Κρίση Πανικού στο σούπερ μάρκετ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 64
  1. #31
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Το θετικό είναι ότι επέστρεψες και αντιμετώπισες όλο αυτό όσο δύσκολο και να ήταν. Δεν άφησες ένα περιστατικό να γίνει μια κακία ανάμνηση και μπραβο σου!! Στο μόνο που είμαι λίγο αρνητικός είναι ότι αμέσως έτρεξες να μετρήσεις την πίεση σου στην κατάσταση που ήσουν γιατί το πιο λογικό θα ήταν να έχεις ψηλούς παλμούς κτλ και αυτό ίσως να σε έκανε χειρότερα.
    Σε ευχαριστώ για το θετικό feedback George! Έχει αξία για εμένα γιατί, όντως ήταν σχεδον ηρωικο για την κατάσταση μου να πάρω το θάρρος να επιστρέψω εκεί στα καπάκια. Έχεις δίκιο για το πιεσόμετρο... Περισσότερο το έκανα σκεπτόμενη "μωρή μαλακία κρίση πανικού όντως μου τα χεις ανεβάσει ή είναι ιδέα μου??"
    Δε με φόβισε η ένδειξη, ήταν ίσως περισσότερο σαν μέτρηση κατανόησης του πώς λειτούργησε στον οργανισμό μου πραγματικά.
    Έχεις κι εσύ τέτοιου είδους προβλήματα?

  2. #32
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Σε ευχαριστώ για το θετικό feedback George! Έχει αξία για εμένα γιατί, όντως ήταν σχεδον ηρωικο για την κατάσταση μου να πάρω το θάρρος να επιστρέψω εκεί στα καπάκια. Έχεις δίκιο για το πιεσόμετρο... Περισσότερο το έκανα σκεπτόμενη "μωρή μαλακία κρίση πανικού όντως μου τα χεις ανεβάσει ή είναι ιδέα μου??"
    Δε με φόβισε η ένδειξη, ήταν ίσως περισσότερο σαν μέτρηση κατανόησης του πώς λειτούργησε στον οργανισμό μου πραγματικά.
    Έχεις κι εσύ τέτοιου είδους προβλήματα?
    Γενικά κρίσεις πανικού ή σε δημόσιους χώρους;

  3. #33
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γενικά κρίσεις πανικού ή σε δημόσιους χώρους;
    Κρίσεις πανικού, ψυχοσωματικά και τί είδους ψυχοσωματικά..

  4. #34
    Καλησπερα κ σε αυτην την ομαδα.... Αφου εχω γραψει ολη την ιστορία της... Καρδιας μου στο αλλο θεμα με τις αρρυθμιες ας πω κ Εδω καμια αποψη αφου σαββατο βραδυ δε βγηκα εξω.... Θελω να πω οτι ειμαι κ εγω μια απο εσας... Ειμαι γυναικα 37 πλεον κ απο μικρη θυμαμαι να αγαπαω μεσα σε εισαγωγικα τις αρρώστιες.. Παντα κατι νομιζα οτι εχω... Μικρη ημουν λιγο χλωμη ειχα λευχαιμία.... Πχ σε ηλικια σκέφτητε καπου 3...4 δημοτικου.... Γενικότερα απο μικρη ολο νομιζα θα πεθανω νεα κ ότι έχω καποια φοβερή θανατηφόρα αρρώστια.... Γυρω στα 17 αρχισανα εχω μια θολουρα στο μυαλο (είχα κ έκτακτες αρρυθμιες δεν θα αναπτυξω αυτο το θεμα εδω ηδη εχω κουρασει με τη πολυλογία μου στο αλλο φορουμ) μια ζαλουρα... Να θελω να μαι σπιτι κρεβατι να μη βλεπω άνθρωπο αφου καναμε ολες τις εξετασεις κ ηταν κομπλέ εκτός απο τις εκτακτες που τοτε ηταν αθωες... Πηγα κ σε ψυχολογο... Ειχα ψιλο.... Καταθλιψη ξεκινισα να παιρνω μινιτραν ετσι λέγοντουσαν θυμαμαι για μερικους μήνες... Αυτη ηταν η πρωτη μου επαφή με τα αντικαταθληπτικα και η τελευταία μου... Οχι γιατί δε με βοηθησαν αλλα γιατι δε ξανά χρειάστηκε να παρω.... Μεσα στα χρόνια ημουν μια χαρα περδικι ψυχικά ειμαι άνθρωπο τρελος με τη καλη έννοια πολυ της παρεας του χαβαλέ της χαρας... Γενικα με θες για φίλη νομιζω... Μαρεσει το αλκοολ μικρη καναμε κ κανα τσιγαρο.... Αραια κ ππυ μεστα χρονια παθαινα καμια κριση πανικου.... Η αρρωστοφοβια δεν εφυγε σχεδον ποτέ οπως κ το αγχος για θανατο..... Μη τα πολυ λεω να φτάσω στο 2013 που εχασα με βιαιο τροπο το αγορι μου... Δολοφονια...... Και συγκεκριμένα τον εβαλε ενα τερας φωτια.... 83 μερες ζωντανος στη μεθ εγκαυματων... Καθε μερα εμπαινα για 2 λεπτα να τον δω να του δωσω κουράγιο έφυγε ομως δεν αντεξε η καρδια του.... Οταν τον πρώτοειδα ηρθε η κριση πανικου.... Ολα να γυριζουν δυσπνοια πνιξιμο εμφραγμα.... Καλώς τα δέχτηκα ξανα..... Οταν εφυγε απευθείας εκανα σχέση 4 χρονια μενα παλικαρι δεν αντεχω τη μοναξιά γενικα ο ερωτας ειναι η βενζίνη μου... Ηταν μουσικος 3 χρονια ηπιαμς αρκετα λιτρα αλκοολ ροκ σταριλικια με το. Μυαλο κλπ... Χωρίσαμε γιατι εφαγα το κέρατο της ζωης μου.... Κ να τες παλι..... Στα 3 χρονια με πιανανε με αφηνανε.... Σς ψιλοχαλαρους ρυθμους κ χωρίς φαρμακ το φάρμακο ηταν το αλκοολ... Οταν ένιωθα αυτη τη θολουρα επινα ένα κρασι μονοκοπανια κ ολα καλα μεστο μεθύσι.... Οταν χώρισα παιδια... Μου βγηκανε ολα.... 2016 για μηνες ολοκληρους καθε μερα ερχοταν το ασθενοφορο με έπαιρνε γιατι με το μυαλο μου πεθαινα... Πεθαινα σπίτι... Πεθαινα εξω.... Στη δουλειά στο μηχανακι επανω.... Ενα μαρτυριο.... Ενα βασανο... Ξεκίνησα λοιπον ψυχαναλυση... Αλλαξα 3 φορές ψυχολογο γιατι δεν μπορούσα να βγαλω τις συνεδρίες δε πηγαινα δε μου αρεζε.... Μεχρι που τα καταφερα.... Παραλληλα με το ψυχαναλυση επειδη ειχα πολυ φοβία με τη καρδιά μου κ το θεμα των αρρυθμιων.... Ξεκινησα β αναστολεα για να ριχνω τους παλμους μου.... Η ψυχαναλυση σε συνδιασμο με το β αναστολεα ψυχολογικα με βοήθησε απιστευτα..... Οχι πάντα ακομα παθαινω κρισεις αλλα εχω 3χρονια σχεδον να παω νοσοκομειο στα εκτακτα.... Ειναι πολυ μικροτερες οι κρισεις κ λιγο πολυ τις διαχειριζομαι.... Γενικα ειναι παρα πολυ δυσκολη φαση σε όποιον ανθρωπο εχει ανοιξει αυτο το πορτακι στο μυαλο του... Οταν ανοίγει δε κλεινει πιστευω... Απλα μπορεις να το διαχειριστεις με καποιον.. Ο καθενας δικο του τροπο.... Ειναι κατι που παντα λεω ουτε στον εχθρο μου... Αυτη η μαυριλα κ. Οι δαιμονες που σε περικλειουν καθε φορα οταν Έρχεται ειναι απίστευτα δυνατοι... Αλλα ολοι μπορουμε να παλεψουμε κ να νικησουμε...κουρασα ξερω... Αλλα σαββατο βραδυ οπως ειπα κ στην αρχη....ανοιγουμε τα βιβλια της ψυχής μας

  5. #35
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Κρίσεις πανικού, ψυχοσωματικά και τί είδους ψυχοσωματικά..
    Έχω να πάθω κρίση πανικού 1.5 χρονο. Έπαθα πρόσφατα όμως μια γερή λόγω κακής ψυχολογικής κατάστασης (κατι σχετικά με τον σκύλο μου).
    Έχω περάσει από όλα τα ψυχοσωματικα, παράπονο δεν έχω. Κάνω ψυχοθεραπεία πάνω απο δύο χρόνια και είμαι στο τέλος της κατάθλιψης μου. Εδώ και μήνες είμαι στο τέλος, είναι ένα τέλος χωρίς τέλος :).. Δεν έχω θέμα πλέον με τα ψυχοσωματικα, δουλεύω με την ψυχολόγο και μαθαίνω τον εαυτό μου. Αν θες να ρωτήσεις κάτι που μπορώ να βοηθήσω, εδώ είμαι.

  6. #36
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Έχω να πάθω κρίση πανικού 1.5 χρονο. Έπαθα πρόσφατα όμως μια γερή λόγω κακής ψυχολογικής κατάστασης (κατι σχετικά με τον σκύλο μου).
    Έχω περάσει από όλα τα ψυχοσωματικα, παράπονο δεν έχω. Κάνω ψυχοθεραπεία πάνω απο δύο χρόνια και είμαι στο τέλος της κατάθλιψης μου. Εδώ και μήνες είμαι στο τέλος, είναι ένα τέλος χωρίς τέλος :).. Δεν έχω θέμα πλέον με τα ψυχοσωματικα, δουλεύω με την ψυχολόγο και μαθαίνω τον εαυτό μου. Αν θες να ρωτήσεις κάτι που μπορώ να βοηθήσω, εδώ είμαι.
    Κατάλαβα.. ναι το δείχνεις ότι έχεις κάνει δουλίτσα και πως πας καλά. Ακόμα εγώ δεν έχω ξεκινήσει με ψυχολόγο, αρχίζω το χάπι να με στρώσει λίγο και στην πορεία πρέπει να το κοιτάξω, απλώς δεν έχω την χρηματική δυνατότητα αυτή τη στιγμή. Το μόνο που με απασχολεί αυτή τη στιγμή είναι η επίδραση του φαρμάκου που μόλίς ξεκίνησα.. να μην έχω παρενέργειες και να μη πάθω άλλη κρίση πανικού...

  7. #37
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Κατάλαβα.. ναι το δείχνεις ότι έχεις κάνει δουλίτσα και πως πας καλά. Ακόμα εγώ δεν έχω ξεκινήσει με ψυχολόγο, αρχίζω το χάπι να με στρώσει λίγο και στην πορεία πρέπει να το κοιτάξω, απλώς δεν έχω την χρηματική δυνατότητα αυτή τη στιγμή. Το μόνο που με απασχολεί αυτή τη στιγμή είναι η επίδραση του φαρμάκου που μόλίς ξεκίνησα.. να μην έχω παρενέργειες και να μη πάθω άλλη κρίση πανικού...
    Θα σε βοηθήσει ο ψυχολόγος να διαχειρίζεσαι το άγχος σου καλυτερα.. Να ξέρεις πάντως πως ήταν γενναίο αυτό που έκανες και θα σε βοηθήσει αν ξανά βρεθείς στη ίδια κατάσταση.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Είναι πολύ μικρή η δόση των 75mg για να νιώσεις τις παρενέργειες που νιώθω εγώ για παράδειγμα όταν παίρνω 300mg.
    Last edited by mindcrime; 31-05-2020 at 10:59.

  9. #39
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Είναι πολύ μικρή η δόση των 75mg για να νιώσεις τις παρενέργειες που νιώθω εγώ για παράδειγμα όταν παίρνω 300mg.
    Κι όμως νιώθω ένα μούδιασμα σε όλο το σώμα μου, και στεγνό στόμα... Α και μια αίσθηση κρύου στα πόδια. :/

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Κι όμως νιώθω ένα μούδιασμα σε όλο το σώμα μου, και στεγνό στόμα... Α και μια αίσθηση κρύου στα πόδια. :/
    Είναι αναλόγως τον οργανισμό άλλοι έχουν, άλλοι δεν έχουν, άλλοι έχουν κάποια, άλλοι έχουν κάποια άλλα, υπάρχουν γυναίκες που τους πέφτει η λίμπιντο και υπάρχουν γυναίκες που τους ανεβαίνει στα ύψη... Γενικά τα ψυχιατρικά φάρμακα είναι πως θα τα σκάσει στον εκάστοτε χρήστη.

  11. #41
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Είναι αναλόγως τον οργανισμό άλλοι έχουν, άλλοι δεν έχουν, άλλοι έχουν κάποια, άλλοι έχουν κάποια άλλα, υπάρχουν γυναίκες που τους πέφτει η λίμπιντο και υπάρχουν γυναίκες που τους ανεβαίνει στα ύψη... Γενικά τα ψυχιατρικά φάρμακα είναι πως θα τα σκάσει στον εκάστοτε χρήστη.
    Νομίζω ότι νιώθω έντονη την επίδραση του στο νευρικό και μυικό μου σύστημα τα οποία είναι καιρό στην τσίτα... Κατι ανατριχίλες, μια αίσθηση ζεστού/κρύου, πολύ περίεργο συναίσθημα!!! Τι να κάνω, λογικά πρέπει να τα ανεχτώ μέχρι να υποχωρήσουν. Πόσο καιρό κρατάνε οι πρώτες παρενέργειες ξέρουμε ?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Νομίζω ότι νιώθω έντονη την επίδραση του στο νευρικό και μυικό μου σύστημα τα οποία είναι καιρό στην τσίτα... Κατι ανατριχίλες, μια αίσθηση ζεστού/κρύου, πολύ περίεργο συναίσθημα!!! Τι να κάνω, λογικά πρέπει να τα ανεχτώ μέχρι να υποχωρήσουν. Πόσο καιρό κρατάνε οι πρώτες παρενέργειες ξέρουμε ?
    Δεν θυμάμαι. Πόσο καιρό κρατάνε αυτό που θυμάμαι μόνο ήταν η δυσκολία στην ουρηση και μου πήρε καμια εβδομάδα.

  13. #43
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν θυμάμαι. Πόσο καιρό κρατάνε αυτό που θυμάμαι μόνο ήταν η δυσκολία στην ουρηση και μου πήρε καμια εβδομάδα.
    Ναι έτσι μου είπε κι ένας φίλος, ότι θέλει μία βδομάδα με 10 μέρες να το δεχτεί ο οργανισμος. Ουφφφφφ είμαι πολύ φοβιτσιάρα με αυτα. :((((

  14. #44
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Κι όμως νιώθω ένα μούδιασμα σε όλο το σώμα μου, και στεγνό στόμα... Α και μια αίσθηση κρύου στα πόδια. :/
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Νομίζω ότι νιώθω έντονη την επίδραση του στο νευρικό και μυικό μου σύστημα τα οποία είναι καιρό στην τσίτα... Κατι ανατριχίλες, μια αίσθηση ζεστού/κρύου, πολύ περίεργο συναίσθημα!!! Τι να κάνω, λογικά πρέπει να τα ανεχτώ μέχρι να υποχωρήσουν. Πόσο καιρό κρατάνε οι πρώτες παρενέργειες ξέρουμε ?
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Ναι έτσι μου είπε κι ένας φίλος, ότι θέλει μία βδομάδα με 10 μέρες να το δεχτεί ο οργανισμος. Ουφφφφφ είμαι πολύ φοβιτσιάρα με αυτα. :((((

    ολα αυτα ειναι παρενεργειες γιατι το συγκεκριμενο χαπι ενεργει και στο νευροπαθητικο πονο γι αυτο θελει στενη παρακολουθησει απο γιατρο...
    Κατ αρχην αν τα παίρνεις για πρωτη φορα επρεπε να μπεις δοκιμαστικα στο 35αρι και σταδιακα να ανεβεις αναλογα τις αντιδρασεις σου...

    να θυμασαι οτι καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα σε μια συγκεκριμενη αγωγη ...

  15. #45
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    ολα αυτα ειναι παρενεργειες γιατι το συγκεκριμενο χαπι ενεργει και στο νευροπαθητικο πονο γι αυτο θελει στενη παρακολουθησει απο γιατρο...
    Κατ αρχην αν τα παίρνεις για πρωτη φορα επρεπε να μπεις δοκιμαστικα στο 35αρι και σταδιακα να ανεβεις αναλογα τις αντιδρασεις σου...

    να θυμασαι οτι καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα σε μια συγκεκριμενη αγωγη ...
    και Cymbalta που πήρα το 30αρι περίπου τα ίδια μου έκανε, τώρα κι αυτό για αρχή μου δίνει όπως λες συμπτώματα στο νευρομυικό. Πάσχω απο ινομυαλγία και το χάπι το πήρα και για αυτό.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβια με μικροβια, αρρωστιες - πανικος σε σουπερ μαρκετ / φαρμακεια....
    By adrenochrome in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 20-06-2020, 14:03
  2. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  3. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  4. Replies: 9
    Last Post: 03-07-2014, 22:59
  5. Βιο-σακούλες στα σούπερ μάρκετ
    By BLiSS in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 16-04-2008, 00:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •