Ζαλάδα η ίλιγγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113

    Ζαλάδα η ίλιγγος

    Hello its me again.
    Ας κάνουμε μια σούμα.
    Ιστορικό αρρωστοφοβιας και ΓΑΔ, 2 χρόνια ψυχοθεραπεία, όλα καλά αλλά ξανά φούντωσε στην καραντίνα. Εξεταστική εμπρός και φουλ άγχος. Συμπτώματα και πονακια εδώ και εκεί. Αλλά αυτό που με τρομάζει είναι ότι και ενώ δεν αγχώνομαι και είμαι σε ηρεμία μερικές φορές ξεκινάνε τότε.
    Έχει 4 μέρες περίπου βγαίνω να περπατήσω με παρέα και με πιάνει μια ζαλάδα. Και ενώ γενικά είμαι ομιλιτικος κτλπ δεν μιλάω και περπατάω μόνος και το σκέφτομαι. Λες και θα πέσω κάτω. Ζαλάδα σε στυλ σαν να θολώνει η όραση μου.
    Τι πιστεύω; Η έχω θέμα με την καρδιά που είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ και κάπως συνδέεται η απλα με επηρεάσει το γεγονός ότι πρόσφατα έμαθα από συζήτηση με φίλη ότι από το άγχος λιποθυμούσε. Και ήμουν σε φάση: γίνεται και αυτό ψυχοσωματικά;;;
    Γνώμες και εμπειρίες. Έχει κανείς κάτι παρόμοιο;

  2. #2
    george1520
    Guest
    Ο ίλιγγος έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (αν μπορώ να το πω έτσι), είναι διαφορετικό από την ζαλάδα.. Τον έχεις συνέχεια και όχι μονο όταν βγαίνεις έξω.. Αυτό που έχεις είναι φοβία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Φοβία τύπου ότι το άγχος το προκαλεί;
    Αγοραφοβία η κάτι τέτοιο μπα γιατί το καλύτερο μου είναι να είμαι σε κόσμο και έξω.

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by TryToSurvive View Post
    Φοβία τύπου ότι το άγχος το προκαλεί;
    Αγοραφοβία η κάτι τέτοιο μπα γιατί το καλύτερο μου είναι να είμαι σε κόσμο και έξω.
    Δεν έχει να κάνει με τον κόσμο έχει να κάνει με το άγχος.. Εγώ στις αρχές τελείως που περνούσα διαφορά δεν ήθελα να βγαίνω από το σπίτι αλλά πεισμωνα και πήγαινα έστω και για λίγο. Τα είχα όλα, ακόμη και συμπτώματα εγκυμοσύνης.

    Πρέπει να βρεις ποια είναι η αιτία που τα προκαλεί όλα αυτά (καρδιά, ζάλη) .. Το μυαλό προσπαθεί να στρέψει την προσοχή σου αλλού γιατί δεν μπορεί να αντιμετωπίσει το πραγματικό πρόβλημα.. Ποιο είναι πιστεύεις;;

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Τι πίεση έχεις γενικά; Εξετάσεις ζαχάρου έχεις κάνει; Ενυδατωνεσαι αρκετά; Τρως καλά;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερα,εχω κατι παρομοιο κ εγω ενα αισθημα ταλαντωσης,κινησης οταν περπαταω...σαν να παταω σε λασπες η κατι τετοιο.Οι γιατροι μου ειπαν οτι μπορει να ειναι απο τις κηλες που εχω σε αυχενα και μεση αυριο εχω ραντεβου με ορθοπεδικο και βλεπουμε...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το έχω πάθει αυτό που περιγράφεις, μία από τις ποικίλες εκδηλώσεις του άγχους είναι, μας κάνει διάφορα κάθε φορά για να μη βαριόμαστε λολ
    Ο ίλλιγγος δεν είναι κάτι που παθαίνεις μόνο άμα βγαίνεις έξω, στο σπίτι μέσα π.χ. δεν περπατάς; Τηλεμεταφέρεσαι από την κρεβατοκάμαρα στο σαλόνι ή κάτι; Όχι. Κι όμως, εκεί δεν σε πιάνει ως τώρα από ότι λες!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν έχει να κάνει με τον κόσμο έχει να κάνει με το άγχος.. Εγώ στις αρχές τελείως που περνούσα διαφορά δεν ήθελα να βγαίνω από το σπίτι αλλά πεισμωνα και πήγαινα έστω και για λίγο. Τα είχα όλα, ακόμη και συμπτώματα εγκυμοσύνης.

    Πρέπει να βρεις ποια είναι η αιτία που τα προκαλεί όλα αυτά (καρδιά, ζάλη) .. Το μυαλό προσπαθεί να στρέψει την προσοχή σου αλλού γιατί δεν μπορεί να αντιμετωπίσει το πραγματικό πρόβλημα.. Ποιο είναι πιστεύεις;;
    Ξεκάθαρα η εξεταστική. Γιατί έχω μεγάλες προσδοκίες από τον εαυτό μου όπως και όλοι που έχουμε θέμα με το άγχος.
    Και το χειροτερεύει η Ανατομία και Νοσολογια που διαβάζω καθώς είμαι σε παραιατρικο κλάδο.

  9. #9
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by TryToSurvive View Post
    Ξεκάθαρα η εξεταστική. Γιατί έχω μεγάλες προσδοκίες από τον εαυτό μου όπως και όλοι που έχουμε θέμα με το άγχος.
    Και το χειροτερεύει η Ανατομία και Νοσολογια που διαβάζω καθώς είμαι σε παραιατρικο κλάδο.
    Γενικά έχεις άγχος ή μόνο τώρα που είναι η εξεταστική;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τι πίεση έχεις γενικά; Εξετάσεις ζαχάρου έχεις κάνει; Ενυδατωνεσαι αρκετά; Τρως καλά;
    Όλα καλά θεωρώ καθώς κάνω διατροφή. εξετάσεις παντα τζαμί. Είμαι και 25

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γενικά έχεις άγχος ή μόνο τώρα που είναι η εξεταστική;
    Γενικά απλά τώρα ξέφυγε.
    Και πέρα την εξεταστική αλλά θέματα δεν έχω.
    Με την παρέα έχουμε λίγες διαμάχες και με επηρεάζει
    Και μια απώλεια ζωντανού που είχαμε πρόσφατα και με πήρε από κάτω.

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by TryToSurvive View Post
    Όλα καλά θεωρώ καθώς κάνω διατροφή. εξετάσεις παντα τζαμί. Είμαι και 25

    Το ότι είσαι 25 δεν σημαίνει ότι δεν μπορεις να έχεις θέμα υγείας. Ζαλαδες μπορει να οφείλονται σε υποταση ή υπογλυκαιμια. Νερό πόσο πινεις μέσα στη μέρα;

    Η γνώμη μου είναι η εξής: το άγχος δεν δημιουργεί προβλήματα. Επιδεινωνει υπάρχοντα. Οποτε αν εσυ έχεις μια τάση υποτασης το άγχος θα το μεγενθυνει. Αυτό δεν σημαίνει ούτε οτι πεθαίνεις αλλά ούτε ότι όλα ειναι στο κεφάλι σου. Πρεπει απλως να μαθεις τα όρια του οργανισμου σου και σε ψυχολογικό/πνευματικό επιπεδο και σε σωματικό. Μηπως τον εξανλτεις; Μηπως δεν ξεκουραζεσαι αρκετά; Ολα παιζουν ρόλο.

  13. #13
    george1520
    Guest
    Ναι αλλά γενικά έχεις θέμα με τις αρρώστιες πριν από τον θάνατο του ατόμου που είπες;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Το ότι είσαι 25 δεν σημαίνει ότι δεν μπορεις να έχεις θέμα υγείας. Ζαλαδες μπορει να οφείλονται σε υποταση ή υπογλυκαιμια. Νερό πόσο πινεις μέσα στη μέρα;

    Η γνώμη μου είναι η εξής: το άγχος δεν δημιουργεί προβλήματα. Επιδεινωνει υπάρχοντα. Οποτε αν εσυ έχεις μια τάση υποτασης το άγχος θα το μεγενθυνει. Αυτό δεν σημαίνει ούτε οτι πεθαίνεις αλλά ούτε ότι όλα ειναι στο κεφάλι σου. Πρεπει απλως να μαθεις τα όρια του οργανισμου σου και σε ψυχολογικό/πνευματικό επιπεδο και σε σωματικό. Μηπως τον εξανλτεις; Μηπως δεν ξεκουραζεσαι αρκετά; Ολα παιζουν ρόλο.


    Το άγχος μπορεί να δημιουργήσει τα πάντα.
    Δεν γίνεται να διαβάζω ουροποιητικό και να έχω δυσκολία στην ούρηση
    Καρδιά και να έχω τσιμπήματα
    Πεπτικό και να έχω διαρροια
    Και πάει λέγοντας. Αν είναι έτσι τότε έχω θέμα με όλα και απλά με το άγχος εμφανίζονται
    Το μυαλό έχει την δυνατότητα να κάνει τα παντα.
    Και όσο για την ηλικία το στηρίζω στο γεγονός ότι κάνω συχνά πυκνά ολικό τσεκ απ (πλην καρδιάς που έκανα μια φορά) και είμαι μια χαρά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ναι αλλά γενικά έχεις θέμα με τις αρρώστιες πριν από τον θάνατο του ατόμου που είπες;
    Nαι γενικά ειχα. Ξεκίνησε διαβάζοντας πολλά ιατρικά μαθήματα λόγο σχολής. Πριν 4 χρόνια περίπου. Εμφανίζεται όταν ξεφεύγει το άγχος μου σε πολλούς τομείς της ζωής. (Φιλίες, σχολή, καριέρα κτλπ)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ιλιγγος
    By krinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 26-07-2023, 14:56
  2. Τρομερός ιλιγγος
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-05-2020, 01:19
  3. Ίλιγγος
    By Irini_B in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-04-2020, 22:35
  4. Ζαλάδα - Ίλιγγος! Ειναι υποχονδρίαση; Η θα πάθω κατι;
    By venom in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 14-02-2019, 16:39
  5. Ίλιγγος και ζαλάδα
    By Interferon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 21-02-2016, 00:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •