Φυσικό «φάρμακο» κατά της αυτοκτονίας ο καφές σύμφωνα με έρευνα του Χάρβαρντ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Φυσικό «φάρμακο» κατά της αυτοκτονίας ο καφές σύμφωνα με έρευνα του Χάρβαρντ

    Πρόσφατη έρευνα του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ,παρουσίασε μία ακόμη άγνωστη ιδιότητα του καφέ, αφού για πρώτη φορά, το αγαπημένο ρόφημα συνδέθηκε με τη μείωση του κινδύνου αυτοκτονιών.

    Συγκεκριμένα, όπως παρατήρησαν οι ερευνητές, ο κίνδυνος αυτοκτονίας σε ενηλίκους που κατανάλωναν 2 με 4 φλιτζάνια καφέ καθημερινά ήταν 50% μικρότερος συγκριτικά με όσους έπιναν ντεκαφεϊνέ ροφήματα.

    Σύμφωνα με τους επιστήμονες, η καφεΐνη συμβάλει στην τόνωση του κεντρικού νευρικoύ συστήματος και λειτουργώντας ως ελαφρύ αντικαταθλιπτικό, ωστόσο οι ειδικοί επισημαίνουν ότι η προτεινόμενη καθημερινή ποσότητα θα πρέπει να περιορίζεται σε 2 με 4 φλιτζάνια καφέ, προκειμένου να αποφευχθεί η αϋπνία και ο εκνευρισμός.

    εσεις τι λετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Πολύ σωστό το βρίσκω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ντοπαμινη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    από προσωπική μου εμπειρία οταν δεν έπινα καφέ πριν κάποιους μήνες είχα τάσεις αυτοκτονίας αλλά τώρα έχω εδώ κ 2 μήνες που πίνω καφέ κ δεν έχω καθόλου όπως είχαν πριν κάτι μήνες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    εγω λεω, οτι αν καποιος εχει φτασει κοντα στην αυτοκτονια, δεν θα τον σωσει κανενας καφες, γιατι ειναι σε παθολογικο σταδιο καποιας δυσλειτουργιας.
    δηλαδη, θελει γιατρο, και οχι καφε.. ειναι σαν να θελει απονευρωση το δοντι σου για να μην σε στειλει στον αλλο κοσμο, κι εσυ παιρνεις παυσιπονο για να το γιατρεψεις.

    επομενως, περι αυτοκτονιας, δεν το πιστευω με τπτ.

    ΟΜΩΣ , το οτι ο καφες φιαχνει την διαθεση και την ενεργητικοτητα, το εχω διαπιστωσει εδω και χρονια, δεν χρειαζοαι καμια μελετη για να το μαθω.
    ισχυει. ειδικα μαλιστα ο ελληνικος καφες. ποιος ξερει γιατι.. ισως θα ειχε ενδιαφερον να κανουν μελετη και κατα ειδος καφε.

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εγω λεω, οτι αν καποιος εχει φτασει κοντα στην αυτοκτονια, δεν θα τον σωσει κανενας καφες, γιατι ειναι σε παθολογικο σταδιο καποιας δυσλειτουργιας.
    δηλαδη, θελει γιατρο, και οχι καφε.. ειναι σαν να θελει απονευρωση το δοντι σου για να μην σε στειλει στον αλλο κοσμο, κι εσυ παιρνεις παυσιπονο για να το γιατρεψεις.

    επομενως, περι αυτοκτονιας, δεν το πιστευω με τπτ.

    ΟΜΩΣ , το οτι ο καφες φιαχνει την διαθεση και την ενεργητικοτητα, το εχω διαπιστωσει εδω και χρονια, δεν χρειαζοαι καμια μελετη για να το μαθω.
    ισχυει. ειδικα μαλιστα ο ελληνικος καφες. ποιος ξερει γιατι.. ισως θα ειχε ενδιαφερον να κανουν μελετη και κατα ειδος καφε.
    καλα δεν λεω οτι πανακεια ο καφες...

Similar Threads

  1. ΕΡΕΥΝΑ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΟ
    By kriti28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 61
    Last Post: 10-02-2021, 18:25
  2. φυσικό ατνικαταθλιπτικό
    By tita1977 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 13-03-2015, 17:36
  3. την πολεμαω με φυσικο τροπο...αλλα...
    By katerina-zaf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 42
    Last Post: 31-07-2012, 14:06
  4. Replies: 2
    Last Post: 25-11-2010, 15:21
  5. Νέο φάρμακο σε έρευνα
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 06-08-2010, 17:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •