστρέφει και εκείνος μετά. Οπότε όλα αυτά που σε ενοχλούν σήμερα να μπούνε σε δεύτερη μοίρα.
    Αχ μακάρι να γίνει αυτό που λες... Τώρα μου φαντάζει απίστευτο... Και γενικά σκέφτομαι αν θα κάνω οικογένεια ότι κ να κάνω δεν θα είμαι καλά και πάντα θα έχω ψυχολογικά και κατάθλιψη και καλύτερα να μην κάνω παιδιά και τέτοια...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Αχ μακάρι να γίνει αυτό που λες... Τώρα μου φαντάζει απίστευτο... Και γενικά σκέφτομαι αν θα κάνω οικογένεια ότι κ να κάνω δεν θα είμαι καλά και πάντα θα έχω ψυχολογικά και κατάθλιψη και καλύτερα να μην κάνω παιδιά και τέτοια...
    Γιατί σου φαντάζει απίστευτο; Δεν είσαι καλή κοπέλα; Έχεις κάτι που σου λείπει ή είναι απωθητικό για τους άνδρες;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Γιατί σου φαντάζει απίστευτο; Δεν είσαι καλή κοπέλα; Έχεις κάτι που σου λείπει ή είναι απωθητικό για τους άνδρες;
    Αυτά τα ψυχολογικά που έχω κάνεις δεν θα με αντέξει. Ο φίλος μου μου λέει δεν θέλεις να γίνεις καλά αν ήθελες θα πήγαινες σ ένα ψυχίατρο. Μετά μου είπε σήκω και φύγε από μένα να βρεις γιατρειά γιατί θα μ αρρωστήσεις κ εμένα κ εγώ δνε μπορώ να είμαι με έναν άρρωστο άνθρωπο μια ζωη, Και του λέω εσύ θες να φύγω για να γίνω καλά η για να μην αρρωστήσεις εσύ και μου λέει για να μην αρρωστήσω εγώ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Αυτά τα ψυχολογικά που έχω κάνεις δεν θα με αντέξει. Ο φίλος μου μου λέει δεν θέλεις να γίνεις καλά αν ήθελες θα πήγαινες σ ένα ψυχίατρο. Μετά μου είπε σήκω και φύγε από μένα να βρεις γιατρειά γιατί θα μ αρρωστήσεις κ εμένα κ εγώ δνε μπορώ να είμαι με έναν άρρωστο άνθρωπο μια ζωη, Και του λέω εσύ θες να φύγω για να γίνω καλά η για να μην αρρωστήσεις εσύ και μου λέει για να μην αρρωστήσω εγώ.
    Κοίταξε να δεις και ο φίλος σου έχει ευθύνη για αυτό που περνάς και θα σου εξηγήσω το γιατί. Επειδή αν πραγματικά τον ενδιέφερε που και από την απάντηση τον εαυτό κοιτάει πρώτα από όλους, θα φρόντιζε να μην κλείνεσαι σε ένα δωμάτιο και να σε τρώνε οι αναζητήσεις στο διαδίκτυο. Θα φρόντιζε να κάνατε διάφορα πράγματα και το κυριότερο να φροντίζει να είσαι καλά σε όλες τις πτυχές της ζωής σου. Αν ένας άνδρας θέλει γίνεται ή τουλάχιστον το επιδιώκει με νύχια και με δόντια και ας μην γίνει. Τουλάχιστον θα πει μέσα του προσπάθησα. Τώρα ο δικός σου ας πουμε σου λέει να τα σπάσετε. Ε τι να πω, πας για άλλα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Κοίταξε να δεις και ο φίλος σου έχει ευθύνη για αυτό που περνάς και θα σου εξηγήσω το γιατί. Επειδή αν πραγματικά τον ενδιέφερε που και από την απάντηση τον εαυτό κοιτάει πρώτα από όλους, θα φρόντιζε να μην κλείνεσαι σε ένα δωμάτιο και να σε τρώνε οι αναζητήσεις στο διαδίκτυο. Θα φρόντιζε να κάνατε διάφορα πράγματα και το κυριότερο να φροντίζει να είσαι καλά σε όλες τις πτυχές της ζωής σου. Αν ένας άνδρας θέλει γίνεται ή τουλάχιστον το επιδιώκει με νύχια και με δόντια και ας μην γίνει. Τουλάχιστον θα πει μέσα του προσπάθησα. Τώρα ο δικός σου ας πουμε σου λέει να τα σπάσετε. Ε τι να πω, πας για άλλα...
    Λέει ότι αυτός με ξεκόλλησε από το σπίτι επειδή πηγαίναμε βόλτες κτλ αλλά μ λέει δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω. Τέλος πάντων νιώθω τύψεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Λέει ότι αυτός με ξεκόλλησε από το σπίτι επειδή πηγαίναμε βόλτες κτλ αλλά μ λέει δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω. Τέλος πάντων νιώθω τύψεις.
    Καλά αυτός μπορεί να λέει ό,τι θέλει, εσύ ξέρεις την αλήθεια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Καλά αυτός μπορεί να λέει ό,τι θέλει, εσύ ξέρεις την αλήθεια.
    Χτες του έλεγα δεν είμαι καλά δεν είμαι καλά θέλω να απομακρυνθουμε σήμερα του λέω σ αγαπώ μου λείπεις κ τέτοια μετά παλι νιώθω ότι δεν θα είμαι καλά μαζί του οπότε πάλι λέω καλύτερα να χωρίσουμε μετά αλλάζω πάλι γνώμη. Ε τι είναι αυτό το πράγμα; Δεν μπορώ να αποφασίσω. Τώρα όντως νιώθω διπολική. Μια του λέω φύγε κ μια του λέω ελα. Κι αυτός μου λέει αλλά μου έλεγες χτες και άλλα μου λες σημερα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Χτες του έλεγα δεν είμαι καλά δεν είμαι καλά θέλω να απομακρυνθουμε σήμερα του λέω σ αγαπώ μου λείπεις κ τέτοια μετά παλι νιώθω ότι δεν θα είμαι καλά μαζί του οπότε πάλι λέω καλύτερα να χωρίσουμε μετά αλλάζω πάλι γνώμη. Ε τι είναι αυτό το πράγμα; Δεν μπορώ να αποφασίσω. Τώρα όντως νιώθω διπολική. Μια του λέω φύγε κ μια του λέω ελα. Κι αυτός μου λέει αλλά μου έλεγες χτες και άλλα μου λες σημερα.
    Αυτό είναι αναποφασιστικότητα, δεν είναι διπολική. Αν το κάνεις αυτό, έχει δίκιο. Ανθρωπος με συναισθήματα είναι, δεν είναι μηχανή με διακόπτη ON/OFF όποτε θέλουμε να την ανοίγουμε και όποτε θέλουμε να την κλείνουμε. Θα πρέπει να σκεφτείς εσένα, το μέλλον σου και να αποφασίσεις, ακόμα και αν οι παρούσες συνθήκες δεν είναι ιδανικές.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Λέει ότι αυτός με ξεκόλλησε από το σπίτι επειδή πηγαίναμε βόλτες κτλ αλλά μ λέει δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω. Τέλος πάντων νιώθω τύψεις.
    πολυ καλα σου λεει.
    δεν ειναι γιατρος σου, ο φιλος σου ειναι.
    αλλο να συμπαρασκεκεται ΟΤΑΝ παιρνεις βοηθεια απο ειδικους κι αλλο να περιμενεις/πρεπει να σε κανει αυτος "καλα".
    δεν ειναι θεμα της σχεσης σας να σε κανει αυτος καλα. αυτος και καθε υγιης ανθρωπος, θελει μια υγιη σχεση. δεν θελει καποιον να τον τραβηξει στον βαλτο...
    αν εσυ εισαι ασταθης, γιατι να π-ρεπει να το λουζεται;
    η υγεια του, προεχει του να διατηρησετε την σχεση σας.
    σχεση θα βρει κι αλλη. κι εσυ το ιδιο.
    εαυτο αλλο, δεν θα βρει.
    εχεις απευθυνθει σε ψυχοθεραπευτη, εσυ για τα θεματα που σε ταλαιπωρουν;;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πολυ καλα σου λεει.
    δεν ειναι γιατρος σου, ο φιλος σου ειναι.
    αλλο να συμπαρασκεκεται ΟΤΑΝ παιρνεις βοηθεια απο ειδικους κι αλλο να περιμενεις/πρεπει να σε κανει αυτος "καλα".
    δεν ειναι θεμα της σχεσης σας να σε κανει αυτος καλα. αυτος και καθε υγιης ανθρωπος, θελει μια υγιη σχεση. δεν θελει καποιον να τον τραβηξει στον βαλτο...
    αν εσυ εισαι ασταθης, γιατι να π-ρεπει να το λουζεται;
    η υγεια του, προεχει του να διατηρησετε την σχεση σας.
    σχεση θα βρει κι αλλη. κι εσυ το ιδιο.
    εαυτο αλλο, δεν θα βρει.
    εχεις απευθυνθει σε ψυχοθεραπευτη, εσυ για τα θεματα που σε ταλαιπωρουν;;
    Το γεγονός ότι μπορεί ο άλλος να σε ρίχνει ψυχολογικά και να σε μειώνει την αυτοπεποίθηση δεν το έχεις σκεφτεί; Είναι λογικό όταν πιέζεσαι να βγάζεις τέτοιες συμπεριφορές. Η υγειη σχέση ποια είναι ακριβώς; Να μην περνάω καλά μαζί του να με αποκαρδιωνει και να υπομενω όσα μου λέει;

Similar Threads

  1. Δίνω παραπάνω σημασία από όσο πρέπει
    By Alexmoutz in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-05-2020, 11:41
  2. Δίνω....!!!!!?!?!?!?!
    By ΜΑΙΡΟΥΛΑ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 24-10-2015, 20:20
  3. Δινω πολλα αλλα τελικα δεν ειμαι καλα.
    By Giannis17 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 19-04-2014, 15:48
  4. Replies: 9
    Last Post: 21-02-2013, 07:50
  5. Τα φαρμακα ειναι ακακα, τα δινω σε μικρα παιδια...
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 21-10-2012, 23:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •