Κρίση Πανικού στο σούπερ μάρκετ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 64
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Φοβερή η Effexάρα ,το λάμβανα από το 2009-2014 για ΓΑΔ αλλά η τριπλέτα της μείωσης της Libido, δυσκοιλιότητας αλλά και της μυδρίασης ήταν μόνιμη.
    Αλλά έκανε πολύ δουλειά. Στο 2014 είπα σιγά σιγά να απεξαρτηθώ, πολύ δύσκολη και επίπονη διαδικασία ,αλλά κομπλέ τελικά.
    Υπομονή ,στις 15 μέρες θα αρχίσεις να βλέπεις τα αποτελέσματα.

  2. #47
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Φοβερή η Effexάρα ,το λάμβανα από το 2009-2014 για ΓΑΔ αλλά η τριπλέτα της μείωσης της Libido, δυσκοιλιότητας αλλά και της μυδρίασης ήταν μόνιμη.
    Αλλά έκανε πολύ δουλειά. Στο 2014 είπα σιγά σιγά να απεξαρτηθώ, πολύ δύσκολη και επίπονη διαδικασία ,αλλά κομπλέ τελικά.
    Υπομονή ,στις 15 μέρες θα αρχίσεις να βλέπεις τα αποτελέσματα.
    Ναι μου κάνει εντύπωση, είναι το μόνο για το οποίο ακούω τόσο θετικά σχόλια... Το ελπίζω Σταύρο να πάει καλά. Τώρα το νιώθω να τρυπώνει στον οργανισμό μου και να μου ανασυντάσσει πραγματάκια. Είμαι πολύ σφιγμένη σε σημείο να χω καθημερινούς πονοκεφάλους. Από τη στιγμή που το πήρα δε πονάω, αλλά νιώθω ένα μούδιασμα... κάνει εκεί τα δικά του. Θα δουμε, τι να πω!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Έχω κάνει διατριβή πάνω στην Bενλαφαξίνη! Στις γυναίκες δεν επηρεάζει τόσο την Libido. Συνήθως οι άντρες έχουν πρόβλημα. Ακόμα θυμάμαι ένα αίσθημα χαλάρωσης στο στήθος που μου είχε προκαλέσει στις αρχές.
    Πρώτα έρχεται το αγχολυτικό αποτελέσμα και έπειτα αρχίζει η βελτίωση του Mood. Ιδίως σε συνδυασμό με Μιρταζαπίνη, δίνει πόνο. Πλέον λαμβάνω μόνο Μιρταζαπίνη και αυτό γιατί μου καλυτερεύει τον βραδινό ύπνο.Έχω σκοπό μέσα στο 2020 να το κόψω κι αυτό. Αλλά πολύ σταδιακά.
    Εσύ έχεις νιώσει καθόλου μία χαλάρωση?

  4. #49
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Έχω κάνει διατριβή πάνω στην Bενλαφαξίνη! Στις γυναίκες δεν επηρεάζει τόσο την Libido. Συνήθως οι άντρες έχουν πρόβλημα. Ακόμα θυμάμαι ένα αίσθημα χαλάρωσης στο στήθος που μου είχε προκαλέσει στις αρχές.
    Πρώτα έρχεται το αγχολυτικό αποτελέσμα και έπειτα αρχίζει η βελτίωση του Mood. Ιδίως σε συνδυασμό με Μιρταζαπίνη, δίνει πόνο. Πλέον λαμβάνω μόνο Μιρταζαπίνη και αυτό γιατί μου καλυτερεύει τον βραδινό ύπνο.Έχω σκοπό μέσα στο 2020 να το κόψω κι αυτό. Αλλά πολύ σταδιακά.
    Εσύ έχεις νιώσει καθόλου μία χαλάρωση?
    Moυ έκανε έκτακτες και το σταμάτησα.

  5. #50
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    και Cymbalta που πήρα το 30αρι περίπου τα ίδια μου έκανε, τώρα κι αυτό για αρχή μου δίνει όπως λες συμπτώματα στο νευρομυικό. Πάσχω απο ινομυαλγία και το χάπι το πήρα και για αυτό.
    θα κανεις υπομονη σε οτι και να σου φερει ειναι το καλυτερο στην κατηγορια του....
    Στα λεει ενας ανθρωπος που ηταν τελειως αντιθετος με τα χαπια....
    Ειχα δοκιμασει τα παντα μεχρι και βελονισμο και αν ηξερα απο την αρχη οτι το συγκεκριμενο χαπι θα εκανε τοση δουλεια στο νευρο που εχει τραυματιστει θα το ξεκινουσα πολυ πιο πριν και δεν θα βασσανιζομουν απο τους πονους.....

    Βεβαια σε εμενα σαν "παρθενος οργανισμος" σε τετοια φαρμακα μου εβγαλε οτι παρενεργεια μπορεις να φανταστεις αλλα ευτυχως μιλουσα παραλληλα και με την νευρολογο μου και με καθησυχαζε ...

    Οτι θες να ρωτησεις εδω ειμαι μην διστάσεις!

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Ναι αυτό ξέχασα να στο αναφέρω, πως αυξάνει τους καρδιακούς χτύπους και ίσως να δημιουργεί και έκτακτες. Μήπως έπρεπε να το αφήσεις λιγάκι παραπάνω να δράσει?

  7. #52
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Ναι αυτό ξέχασα να στο αναφέρω, πως αυξάνει τους καρδιακούς χτύπους και ίσως να δημιουργεί και έκτακτες. Μήπως έπρεπε να το αφήσεις λιγάκι παραπάνω να δράσει?
    Σταύρο ήταν πάρα πολύ τρομακτικό.. άρχισε να μαρσαρει η καρδιά μου! Ειδικά αυτές..δεν ήταν έκτακτες, σα μουλάρες κλωτσησαν. Ας είχα όποια άλλη παρενέργεια, αυτό είναι ανυπόφορο.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Εντάξει δεν πειράζει... Αφού ήταν ανυπόφορο, καλά έκανες!
    Κι εσύ βρε Σεροτονίνη, την Σεροτονίνη ήθελες να αυξήσεις, αλλά δεν σου έκατσε...!

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Serotonι πως ςισαι τωρα αυτες τις μερες;

  10. #55
    Antonis8
    Guest
    Μια χαρά σε βρίσκω. Καταρχάς οι παλμοι σου ήταν αψογοι. Εγώ αν είχα κρίση πανικού και ετρεχα κιόλας,με την ορθοστατικη που έχω θα πήγαιναν 170 άνετα. Μου έχει τύχει να ξαπλωσω στη μέση του δρόμου με παλμους. Νιώθω καλύτερα με κόσμο γύρω μου.

  11. #56
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Λοιπόν μετα απο τεστ των τελευταίων ημερων εγώ αυτοδιαγνωστηκα. Αγοραφοβια μου εχει βγει(πραγμα εντελώς αντιθετο με τον χαρακτηρα μου ως τωρα)

    Η ζαλη και η θολουρα σε βαθμο οου δυσκολεύομαι να μιλησω έρχονται σε καταστασεις κοινωνικοποιησης, ισως η καραντινα και ο αποκλεισμός συνετελεσε στο να μη το βιωνω τόσο καιρό, αλλα ειχε αρχισει πριν την καραντίνα.

    Σημερα πχ πηγα για καφε σε μαγαζί γνωστού μόνος, μετα απο μιση ωρα ήρθε εκτατσε μαζι μου ο ιδιοκτήτης, ημουν οκ, μετα περασε μια γνωστη του και εκατσε κι αυτή, και σταδιακα αρχισα να νιωθω σφιξιμο και θολουρα, μια δυσφορια δηλαδη που να με κανει να θέλω να φύγω. Ως ασκηση εκατσα μιση ώρα εκεί μαζι τους και εφυγα μετα

    Ειμαι στις πρώτες 6 μέρες προσαρμογης με cipralex, ελπιζω να ειναι καταλληλα για τέτοιες περιπτώσεις

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Λοιπόν μετα απο τεστ των τελευταίων ημερων εγώ αυτοδιαγνωστηκα. Αγοραφοβια μου εχει βγει(πραγμα εντελώς αντιθετο με τον χαρακτηρα μου ως τωρα)

    Η ζαλη και η θολουρα σε βαθμο οου δυσκολεύομαι να μιλησω έρχονται σε καταστασεις κοινωνικοποιησης, ισως η καραντινα και ο αποκλεισμός συνετελεσε στο να μη το βιωνω τόσο καιρό, αλλα ειχε αρχισει πριν την καραντίνα.

    Σημερα πχ πηγα για καφε σε μαγαζί γνωστού μόνος, μετα απο μιση ωρα ήρθε εκτατσε μαζι μου ο ιδιοκτήτης, ημουν οκ, μετα περασε μια γνωστη του και εκατσε κι αυτή, και σταδιακα αρχισα να νιωθω σφιξιμο και θολουρα, μια δυσφορια δηλαδη που να με κανει να θέλω να φύγω. Ως ασκηση εκατσα μιση ώρα εκεί μαζι τους και εφυγα μετα

    Ειμαι στις πρώτες 6 μέρες προσαρμογης με cipralex, ελπιζω να ειναι καταλληλα για τέτοιες περιπτώσεις
    Καλησπέρα! Το ίδιο ακριβώς έχω κι εγώ φίλε μου.Οπότε είμαι έξω με πιάνει αυτή η θολούρα και η δυσφορία και θέλω να πάω σπίτι μου να αράξω.

  13. #58
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Καλησπέρα και από μένα σε όλους. Πραγματικά πρέπει όλοι μαζί να πάμε μια μέρα στο σούπερ μάρκετ. Τα ίδια έχουμε πάθει και παθαίνουμε. Μετά από μεγάλη προσπάθεια παιδιά κατάφερα να νιώσω χαλαρά και ας περιμένω στην ουρά όμως έκανα γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία με ψυχολόγο. Χάπια πήρα πολύ λίγο στις αρχές και τα έκοψα γιατί δεν έβλεπα αποτέλεσμα ιδιαίτερο. Το σημαντικό είναι να αποδεχτείς τις κρίσεις πανικού και να πεις δεν έγινε και κάτι. Προχωράμε και την επόμενη φορά θα είναι όλα καλύτερα.πατε πρώτα στο σούπερ μάρκετ ώρες που έχει λιγότερο κόσμο ώστε να μην χρειαστεί να κάθεστε αρκετά στην ουρά. Θα νιώσετε καλύτερα να φύγετε λίγο πιο χαλαρά απ' το σούπερ μάρκετ. Καλή επιτυχία σε όλους υπομονή και ξεκινήστε γυμναστική βοηθάει πολύ

  14. #59
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Είμαι σχεδόν 36 χρόνων. Υποφέρω περιπου 3 χρόνια τα τελευταία 2 πιο έντονα. Δυστυχώς έχω λάβει αρκετές αγωγές εδώ και έναν χρόνο χωρίς ουσιαστική βελτίωση,οπότε αυτό με έχει αποθαρρύνει ακόμη περισσότερο. Ώρες ώρες εύχομαι να με βρει κάτι να τελειώνω μια και καλή καθώς δεν θελω να αυτοκτονήσω αν και μου περνάει σαν σκέψη καθημερινά από το μυαλό.
    Είναι πραγματικά βασανιστήριο οι κρίσεις πανικού και σε βάζουν σε ένα κακό τριπακι καθημερινά. Δεν ευχαριστιόμαστε τίποτε στη ζωή. Όμως όταν θα την δεις διαφορετικά και θα σκέφτεσαι αλλιώς θα λες γτ είχα πει ότι θελω να αυτοκτονήσω. Είναι τόσο όμορφη η ζωή τελικά αρκεί να την δεις με άλλο σκεπτικό. Συμβουλεύψου έναν ψυχολόγο. Εμένα με βοήθησε πολύ!!!! Μέσα σε ένα χρόνο επιμονής δουλειάς έφυγαν όλα τα συμπτώματα κρισης πανικού. Παθαίνω πολύ σπάνια ( μια φορά το μηνα) και σε.μικρη ένταση.

  15. #60
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    δεν ξερω αν αυτο που παθαινω ειναι κριση πανικου.με μενα εχει να κανει με τις φοβιες μου.πριν παω σουπερ το σκεφτομαι πολυ αν μπορεσω να το αποφυγω και παει αλλος για μενα καλα θα ναι.αλοτε παω και στη μεση της διαδρομης γυρισω σπιτι και κανω μπανιο.αλοτε καταφερνω να μπω στο σουπερ και τελικα παθαινω μπλακ αουτ και δε θυμαμαι τι θελω να παρω οποτε ξαναγυριζω σπιτι και κανω μπανιο.αλλες φορες ψωνιζω και μετα πεταω τα ψωνια και κανω μπανιο και αλλες φορες καταφερνω να κρατισω τα ψωνια τα απολυμαινω και μετα κανω μπανιο

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβια με μικροβια, αρρωστιες - πανικος σε σουπερ μαρκετ / φαρμακεια....
    By adrenochrome in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 20-06-2020, 13:03
  2. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 11:38
  3. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  4. Replies: 9
    Last Post: 03-07-2014, 21:59
  5. Βιο-σακούλες στα σούπερ μάρκετ
    By BLiSS in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 15-04-2008, 23:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •