Άγχος πανικός φόβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    6

    Άγχος πανικός φόβος

    Φοβαμαι μην πεθάνω
    Φοβάμαι ότι θα πάθω έμφραγμα
    Αγχώνομαι με το παραμικρό
    Αρχίζω και χάνω αυτοπεποίθηση
    Νομιζω απο μικρός ειχα πολύ στρεςς
    Με επηρέασε ένα θάνατος με έμφραγμα ενός γνωστού αγαπητού κυρίου φίλος της οικογένειας
    Και μου χει καρφωθεί στο μυαλό
    Τουλάχιστον μιλάω έχω δείξει τι παθαίνω
    Ενώ το έπαθα πρόσφατα και σε βόλτα έξω
    Με πειράζουν όλα ειδικά η σχολή γιατί είναι πολύ πειστική αυτή την περίοδο
    Μα τι κάνω γιατί τα γράφω όλα αυτά
    Πάλι χάνομαι στις σκέψεις μου
    Στις αρνητικές σκέψεις
    Ότι θα τα χάσω όλα χωρίς να χαρώ κάτι
    Ειμαι 20 χρονών
    Και είμαι υγιές
    Ειμαι υγιές
    Είμαι υγιές
    Πολύ τρομακτικό αίσθημα
    Έχω κρίσεις πανικού είναι σίγουρο
    Είχε και η μητέρα μου αλλά ποτέ δεν το είχε ψάξει όσο εγώ
    Θέλω να ζήσω αλλά με κρατάει πίσω
    Προσπαθώ να το ξεπεράσω με διάφορους τρόπους ή να το ξεχάσω πράγμα απίθανο
    Τελευταία αρχίζω και συνειδητοποιώ ότι κάτι είχα από μικρός και όντως μικρός είχα περάσει κρίση πανικού
    Ποτέ δεν είχα δωσει σημασία μεχρι τώρα στην καραντίνα που έσκασε σαν τσουναμι όλο αυτό σαν ηφαίστειο.
    Εισαι δυνατός ή μην ακούω βλακειες μου ή βγες έξω να ξεχαστεις λέγανε μέχρι και η μητέρα μου, αλλά τώρα τελευταία καταλαβαίνει ότι κάτι παίζει
    Προσποιουμαι μερικές φορές ότι είμαι καλά πολύ καλά ή το κάνω με σκοπό να ξεχαστω
    Λάθος μέγα λάθος
    Κάτι δεν πάει καλά
    Κρίσης πανικού είτε με σωματικά συμπτώματα είτε χωρίς σωματικά συμπτώματα απλά φόβος ότι θα πεθάνω
    Θέλω να ανασανω να χαρώ αλλά άγχος φόβος και κρίση πανικού με κρατάνε πίσω
    Έχω συνείδηση είμαι λογικός ανθρωπος
    Και καλλιτέχνης αν επιτρέπεται γραφωντας στίχους τραγουδιών και μου βγει σε πολλές χαρές που δεν φανταζόμουν ποτέ
    Ωστοσο δεν μπορώ να σκεφτώ θετικά καθόλου
    Οι χαρές ειδικά τώρα είναι πολύ λίγες δυνατές μεν αλλα για λίγο επανέρχοντας εκεί που βρισκόμουν
    Σαν να φεύγω από την πραγματικότητα για να επιστρέψω στην σκληρή πραγματικότητα του εαυτού μου
    Η καραντίνα ήταν το αποτέλεσμα για να βγουν όλα στην επιφανεια
    Απίστευτο 20 χρονών και μιλάω σαν ζωντανό νεκρός μου δείχνει όλα τα άσχημα η καραντίνα για τον εαυτό μου
    Ποιος είναι αυτός?
    Ο εαυτός μου

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Είμαι 18 και σε καταλαβαίνω.Δεν εκφράζομαι πολί και εγώ με τιν οικογένια μου και νιώθω οτι τα κρατάω μέσα μου.Εγώ έχω σπάνια κρίσις πανικού αλλά με πιάνει άγχος για το κατι παραμικρό σύμπτωμα που θα έχω
    .Έχω φοβίες με τιν υγεία μιν πάθω κάτι.
    Και έχω εμμονές που πραγματικά,πίστεψε με ειναι οτι χειρότερο.Από μικρή ηλικία μου άρχισαν αυτά, έψαχνα πολύ στο ιντερνετ που εύχομαι να μιν το έκανα ποτέ και προκαλούσε αγχος.. αλλα γρήγορα μου πέρναγε.Τώρα αντιθέτως το σκέφτομαι για μέρες ή ακόμα και εβδομάδες,φυσικά στο τέλος είμαι κομπλε και δεν έχω τίποτα.Μπορεί να ειναι και η ηλικία.Ιδέα δεν έχω.Απλά δεν μου αρέσει όλο αυτο.Αργά ή γρήγοτρα λέω να το κοιτάξω το θέμα με ψυχολόγο.Το ίδιο σου προτείνω και σε εσένα .Αντιμετώπισε το πραγματικό πρόβλημα, που είναι το ψυχολογικό.Άντε δύο φορές να κάνεις εξετάσεις αλλα μέχρι εκεί. Πρέπει να ασχοληθούμε με τον πραγματικό εχθρό και όχι με τον ψεύτικο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Pikook View Post
    Είμαι 18 και σε καταλαβαίνω.Δεν εκφράζομαι πολί και εγώ με τιν οικογένια μου και νιώθω οτι τα κρατάω μέσα μου.Εγώ έχω σπάνια κρίσις πανικού αλλά με πιάνει άγχος για το κατι παραμικρό σύμπτωμα που θα έχω
    .Έχω φοβίες με τιν υγεία μιν πάθω κάτι.
    Και έχω εμμονές που πραγματικά,πίστεψε με ειναι οτι χειρότερο.Από μικρή ηλικία μου άρχισαν αυτά, έψαχνα πολύ στο ιντερνετ που εύχομαι να μιν το έκανα ποτέ και προκαλούσε αγχος.. αλλα γρήγορα μου πέρναγε.Τώρα αντιθέτως το σκέφτομαι για μέρες ή ακόμα και εβδομάδες,φυσικά στο τέλος είμαι κομπλε και δεν έχω τίποτα.Μπορεί να ειναι και η ηλικία.Ιδέα δεν έχω.Απλά δεν μου αρέσει όλο αυτο.Αργά ή γρήγοτρα λέω να το κοιτάξω το θέμα με ψυχολόγο.Το ίδιο σου προτείνω και σε εσένα .Αντιμετώπισε το πραγματικό πρόβλημα, που είναι το ψυχολογικό.Άντε δύο φορές να κάνεις εξετάσεις αλλα μέχρι εκεί. Πρέπει να ασχοληθούμε με τον πραγματικό εχθρό και όχι με τον ψεύτικο.
    Είμαι πολύ ευαίσθητος στις φοβίες υγείας φίλε μου και γω και οντως το ίντερνετ είναι πολύ κακό σε καταστρέφει ψυχολογικά περισσότερο από ότι είσαι. Δεν παίζει ρόλο η ηλικία μην κρυβόμαστε υπάρχει μια ψυχολογική αιτία όμως που ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει και θα σε καθοδηγήσει να την ανακαλύψεις. Σίγουρα μελλοντικά θα πάω ψυχολόγο. Μια ευκαιρία είναι τώρα με το milamou.gr που είναι εντελώς δωρεάν όπου δημιουργήθηκε από τον Σάκη Τανιμανίδη
    Ωστοσο μέχρι και αυτό φοβάμαι να το δοκιμάσω. Είναι απίστευτο αυτό που ζω στην διάρκεια της καραντίνας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Nontikos View Post
    Είμαι πολύ ευαίσθητος στις φοβίες υγείας φίλε μου και γω και οντως το ίντερνετ είναι πολύ κακό σε καταστρέφει ψυχολογικά περισσότερο από ότι είσαι. Δεν παίζει ρόλο η ηλικία μην κρυβόμαστε υπάρχει μια ψυχολογική αιτία όμως που ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει και θα σε καθοδηγήσει να την ανακαλύψεις. Σίγουρα μελλοντικά θα πάω ψυχολόγο. Μια ευκαιρία είναι τώρα με το milamou.gr που είναι εντελώς δωρεάν όπου δημιουργήθηκε από τον Σάκη Τανιμανίδη
    Ωστοσο μέχρι και αυτό φοβάμαι να το δοκιμάσω. Είναι απίστευτο αυτό που ζω στην διάρκεια της καραντίνας
    Να μην φοβάσαι να το δοκιμάσεις καθόλου.Εχω κάνει 2 συνεδρίες και το Σάββατο πάω για την τρίτη (τηλεφωνικά ) Άκουσε με,μην χάνεις χρόνο και μιλα με ανθρώπους,θα σε βοηθήσει.Πασχω από το ίδιο ακριβώς πράγμα πολλους μήνες τωρα.Μην το σκέφτεσαι καν.Θα νιώσεις μεγάλη ανακούφιση.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Δεν προκειται να παθεις τιποτα. Παθαινεις κρισεις πανικου και αυτο ειναι φαυλος κυκλος. Για να σου φυγουν οι ιδεες να πας να κανεις τριπλεξ καρδιας, αιματολογικες εξετασεις που θα σου υποδειξει καρδιολογος. Εργαζομαι σε νοσοκομειο πολλα χρονια και ποτε μα ποτε δεν ειχαμε περιστατικο εμφραγματος σε ατομο νεαρης ηλικιας. Να πας σε ψυχολογο και να πεις τι ειναι αυτο που σε απασχολει. Την πληρη αληθεια ομως. Να μην του κρυφτεις. Μια χαρα εισαι, ολους θα μας θαψεις.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    6
    Είχα κάνει πριν ένα χρόνο όλα περί καρδιάς και έτσι τα ξέχασα όλα για ένα διάστημα. Είναι όμως αυτό το κάτι που θα σε πυροδοτήσει πάλι ομως. Είναι φαύλος κύκλος.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Να μην φοβάσαι να το δοκιμάσεις καθόλου.Εχω κάνει 2 συνεδρίες και το Σάββατο πάω για την τρίτη (τηλεφωνικά ) Άκουσε με,μην χάνεις χρόνο και μιλα με ανθρώπους,θα σε βοηθήσει.Πασχω από το ίδιο ακριβώς πράγμα πολλους μήνες τωρα.Μην το σκέφτεσαι καν.Θα νιώσεις μεγάλη ανακούφιση.
    Πρέπει να βάλω μπρος όντως. Όσο δύσκολο μου φαίνεται τώρα τόσο εύκολο θα μου γίνει μετά. Πόση ώρα διαρκούν τα ραντεβού?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Nontikos View Post
    Πρέπει να βάλω μπρος όντως. Όσο δύσκολο μου φαίνεται τώρα τόσο εύκολο θα μου γίνει μετά. Πόση ώρα διαρκούν τα ραντεβού?
    Μισή ώρα διαρκεί
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    40
    Φίλε μου είμαι δίπλα σου, έστω και διαδικτυακά.. Μην ανησυχείς, δεν εισαι μόνος σου! Διαβάζοντας το κείμενό σου, ήταν σαν να διαβάζω το δικό μου ημερολόγιο. Είσαι πολύ δυνατός και φαίνεται! Όλοι περνάμε τα άγχη μας και ειδικά αυτή η καραντίνα είχε μεγάλο αντίκτυπο, δυστυχώς. Ομως όλα βελτιώνονται. Με την δύναμη που έχουμε μέσα μας.

Similar Threads

  1. ΑΓΧΟΣ-ΚΑΡΔΙΑ-ΠΑΝΙΚΟΣ-ΦΟΒΟΣ
    By sofaih-deleted in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 103
    Last Post: 22-01-2015, 13:17
  2. ΠΟΝΟΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ...ΦΟΒΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-10-2011, 09:19
  3. ΦΟΒΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ ΗΕLΡ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2010, 05:00
  4. ΦΟΒΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 12-01-2010, 21:14
  5. Φόβος-Πανικός
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 26-10-2009, 03:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •