Ζαλάδα η ίλιγγος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Antonis8
    Guest
    Εχει διαφορά το να λες το άγχος μπορει να δημιουργήσει θέμα υγείας (δεν μπορει, πάρα μονο μακροπροθεσμα ως παράγοντας κινδύνου για καρδιαγγειακα και αλλες ασθένειες) απο το "το άγχος με κανει να πιστευω οτι έχω πρόβλημα". Κι εγώ καποτε νομιζα ότι είχα δυσπνοια, μέχρι που μου εξήγησε ένας γιατρός ότι αυτο που έχω δεν ειναι δυσπνοια.

    Αλλά αφού είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάτι και ότι ολα είναι στο μυαλό σου, γιατί ανησυχεις; Δυσκολευομαι να καταλαβω.

  2. #17
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by TryToSurvive View Post
    Nαι γενικά ειχα. Ξεκίνησε διαβάζοντας πολλά ιατρικά μαθήματα λόγο σχολής. Πριν 4 χρόνια περίπου. Εμφανίζεται όταν ξεφεύγει το άγχος μου σε πολλούς τομείς της ζωής. (Φιλίες, σχολή, καριέρα κτλπ)
    Άρα σε ξανά ρωτάω. Ποια είναι η αιτία που νιώθεις έτσι? Και μην μου πεις η εξεταστική.. Όλοι έχουμε άγχος αλλά κάποιοι έχουν τόσο πολύ που βγαίνει στο σώμα τους .. Ακόμη και η φράση "έχω πολλές προσδοκίες από τον εαυτό μου" δείχνει ότι το πρόβλημα είναι πιο βαθύ.. Υπήρχε ποτέ κάποιο άτομο στην ζωή σου που να σε μείωσε, να μην ήταν ποτέ ικανοποιημένος με σένα? Να έκανε κριτική?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Άρα σε ξανά ρωτάω. Ποια είναι η αιτία που νιώθεις έτσι? Και μην μου πεις η εξεταστική.. Όλοι έχουμε άγχος αλλά κάποιοι έχουν τόσο πολύ που βγαίνει στο σώμα τους .. Ακόμη και η φράση "έχω πολλές προσδοκίες από τον εαυτό μου" δείχνει ότι το πρόβλημα είναι πιο βαθύ.. Υπήρχε ποτέ κάποιο άτομο στην ζωή σου που να σε μείωσε, να μην ήταν ποτέ ικανοποιημένος με σένα? Να έκανε κριτική?
    Mονο ένα; Παλιότερα δεν ήμουν τόσο δυναμικός χαρακτήρας όσο είμαι σήμερα. Πολλοί με προσέβαλαν και δεν πίστευαν σε εμένα. Απλά έχω μεγάλες προσδοκίες από τον εαυτό μου. Θέλω συνέχεια να κάνω το κάτι παραπάνω και όσο γίνεται περισσότερα. Έτσι είμαι σαν άτομο. Δεν μπορώ να δεχτώ την αποτυχία με λίγα λόγια.

  4. #19
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by TryToSurvive View Post
    Mονο ένα; Παλιότερα δεν ήμουν τόσο δυναμικός χαρακτήρας όσο είμαι σήμερα. Πολλοί με προσέβαλαν και δεν πίστευαν σε εμένα. Απλά έχω μεγάλες προσδοκίες από τον εαυτό μου. Θέλω συνέχεια να κάνω το κάτι παραπάνω και όσο γίνεται περισσότερα. Έτσι είμαι σαν άτομο. Δεν μπορώ να δεχτώ την αποτυχία με λίγα λόγια.
    Έγινες έτσι λόγω κάποιων καταστάσεων.. Έκανες ψυχοθεραπεία αν θυμάμαι καλά, δεν τα συζητάτε;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Έγινες έτσι λόγω κάποιων καταστάσεων.. Έκανες ψυχοθεραπεία αν θυμάμαι καλά, δεν τα συζητάτε;
    Ναι τα συζητήσαμε. Και καταλήξαμε ότι όταν το άγχος μου ξεπερνά τα όρια (μικρά μικρά προβλήματα που μαζεύονται) τότε θα επιστρέφει όλο αυτό. Όπως γίνεται αυτή την περίοδο μάλλον.
    Εντωμεταξυ είχα άλλη μια ζαλάδα σήμερα. Σκέφτομαι μήπως είναι ζάχαρο και εμφανίστηκε τώρα μέσα στο χρόνο που δεν έχω κάνει εξετάσεις. Γιατί έχω και τη θολή όραση. Το συνδιασα με ότι τελευταία ξυπνάω απεγνωσμένα θέλοντας γλυκό εδώ και κανά 2 βράδια. Μάλλον πρπεει να το κοιτάξω

  6. #21
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by TryToSurvive View Post
    Ναι τα συζητήσαμε. Και καταλήξαμε ότι όταν το άγχος μου ξεπερνά τα όρια (μικρά μικρά προβλήματα που μαζεύονται) τότε θα επιστρέφει όλο αυτό. Όπως γίνεται αυτή την περίοδο μάλλον.
    Εντωμεταξυ είχα άλλη μια ζαλάδα σήμερα. Σκέφτομαι μήπως είναι ζάχαρο και εμφανίστηκε τώρα μέσα στο χρόνο που δεν έχω κάνει εξετάσεις. Γιατί έχω και τη θολή όραση. Το συνδιασα με ότι τελευταία ξυπνάω απεγνωσμένα θέλοντας γλυκό εδώ και κανά 2 βράδια. Μάλλον πρπεει να το κοιτάξω
    Ένα έλεγχο καλό είναι να το κάνεις για να φύγει από τα πόδια σου το σωματικό κομμάτι και μετά να ασχοληθείς με το ψυχολογικό. Σου έδειξε ασκήσεις για το άγχος ή τρόπους για να το αντιμετωπίζεις;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ιλιγγος
    By krinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 26-07-2023, 13:56
  2. Τρομερός ιλιγγος
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-05-2020, 00:19
  3. Ίλιγγος
    By Irini_B in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-04-2020, 21:35
  4. Ζαλάδα - Ίλιγγος! Ειναι υποχονδρίαση; Η θα πάθω κατι;
    By venom in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 14-02-2019, 15:39
  5. Ίλιγγος και ζαλάδα
    By Interferon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2016, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •