Έκανα το λαθος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Απο τη στιγμη π αυτη την επιλογη εχεις δν το δοκιμαζεις να πας;μεχρι να μπεις στο λεωφορείο να απασχοληθεις με ενα βιβλιο με το κινητο έφτασες

  2. #17
    hlias1988
    Guest
    ετσι σκεφτομαι και εγω να δοκιμασω... για ενα καλυτερο αυριο.. αλλα κατι με εμποδιζει.. νομιζω οτι θα μπλεξω... και οταν εννοω θα μπλεξω θα με βαλουν να κανω πραγματα.. και ασε και την ταλαιπωρια...τι να πω

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Τι πραγματα εννοείς;

  4. #19
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Θέλω όσο τίποτα άλλο να κάνω πράγματα να με βοηθήσω. Τα τελευταία 3 χρόνια είμαι εγκλωβισμένη. Έχω μαζέψει πολλά. Το σώμα μου το νιώθω. Είναι σώμα ηλικιωμένου. Έτσι αισθάνομαι. Ξυπνάω και σέρνομαι. Νιώθω δυσπνοια μόλις κάνω να βγω έξω με το καρότσι των μικρών. Μακάρι να μπορούσα να πάω σε γιατρό αλλά δεν μπορώ. Το μόνο που μπορώ να κάνω, να πάω σε ψυχίατρο για αγωγή. Δεν είναι ντροπή. Θέλω να ζήσω για τα παιδιά μου. Αύτα μου δίνουν δύναμη τόσο να συνεχίσω. Όμως τα μαζεύω μέσα μου. Έσκασα. Φοβάμαι να είμαι μόνη μου. Φοβάμαι να βγω έξω. Όλο αυτό με την καραντίνα μου έκανε πολύ κακό. Ξέρω ότι αυτά που λέω τα περνάει πολύς κόσμος. Δεν έχω όμως που να μιλησω. Μια μητέρα με τρελή αγχωδη διαταραχή,που είδε την γιαγιά μου κρεμασμένη κοντά 1 χρόνο τώρα, δεν μπορεί να μου δώσει καμία βοήθεια. Ούτε της λέω τίποτα βέβαια γιατί την πιάνει πανικός. Χρόνια τώρα τα περνάω όλα μόνη. Μόνο το σύζυγό έχω να μιλάω αλλά πόσο να αντέξει και εκείνος? Σας ζάλισα
    Ποιος σου ειπε οτι το να ξεκινησεις αγωγη ειναι ντροπη???
    Ισα ισα η αγωγη με την παραλληλη ψυχοθεραπεια κανει θαυματα αρκει να εχεις θεληση!
    Την σημερων ημερα ανθρωπους που ακους να ειναι προκατειλημμένοι με ψυχοθεραπειες και αγωγες καλυτερα αστους δεν εχουν ιδεα απο τετοια μονοπατια......
    Εχεις περασει πολλα και το κυριοτερο εισαι μανουλα και κατα δευτερον σύζυγος...Θα κάνεις αυτο που πιστευτείς εσυ καλυτερο πρωτα για τον ευατο σου και κατ επέκταση για την οικογένεια σου!
    Εμεις οι μανουλες οχι πρεπει ,επιβάλλεται να είμαστε καλα !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    ΖΜΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙς ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ. ΕΝΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΤΟ ΕΧΕΙς ΣΚΕΦΤΕΙ;

  6. #21
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Τι πραγματα εννοείς;
    δεν ξερω ετσι το εχω σχεδιασει στο μυαλο μου... πραγματα τα οποια δεν μπορω να κανω...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Αυτο ειναι το θεμα οι σκεψεις μας κρατανε πίσω.. Μη σκέφτεσαι τπτ πηγαινε κ βλέπεις στη πορεια μη προδικαζεις καταστασεις.. Για καλο θα πας

  8. #23
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Αυτο ειναι το θεμα οι σκεψεις μας κρατανε πίσω.. Μη σκέφτεσαι τπτ πηγαινε κ βλέπεις στη πορεια μη προδικαζεις καταστασεις.. Για καλο θα πας
    σε ευχαριστω πολυ!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Με τι καλο να πας κ καλη τυχη οσο κανουμε βηματα μπροστά ολα θα πανε καλα..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Ωραιος δημος.. Εδω στο δικο μ προσπαθουν να δεχονται τους παντες... Ποσο κοστιχει μια συνεδρια τωρα μς ψυχολογους;40-50 ευρω;σε ενα δημοσιο νοσοκομείο γίνεται;
    Ναι 50 μέσα στο νερό. Είναι αδύνατον με 3 παιδιά και άνεργη. Ναι ο δήμος μου είπε και το είδα κιόλας γιατί πήγα από κοντά στο κέντρο αυτό, ότι έχει σοβαρές περιπτώσεις. Άτομα με νοητική στέρηση κλπ

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    ΖΜΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙς ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ. ΕΝΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΤΟ ΕΧΕΙς ΣΚΕΦΤΕΙ;
    Δεν έχω βοήθεια με τα παιδιά. Η πεθερά μου μπορεί 2 φορές την εβδομάδα αν χρειαστεί να έρθει. Η μητέρα μου αν μάθει κάτι από αυτά θα πεθάνει μια ώρα αρχητερα. Ούτε που θέλω να μάθει τίποτα με κάνει χειρότερα. Στον άντρα μου που μίλησα ξανά μου είπε πως δεν υπάρχει δυνατότητα καμία. Το ξέρω το βλέπω. Τίποτα ο ψυχίατρος είναι μονόδρομος. Δεν χρειάζεται κάθε εβδομάδα να δίνεις παρών. Ξέρω δεν ειναι ολοκληρωμένη λύση μα δεν γίνεται κάτι άλλο

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ισως μπορείς να κανεις συνςδριες μεσω νiber γινονται κ αυτα τωρα πια.. Για το θεμα τ χρόνου βλεπω ποσο πολυ το θες, οι εκτατες πως πάνε;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Ισως μπορείς να κανεις συνςδριες μεσω νiber γινονται κ αυτα τωρα πια.. Για το θεμα τ χρόνου βλεπω ποσο πολυ το θες, οι εκτατες πως πάνε;
    Οι έκτακτες δεν με αφήνουν ποτέ. Απλά κάποιες μέρες είναι πιο χαλαρές. Πως να με αφήσουν όμως έτσι όπως ζω? Μέσα στον φόβο και το άγχος. Δεν υπάρχει περίπτωση να με αφήσουν. Εσύ?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Εγω ηρεμησα προς το παρων με επιασαν οι β ανασταλεί ς κ εχω δυι βδομαδες να νιωσω βασ;ικα δν ξέρω αν είναι το χάπι απο τοτε π εβαλα το χολντερ κ ενω ένιωσα δν έγραψε καμισ ειπα ειναι απο το στομαχι γτ κ εγω ρχω θέματα εκεί κ το ξέχασα κ με ξέχασαν

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    ZME, συγγνώμη που θα το πω, αλλά τα 3 παιδιά μόνη σου τα έκανες; Ο άντρας σου βοηθάει με αυτά; Όταν τα κάνατε δεν υπολόγιζε/υπολογίζατε ότι μπορεί να χρειαστούν κάποια επιπλέον έξοδα είτε για μία νταντά που και που είτε αν αρρωστήσουν και χρειαστούν γιατρό είτε για οτιδήποτε; Αν χτύπα ξύλο ένα από τα παιδιά σου χρειαζόταν να δει επειγόντως κάποιον γιατρό ιδιώτη και χρειαζόταν κάποιες θεραπείες μακροχρόνια θα έλεγε ο άντρας σου ότι δεν υπάρχει οικονομικό περιθώριο, άστο το παιδί να μείνει άρρωστο και να βασανίζεται;

    Το λέω διότι αυτά που λες και εσύ και ο άντρας σου ότι δεν παίζουν λεφτά για ψυχολόγο μου ακούγονται σαν δικαιολογίες. Όχι ότι αμφιβάλλω ότι τα οικονομικά σας είναι στενά, αλλά όποιος θέλει βρίσκει. Κόψτε από κάπου αλλού, στα θέματα υγείας δεν παίζουμε. Δηλαδή τόσο καιρό σε βλέπει ο άντρας σου σε αυτά τα χάλια και η απάντησή του είναι "δεν έχουμε λεφτά, κάτσε να ταλαιπωριέσαι"; Σε τελική ανάλυση αν δεν σε νοιάζει και δεν τον νοιάζει για εσένα, θα έπρεπε να σας νοιάζει για τα παιδιά σας, όταν η μητέρα είναι σε αυτή την κατάσταση, αργά ή γρήγορα δεν θα είναι καλή μάνα και συγγνώμη αν σε πληγώνω με αυτό που λέω.

    Έχω φίλη που χώρισε από τον απαράδεκτό σύζυγο, ο οποίος την είχε μπλέξει κι από πάνω εν αγνοία της με ένα σωρό δάνεια και πιστωτικές, δεν την βοήθησε σε τίποτα στο οικονομικό (μάλιστα είχε το θράσος να της ζητήσει και δανεικά) και βρέθηκε με 3 παιδιά και ελάχιστο εισόδημα να παλεύει μόνη της. Όμως είδε ότι δεν την πάλευε, οι άσχημες σκέψεις και τα ψυχοσωματικά είχαν βαρέσει κόκκινο και έκανε συνεδρίες με ψυχολόγο (αρχικά από κοντά, μετά μέσω skype) μια δυο φορές την βδομάδα και πολλές φορές έκτακτες όταν συνέβαινε κάτι και ήθελε να το συζητήσει, τουλάχιστον για 1μιση με 2 χρόνια. Συνεχίζει, απλά πιο αραιά τώρα. Έκοψε από άλλα έξοδα, δανείστηκε, ζορίστηκε, αλλά καταλάβαινε ότι αν δεν βοηθούσε τον εαυτό της ούτε στα παιδιά της θα μπορούσε να σταθεί, ούτε θα βελτιωνόταν η κατάσταση από μόνη της με την επιφοίτηση του ουρανού. Μόνο χειρότερα θα γινόταν μέρα με τη μέρα.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έκανα λάθος πήρα δύο φορές λαντος
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-09-2019, 10:20
  2. Έκανα κάτι λάθος???
    By VickyK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 24-12-2012, 00:21
  3. Νομίζω ότι έκανα λάθος
    By katerina_x in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 16-09-2010, 20:52
  4. Αποπραγμάτωση;;; Τοτε έκανα ενα τρομερό λάθος...
    By Georgz in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 70
    Last Post: 05-09-2008, 22:51
  5. Τί συνέβη;;;τί λάθος πάλι έκανα;;;;
    By stella78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 12-03-2008, 17:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •