τιποτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51

Thread: τιποτα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    τιποτα

    ειπα οτι θα προσπαθήσω να αλλάξω, να βγω απ'ολό αυτό που με κρατάει πίσω, αλλά δεν τα κατάφερα! μου έδωσα χρόνο.. μου δίνω χρόνο.. για πόσο ακόμα; ναι σημαδια βελτίωσης είδα επάνω μου, αλλά οι κατρακύλες έγιναν χειρότερες, πιο βάναυσες. ποιον κοροϊδεύω τελικά, αν όχι τον ίδιο μου τον εαυτό; αισθάνομαι πλεον έντονα συναισθήματα που με διαλύουν, στεναχώρια-θλίψη, θυμό, φόβο.. σκέφτομαι οτι δεν μπορώ να ξεπεράσω τα όρια μου, να βγω απ' το καλούπι που έμαθα να ζω. επέστρεψα στο γλυκό μεθύσι, στην ψεύτικη χαρά, αυτό που παύει προς στιγμή τις σκέψεις κ σε παραδίδει σε μια ζάλη χωρίς αισθήσεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Δεν μας είπες όμως τί σε προβληματίζει. Ποιες σκέψεις σε κάνουν να αισθάνεσαι έτσι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    στρουμφακι δεν εχεις ουτε μια σταγονα χαρας δηλαδη;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    mstruf παίρνεις κάποια αγωγή για αυτό;Πόσο καιρό νιώθεις έτσι;\'Εγινε κάτι στη ζωή σου τον τελευταίο καιρό που σε έριξε ψυχολογικά;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    δεν ξερω τι να σας απαντήσω.. τίποτα!
    ισως ηταν λάθος που έγραψα
    Taso δεν μπορω να προσδιορίσω τι με προβληματίζει, έτσι αισθάνομαι.
    Empneustn χαμογελάω, χωρις να χαίρομαι.
    myrto κ αγωγή παίρνω κ ψυχοθεραπεία κάνω, αλλά δεν μπορώ να κάνω την υπέρβαση, να παω παρακατω δλδ.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    mstruf σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!
    Είμαι 26 και τα έχω περάσει ένα εκατομμύριο φορές και ξέρω πως νιώθεις...

    Όχι δεν είναι λάθος που έγραψες εδώ και μην το σκέφτεσαι έτσι..

    Και εγώ κάποτε είχα πιάσει πάτο και το είχα ρίξει στο ποτό μέχρι που είχα γίνει σχεδόν αλκοολική..
    Το ποτό θα σε \"βοηθήσει\" τον πρώτο μόνο καιρό...θα είναι \"φίλος σου μόνο για λίγο..μετά θα το βρεις απέναντί σου...
    Όχι μόνο δεν θα σε κάνει να νιώθεις όμορφα και δε θα μουδιάζει τις σκέψεις σου αλλά θα σε τραβήξει σε πιο βαθειά κατάθλιψη!!!

    Ξέρω πως δεν σου αρέσει τίποτε..δεν ελπίζεις σε τίποτα όλα φαίνονται τόσο μα τόσο μάταια...\'Ολα φαίνονται σκατά και τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει παρά μόνο προς το χειρότερο...

    \'Ισως και να υπάρχει λόγος που νιώθεις έτσι απλά δεν τον έχεις εντοπίσει ακόμα...ίσως πάλι και να μην υπάρχει και απλά θα πρέπει να μάθεις να ζεις γνωρίζοντας πως κάποιες μέρες δεν είναι και τόσο φωτεινές και μόλις νιώθεις ότι πάς να βουλιάξεις να το παλέυσεις...
    Ξέρω ότι στη φάση που είσαι όλα αυτά που σου λέω μπορεί να σου φαίνονται μπαρμ******λα...
    Αλλά μη το βάζεις κάτω.
    Κι εγώ όπως και όλοι εδώ μέσα παλεύουμε κάθε μέρα με την αρρώστεια μας.
    Μην το αφήσεις να σε βάλει κάτω

    Υγ.Σορρυ αν σε έπρηξα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    myrto, δεν με έπρηξες!
    κ εγω 26 είμαι κ τα εχω χιλιοπεράσει κ μου την δινει που τελικα ενω προσπαθω, καπου δεν εχω αλλο κουραγιο κ παραιτουμαι. υπήρξα αλκοολικη στο παρελθον κ με βλεπω να οδευω προς τα εκει παλι.. εδω ειναι το γαμωτο.. ξερω που βαδίζω όταν γίνομαι αυτοκαταστροφική!
    μπαρμ******λα όλα ακούγονται απο την στιγμή που δεν παίρνεις απόφαση να κάνεις κάτι (οπως εγω). εγραφα παλιότερα εδω, αλλα σταματησα να ξύνω τις πληγες μου, προτίμησα να παραμείνω παρατηρητής κ να απαντάω εκεί μόνο που έχω κάτι να πω. ακομα πιο σπάνια τωρα γράφω για εμένα κ το πως αισθάνομαι.
    απέκτησα ορισμένους καλούς φίλους απο εδώ μέσα κ τους ευχαριστώ που με στηρίζουν! ας μεινω στο τίποτα τώρα.. ισως να έχει κ αυτό την σημασία του!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    στρουμφακι










    για σενα





  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    Λυπάμαι που δεν μπορώ να σε βοηθήσω και που θα διανύσεις και πάλι παλιά γνώριμα μονοπάτια...
    Εύχομαι ολόψυχα το καλύτερο για σένα!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ευχαριστώ για τα χαμόγελά σου Empneustn!
    myrto εύχομαι κ σε σένα ότι καλύτερο, βοηθάς κ μόνο που μου γράφεις, ευχαριστώ!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Μπορεί για να βγεις απο όλο αυτό που σε κρατάει πίσω, να πρέπει να γυρίσεις πίσω.. στην αρχή του,
    ανώ εσύ προσπαθέις απεγνωσμένα να πας μπροστά ...
    Καλή μου,
    το να γυρνάς πίσω, καμιά φορά
    είναι δυσκολότερο απο το να ορμάς μπροστά..
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    46
    Γιατί θα πρέπει να πας μπροστά ή να γυρίσεις πίσω?
    Δεν υπάρχει περίπτωση να θέλεις να είσαι έτσι και να μην θέλεις να αλλάξεις αυτό που κάποιοι άλλοι θεωρούν πρόβλημα?
    Και εντέλει τίποτα δεν σε κρατάει πίσω όπως λες. Τα πάντα σε οδηγούν κάπου. Ακόμα και το τίποτα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by samuel
    Γιατί θα πρέπει να πας μπροστά ή να γυρίσεις πίσω?
    Δεν υπάρχει περίπτωση να θέλεις να είσαι έτσι και να μην θέλεις να αλλάξεις αυτό που κάποιοι άλλοι θεωρούν πρόβλημα?
    Και εντέλει τίποτα δεν σε κρατάει πίσω όπως λες. Τα πάντα σε οδηγούν κάπου. Ακόμα και το τίποτα.
    όλα όσα λες με βρίσκουν σύμφωνη... Το τί πραγματικά έχουμε ανάγκη, το ξέρουμε μονάχα εμείς οι ίδιοι, καμιά φορά καλύτερα κι απο τους ειδικούς.
    Ωστόσο, απαντάω στην κοπέλα που έβαλε τη δημοσίευση, διερωτόμενη, γιατί ενώ όλο λέει οτι θα αλλάξει, θα πάει μπροστά, γυρνάει πίσω.
    Πιστεύω οτι σε μια τέτοια περίπτωση, το πίσω, είναι ίσως το κλειδί.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    46
    Εγώ με την ερώτηση που έκανα προσπαθώ να καταλάβω πως νιώθει, κάνοντας στο τέλος λανθασμένα μια πρόταση. Δεν μπορώ να της πως εγώ αν την κρατάει η όχι πίσω το \"πρόβλημά\" της.
    Αυτό που ήθελα να καταλάβω είναι γιατί πιστεύει πως αυτό είναι πρόβλημα και όχι απλά μια εύκολη λύση χωρίς \"αρνητικές\" επιπτώσεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Δεν πιστεύω στις εύκολες λύσεις \"χωρίς επιπτώσεις\".
    Ειδικά σε θέματα ψυχολογίας, αλλά απο την άλλη κρίνω υποκειμενικά, με βάση το τί οφελεί εμένα.
    Σίγουρα, πολλοί θα βολεύονταν σε τέτοιες λύσεις και καθόλου μεμπτό δεν είναι...
    Συνήθως όμως, στις περιπτώσεις αυτές δεν αντιλαμβανόμαστε το όλο θέμα ως πρόβλημα, γιατί πολύ απλά, δεν το αντιλαμβανόμαστε καν....
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •