Δυστυχώς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Δυστυχώς

    Διαβάζω ότι οι ασθενείς με δυσαυτονομια (η ορθοστατικη ταχυκαρδία ανήκει στην οικογένεια της δυσαυτονομιας, είναι δλδ διαταραχή του νευρικού συστήματος και επηρεάζει πληθώρα συστημάτων στο σωμα) έχουν μεγαλύτερο κίνδυνο για ξαφνικό θάνατο, ανακοπή κλπ. Τι μου έμελλε να πάθω. Μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να το διαχειριστω. Και είναι και δύσκολο να αντιμετωπίσουν τα επικίνδυνα συμπτώματα γιατί από τη μια η πίεση μου είναι συνήθως στα πατώματα,άρα είναι επικίνδυνο να λαμβάνω αναστολείς,από την άλλη είναι εξίσου επικίνδυνο να έχω 170 παλμούς. Και από όλους τους ανθρώπους στη γη, έτυχε σε μένα, τον νο1 καρδιοφοβικο.

  2. #2
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Διαβάζω ότι οι ασθενείς με δυσαυτονομια (η ορθοστατικη ταχυκαρδία ανήκει στην οικογένεια της δυσαυτονομιας, είναι δλδ διαταραχή του νευρικού συστήματος και επηρεάζει πληθώρα συστημάτων στο σωμα) έχουν μεγαλύτερο κίνδυνο για ξαφνικό θάνατο, ανακοπή κλπ. Τι μου έμελλε να πάθω. Μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να το διαχειριστω. Και είναι και δύσκολο να αντιμετωπίσουν τα επικίνδυνα συμπτώματα γιατί από τη μια η πίεση μου είναι συνήθως στα πατώματα,άρα είναι επικίνδυνο να λαμβάνω αναστολείς,από την άλλη είναι εξίσου επικίνδυνο να έχω 170 παλμούς. Και από όλους τους ανθρώπους στη γη, έτυχε σε μένα, τον νο1 καρδιοφοβικο.
    Αρα θεωρείς ότι είσαι ο μοναδικός άνθρωπος σε αυτόν τον πλανήτη με τους δισεκατομμύρια ανθρώπους που σου έτυχε αυτό;

    Μιλάς για μια ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ , κάτι που ΜΠΟΡΕΙ να πάθεις και αγχώνεσαι για αυτό;

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Αρα θεωρείς ότι είσαι ο μοναδικός άνθρωπος σε αυτόν τον πλανήτη με τους δισεκατομμύρια ανθρώπους που σου έτυχε αυτό;

    Μιλάς για μια ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ , κάτι που ΜΠΟΡΕΙ να πάθεις και αγχώνεσαι για αυτό;
    Διάβαζα ένα άρθρο ενός νευρολόγου, και ξεκινά το άρθρο "οι ασθενείς με δυσαυτονομια κινδυνεύουν από ανακοπή και σοκ, κατάρρευση συστημάτων" κλπ. Αν οι ίδιοι οι γιατροί δεν σέβονται τους ασθενείς και γράφουν τέτοια πράγματα, τότε εγώ πώς να το πάρω πιο ψύχραιμα; Ναι, είναι μια πιθανότητα,αλλά σε σχέση με έναν που δεν έχει δυσαυτονομια,έχω μεγαλύτερες πιθανότητες. Και ήταν και από πριν μεγάλος φόβος μου. Ίσως τελικά το μόνο που θα με κάνει να νιώθω ασφαλής να είναι να εμφυτευτει βηματοδότης στην καρδιά μου. Και δεν θα ήταν και παραλογο, εναλλαγές βραδυκαρδιας/ταχυκαρδίας δεν είναι καλές.

    Θα δω τι θα μου πει και ο νευρολόγος, με όλα αυτά με τον ιό είχα ματαιώσει το ραντεβού για να δει την μαγνητική. Θα κλείσω και θα δω τι θα μου πει και αυτός. Αν και πλεον δεν υπάρχουν και πολλά που μπορώ να κάνω. Ξεκινάω τους αναστολείς, παίρνω περιστασιακά ομεπραζολη και βλέπω τι άλλο θα προκύψει. Αλλά στη ζωή προ της ορθοστατικής δεν θα γυρίσω ποτέ. Αναρωτιέμαι βέβαια μήπως εκείνη η ζωή με έφερε εδώ. Ήμουν ακούραστος, δεν πρόσεχα πολύ τον εαυτό μου, έκανα χιλιόμετρα με τα πόδια, δεν έτρωγα για ώρες. Μου φαίνεται αδιανόητο ότι πριν δύο χρόνια μες στο καλοκαίρι ξεκινούσα φορτωμένος με πράγματα και περπατούσα μες στη ζέστη χωρίς να έχω πιει ούτε νερό από το πρωί. Τι να πω, δεν ξέρω. Μου έχει λήψει η σωματική δραστηριότητα. Να κανω γυμναστική, κάμψεις,να τρέξω. Πώς να τρέξω όμως με αυτή την κατάσταση.

  4. #4
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Διάβαζα ένα άρθρο ενός νευρολόγου, και ξεκινά το άρθρο "οι ασθενείς με δυσαυτονομια κινδυνεύουν από ανακοπή και σοκ, κατάρρευση συστημάτων" κλπ. Αν οι ίδιοι οι γιατροί δεν σέβονται τους ασθενείς και γράφουν τέτοια πράγματα, τότε εγώ πώς να το πάρω πιο ψύχραιμα; Ναι, είναι μια πιθανότητα,αλλά σε σχέση με έναν που δεν έχει δυσαυτονομια,έχω μεγαλύτερες πιθανότητες. Και ήταν και από πριν μεγάλος φόβος μου. Ίσως τελικά το μόνο που θα με κάνει να νιώθω ασφαλής να είναι να εμφυτευτει βηματοδότης στην καρδιά μου. Και δεν θα ήταν και παραλογο, εναλλαγές βραδυκαρδιας/ταχυκαρδίας δεν είναι καλές.

    Θα δω τι θα μου πει και ο νευρολόγος, με όλα αυτά με τον ιό είχα ματαιώσει το ραντεβού για να δει την μαγνητική. Θα κλείσω και θα δω τι θα μου πει και αυτός. Αν και πλεον δεν υπάρχουν και πολλά που μπορώ να κάνω. Ξεκινάω τους αναστολείς, παίρνω περιστασιακά ομεπραζολη και βλέπω τι άλλο θα προκύψει. Αλλά στη ζωή προ της ορθοστατικής δεν θα γυρίσω ποτέ. Αναρωτιέμαι βέβαια μήπως εκείνη η ζωή με έφερε εδώ. Ήμουν ακούραστος, δεν πρόσεχα πολύ τον εαυτό μου, έκανα χιλιόμετρα με τα πόδια, δεν έτρωγα για ώρες. Μου φαίνεται αδιανόητο ότι πριν δύο χρόνια μες στο καλοκαίρι ξεκινούσα φορτωμένος με πράγματα και περπατούσα μες στη ζέστη χωρίς να έχω πιει ούτε νερό από το πρωί. Τι να πω, δεν ξέρω. Μου έχει λήψει η σωματική δραστηριότητα. Να κανω γυμναστική, κάμψεις,να τρέξω. Πώς να τρέξω όμως με αυτή την κατάσταση.
    Βρε Αντώνη στο ίντερνετ μπορείς να διαβάσεις τα πάντα. Οσο πιο πολυ ψάχνεις τόσο πιο πολυ βρίσκεις.
    Αυτο τι σημαίνει; οτι ό,τι διαβάζουμε θα πιστεύουμε οτι θα συμβεί σε εμάς;
    Το έχουμε πει ξανά, δεν ειναι προς όφελος σου να διαβάζεις στο ίντερνετ σχετικά άρθρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Διάβαζα ένα άρθρο ενός νευρολόγου, και ξεκινά το άρθρο "οι ασθενείς με δυσαυτονομια κινδυνεύουν από ανακοπή και σοκ, κατάρρευση συστημάτων" κλπ. Αν οι ίδιοι οι γιατροί δεν σέβονται τους ασθενείς και γράφουν τέτοια πράγματα, τότε εγώ πώς να το πάρω πιο ψύχραιμα; Ναι, είναι μια πιθανότητα,αλλά σε σχέση με έναν που δεν έχει δυσαυτονομια,έχω μεγαλύτερες πιθανότητες. Και ήταν και από πριν μεγάλος φόβος μου. Ίσως τελικά το μόνο που θα με κάνει να νιώθω ασφαλής να είναι να εμφυτευτει βηματοδότης στην καρδιά μου. Και δεν θα ήταν και παραλογο, εναλλαγές βραδυκαρδιας/ταχυκαρδίας δεν είναι καλές.

    Θα δω τι θα μου πει και ο νευρολόγος, με όλα αυτά με τον ιό είχα ματαιώσει το ραντεβού για να δει την μαγνητική. Θα κλείσω και θα δω τι θα μου πει και αυτός. Αν και πλεον δεν υπάρχουν και πολλά που μπορώ να κάνω. Ξεκινάω τους αναστολείς, παίρνω περιστασιακά ομεπραζολη και βλέπω τι άλλο θα προκύψει. Αλλά στη ζωή προ της ορθοστατικής δεν θα γυρίσω ποτέ. Αναρωτιέμαι βέβαια μήπως εκείνη η ζωή με έφερε εδώ. Ήμουν ακούραστος, δεν πρόσεχα πολύ τον εαυτό μου, έκανα χιλιόμετρα με τα πόδια, δεν έτρωγα για ώρες. Μου φαίνεται αδιανόητο ότι πριν δύο χρόνια μες στο καλοκαίρι ξεκινούσα φορτωμένος με πράγματα και περπατούσα μες στη ζέστη χωρίς να έχω πιει ούτε νερό από το πρωί. Τι να πω, δεν ξέρω. Μου έχει λήψει η σωματική δραστηριότητα. Να κανω γυμναστική, κάμψεις,να τρέξω. Πώς να τρέξω όμως με αυτή την κατάσταση.
    Το χω διαβάσει κι εγώ αυτό το άρθρο.. Είναι τραγικό που ότι βλακεια γραφει ο καθένας μας κάνει του θανατά.. Εδώ κ οι γιατροί μεταξύ τους δεν συμφωνούν.. Έχεις κάψει τον εγκέφαλο σου με όλα αυτά που διαβάζεις τα έχεις υιοθετήσει όλα βηματοδότη δεν σου βάζουν με τίποτα αν έχεις καλό κλάσμα έξωθησης. Εσύ σε λίγο θα αγοράσεις και τάφο να μπεις μέσα. Συνελθε λίγο βρε. Άλλοι κάνουν συνέχεια bypass και παθαίνουν έμφραγματα κι εσύ μιλάς για υποθετικά πράγματα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Αντωνη διαβαζεις ακομη τα φορουμ με τα τοξικα ατομα που ελεγες;

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Οχι. Το έχουν κλειστό ,δεν μπορω να το διαβασω και να ήθελα. Είμαι στην ομάδα του φβ, αλλά έχω μπλοκαρει όλα τα άτομα που ήταν παράλληλα και στην ομάδα και στο φβ, δεν έχω επαφή. Εστειλα μονο μερικά μειλ στην κοπέλα που βρεθηκαμε, αλλά δεν απαντησε έτσι κι αλλιως.


    Σήμερα έχω μειωμένη παραγωγή ούρων και νιώθω βαρύ το στήθος μου. Κατι συμβαίνει. Ισως έχω καρδιακή ανεπαρκεια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Οχι. Το έχουν κλειστό ,δεν μπορω να το διαβασω και να ήθελα. Είμαι στην ομάδα του φβ, αλλά έχω μπλοκαρει όλα τα άτομα που ήταν παράλληλα και στην ομάδα και στο φβ, δεν έχω επαφή. Εστειλα μονο μερικά μειλ στην κοπέλα που βρεθηκαμε, αλλά δεν απαντησε έτσι κι αλλιως.


    Σήμερα έχω μειωμένη παραγωγή ούρων και νιώθω βαρύ το στήθος μου. Κατι συμβαίνει. Ισως έχω καρδιακή ανεπαρκεια.
    Καλυτερα. Δεν μου φαινονταν καλη επιρροη αυτες οι κακιασμενες. Εννοειται δεν εχεις καρδιακη ανεπαρκεια. Πιστευω υπαρχει λογος που δημιουργεις εναν σκοτεινο κοσμο για να ζησεις. Ισως φοβασαι εναν φωτεινο κοσμο.

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Συνήθως κατουραω πολυ. Χθες σηκωθηκα στις πεντε και κατουρησα πολυ λιγο, πραγμα περιεργο. Το πρωι παλι λίγο. Και τώρα δεν νιώθω την ανάγκη να κατουρησω κσι έχω ναυτία. Δεν είναι σύνηθες για μένα, πηγαινω πολλές φορες την ημέρα για κατουρημα. Κάτι τρέχει. Και είναι ότι δεν ηπια νερό. Εδώ πιει μισό λίτρο και μια κουπα τσάι.

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Ναι,ήταν κακή επιρροη, αν και μου λειπει η κοπελα.
    Φωτεινό κόσμο δεν ξέρω αν τον φοβαμαι. Σίγουρα όμως νου φαίνεται αφελης και χωρίς ενδιαφέρον. Η ψυχολόγος μου έλεγε ότι αντλω ηδονή απο τις δυσκολίες. Και όντως μου αρέσει ο ιδψ μου, προτιμω να είμαι εγώ, με όλες τα προβλήματα μου, παρα καποιος άλλος. Οι ψυχολογικές κακουχίες μου φαίνονται ενδιαφέρουσες. Καποιες φορες νιωθω σαν ηρωας ταινιας.
    Οι σωματικές απο την άλλη με δυσκολεύουν.

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Η ούρηση μου επανήλθε, αλλά τώρα φοβαμαι να πάω σπιτι με το πατινι. Είναι γύρω στα δυο χιλιόμετρα, θέλω κάνα εικοσαλεπτο, και έχει ηλιο. Φοβαμαι ότι θα ζαλιστω. Πηγα να ταισω τα γατια, και είχα ταχυπαλμια 130. Είδα και τη μαλακισμενη τη γειτονισσα μαζί με την ψευτρα τη μάρτυρα της. Χθες εβλεπα στον υπνο μου ότι εχασα το δικαστήριο και επρεπε να τους πληρωσω 1500 ευρώ.

    Με γραντζουνισε και μια γάτα. Δεν νιώθω καλά σωματικά. Ζαλιζομαι και νιώθω οτι θα σταματήσει η καρδιά μου. Θα παω πισω στο σπιτι το απογευμα ή θα πω σε έναν φίλο μου να με πεταξει με το μηχανακι. Καλά δεν νιώθω παντως.

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Τελικά με έφερε πισω ο φίλοςπου βαζω να ταιζει και τις γάτες όταν λειπω. Γινομαι βάρος. Αν και τον πληρωνω συχνά πυκνα. Καηκα και στην εξάτμιση. Θα παθω κάτι;

  13. #13
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τελικά με έφερε πισω ο φίλοςπου βαζω να ταιζει και τις γάτες όταν λειπω. Γινομαι βάρος. Αν και τον πληρωνω συχνά πυκνα. Καηκα και στην εξάτμιση. Θα παθω κάτι;
    Στους φίλους μας δεν γινόμαστε βάρος. Μια εξυπηρέτηση σου έκανε..

    Όχι είχα καεί και εγω παλιότερα, οταν ημουν κοριτσάκι και ανέβαινα σε μηχανάκια [emoji14]
    Μονο το σημάδι θα σου μείνει. Εγω ακομη το εγω στην γάμπα αν και φαίνεται πλέον πολυ λιγο μετά απο τοσα χρόνια.

  14. #14
    george1520
    Guest
    Αντώνη τόσα χρόνια με γάτες είναι δυνατόν να μην σε ξανά γρατζουνησε άλλη γάτα; Εγώ εχω μια συγκεκριμένη γάτα που οπότε την ακουμπάω με γρατζουνάει.

    Ρε φίλε άκουσε με λίγο, ξέρω ότι σε κουράζω αλλά είναι κρίμα. Έχεις μπει σε ένα τρυπακι και δεν θες να βγεις με τίποτα. Βοήθησε τον εαυτο σου..

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αντώνη τόσα χρόνια με γάτες είναι δυνατόν να μην σε ξανά γρατζουνησε άλλη γάτα; Εγώ εχω μια συγκεκριμένη γάτα που οπότε την ακουμπάω με γρατζουνάει.

    Ρε φίλε άκουσε με λίγο, ξέρω ότι σε κουράζω αλλά είναι κρίμα. Έχεις μπει σε ένα τρυπακι και δεν θες να βγεις με τίποτα. Βοήθησε τον εαυτο σου..
    Για ποιο τρυπακι μιλας; Δεν ανησυχω για τη γάτα. Αν και μάλλον θα χρειαστεί να παρω παλι μια δόση αντιβιωσης γιατί φουσκωσε λεμφαδενας και με είχε γραντζουνισει ξανά πριν μια βδομάδα. Το πρόβλημα μου είναι το εξής: πώς θα τα βγαλω περα το καλοκαίρι με την ορθοστατικη; Θα παρω τους αναστολείς; (που φοβαμαι να τους παρω) Τι θα κάνω; Σήμερα δεν είχε καν πολλη ζέστη κι όμως δεν μπορουσα να φύγω με το πατινι.
    Last edited by Antonis8; 04-06-2020 at 17:01.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δυστυχώς έχω γίνει Υποχόνδριος.
    By Georg.87 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 06-07-2014, 13:25
  2. δυστυχως και παλι υποτροπη..
    By στελιος66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-04-2014, 11:50
  3. I'm back! (δυστυχώς)
    By alikaki_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 26-08-2011, 09:43
  4. oι εποχές αλλάζουν δυστυχώς
    By manic in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 23-04-2010, 19:27
  5. απολυτως αναμενομενο ΔΥΣΤΥΧΩΣ....
    By 2sweet2b4go10_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 08-08-2006, 11:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •