Θανατος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45

Thread: Θανατος

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    σήμερα ήρθε μια γειτόνισσα 86 ετών με μπαστουνάκι, με δυο πρησμένα ποδια, με δεκάδες προβλήματα υγείας σέρνοντας τα ποδαράκια της για να μου φερει λιγα κεράσια. Μου είπε το εξής, με τόσα προβλήματα που έχω και αντιμετώπισα στη ζωή μου θα έπρεπε να είχα αυτοκτονήσει αλλά ζω χάρη στο Θεό και στην πίστη μου και δέχομαι ότι και να μου στέλνει ο Θεός. Κράτησα αυτά τα λόγια βαθιάς πίστης και τα μοιράζομαι μαζί σας.

  2. #32
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    σήμερα ήρθε μια γειτόνισσα 86 ετών με μπαστουνάκι, με δυο πρησμένα ποδια, με δεκάδες προβλήματα υγείας σέρνοντας τα ποδαράκια της για να μου φερει λιγα κεράσια. Μου είπε το εξής, με τόσα προβλήματα που έχω και αντιμετώπισα στη ζωή μου θα έπρεπε να είχα αυτοκτονήσει αλλά ζω χάρη στο Θεό και στην πίστη μου και δέχομαι ότι και να μου στέλνει ο Θεός. Κράτησα αυτά τα λόγια βαθιάς πίστης και τα μοιράζομαι μαζί σας.
    Η ζωή θέλει γερό στομάχι αυτό καταλαβαίνω όσο μεγαλώνω.. μόνο οι δυνατοί ψυχικά καταφέρνουν και επιβιώνουν

  3. #33
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    σήμερα ήρθε μια γειτόνισσα 86 ετών με μπαστουνάκι, με δυο πρησμένα ποδια, με δεκάδες προβλήματα υγείας σέρνοντας τα ποδαράκια της για να μου φερει λιγα κεράσια. Μου είπε το εξής, με τόσα προβλήματα που έχω και αντιμετώπισα στη ζωή μου θα έπρεπε να είχα αυτοκτονήσει αλλά ζω χάρη στο Θεό και στην πίστη μου και δέχομαι ότι και να μου στέλνει ο Θεός. Κράτησα αυτά τα λόγια βαθιάς πίστης και τα μοιράζομαι μαζί σας.
    σαν πιστος ανθρωπος που ειμαι και εγω βρηκα αυτα τα λογια οτι ποιο ομορφο εχω διαβασει στο φορουμ μεχρι τωρα...πολυ ομορφο!!!!! μπραβο στην γιαγιακα και σε εσενα που το μετεφερες εδω. χωρις τον Ιησου ειμαστε αβοηθητοι απο τους δαιμονες και τις κακες μας σκεψεις,χωρις τον θεο ειμαστε πλανεμενοι μεσα στο σκοταδι και χωρις το αγιο πνευμα η ψυχη μας ειναι βρομικη και ακαθαρτη. η ζωη ειναι σκληρη αλλα ευκολοτερη και ποιο γλυκια οταν εχουμε τον τριαδικο θεο μεσα μας. υπαρχουν αποδηξεις παντου σε ολο τον κοσμο. να ειστε ολοι ευλογιμενοι παιδια

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Σαν αντίθεη τα λόγια αυτά τα βρίσκω τραγελαφικά. Τον θες και μέσα σου τον τριαδικό θεό, χα χα χα. Ξυπνάτε. Για κάτι φανταστικούς δαίμονες και άλλα ευρήματα, ευθύνονται κυρίως οι μονοθειστικές θρησκείες, τόση τύφλα πια. Να πιάσετε να διαβάσετε λιγάκι αυτά τα βιβλία τα αηδιαστικά, αλλά αυτό που κάνουν όλοι οι πιστοί, πανταχόθεν, είναι το γνωστό cherry picking. Διαλέγουν τι θα πιστεύουν, κρατάνε αυτά που τους ταιριάζουνε, στον καθένα ξεχωριστά μάλιστα και τα υπόλοιπα τα περνάνε στο γρήγορο και κάνουν ότι δεν υπάρχουν. Δεν υπάρχουν πιο βίαια, μισαλλόδοξα, βαθιά αντιφατικά, τραγικά ψεύτικα και γελοία από τα ιερά όλων των θρησκειών.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    τι ειναι αντιθεη?
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Κάτι περισσότερο από άθεη. Κατά του θεού, σε όποια μορφή τον έχει ο άνθρωπος φυτέψει στον νου του. Εχθρός του θεού.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    καλα ο θεοσ υπαρχει αλλα ειναι ερημοσπιτησ κουμαντο κανει ο αλλοσ βασικα πρεπει να μαθεισ πωσ κυβερναν τον κοσμο για να καταλαβεισ και την θρησκεια η οποια ειναι πτυχεσ τησ καθημερινοτητασ τησ σημερινησ ειδικα αν ψαξεισ τα αρχαια ειναι πτυχεσ τησ καθημερινοτητασ εγω βαριεμαι να διαβασω αλλιωσ θα σασ τα ελεγα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Σε τι βασίζεις το υπάρχει; Εκτός αυτού, η πίστη είναι κυρίως αποτέλεσμα προπαγάνδας και πλύσης εγκεφάλου, βίαιου προσεταιρισμού και φοβικών συμπεριφορών. Αλλά είναι και επιλογή, κάποιοι προτιμούν να είναι πιστοί. Θεωρώ ότι η πίστη υποβαθμίζει. Γιατί να θέλω να είμαι στα γόνατα;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    αλλο προσκυναω αλλο πιστευω εγω πιστευω οτι υπαρχει ο θεοσ αλλα το προσκυνημα πρεπει να ειναι απο την τουρκοκρατια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    εγω βασικα αριστεροσ ειμαι αλλα δουλευω στα χωραφια και τα χωματα ειναι αγιασμενα δηλαδη αμα φασ κατι απο αυτα που παραγονται ατοφιο εκεινη τη στιγμη που παραγεται θα καταλαβεισ οτι κατι παιζει τωρα τι δεν ξερω αλλα βαριεμαι να διαβασω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    υπαρχει θεος οπως υπαρχει και ο διαολος,υπαρχει το σκοταδι οπως υπαρχει και το φως,υπαρχει το κακο οπως υπαρχει και το καλο,υπαρχει το γιν οπως υπαρχει και το γιανγκ,υπαρχουν ολες οι θρισκιες οπως υπαρχει και ο αθεισμος,υπαρχουν οι σατανιστες(σιονιστες μαυροι μαγοι μασονοι ροδοσταυροι κακο δισαρμονια και αλλα πολλα) οπως υπαρχουν και οι κληρικοι(αρμονια λευκη μαγεια προσευχη ιανση) υπαρχει ο θανατος οπως υπαρχει και η ζωη ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΟΛΙΚΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΣΠΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ,ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ. οποιος δεν πιστευει στο οτι δεν υποαρχει θεος ειναι απλα ανοητος και αδαης!!!! καθε μερα ζουμε γεγονοτα που μας φωναζουν τα πραγματα που προαναφερα... υπαρχει ο ΧΡΙΣΤΟΣ οπως υπαρχει και ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ, υπαρχει ο παραδεισος ενα μερος που αναπαυοντε οι ψυχες αιωνιως οπως υπαρχει και η κολαση οπου τιρανιουντε οι ψυχες αιωνιως, ειναι πολυ περιπλοκο αυτο το θεμα και μεχρι το πρωι να μιλαω δεν μου φτανει ο χρονος. ηρθατε σε αυτη την ζωη και σας δημιουργησε κατι ανωτερο απο την ιδια σας την υπαρξη. blackcoral το να εισαι κατα του θεου σε βαζει στην κατηγορια των σατανιστων που επικαλουν παλιους θεους του ταλμουδ και της καμπαλα!!!! εισαι καμπαλιστης??? εισαι σατανιστης??? εαν δεν εισαι τοτε πηγενε κανε καμια θυσια κανενα μωρακι εις το ονομα του σατανα γιατι οι αποψεις σου εκει παραπεμπουν... ΣΥΓΝΩΜΗ αλλα δεν μπορω να ακουω ανθρωπο να μιλαει ετσι και να ειναι κατα του θεου σε εναν κοσμο που μας μαθαινει να ειμαστε κατα του θεου και του ΧΡΙΣΤΟΥ. αφου υπαρχει το σκοταδι ο διαολος ΑΡΑ υπαρχει και το φως Ο ΘΕΟΣ Ο ΑΓΑΘΟΣ ΚΑΙ μερος απο αυτον τον αγαθο θεο τον ειχε ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ αφου μας μαθανε να μισουμε τον ΧΡΙΣΤΟ αρα υπαρχει!!!!!!ΕΧΕΤΕ ΔΥΟ ΕΠΙΛΟΓΕς ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ η θα πατε με την μερια του φωτος η θα πατε με την μερια του σκοταδιου.. δεν λεω να πιστεψετε στον χριστιανισμο ολα τα κειμενα ειναι παραποιημενα ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΙΣΚΙΕΣ αλλα το να ειναι καποιος κατα του θεου ειναι οτι ποιο σιχαμενο υπαρχει στον κοσμο διοτι ειμαστε ολοι πλασματα του ενα και μοναδικου ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΑΓΑΘΟ ΘΕΟ ολοι εχουμε την αγαπη και την αιωνιωτητα στις ψυχες μας απο εναν ιερο κληρικο μεχρι εναν σκοτινο σατανιστη απο ενα ακρο στο αλλο ειτε το θελουμε ειτε οχι εχουμε μεσα μας το φως και το σκοταδι....

    Η ΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΑΥΤΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΤΗΝ ΥΛΗ ΑΥΤΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΤΟΝ ΥΛΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ--------------------- Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΑΓΑΘΟΥ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΛΟΥΣ ΤΟΥς ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ Ο ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ Ο ΠΑΝΤΑ ΠΛΗΡΟΝ την υλη το μυαλο μας δεν μπορουμε να το κανουμε κουμαντο ευκολα!!!! γιατι η υλη ειναι δημιουργημα του πονηρου ΔΥΣΤΙΧΩΣ!!!!!! ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΙΑΙΡΕΣΗ Η ΔΙΠΟΛΙΚΩΤΗΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΛΗ ΔΥΣΤΙΧΩΣ!!!!! ΑΛΛΑ ΟΧΙ Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ!!!! Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΗ ΑΓΑΠΗ Η ΨΗΧΥ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ!!! ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΤΟΥ.. ολα εξηγουντε σε αυτον τον κοσμο τιποτα δεν ειναι κρυφο στις εσχατες μερες τις αποκαλυψης που ζουμε. το κακο κυριαρχει αλλα ΠΟΤΕ δεν θα μπορεσει να κυριαρχησει την ψυχη ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΨΥΧΗ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟΥ ΑΓΑΘΟΥ ΘΕΟΥ...ο Ιησους Χρηστος πηρε σαρκα και εγινε υλη (μαζι με πνευμα θεικο και αιωνιο) για να μας σωσει ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΛΗ... ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΚΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΥΛΗ!!!!! ΠΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΑΥΛΗ ΚΑΙ ΑΙΩΝΙΑ ΨΥΧΗ ΜΑΣ!!!! ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΤΟΝ ΥΛΙΚΟ ΚΟΣΜΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΞΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ (ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΛΗ!!!! ΔΙΟΤΙ Η ΥΛΗ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΛΑΚΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΥΛΑΚΗΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ Ο ΠΟΝΗΡΟΣ αυτος τα εκανε ολα επιτηδες....γιατι δεν αντεχε την αληθεια..οτι δηλαδη η ψυχη προερχεται απο τον ΑΓΑΘΟ ΘΕΟ που καποτε ανοικε ο διαολος αλλα μετα επαψε να ειναι αγγελος του θεου ο διαολος. ετσι εγινε ο εκπεσων (επεσε απο τον ουρανιο κοσμο και εκλεψε μυστικα ιερα απο την βασιλεια του θεου) ετσι φυλακισε την ψυχη του ανθρωπου στο υλικο σωμα. ειναι μεγαλη ιστορια και πρεπει να πω πολλα για να καταλαβετε και να βγαλετε ακρη.

    αυτα εδω δεν τα λεω σαν απαντηση καποιου απο εδω μεσα,αυτα εδω τα λεω γιατι ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ και γιατι μου ηρθε ενα συναισθημα να τα πω να τα βγαλω απο μεσα μου,ειμαι σιγουρος σαν ανθρωπος οτι ειναι αληθεια ολα αυτα δεν θελω να το συζητησουμε διοτι δεν εχει νοημα. τετοια γνωση ειναι μονο για να αφηγηται σε καποιον καποιους χωρις να γινεται συζητηση απο ενα φορουμ δεν γινεται να συζητησουμε τετοια πραγματα απο ενα φορουμ. διαβαστε τα και οποιος καταλαβε,καταλαβε.

    παντως ενα ειναι το μονο σιγουρο ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ. εχουμε την ελευθερια σαν ανθρωπινες ψυχες να επιλεξουμε η θα παμε με το φως με την γνωση την σοφια του αγαθου θεου η θα παμε με το σκοταδι με την γνωση και την σοφια του εξαπωδο!!!! που ξαναλεω ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΗΝ ΥΛΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΥΛΗ ΤΟΝ ΥΛΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΝΞΕΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ και μην μου πει καποιος οτι τα συναισθηματα ειναι χειμικες αντιδρασεις του μυαλου γιατι ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΕΚΑΤΟ ΤΑ ΕΚΑΤΟ ειναι και αντιδρασεις της ψυχης τα συναοσθηματα και ολα αυτα που νιωθουμε!! οχι μονο του μυαλου. σε αυτο το κοσμο της υλης υπαρχουν αγιασμενα εδαφη οπως υποαρχουν και καταραμενα εδαφη!!!! παντα θα πιστευω οτι η Ελλαδα μας ειναι αγιασμενο εδαφος γιαυτο και οι ελληνες εχουν τοσο βαθυα ιστορια με φως και δυναμη στο στοιχειο της οικογενιας ΓΙΑΤΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ και εαν τα ατομα σε αυτο τον τοπο ξυπνησουν μπορουν να κανουν την υλη αιθερικη!!!!! μπορουν να νηκισουν την υλη και τον διαολο.

    καθε πραξη που κανουμε στον υλικο κοσμο εχει αντικτηπο και στον αιθερικο κοσμο η αλλιως στον κοσμο των ψυχων. ολα ΓΙΝΟΝΤΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ. η πιστη στον Ιησοου Χριστο βλεπει αυτον τον λογο που γινοντε ολα και βοηθαει τους ανθρωπους να περπατησουν το σωστο μονοπατι! ο Χριστος θελει να σωσει τις ψυχες μας και απο τον υλικο κοσμο και απο τον αιθερικο κοσμο και να μας ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΠΑΓΙΔΕΣ ΨΥΧΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και στον αιθερικο κοσμο στον κοσμο των ψυχων ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΘΑ ΣΩΘΕΙ ΘΑ ΤΟΝ ΣΩΣΕΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑ ΤΗΝ ΥΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΩΘΕΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΦΥΛΑΚΗ ΑΙΩΝΙΑ ΣΤΟ ΥΛΙΚΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ,ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΠΡΑΤΕΙ ΕΡΓΑ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥ Η ΨΥΧΗ ΘΑ ΖΗΣΕΙ ΑΙΩΝΙΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΛΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!!

    ΑΥΤΑ ΕΔΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ... ισως ειναι τα ποιο συμαντικα λογια που θα βρητε σε αυτο το φορουμ και σε αλλα βιβλια η αποκρυπτογραφησεις της βιβλου και παλιων γνοστικων αρχαιων κειμενων που εχουν καποιοι αληθινοι χριστιανοι μοναχοι γνοστικοι. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ..σας περιμενει να την ανακαλυψετε αλλα δεν ειναι γλυκια ουτε μαλακη η αληθεια....διοτι ο κοσμος αυτος ο ψευτικος της υλης μας πλανα καθε μερα και μας εμποδιζει να φτασουμε τον Ιησου Χριστο και την αληθεια που θα μας ελευθερωσει για παντα απο τον φαυλο κυκλο της υλης και της φυλακης... να εχετε ολοι ενα τελειο βραδακι με αγαπη...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Επίσης ζούμε σε ένα σύμπαν 4 διαστάσεων, σύμφωνα με την μοντέρνα Φυσική.

    Όπως εμείς που έχουμε αντίληψη 3 διαστάσεων μπορούμε να χειριστούμε τις 2 διαστάσεις, έτσι ένα πλάσμα με αντίληψη 4 διαστάσεων μπορεί να χειριστεί τις 3 διαστάσεις.

    Ζούμε σε ένα πολυ-σύμπαν όπου πολλά σύμπαντα υπάρχουν ταυτόχρονα σε πολλές διαστάσεις.

    https://www.youtube.com/watch?v=Vc1EPjxQeTo

    Το Πολυσύμπαν (ή Μετασύμπαν) είναι το υποθετικό σύνολο των άπειρων ή πεπερασμένων δυνατών Συμπάντων (που περιέχει και το ιστορικό σύμπαν όπου βιώνουμε) που περιλαμβάνει όλα όσα υπάρχουν και όλα όσα θα μπορούσαν να υπάρχουν: τα σύνολα του διαστήματος, του χρόνου, της ύλης και της ενέργειας, καθώς και τους φυσικούς νόμους και σταθερές που τα περιγράφουν. Τα διάφορα σύμπαντα μέσα στο πολυσύμπαν συχνά ονομάζονται και παράλληλα σύμπαντα.
    Last edited by homebod; 13-06-2020 at 10:23.

  13. #43
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Επίσης ζούμε σε ένα σύμπαν 4 διαστάσεων, σύμφωνα με την μοντέρνα Φυσική.

    Όπως εμείς που έχουμε αντίληψη 3 διαστάσεων μπορούμε να χειριστούμε τις 2 διαστάσεις, έτσι ένα πλάσμα με αντίληψη 4 διαστάσεων μπορεί να χειριστεί τις 3 διαστάσεις.

    Ζούμε σε ένα πολυ-σύμπαν όπου πολλά σύμπαντα υπάρχουν ταυτόχρονα σε πολλές διαστάσεις.

    https://www.youtube.com/watch?v=Vc1EPjxQeTo

    Το Πολυσύμπαν (ή Μετασύμπαν) είναι το υποθετικό σύνολο των άπειρων ή πεπερασμένων δυνατών Συμπάντων (που περιέχει και το ιστορικό σύμπαν όπου βιώνουμε) που περιλαμβάνει όλα όσα υπάρχουν και όλα όσα θα μπορούσαν να υπάρχουν: τα σύνολα του διαστήματος, του χρόνου, της ύλης και της ενέργειας, καθώς και τους φυσικούς νόμους και σταθερές που τα περιγράφουν. Τα διάφορα σύμπαντα μέσα στο πολυσύμπαν συχνά ονομάζονται και παράλληλα σύμπαντα.
    συμφωνω 100% ειμαστε πολυδιαστατα οντα ετσι ακριβως ειναι οπως ειπες... ειναι πολλα παρα πολλα δεν λεγοντε σε ενα φορουμ αυτα καλυτερα να κλεισουμε το θεμα και να πουμε κατι αλλο. ειναι παρα πολλα τα γνωστικα αποκρυφα. πιστη στον Ιησου Χριστο και ανοικτο μυαλο με λιγα λογια να εχετε ολοι και καθε ψυχολογικο φευγει,το μυαλο μας κανει οτι θελει πολλες φορες γιατι το μυαλο ειναι υλη... δεν ειναι πνευμα δεν ειναι ψυχη...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Σαν αντίθεη τα λόγια αυτά τα βρίσκω τραγελαφικά. Τον θες και μέσα σου τον τριαδικό θεό, χα χα χα. Ξυπνάτε. Για κάτι φανταστικούς δαίμονες και άλλα ευρήματα, ευθύνονται κυρίως οι μονοθειστικές θρησκείες, τόση τύφλα πια. Να πιάσετε να διαβάσετε λιγάκι αυτά τα βιβλία τα αηδιαστικά, αλλά αυτό που κάνουν όλοι οι πιστοί, πανταχόθεν, είναι το γνωστό cherry picking. Διαλέγουν τι θα πιστεύουν, κρατάνε αυτά που τους ταιριάζουνε, στον καθένα ξεχωριστά μάλιστα και τα υπόλοιπα τα περνάνε στο γρήγορο και κάνουν ότι δεν υπάρχουν. Δεν υπάρχουν πιο βίαια, μισαλλόδοξα, βαθιά αντιφατικά, τραγικά ψεύτικα και γελοία από τα ιερά όλων των θρησκειών.
    Και έτσι όπως τα λες να είναι, η γιαγιά πχ που παίρνει κουράγιο από την πίστη και στέκεται στα πόδια της, βλέπουμε ότι ήρθε η στιγμή που πρόσφερε λίγα κεράσια σε έναν ταλαιπωρημένο άνθρωπο δίνοντας του και αυτού λίγη ελπίδα και δύναμη. Που βλέπεις το κακο? Δεν υπάρχει κακο σε οτιδήποτε στηριχθεί κάποιος, παίρνει δύναμη και βοηθάει και αλλον. Εγώ δεν πιστεύω, ίσως δεν το έχω ανάγκη ακόμη, ίσως στηρίζομαι αλλου και ξέρω ότι υπάρχουν και άνθρωποι κακοί που πιστεύουν και δεν θα έδιναν ούτε του Άγγελου του νερό. Αλλά την συγκεκριμένη περίπτωση είναι φάουλ να βρεις αφορμή.να υποβαθμίσεις την πίστη της γιαγιάς.

  15. #45
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Και έτσι όπως τα λες να είναι, η γιαγιά πχ που παίρνει κουράγιο από την πίστη και στέκεται στα πόδια της, βλέπουμε ότι ήρθε η στιγμή που πρόσφερε λίγα κεράσια σε έναν ταλαιπωρημένο άνθρωπο δίνοντας του και αυτού λίγη ελπίδα και δύναμη. Που βλέπεις το κακο? Δεν υπάρχει κακο σε οτιδήποτε στηριχθεί κάποιος, παίρνει δύναμη και βοηθάει και αλλον. Εγώ δεν πιστεύω, ίσως δεν το έχω ανάγκη ακόμη, ίσως στηρίζομαι αλλου και ξέρω ότι υπάρχουν και άνθρωποι κακοί που πιστεύουν και δεν θα έδιναν ούτε του Άγγελου του νερό. Αλλά την συγκεκριμένη περίπτωση είναι φάουλ να βρεις αφορμή.να υποβαθμίσεις την πίστη της γιαγιάς.
    συμφωνω george οχι μονο την γιαγια τον ίδιο παναγαθο θεο υποβαθμίζει...πολυ σκοτεινά και τραγικα λογια...ξανα λεω οπως ειπα και πριν. τα λογια του black coral μου θυμισαν σατανισμο δυστιχως...οι σατανιστες κατι τετοια λενε... ζουμε εποχες που το σκοτάδι κυριαρχεί...πρεπει να προσέχουμε ολοι μας.. για το καλο μας και της οικογένειας μας..και να θυμόμαστε οτι ο θανατος ειναι απλα μια ψευδαίσθηση στην ουσία μονο το σωμα πεθαίνει με τον θανατο.. ΟΧΙ η ψυχη! η ψυχη περνάει στο αιθερικο φασμα στην αιθερικη διάσταση δηλαδη....δεν αξιζει κανενας να βιωνει τον θάνατο σε μικρη ηλικία επιστρεφω στο αρχικο θεμα του θρεντ! γιατι ξεφυγε λιγο η κουβέντα. κανεις δεν αξιζει την αυτοκτονία και τον θάνατο. ο μόνος θανατος που πρεπει να συμβαίνει ειναι ο φυσικος θάνατος γηρατειών.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Θάνατος
    By malo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 11-04-2019, 19:30
  2. θανατος
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 13-09-2016, 21:52
  3. θανατος.
    By 66psy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 25-11-2014, 16:50
  4. Θάνατος....
    By ΕΛΠΙΔΑ85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 10-12-2012, 04:22
  5. ΘΑΝΑΤΟΣ
    By chaos_ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2011, 00:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •