Cymbalta κανείς;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352

    Cymbalta κανείς;

    Ζήτησα προχθές από το γιατρό μου να αλλάξω το ρεμερόν γιατί εκτός από το ότι ανοίγει πολύ την όρεξη με παραλύει. Μισή ώρα αφού το πάρω είμαι νεκρός στο κρεβάτι. Για ποτό ούτε συζήτηση κατά την περίοδο θεραπείας. Με δύο μπύρες έχω τελειώσει. Μου έγραψε το cymbalta. Από σήμερα λέω να το ξεκινήσω. Αν κάποιος έχει προσωπική άποψη για τις παρενέργειες του χαπιού ας γράψει καμιά γραμμή.
    Να στε καλά!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Taso τι φαρμακα ειναι αυτα περιπου?καλη συνεχια .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Originally posted by panikoula
    Taso τι φαρμακα ειναι αυτα περιπου?καλη συνεχια .
    Είναι φαρμάκι για όλες τις χρήσεις
    Είναι εκλεκτικοί αναστολείς της σεροτονίνης και νορεπινεφρίνης νομίζω. Εγώ θα τα πάρω για αντιμετώπιση δυσθυμίας και άγχους και απλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος/α από εδώ μέσα τα έχει \"δοκιμάσει\".

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    6
    Τάσο τα cymbalta τα παίρνω εδώ και 2 εβδομάδες και όπως έλεγαν οι οδηγίες τώρα αρχίζουν να φαίνονται τα θετικά τους αποτελέσματα. Αν διαβάσεις τις παρενέργειες θα δεις πως πολλές από αυτές έχουν ποσοστό 1 στους 10 και αυτό πράγματι ισχύει γιατί πέρασα πολύ άσχημα στην αρχή αλλά δεν το έβαλα κάτω και συνέχισα τη λήψη και οι παρενέργειες έφυγαν. Συγγεκριμμένα είχα εφύδρωση στον ύπνο, ξηροστομία, ναυτία, στομαχικές διαταραχές, κεφαλόπονο κλπ αλλά έκανα υπομονή και τώρα είμαι μια χαρά. Μάθε από σχετικές ιστοσελίδες κι άλλες πληροφορίες θα σου είναι χρήσιμες. Έγώ είδα ότι είναι αντικαταθλιπτικό τελευταίας γενιάς και πιστεύω ότι θα με βοηθήσει πολύ. Ηδη έχω αποτελέσματα κάλα. Ο γιατρός μου τα έγραψε για αγχώδη διαταραχή και πιστεύω πως είμαι σε καλό δρόμο. Νιώθω ήρεμη χωρίς να είμαι όμως χαζοχαρούμενη ακόμη....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    τάσο, γεια σου.τα cymbalta τα παίρνω 1- 2 μήνες τώρα και τα θεωρώ πολύ ελαφρά.τουλάχιστον σε μένα έτσι έδρασαν.εγώ πάσχω από μανιοκατάθλιψη.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    6
    Αρκτο και μένα ο γιατρός μου είπε ότι είναι ελαφρά. Εσύ είδες βελτίωση από τα cymbalta ?
    Εχεις παρενέργειες από τη λήψη τους τώρα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    βάννα, καλησπέρα.μια μικρή βελτίωση είδα.κάποιες φορές νιώθω αναγούλες με το φαγητό.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    6
    Αρκτο ευχαριστώ. Σου εύχομαι υπομονή και καλή ανάρρωση!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Βάννα και Άρκτο σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Οι παρενέργειες του cymbalta τις πρώτες μέρες ήταν κουραστικές. Σήμερα έκλεισα βδομάδα από την ημέρα που το άρχισα και τα συμπτώματα σιγά σιγά εξασθενούν. Η διάθεσή μου έχει καλυτερέψει και το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δυσκολεύομαι να κοιμηθώ. Δύο πράγματα που παρατήρησα είναι ότι μου έχει δώσει ένα sex boost ας το πούμε έτσι και παρατηρώ επίσης ελαφρά τριχόπτωση, ελπίζω να μην μείνει ξυπόλυτο το σκάλπ μου!
    Να είστε καλά!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ωχ, αυτό που είπες για τη τριχόπτωση τώρα το σκέφτηκα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    είχα πολύ πλούσια μαλλιά και τώρα μου έχει μείνει το 1/3.αλλά ο γιατρός επιμένει πως δεν είνια από αυτό.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Αυτό που είπες για το 1/3 το εννοούσες??? Γιατί μετά παίζει να θέλω άλλα χάπια για την κατάθλιψη λόγω καράφλας!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    6
    Παιδιά ποια συσκευασία cybalta παίρνετε ? των 30 ή των 60mg ? γιατί εγώ μόλις είπα στον νευρολόγο μου ότι είχα βελτίωση μου έδωσε των 60mg και ανησυχώ για τις παρενέργεις. Είδα κι έπαθα να στρώσω την κατάσταση με των 30 mg και μια και ήταν ελαφρά μου αύξησε τη δόση. Μου είπε όμως να μην ανησυχώ για τις παρενέργειες που είναι ψιλοπράματα και να μην ασχολούμαι με αυτές γιατί αυθυποβάλομαι και τις εμφανίζω. Ισως και να έχει δίκιο....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Βάννα εμένα με ξεκίνησε κατευθείαν με τα 60mg. Έχω κλείσει ακριβώς 2 εβδομάδες που το παίρνω και οι περισσότερες παρενέργειες έχουν εξαφανιστεί εκτός από τις διεσταλμένες κόρες ματιών κάποιες ώρες της ημέρας και κάποια ήπια υπερδιέγερση πού και πού η οποία όμως δεν είναι ενοχλητική. Μου είπε ότι τα 30mg θα τα ξεκινήσω κατά τη διακοπή της θεραπείας η οποία μάλλον θα με πάει κανά χρόνο ακόμα. Νιώθω αρκετά καλά πάντως αν και περνάω πολύ δύσκολες φάσεις στη ζωή μου. Θεωρώ ότι μου ταίριαξε καλύτερα από το ρεμερόν που είχε κατασταλτική δράση.
    Ερώτηση, αλκοόλ πίνεις ή στο έχει απαγορεύσει ο γιατρός σου?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    6
    Ρώτησα το γιατρό ειδκά για το αλκοόλ και μου είπε ότι μπορώ να πίνω. Παρόλα αυτά όμως όταν πίνω νίωθω πολύ περίεργα, μια υπερδιέγερση, ένα κάτι σαν σούπερ γούμαν.. Σε κάποιο site διάβασα ότι πρέπει να το αποφεύγουμε. Ειδικότερα διάβασα ότι δεν πρέπει να τρώμε πολύ σοκολάτα, μπανανές, υδατάνθρακες και αλκοόλ γιατί ανεβάζουν την σεροτονίνη και επειδή εμείς παίρνουμε αρκετή από cymbalta μπορεί να έχουμε προσωρινά πρόβλημα, που εκδηλώνεται με πυρετό και αλλά συμπτώματα.
    Α! να προσθέσω ακόμη ότι έχω κι εγώ ελαφρά τριχόπτωση και αν δεν το γράφατε εσείς, δεν θα το είχα συνδιάσει με το cymbalta. Ελπίζω να οφείλεται στην Ανοιξη ή στις ξανθές βαφές κλπ που χρησιμοποιώ, γιατί αν υποψιαστώ ότι θα μείνω καραφλή, Θα πεθαάνωω που έλεγε και η χήρα του Λαζόπουλου.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •