Σιδηρος ερωτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Σιδηρος ερωτηση

    Σας τα έχω πρηξει με τον σίδηρο, αλλά το πηρα πριν ένα σαρανταλεπτο περιπου, πεινουσα ωστόσο και μόλις εφαγα μια μακαροναδα με φιλαδελφια. Θα με πειραξει σε κάτι που εφαγα γαλακτοκομικά ή απλως επηρεαζει την απορροφηση;

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Σας τα έχω πρηξει με τον σίδηρο, αλλά το πηρα πριν ένα σαρανταλεπτο περιπου, πεινουσα ωστόσο και μόλις εφαγα μια μακαροναδα με φιλαδελφια. Θα με πειραξει σε κάτι που εφαγα γαλακτοκομικά ή απλως επηρεαζει την απορροφηση;
    Με την απορρόφηση. Ποιο παίρνεις;

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    GYNO-TARDYFERON αλλά μάλλον θα αλλαξω στο hemafer το ποσιμο διαλλυμα που λέει ότι δεν παιζει ρόλο ποτε τρως. Με αυτό πρεπει να έχω μια ώρα νηστικος και μετά να περιμενω παλι μέχρι να φαω και δεν μπορω.

  4. #4
    george1520
    Guest
    Ναι ξέρω.. Έχω πάρει κι εγώ και προτιμάω το πόσιμο αν και είναι λίγο αηδία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Σας τα έχω πρηξει με τον σίδηρο, αλλά το πηρα πριν ένα σαρανταλεπτο περιπου, πεινουσα ωστόσο και μόλις εφαγα μια μακαροναδα με φιλαδελφια. Θα με πειραξει σε κάτι που εφαγα γαλακτοκομικά ή απλως επηρεαζει την απορροφηση;
    Δεν έχεις πρόβλημα εγώ το. Έπαιρνα κςτα έπινα καφέ ή γάλα. Δεν παθαίνεις τίποτα απορροφαται κανονικά. Αυτά τα σκευάσματα έχουν μεγάλη ποσότητα σιδήρου. Μην το σκέφτεσαι καν. 15 χρόνια τον παίρνω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    GYNO-TARDYFERON αλλά μάλλον θα αλλαξω στο hemafer το ποσιμο διαλλυμα που λέει ότι δεν παιζει ρόλο ποτε τρως. Με αυτό πρεπει να έχω μια ώρα νηστικος και μετά να περιμενω παλι μέχρι να φαω και δεν μπορω.
    Θα σε ταράξει το στομάχι το πόσιμο.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Και στο εντερο με έχει πειράξει ήδη ο σίδηρος. Αλλά αυτο το ποσιμο γράφει στις οδηγίες ότι δεν προκαλει ερεθισμό στο στομάχι. Θα τελειωσω πρωτά τα χαπια,δεν έχουν μείνει πολλα,και μετά θα δω σε τι θα αλλαξω.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Και στο εντερο με έχει πειράξει ήδη ο σίδηρος. Αλλά αυτο το ποσιμο γράφει στις οδηγίες ότι δεν προκαλει ερεθισμό στο στομάχι. Θα τελειωσω πρωτά τα χαπια,δεν έχουν μείνει πολλα,και μετά θα δω σε τι θα αλλαξω.
    Όσες φορές έχω παρει σιδηρο έχω πάρει το συγκεκριμένο που περνεις και εσύ. Είναι πολύ καλό και ανεκτο σε εμένα.δεν μου δημιουργησε θέμα και μου ανέβασε σιδηρο και αιματοκριτη αρκετά. Βέβαια ο γιατρός τώρα που έκανα εξετάσεις και είχα 32 σίδηρο και 8 φεριτινη μου είπε να μην πάρω καθόλου σίδηρο γιατί μακροπροθεσμα θα πειράξει το συκώτι και το στομαχι.μόνο αν πεσει πολύ χαμηλά θα πάρω σίδηρο. Οπότε καλά και τα φαρμακα αλλά με μέτρο μη μας δημιουργησει κι άλλα θέματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Όσες φορές έχω παρει σιδηρο έχω πάρει το συγκεκριμένο που περνεις και εσύ. Είναι πολύ καλό και ανεκτο σε εμένα.δεν μου δημιουργησε θέμα και μου ανέβασε σιδηρο και αιματοκριτη αρκετά. Βέβαια ο γιατρός τώρα που έκανα εξετάσεις και είχα 32 σίδηρο και 8 φεριτινη μου είπε να μην πάρω καθόλου σίδηρο γιατί μακροπροθεσμα θα πειράξει το συκώτι και το στομαχι.μόνο αν πεσει πολύ χαμηλά θα πάρω σίδηρο. Οπότε καλά και τα φαρμακα αλλά με μέτρο μη μας δημιουργησει κι άλλα θέματα.
    Ποσο κι άλλο να πέσει; η φεριρινη σου είναι στα πατώματα, θα πέσεις κάτω αν δεν πάρεις

  10. #10
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ποσο κι άλλο να πέσει; η φεριρινη σου είναι στα πατώματα, θα πέσεις κάτω αν δεν πάρεις
    Δεν μου δινει ο γιατρός. Έχω χρόνια να πάρω σίδηρο και ακόμη δεν έχω πέσει κάτω. Οι γυναίκες αναπαραγωγικης ηλικίας όπως μου είπε ο γιατρός μου είναι φυσιολογικό να έχουν τόσο χαμηλό σίδηρο. Και εγώ οδηγίες ακολουθώ καθώς μου είπε ότι βραχυπροθεσμα η ζημια που προκαλεί ο σίδηρος είναι μεγαλυτερη.αν δεν πέσει ο αιματοκριτης λέει πολύ χαμηλά δεν είναι ανάγκη να πάρω κάποιο σκευασμα.

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Τι αιματοκριτη εχεις; Και τι αιμοσφαιρινη;

    Αυτά που λες είναι εκτός πραγματικοτητας και δεν υπαρχει καμία έρευνα να τα υποστηρίξει, βρες άλλον γιατρό.

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση. Εγώ έχω σίδηρο 150 και παιρνω λόγω χαμηλής φεριτινης. Ή εσύ δεν καταλαβαινεις τι λέει ο γιατρός (τι ειδικοτητας?) ή πρεπει να πας σε άλλο γιατρό.
    Last edited by Aeon; 08-06-2020 at 15:00.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Παιδια οτι λεει η Αποστολια μ το έχου πει κ μενα γιατροι απο ολες τις ειδικοτητες... Αν ο αιματοκριτης κ η αιμοσφαιρινη ειναι ενταξει κανεις απλα διατροφη αυτο ισχυει για τις γυναικες σε αναπαραγωγική ηλικια.. Η Φεριτινη ειναι χαμηλη σε πολλες γυναίκες.. Κ εμενα μολις εφτιαξε ο σίδηρος κ ο αιματοκριτης σταμάτησα τα σκευασμάτα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Αντώνη τι αιματοκριτη εχεις;φαντάζομαι ο γιατρος σ σε ενημερωσε οτι ο υψηλος αιματοκριτης προκαλει προβληματα στην καρδιά.. Κ το πρωτο π ανεβαίνει με το σίδηρο ειναι ο αιματοκριτης.. Αμα ηταν αλλιως θα έπαιρναν ολοι

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Αντώνη τι αιματοκριτη εχεις;φαντάζομαι ο γιατρος σ σε ενημερωσε οτι ο υψηλος αιματοκριτης προκαλει προβληματα στην καρδιά.. Κ το πρωτο π ανεβαίνει με το σίδηρο ειναι ο αιματοκριτης.. Αμα ηταν αλλιως θα έπαιρναν ολοι
    Ο αιματοκριτης μου είναι πάρα πολύ χαμηλός 36 είχα στις τελευταίες εξετάσεις και η αιμοσφαιρίνη μου ειναι στο 10.
    Η Αποστολια έχει ήδη χαμηλό αιματοκριτη,οπως ειπε , απλως "όχι πολυ χαμηλό". Το να κανει θέμα στην καρδιά ο σίδηρος δεν νομίζω ότι είναι συχνό, δεν ειπαμε να παιρνεις συμπληρωμα χωρίς ιατρική συμβουλη, αλλά αν πάρεις ένα δυο μήνες σίδηρο , δεν θα σε βλάψει. Εγώ το καθυστέρησα πολυ να παρω, γιατι δεν είχα ανεπαρκεια, η αναιμια μου δεν εχει αιτια μεχρι τωρα, με εχουν παραπεμψει σε αιματολογο. Μονο όταν επεσε η φεριτινη μου στο 16 το ξεκίνησα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ειναι χαμηλά ναι να ξερεις οτι ο αιματοκριτης αμεβαινει αμεσως εμενα σε τρεις μηνες απο 33 πηγε στο 40 ο σιδηρος απο 18 στο 59 κ ο φεριτινη απι 4 στο 8 η Φεριτινη ανεβαινει τελευταία... Για αυτο οι γιατροί σε εμάς ιοως είπε η αποστολια μαε συστήνουν να μη παίρνουμε γι καιρο τα σκευασμάτα αλλα να. Παίρνουμε ίσως κ για παντα τις μερες π εχουμε περιοδο.. Εσενα ίσως στα εδωσε κυριως γτ η αιμοσφαιρινη σ ειναι χαμηλά λιγο αν κ στο 8 κανει προβληματα..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ερώτηση
    By MikeStam 3 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-04-2019, 16:07
  2. Ερώτηση
    By [email protected] in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-05-2017, 23:36
  3. Μια ερώτηση
    By Alice1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-05-2015, 17:57
  4. ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 14-04-2014, 13:25
  5. Μία Ερώτηση...
    By sofia-volos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 08-04-2014, 12:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •