Τραυματοθεραπεία EMDR σε Δημόσιο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    24

    Τραυματοθεραπεία EMDR σε Δημόσιο?

    Καλησπέρα σας,

    Είναι η πρώτη μου φορά σε αυτό το φόρουμ.

    Επείδη αυτή την την στιγμή δεν έχω κάποιον άνθρωπο να συμβουλευτώ, σκέφτηκα να αναρτήσω εδώ την ερώτηση μου. Εν συντομία η κατάσταση μου έχει ώς εξής:

    Είχα δοκιμάσει πρόσφατα, με ιδιώτη θεραπευτή την μέθοδο EMDR και με είχε βοήθήσει σε μεγάλο βαθμό. Ήταν η μόνη μέθοδος θεραπείας, απο αυτές που έχω δοκιμάσει, στη οποία είδα διαφορά απο την πρώτη κίολας συνεδρία.

    Λόγο σοβαρών οικομικών προβλημάτων αναγκάστηκα δυστυχώς να διακόψω, έχοντας κάνει μόνο 4 συνεδρίες. Αυτή την στιγμή, λόγω της όλης κατάστασης που επικρατεί, σύν το ότι έχασα την δουλεία μου και ότι πνιγεί στα χρέη, έχω μείνει κυριολεκτικά χωρίς χρήματα.

    Για να μην τα πολυλογώ και σας κουράζω, η ερώτηση μου είναι η εξής: Γνωρίζει κάποιος άν υπάρχει διαθέσιμη αυτή η θεραπεία σε δημόσιο νοσοκομείο (πχ Δρομοκαίτειο, Αιγηνίτιο) ?

    Αν κάποιος γνωρίζει κάτι, παρακαλώ να με βοηθήσει

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Last edited by glassdam; 03-06-2020 at 10:02.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    24
    Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με το θέμα?

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Γιατί δεν κάνεις ενα τηλέφωνο να ρωτησεις;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    24
    Έχω κάνει 40 τηλέφωνα ως τώρα. Ξεκάθαρη απάντηση δεν πήρα πουθενά.

    Ας ξεκινήσουμε με τα τηλέφωνα ψυχολογικής υποστήριξης. Ο ένας οργανισμός με έκανε πάσα στον άλλον και το αντίστροφο. Μετά απο τα χίλια ζόρια, το μόνο που μου είπαν είανι οτι πρέπει να να κλείσω ραντεβού σε δημόσιο.

    Στην συνέχεια ρωτάω μια ψυχίατρο, στην οποία πήγαινα ιδιωτικά για ενα διάστημα. Δεν γνώριζε, μου λέει πάρε τηλέφωνο και ρώτα.

    Ρωτάω λοιπόν στο κέντρο ημέρας Παλαιού Φαλήρου που εξυπηρετεί την περιοχή μου. Η γραμματεία δεν είχε ιδέα και μου είπε να κλείσω ραντεβού με την ψυχολόγο και να μιλήσω μαζί της (μετά απο 1 μήνα). Πάω στο ραντεβού. η ψυχολόγος γνώριζε την μέθοδο μέν, αλλα δεν ήξερε αν υπάρχει σε δημόσιο. Την ρώτησα αν μπορεί να ρωτήσει η ίδια, επειδή είναι στο χώρο και γνωρίζει. Μου είπε το κλασσικό "ναι, ναι, θα σας πάρω μόλις μάθω κάτι" και με ξέχασε. Την πήρα μετά 3-4 εβδομάδες, δεν θυμόταν κάν ότι είχαμε κλείσει ραντεβού, μου είπε (ψέματα προφανώς για να με ξεφορτωθεί) ότι δεν έμαθε κάτι.

    Πάω στο Αιγινήτιο, μια απο τα ίδια: Η γραμματεία δεν γνώριζε και μου είπε να κλείσω ραντεβού με το υπεύθυνο του τμήματος μετατραυματικών διαταραχών. Πάω εκεί, και το καλύτερο που είχαν να μου πούνε είναι ότι είμαι ψυχωτικός και ότι τα τραύματα είναι "Παραμνησίες". Ρωτάω για το EMDR, μου λένε ότι δεν είναι για την ώρα. Πάρε φάρμακα πρώτα, έλα μετά απο κανα μήνα, και το ξανασυζητάμε. Αφού με πλακώσαμε στα φάρμακα λοιπόν, έρχομαι μετά απο κάνα μήνα, και μου λένε ότι να ρωτήσω στο κέντρο ημέρας του Βύρωνα. Παίρνω - ρωτάω, δεν ξέρουν. Μου λένε ψάξε στο google

    Παίρνω στο Δρομακαίτιο, άκρη δεν έβγαλα. Έχουν έναν νευρασθενικό στην γραμματεία με τον οποίο δεν μπορεί να συνεννοηθεί κανείς. Εκτός ότι δεν ξέρει, είναι αγενής και εριστικός.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    24
    Δεν υπάρχει EMDR στο δημόσιο.

    Έκανα αρκετή έρευνα. Το γράφω αυτό για να το δούνε και άλλα άτομα και να μην ψάχνουν άδικα.

    Θα εκτιμούσα αν υπήρχε κάποιος να μου απαντήσει στην ερώτηση αντί να με αφήσουν να ταλαιπωρούμε ψάχνοτας την απάντηση. Στα τηλέφωνα στις γραμματείες που πήρα δεν ξέραν καν τι είναι EMDR. Χρείαστηκε να περάσω ο ίδιος απο τα δίαφορα κέντρα ημέρας και να μιλήσω με τους ψυχιάτρος για να βγάλω άρκη. Και αυτό ενώ ήδη περνάω δύσκολες καταστάσεις λόγω του τραύατος.
    Last edited by glassdam; 03-06-2024 at 15:49.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    481
    για να υπαρχει αυτο σε δημοσιο νοσοκομειο σημαινει οτι το κρατος εχει εγκρινει αυτην δαπανη για να το νοσοκομειο.. φυσικα δεν θα εκανε κατι τετοιο... απλα σε καθε περιπτωση πας ιδιωτικα, ειναι σαν να ψαχνω εγω αν ο βελονισμος που βοηθαει σε αρκετα πραγματα ειναι κατι το οποιο μπορω να το κανω σε δημοσιο νοσοκομειο δωρεαν, καλο ακουγεται αλλα ειναι στις εναλλακτικες μορφες οποτε δεν υπαρχει και ειμαι σιγουρος στις συμβατικες μεθοδοι

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    24
    Φίλε Menis καλησπέρα,

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση, συγχώρεσέ με για την μεγάλη απάντηση που θα γράψω, αλλα θέλω να αναφέρω ορισμένα πράγματα.

    Καταρχήν όπως ανέφερα και στην προηγούμενη ανάρτηση, έφτυσα αίμα μέχρι να μπορέσω να βρω την απάντηση στο ερώτημα μου. Χρειάστηκε να αφηερώσω πολύ χρόνο και ενέργεια για να βγάλω άκρη. Οι γραμματείες δεν γνωρίζανε καν τι είναι το EMDR, οι ψυχίατροι ή δεν είχαν χρόνο ή ήταν απόντες, και το προσωπικό ηταν αγενές. Στις περισσότερες περιπτώσεις ή δεν θέλαν να απαντήσουν στις ερωτήσεις (επειδή δεν ήθελαν να παραδεχτούν οτι δεν ξέραν) ή προσπαθούσαν να με ξεφορτωθούν.

    Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, στο καπάκι αρκετοί από τους ψυχιάτρους με τους οποιους μίλησα μου λέγαν ΨΕΜΑΤΑ. Όσο τρελό και αν ακούγεται αυτο. Στο Αιγινήτειο που πήγα πέρασα απο 2 τμήματα και 2 γιατρούς. Και οι 2 μου είπαν πως "ναι υπάρχει EMDR στο Αιγινήτειο αλλα για να το κάνεις πρώτα πρέπει να δράσουν τα φάρμακα". Ένα διάστημα 3 μηνών δηλαδή.

    Περνάνε οι 3 μήνες... ξαναπάω... τους λέω για το EMDR, και μου λέει: κάλεσε στο κέντρο ημέρας του Αιγινητείου στον Βύρωνα.

    Μετά λοιπόν απο όλη αυτή την ταλαιπωρία και την καθυστέρηση 5 μηνών, πήρα επιτέλους τηλέφωνο στο Βύρωνα και... μάντεψε τι μου είπαν; Οτι το Αιγινήτειο ΔΕΝ κάνουν EMDR. ΌΥΤΕ υπάρχει στο δημόσιο, μόνο ιδιωτικά.

    Περιττό να σου πώ πως έγινα έξαλλος. Μετά απο όλες αυτές τις καθυστερήσεις, μετά απο όλη αυτή την ταλαιπωρία που καταλήξαμε; ότι οι θεράποντες ιατροί μου λέγαν ψέματα! Απίστευτο και απαράδεκτο!

    Κάτι αντίστοιχο μου κάνανε και στο Δρομοκαΐτειο. Έχα άλλους 3 μήνες απο εκεί με τον ίδιο τρόπο.

    Σύνολο δηλαδή 8 μήνες αναμονή και ταλαιπωρία, και σύνολο 3 ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ να λένε ψέματα.

    Καταλαβαίνω οτι είναι μεγάλη και κουράζει όλη αυτή η ανάλυση που κάνω, αλλα την γράφω για να επισημάνω το πόσο ταλαιπωρήθηκα.

    Έρχομαι λοιπόν λίγο σε αυτό που είπες σχετικά με τον βελονισμό. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλα αυτό που μου λές είναι ότι: Το να ζητάει κάποιος να κάνει βελονισμό δωρεάν σε δημόσιο, είναι αυτονόητο ότι δεν γίνεται. Κατα συνέπεια, και το να ρωτάω αν υπάρχει EMDR στο δημόσιο θα έπρεπε να είναι αυτονόητο ότι δεν υπάρχει. Άρα: ή δεν θα έπρεπε να κάνω την ερώτηση, ή πρέπει να το καταλάβω μόνος, ή δεν πρέπει να περιμένω απάντηση γιατι είναι αυτονόητο.

    Σύμφωνοι λοιπόν, είναι μια ερώτηση με αυτονόητη απάντηση. Να ρωτήσω κάτι τότε; Αφού είναι αυτονόητο, γιατί κάποιος δεν μου το λέει; Για να κάνω την ερώτηση σημαίνει πως, για μένα δεν είναι αυτονόητο και πως δεν το καταλαβαίνω. Είναι ένα θέμα που μπορεί να λυθεί σε... ποσο χρόνο;... 2-3 λεπτά; 2-3 λεπτά να γράψει κάποιος μια απλή απάντηση: "Όχι δεν υπάρχει" και τελειώσαμε. Η ανάρτηση αυτή βρίσκεται στο φόρουμ εδω και 4 ΧΡΟΝΙΑ. Εδώ και 4 χρόνια δεν υπάρχει ένας άνθρωπος να απαντήσει; Συγνώμη δηλαδή.

    Υπό άλλες συνθήκες δεν θα καθόμουνα να γράψω όλα αυτά που έγραψα αν δεν είχα ταλαιπωρηθεί τόσο. Όλη η ταλαιπωρία που τράβηξα, ενώ έχω και τα συμπτώματα του τραύματος, θα μπορούσε να αποφευχθεί.

    Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει και δεν καταλαβαινω;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    481
    λυπαμαι που ενω εσυ γυρευες για μια απαντηση οι ανθρωποι δεν ηταν τοσο προθυμοι να στην δωσουν... κοιταξε η αληθεια ειναι οτι αυτους τους δυο ψυχιατρους που μιλησες στο αιγινητειο και ειπαν οτι υπαρχει, καλοθα ηταν να ζητησεις τα ονοματεπωνυμα τους και να μαθεις ποτε ειναι στο νοσοκομειο και να τους πεις εσενα θα σε γυρεψω σε τρεις μηνες γιατι τα φαρμακα θα τα παρω για τρεις μηνες αλλα ασκοπα.... δυστυχως η ευτυχως το συστημα υγειας στην ελλαδα παει χαλια, και δεν ειναι μονο γιατι δεν εχουν το emdr.. εχω τραβηξει και εγω παλιοτερα αρκετη φασαρια με μαγνητικη να με βαζουν μετα απο τρεις μηνες την εξεταση και ανασφαλιστος

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by glassdam View Post
    Φίλε Menis καλησπέρα,

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση, συγχώρεσέ με για την μεγάλη απάντηση που θα γράψω, αλλα θέλω να αναφέρω ορισμένα πράγματα.

    Καταρχήν όπως ανέφερα και στην προηγούμενη ανάρτηση, έφτυσα αίμα μέχρι να μπορέσω να βρω την απάντηση στο ερώτημα μου. Χρειάστηκε να αφηερώσω πολύ χρόνο και ενέργεια για να βγάλω άκρη. Οι γραμματείες δεν γνωρίζανε καν τι είναι το EMDR, οι ψυχίατροι ή δεν είχαν χρόνο ή ήταν απόντες, και το προσωπικό ηταν αγενές. Στις περισσότερες περιπτώσεις ή δεν θέλαν να απαντήσουν στις ερωτήσεις (επειδή δεν ήθελαν να παραδεχτούν οτι δεν ξέραν) ή προσπαθούσαν να με ξεφορτωθούν.

    Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, στο καπάκι αρκετοί από τους ψυχιάτρους με τους οποιους μίλησα μου λέγαν ΨΕΜΑΤΑ. Όσο τρελό και αν ακούγεται αυτο. Στο Αιγινήτειο που πήγα πέρασα απο 2 τμήματα και 2 γιατρούς. Και οι 2 μου είπαν πως "ναι υπάρχει EMDR στο Αιγινήτειο αλλα για να το κάνεις πρώτα πρέπει να δράσουν τα φάρμακα". Ένα διάστημα 3 μηνών δηλαδή.

    Περνάνε οι 3 μήνες... ξαναπάω... τους λέω για το EMDR, και μου λέει: κάλεσε στο κέντρο ημέρας του Αιγινητείου στον Βύρωνα.

    Μετά λοιπόν απο όλη αυτή την ταλαιπωρία και την καθυστέρηση 5 μηνών, πήρα επιτέλους τηλέφωνο στο Βύρωνα και... μάντεψε τι μου είπαν; Οτι το Αιγινήτειο ΔΕΝ κάνουν EMDR. ΌΥΤΕ υπάρχει στο δημόσιο, μόνο ιδιωτικά.

    Περιττό να σου πώ πως έγινα έξαλλος. Μετά απο όλες αυτές τις καθυστερήσεις, μετά απο όλη αυτή την ταλαιπωρία που καταλήξαμε; ότι οι θεράποντες ιατροί μου λέγαν ψέματα! Απίστευτο και απαράδεκτο!

    Κάτι αντίστοιχο μου κάνανε και στο Δρομοκαΐτειο. Έχα άλλους 3 μήνες απο εκεί με τον ίδιο τρόπο.

    Σύνολο δηλαδή 8 μήνες αναμονή και ταλαιπωρία, και σύνολο 3 ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ να λένε ψέματα.

    Καταλαβαίνω οτι είναι μεγάλη και κουράζει όλη αυτή η ανάλυση που κάνω, αλλα την γράφω για να επισημάνω το πόσο ταλαιπωρήθηκα.

    Έρχομαι λοιπόν λίγο σε αυτό που είπες σχετικά με τον βελονισμό. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλα αυτό που μου λές είναι ότι: Το να ζητάει κάποιος να κάνει βελονισμό δωρεάν σε δημόσιο, είναι αυτονόητο ότι δεν γίνεται. Κατα συνέπεια, και το να ρωτάω αν υπάρχει EMDR στο δημόσιο θα έπρεπε να είναι αυτονόητο ότι δεν υπάρχει. Άρα: ή δεν θα έπρεπε να κάνω την ερώτηση, ή πρέπει να το καταλάβω μόνος, ή δεν πρέπει να περιμένω απάντηση γιατι είναι αυτονόητο.

    Σύμφωνοι λοιπόν, είναι μια ερώτηση με αυτονόητη απάντηση. Να ρωτήσω κάτι τότε; Αφού είναι αυτονόητο, γιατί κάποιος δεν μου το λέει; Για να κάνω την ερώτηση σημαίνει πως, για μένα δεν είναι αυτονόητο και πως δεν το καταλαβαίνω. Είναι ένα θέμα που μπορεί να λυθεί σε... ποσο χρόνο;... 2-3 λεπτά; 2-3 λεπτά να γράψει κάποιος μια απλή απάντηση: "Όχι δεν υπάρχει" και τελειώσαμε. Η ανάρτηση αυτή βρίσκεται στο φόρουμ εδω και 4 ΧΡΟΝΙΑ. Εδώ και 4 χρόνια δεν υπάρχει ένας άνθρωπος να απαντήσει; Συγνώμη δηλαδή.

    Υπό άλλες συνθήκες δεν θα καθόμουνα να γράψω όλα αυτά που έγραψα αν δεν είχα ταλαιπωρηθεί τόσο. Όλη η ταλαιπωρία που τράβηξα, ενώ έχω και τα συμπτώματα του τραύματος, θα μπορούσε να αποφευχθεί.

    Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει και δεν καταλαβαινω;
    Καλησπερα υπαρχει ενα βιβλιο εισαγωγη στην ψυχοτρατολογια και στην τραυματοθεραπεια Η μεθοδος emdr. Δομνα Βεντουρατου.Το διαβαζεις και σε καθοδηγει .

Similar Threads

  1. νοσηλευτής σε δημόσιο νοσοκομείο
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 23-07-2020, 15:14
  2. 15% ΑΜΕΑ στο δημοσιο
    By deleted-member09062017 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 7
    Last Post: 29-03-2017, 22:36
  3. Πρόσληψη στο δημόσιο
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 07-06-2010, 19:36
  4. ψυχοφάρμακα+δημόσιο
    By deppy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 27-03-2008, 19:21
  5. Ι4 ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ
    By dinosm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-07-2005, 08:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •