Εθελοτυφλώ συνειδητά και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν διακόπτω επικοινωνία! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by eleana17 View Post
    Μιλάγαμε μέχρι που νευρίασα προχθές γιατί μου απαντούσε πολύ αραιά και που ενω ξερω οτι ειναι μεσα και καπου διασκεδαζε μεχρι το πρωι εξω και έλεγε ανώριμες μ@λ@κίες ισα να συνεχισει την επικοινωνια χωρις να τον νοιάζω ουσιαστικα . Ετσι λοιπόν του πατησα like απλά σε αυτο που απαντησε και σταματησα δεν ηθελα να αισθανομαι και βαρος. Δεν ξέρω αν θα ξαναεπικοινωνήσει.
    Να σού πω κάτι? Να προσπαθείς για κάτι ενώ σε θέλει
    Τώρα αν ο άλλος κάνει την ζωή του και σου λέει απλά ότι είναι ερωτευμένος εμένα δεν μου λέει κάτι, οι πράξεις του άλλο δείχνουν

  2. #17
    Eleana17 δεν εισαι η μόνη που το έχει περάσει αυτό που ζεις. Το καταλαβαίνεις και απο μόνη σου αλλα σε παρασέρνουν τα συναισθηματά σου. Τον αγαπάς αλλα θα δεις οτι μπορεις να αγαπήσεις και κάποιον άλλον. Αυτή η έλλειψη διαθεσιμότητας απο πλευράς του ειναι που σε εξιτάρει πιο πολύ. Κάποια στιγμή όμως και αυτο θα κουράσει. Ωραια ειναι να εισαι μεσα στο δραμα για ενα διάστημα αλλά θα δεις οτι θα ξενερώσεις αργά ή γρήγορα ειδικά οταν θα κάνει και άλλα με άλλες κοπέλες και θα τα μάθεις. Υπάρχει κίνδυνος να πληγώσεις την αυτοπεποιθησή σου γιατι και αυτό θα συμβεί όσο είσαι μεσα σε αυτή την σχέση. Αυτό ειναι το χειρότερο. Να πιστέψεις οτι δεν αξίζεις καλύτερα. Τα καλύτερα όμως πρέπει να προσφέρεις εσύ στον εαυτό σου και όχι να περιμένεις τα ψίχουλα του καθένα.

    Σκέψου τα όλα αυτά.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by eleana17 View Post
    Αυτό το συναίσθημα είναι η αλήθεια οτι μου θολώνει διαρκώς τη λογική. Δεν ξερω μήπως απο κάποιον επηρρεάζεται και αλλαζει ετσι απόψεις. Είναι δυνατόν να έκανε τόσες ώρες ταξίδι έτσι? Αυτό με πόνεσε . Ηταν τόσο πεπεισμένος οτι όλα φτιάχνουν με καλή θεληση και μετα απο 2 βδομαδες σαν να μιλαγα με κατι απροσωπο και αψυχο? Ειναι απιστευτο...


    Σιγά μωρέ τον μπέμπη που κάποιοι άλλοι τον παρασύρουν. Στο ξαναλέω, μην πας να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Αλλά και κάποιος άλλος να τον επηρεάζει (σε τι ακριβώς;) , οι απαράδεκτες συμπεριφορές δεν πρέπει να γίνονται ανεκτές. Το ότι βρίσκεις κάποια εξήγηση δεν πάει να πει ότι θα κάθεσαι να τις ανέχεσαι ή ότι η ουσία αλλάζει. Με αυτό το σκεπτικό κάποιοι ανέχονται πολύ χειρότερη κακοποίηση από χειριστικούς κι απαράδεκτους ανθρώπους, δεν το καταλαβαίνεις; Θα θέτεις όρια και θα τα σέβεσαι πρώτα από όλα εσύ η ίδια, δεν θα άγεσαι και θα φέρεσαι από την καμμενίλα του καθενός.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Σιγά μωρέ τον μπέμπη που κάποιοι άλλοι τον παρασύρουν. Στο ξαναλέω, μην πας να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Αλλά και κάποιος άλλος να τον επηρεάζει (σε τι ακριβώς;) , οι απαράδεκτες συμπεριφορές δεν πρέπει να γίνονται ανεκτές. Το ότι βρίσκεις κάποια εξήγηση δεν πάει να πει ότι θα κάθεσαι να τις ανέχεσαι ή ότι η ουσία αλλάζει. Με αυτό το σκεπτικό κάποιοι ανέχονται πολύ χειρότερη κακοποίηση από χειριστικούς κι απαράδεκτους ανθρώπους, δεν το καταλαβαίνεις; Θα θέτεις όρια και θα τα σέβεσαι πρώτα από όλα εσύ η ίδια, δεν θα άγεσαι και θα φέρεσαι από την καμμενίλα του καθενός.
    Δίκιο έχεις , θύμα έχω γίνει. Εγω εισπράττω οτι με εκδικείται για τον χαρακτήρα μου και δυστυχως αυτό δεν μπορεί να αλλάξει ακόμη κι αν θέλω να ειμαστε μαζί. Δεν μπορώ και δε θέλω να αλλάξω για να του ταιριάζω . Οποτε ομως επιδιώκω να το τελειώσω δε θέλει να αποκοπεί ακόμη κι αν αυτή που τον απομακρύνει είμαι εγώ δεν το κάνει. Δεν ξερω τι πάει τοσο στραβά και ταλαιπωριέμαι έτσι ενω θέλω ένα λογικό χωρισμό εφοσον υπάρχουν θέματα.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Eleana17 δεν εισαι η μόνη που το έχει περάσει αυτό που ζεις. Το καταλαβαίνεις και απο μόνη σου αλλα σε παρασέρνουν τα συναισθηματά σου. Τον αγαπάς αλλα θα δεις οτι μπορεις να αγαπήσεις και κάποιον άλλον. Αυτή η έλλειψη διαθεσιμότητας απο πλευράς του ειναι που σε εξιτάρει πιο πολύ. Κάποια στιγμή όμως και αυτο θα κουράσει. Ωραια ειναι να εισαι μεσα στο δραμα για ενα διάστημα αλλά θα δεις οτι θα ξενερώσεις αργά ή γρήγορα ειδικά οταν θα κάνει και άλλα με άλλες κοπέλες και θα τα μάθεις. Υπάρχει κίνδυνος να πληγώσεις την αυτοπεποιθησή σου γιατι και αυτό θα συμβεί όσο είσαι μεσα σε αυτή την σχέση. Αυτό ειναι το χειρότερο. Να πιστέψεις οτι δεν αξίζεις καλύτερα. Τα καλύτερα όμως πρέπει να προσφέρεις εσύ στον εαυτό σου και όχι να περιμένεις τα ψίχουλα του καθένα.

    Σκέψου τα όλα αυτά.
    Εχω περασει απο πολλά ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα . Η μητερα μου ειδικά εχει κουραστει να με βλεπει τοσο ανυσηχη και θλιμμένη. Εχω αρχισει να το βλεπω ετσι , να το αποδεχομαι οτι προχωραει η ζωή αλλιώς θα μεινω στασιμη και δε το θελω . Αυτό που λες ισχυει μαλλον με εξιταρει αλλα κάθε φορα αφου περνα η αναγκη - επιθυμια για σεξ βλέπω πολυ καθαρά οτι δεν εχει προοπτικη μια τετοια επαφη. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Αρχικά, πάτα κανα Enter, φτιάξε καμμιά παράγραφο, μας βγήκαν τα μάτια :DD

    Δεύτερον, όταν σε απάτησε πρώτη φορά, έπρεπε να τον χωρίσεις εσύ. Η απιστία δεν συγχωρείτε. Και άνθρωπος που το έκανε πρώτη φορά, πλέον ξέρει, και θα το ξανα κάνει. Αφορμή ψάχνει. Μακριά!

    Τρίτον, μου θυμίζεις την πρώτη μου εφηβική σχέση. Όταν κάναμε τον μεγάλο μας τσακωμό, και σχεδόν είχαμε χωρίσει, νόμιζα ότι θα την χάσω. Και ανησυχούσα, έλεγα που θα ξανα βρω κοπέλα σαν κι αυτη, τόσο καλή, τόσο το ένα και το άλλο. Ψευδαίσθηση είναι, ειδικά σε αυτές τις ηλικίες.

    Αν σε θέλει μόνο για σεξ, επίσης μακριά. Είσαι άνθρωπος που θέλει συναισθηματικό δέσιμο. Δεν μπορείς να κάνεις σεξ, και να δένεσαι μόνο εσύ, μακριά!

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Almalexia View Post
    Αρχικά, πάτα κανα Enter, φτιάξε καμμιά παράγραφο, μας βγήκαν τα μάτια :DD

    Δεύτερον, όταν σε απάτησε πρώτη φορά, έπρεπε να τον χωρίσεις εσύ. Η απιστία δεν συγχωρείτε. Και άνθρωπος που το έκανε πρώτη φορά, πλέον ξέρει, και θα το ξανα κάνει. Αφορμή ψάχνει. Μακριά!

    Τρίτον, μου θυμίζεις την πρώτη μου εφηβική σχέση. Όταν κάναμε τον μεγάλο μας τσακωμό, και σχεδόν είχαμε χωρίσει, νόμιζα ότι θα την χάσω. Και ανησυχούσα, έλεγα που θα ξανα βρω κοπέλα σαν κι αυτη, τόσο καλή, τόσο το ένα και το άλλο. Ψευδαίσθηση είναι, ειδικά σε αυτές τις ηλικίες.

    Αν σε θέλει μόνο για σεξ, επίσης μακριά. Είσαι άνθρωπος που θέλει συναισθηματικό δέσιμο. Δεν μπορείς να κάνεις σεξ, και να δένεσαι μόνο εσύ, μακριά!
    Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως ενας ανθρωπος που 5+ χρονια εχετε πολυ ισχυρο δεσιμο ξαφνικα επιθυμει μοναχα σεξ . Μου φαίνεται απιστευτα ασχημο. Απο εναν ανθρωπο που θα γνωριζα μολις να το καταλαβω, ή απο κάποιον που δεν έχουμε ζήσει τίποτα. Αυτός ομως γιατί με μισεί τόσο ? . Λυπάμαι αλήθεια με αυτό που συμβαίνει.. .

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν νομίζω ότι σε μισεί, αλλά καλύτερα να πιστέψεις ότι σε μισεί αν είναι να ξεκόψεις έτσι πιο εύκολα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Μπορεί να του έφυγε. Μπορεί να έγινε κάτι και να του κρύωσε. Μπορεί εσύ να έκανες κάτι και να ξενέρωσε. Πολλά μπορεί. Οι μακροχρόνιες σχέσεις θέλουν προσοχή για να αντέξουν, όπως επίσης και τους κατάλληλους ανθρώπους. Πολύ άσχημο να είσαι πολλά χρόνια με έναν άνθρωπο, και μετά να καταλάβεις ότι δεν σου κάνει

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    12
    Ειναι πολυ ασχημο και νιωθω δυστυχως πως με μισει με οσα κανει. Αυτο που δεν με αφηνει σε ησυχια, ειναι το γεγονος πως μου λεει πως ειναι ερωτευμενος μαζι μου και γι αυτο δε θελει και δε μπορει να κοψει επαφες αλλα ταυτοχρονα δεν επιδιωκει κατι καλυτερο για εμας . Ουτε καν να χτίσει οτι γκρεμίστηκε για οποιο λογο γκρεμιστηκε. Με αποτελεσμα εγω να ειμαι παλι η δυνατη να κοψω για ακομη μια φορα την επικοινωνια . Ειναι αδικο να με βαζει σε τετοια θεση ρε παιδια. Ειναι κριμα να λεει οτι ειναι ακομα ερωτευμενος ενω δεν φαινεται πουθενα αυτο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by eleana17 View Post
    .....Πηγαίνω, δυστυχώς η ευτυχώς το συναίσθημα με έριξε και καταλήξαμε στο κρεβάτι. Εχει να λέει πως αν στο κρεβάτι παίρνουμε 100 στα υπόλοιπα έχουμε κάτω απο τη βάση και μεταξύ άλλων όταν του είπα αφού δεν είσαι εδώ και καιρό καλά γιατί διατηρείς επικοινωνία? μου είπε πως με νιώθει σα το 'παιδί του και νιώθει οτι έχω ανάγκη την προστασία του . Δεν ξέρω βρε παιδιά ...και εγω θέλω αυτή τη σεξουαλική επαφή μαζί του μόνο αλλά δεν μπορεί να συνεχιστεί να βλεπόμαστε μόνο γι αυτό το σκόπο δύο αάνθρωποι που ήταν ένα , που μιλάγανε με τις ώρες που κάνανε χαβαλέ. Νιώθω απίστευτα χάλια που ενώ είναι προφανές τι πρέπει να κάνω δεν μπορώ να φύγω και δεν με αφήνει κι αυτός. Τι συμβαίνει βρε παιδιά? γιατί συμπεριφέρεται έτσι ? δώστε μου λίγο τα φώτα σας .
    επειδη καλοβολευεται βρε κοπελα μου! για τι νομιζεις εσυ;;;
    δεν υπαρχει 'δεν σε αφηνει" εκεινος.
    εκεινος, τα θελει ολα, επειδη μπορει να τα εχει.
    θελει να γνωριζει αλλες γυναικες και οποτε θελει να επιστρεφει και σε σενα για σεξ και συναισθημα.
    εκεινον τον βολευει αυτη η κατασταση! γιατι να σε διωξει; εκμεταλλευεται την αδυναμια σου να τον αποχωριστεις κι οτι οποτε σου σφυριξει ξαναγυρνας.
    θελεις να παρεις την ζωη σου στα χερια σου αντι να βολευεις τον "πανεξυπνο";;;;; εσυ να το απανησεις, κι αν θελεις να μην αγεσαι και φερεσαι απο καποιον που σε εχει γραμμενη, ξερεις πολυ καλα τι να κανεις.
    αν θελεις να συνεχισεις να κλαις καθε φορα που ξαναθυμαται οτι τελικα δεν ταιριαζετε (αλλα καλα ειναι να ριχνετε κι απο κανεναν) τοτε συνεχισε να τον συναντας.. τον χρονο σου χανεις αν θες την γνωμη μου. θα αναγκαστεις να αποχωρησεις οταν θα εχεις χασει πολυ χρονο και πολλη αυτοπεποιθηση απο την απαξιωση που σου δειχνει. φυγε τωρα κι ασε εκεινον να σε κυνηγησει, (γιατι θα σε κυνηγησει ξανα), γιατι αν ξαναγυρισεις και παλι τα ιδια θα κανει. απλα θελει να επιβεβαιωνεται οτι εισαι στην θεση σου, να ανεχεσαι ολες τις γνωριμιες του και να εισαι εκει οταν το ζηταει. διαψευσε τον!!!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by eleana17 View Post
    Απλά ξεκινήσαμε σχέση αρκετά μικροί και ο ένας είχε κτήμα του τον άλλο κατά κάποιο τρόπο. Λάθος ναι με το μυαλό που έχει και έχω τώρα όμωςτότε με είχε βάλει στο τρυπάκι αυτό και ξαφνικά όταν συνειδητοποίησε οτι είναι λάθος εγώ δεν μπορούσα να το δεχτώ εύκολα . Εκείνο, ς για να με κάνει να ξυπνήσω λογικά έπαιξε φλέρταρε με οτι αυτό συνεπάγεται με μία άλλη κοπέλα πριν δυό χρόνια. Απο εκεί και μετά ναι μεν ξύπνησα αλλά άρχισα να πιστεύω οτι δεν είναι σωστός ο τρόπος του απέναντι μου και είχα θέμα εμπιστοσύνης . Δηλαδή, αν κάθε φορά για να με ξυπνήσει πηγαίνει με άλλη τι νόημα έχει? . Του το είπα αλλά είναι μπερδεμένος και θέλει και δε θέλει και γενικά αφότου συναντηθήκαμε σπίτι του προ κάτι ημερών ένιωθα οτι ήμουν συγκρατημένη και δεν ήθελα να του ανοιχτώ . Είμαστε σε πλήρη αμηχανία και απο το τσάτ λέμε δέκα κουβέντες μέσα στη μέρα και αυτές ψιλοανωριμότητες κτλ και χθές σταμάτησα να του απαντάω .. . Μου λείπει η επικοινωνία που είχαμε που ήμασταν ζευγάρι και νιώθω οτι τίποτα απο την πλευρά του κυρίως δεν μπορεί να αλλάξει γιατί αν το ήθελε θα είχε γίνει. Βασικά με ενοχλεί γιατί ξέρει οτι δεν θα πάω με άλλον γιατί δεν μπορώ .Αφήνει ένα εύλογο διάστημα να μου λείψει η επαφή και μετα με καλεί και ξέρει οτι δεν θα μπορέσω να κρατηθώ και θα υποκύψω. Δεν ξέρω πραγματικά πως να τον χειριστώ . Αυτά που λέει και κάνει δεν βγάζουν ξεκάθαρο νόημα.. . Απο την άλλη, αν κόψω επικοινωνία θα είναι σαν να αυτοπυρπολούμαι.
    μια χαρα ξεκαθαρο ειναι το νοημα οσων κανει και βεβαια δεν φλερταρε για να ξυπνησεις!!!! αν στο ειπε ο ιδιος αυτο, σε δουλευει μπροστα στα μουτρα σου.
    φλερταρε επειδη ηθελε νεες γνωριμιες, οχι για να σ εξυπνησει.
    για τον ιδιο λογο συνεχιζει να φλερταρει, γιατι αυτο κανει οποτε απομακρυνεται απο εσενα.
    εαν οπως λες δεν μπορεις να κανεις το ιδιο και να τον δεις πιο χαλαρα, οπως σε βλεπει κι εκεινος, απομακρυνσου για να μην παιδευεσαι και για να μην σε δουλευει...

    ΔΕΝ μπορεις να τον χειριστεις. τον εαυτο σου πρεπει να χειριστεις, που ανεχεσαι συμπεριφορες που δεν σου αρεσουν.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι συμπεριφέρονται έτσι
    By deleted-member17-03-2016 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 01-03-2016, 02:12
  2. Δεν μπορώ να καταλάβω
    By giannis56 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 01-10-2014, 14:00
  3. δεν μπορω να τον καταλαβω!
    By 20ree in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2013, 12:50
  4. γιατι τα κανει ολα αυτα..?? δεν μπορω να τον καταλαβω,.!!!!
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 21-01-2012, 19:45
  5. δεν μπορω να τον καταλαβω!!!!
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-10-2011, 01:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •