Φόβος για κοιλιακή Αορτή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42

    Φόβος για κοιλιακή Αορτή

    Έχω απο πολλοί καιρό σαν καψίματα στιν κοιλιά, νιώθω καμιά φορά κάτι σαν πίεση στιν κιλιά.Και παλμούς.Και έτσι μου έχουν ξαναδιμηουργιθή ατελείοτες σκέψεις.Αυτά τα καψίματα που νιώθω έχουν να κάνουν με κοιλιακή αορτή; ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΈΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΑΛΌ... πφφφ

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Επίσεις είμαι μικρός σε ηλικία 18..Έχω αυτο το αίσθημα καψίματος πολλοί καιρό , αλλα τώρα κάνω σκέψεις επειδή παρατείρησα και τους παλμούς στιν κοιλιά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Ουτε κατα διανοια στην ηλικια σου κατι τετοιο...ξεχνα το.Ο καρδιακος παλμος μπορει να γινει αισθητος σε πολλα σημεια του σωματος,ειναι απολυτα φυσιολογικο.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Ουτε κατα διανοια στην ηλικια σου κατι τετοιο...ξεχνα το.Ο καρδιακος παλμος μπορει να γινει αισθητος σε πολλα σημεια του σωματος,ειναι απολυτα φυσιολογικο.
    Νομίζω ηρέμησα λίγο.. είμουν έτοιμος να πάω επείγοντα..κρίσι πανικού μάλλον.Διάβασα και αλλο ένα ποστ εδώ στο φορουμ για ατομα που είχαν το ίδιο.Ειναι φυσιολογικό νομίζω γτ εκει είναι η μεγάλη αρτηρία.

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Αλλά ρε παιδιά τα καψίματα που νιώθω είναι απο ανχος;Αν και έχω χρόνια που το νιώθω κάτι σαν μιρμιγκάκια σαν ένα ξαφνικό κάψιμο, όταν ανχόνομε. Πχ αν με ανχόσει κάτι με πιάνει αυτό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Pikook View Post
    Αλλά ρε παιδιά τα καψίματα που νιώθω είναι απο ανχος;Αν και έχω χρόνια που το νιώθω κάτι σαν μιρμιγκάκια σαν ένα ξαφνικό κάψιμο, όταν ανχόνομε. Πχ αν με ανχόσει κάτι με πιάνει αυτό.
    Είναι άγχος,εγώ αυτό που λες το νιώθω στο στήθος .Και έχω κάνει 2 φορές τριπλεξ και τεστ κοπώσεως και είναι όλα καθαρά.Επισης ο παλμός εξαρτάται από το πόσο άγχος εχεις βέβαια μπορεί να τον αισθανθείς παντού.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Οπότε αποκλείουμε τιν πιθανότητα κοιλιακοί Αορτής;.. δεν ξέρω με αγχόνη πολύ.Θα προσπαθήσω να ξεκουραστό

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Δεν μπορεί κανείς να αποκλείσει την πιθανότητα κοιλιακής αορτής γιατί δεν είμαστε γιατροί. Ανέφερε τα συμπτώματα σου σε έναν γιατρό, και εκείνος θα κρίνει αν χρειάζονται περαιτέρω διερεύνηση ή όχι. Το να μάθεις αν έχεις θέμα με αορτή, είναι απλο, έναν υπέρηχο θέλει. Αλλά δεν μπορούμε να σου πούμε εμείς πήγαινε κάνε ή μην κάνεις.

    Το κάψιμο συνήθως είναι γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση.
    Ο αισθητός παλμός μπορει να είναι φυσιολογικός, το έντονο αίσθημα παλμών από την άλλη μπορεί να υποδηλώνει από άγχος,μέχρι ορμονικό πρόβλημα, θυροειδή κλπ.

    Εξετάσεις έχεις κάνει ποτέ; Εχεις κάποιο γνωστό θέμα υγείας;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτά που περιγράφεις Pikook είναι κλασσικά συμπτώματα άγχους και μην σε προβληματίζουν και πολύ.

    Άσχετα από αυτό όμως, θεωρώ ότι κάπου εκεί στα 18 με 20 είναι καλό να κάνεις ένα check-up, κι ακόμα κι αν είσαι υγιέστατος αργότερα στα 30, 40 κτλ όχι τόσο γιατί είναι πιθανό να έχεις κάποιο πρόβλημα, όσο γιατί βοηθάει τους γιατρούς αργότερα στη ζωή σου να έχουν μία εικόνα ανά τα χρόνια και να μπορούν να συγκρίνουν βασικούς δείκτες όταν σου προκύψει κάτι. Έτσι σε συμβουλεύουν καλύτερα. Επίσης υγιής με υγιή έχει διαφορά στο πως λειτουργεί ο οργανισμός του καθενός. Άλλος μπορεί να έχει τάση να ανεβάζει χοληστερίνη, άλλος να έχει σχετικά χαμηλό σίδηρο, άλλος ένα φύσημα ή μία κατάσταση εκ γενετής που δεν τον επηρεάζει σε κάτι αλλά καλό είναι να το ξέρει, άλλος χαμηλή πίεση κτλ.

    Πρόβλημα στην κοιλιακή αορτή είναι σπάνιο και συνήθως δεν έχει συμπτώματα παρά μόνο όταν ξαφνικά πάθεις κάποιο επεισόδιο. Το λέω γιατί έπαθε ένας γνωστός μου πρόσφατα και μπήκε χειρουργείο πριν λίγες μέρες και το έχω συζητήσει.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Έχω κανει πριν ενα δίμηνο γενικές εξετάσεις και καρδιάς και αίματος και ήταν όλα φυσιολογικά.Απλά έχω μερικά μικροσυμπτωματάκια τώρα τελευταία μάλλον ανχους γιατί τα ίδια με έπιαναν και τοτε που πήγα και έκανα της εξέτασης.Τότε πήγα γιατί είχα κατι ταχυπαλμίες και μου είπαν οτι δεν έχω τιποτα.Απλά έτυχε εχθές να δώ οτι πάλετε η κοιλιά μου ταυτόχρονα με τους καρδιακούς παλμούς και ανησύχησα για κάποιο λόγο και το googlara μετά εκει διάβασα για ανεύρυσματα και απο εκείνη τιν ώρα άρχισα να το σκέφτομαι φουλ και εκεί άρχισαν τα περίεργα τα καψίματα.Κοιτούσα συνέχεια τιν κιλιά, έβαζα το χέρι μου να δώ αν πάλετε.

    Τελος πάντον νομίζω έχω θέμα με το στομάχι απο το ανχος γτ μόνο οταν περνάω μια περίοδο ανχους συμβαίνουν αυτα

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Μόλις έπαθα κρίσι πανικού, ένιωσα ένα φούσκωμα στιν κιλιά και νόμιζα οτι σκάει η Αορτή.Σηκώθηκα και δεν μπορούσα να ηρεμήσω Ανέβασα πάνω απο 100 παλμούς και περίμενα πότε θα λιποθυμήσω...βέβαια δεν συνέβη τίποτα. Δεν ξέρω τι εχω πάθει με αυτο το θέμα.Θέλω να πάω να κάνω εξετάσει αλλα αντιλαμβάνομαι και ο ίδιος οτι αυτο είναι απο το Άγχος και οχι κάτι οργανικό.Γιατί έχω κάνει εξετάσεις πριν δύο μήνες.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Πιθανοτατα επικυνδινη κοιλιακη ταχυαρρυθμια
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-04-2020, 15:54
  3. Αίσθημα παλμών στην κοιλιακή χώρα
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-03-2019, 17:25
  4. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  5. Kατω κοιλιακη χωρα
    By σακης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-08-2013, 16:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •