Έκανα το λαθος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    ZME, συγγνώμη που θα το πω, αλλά τα 3 παιδιά μόνη σου τα έκανες; Ο άντρας σου βοηθάει με αυτά; Όταν τα κάνατε δεν υπολόγιζε/υπολογίζατε ότι μπορεί να χρειαστούν κάποια επιπλέον έξοδα είτε για μία νταντά που και που είτε αν αρρωστήσουν και χρειαστούν γιατρό είτε για οτιδήποτε; Αν χτύπα ξύλο ένα από τα παιδιά σου χρειαζόταν να δει επειγόντως κάποιον γιατρό ιδιώτη και χρειαζόταν κάποιες θεραπείες μακροχρόνια θα έλεγε ο άντρας σου ότι δεν υπάρχει οικονομικό περιθώριο, άστο το παιδί να μείνει άρρωστο και να βασανίζεται;

    Το λέω διότι αυτά που λες και εσύ και ο άντρας σου ότι δεν παίζουν λεφτά για ψυχολόγο μου ακούγονται σαν δικαιολογίες. Όχι ότι αμφιβάλλω ότι τα οικονομικά σας είναι στενά, αλλά όποιος θέλει βρίσκει. Κόψτε από κάπου αλλού, στα θέματα υγείας δεν παίζουμε. Δηλαδή τόσο καιρό σε βλέπει ο άντρας σου σε αυτά τα χάλια και η απάντησή του είναι "δεν έχουμε λεφτά, κάτσε να ταλαιπωριέσαι"; Σε τελική ανάλυση αν δεν σε νοιάζει και δεν τον νοιάζει για εσένα, θα έπρεπε να σας νοιάζει για τα παιδιά σας, όταν η μητέρα είναι σε αυτή την κατάσταση, αργά ή γρήγορα δεν θα είναι καλή μάνα και συγγνώμη αν σε πληγώνω με αυτό που λέω.

    Έχω φίλη που χώρισε από τον απαράδεκτό σύζυγο, ο οποίος την είχε μπλέξει κι από πάνω εν αγνοία της με ένα σωρό δάνεια και πιστωτικές, δεν την βοήθησε σε τίποτα στο οικονομικό (μάλιστα είχε το θράσος να της ζητήσει και δανεικά) και βρέθηκε με 3 παιδιά και ελάχιστο εισόδημα να παλεύει μόνη της. Όμως είδε ότι δεν την πάλευε, οι άσχημες σκέψεις και τα ψυχοσωματικά είχαν βαρέσει κόκκινο και έκανε συνεδρίες με ψυχολόγο (αρχικά από κοντά, μετά μέσω skype) μια δυο φορές την βδομάδα και πολλές φορές έκτακτες όταν συνέβαινε κάτι και ήθελε να το συζητήσει, τουλάχιστον για 1μιση με 2 χρόνια. Συνεχίζει, απλά πιο αραιά τώρα. Έκοψε από άλλα έξοδα, δανείστηκε, ζορίστηκε, αλλά καταλάβαινε ότι αν δεν βοηθούσε τον εαυτό της ούτε στα παιδιά της θα μπορούσε να σταθεί, ούτε θα βελτιωνόταν η κατάσταση από μόνη της με την επιφοίτηση του ουρανού. Μόνο χειρότερα θα γινόταν μέρα με τη μέρα.
    Ο σύζυγος βοηθάει πολύ. Γιαυτό το λόγο έκανα παιδιά μαζί του. Δεν έχω κανένα παράπονο. Δουλεύει όλη μέρα. Δικαιολογία δεν είναι το οικονομικό πίστεψε με. Μακάρι να ήταν!! Να κόψουμε από κάπου δεν γίνεται γιατί πολύ απλά δεν κάνουμε τίποτα περιττό. Ίσα που φτάνουν για τα απαραίτητα. Γιαυτόν ακριβώς το λόγο ο ψυχολόγος που θέλει τουλάχιστον 50 ευρώ την εβδομάδα, το λιγότερο, είναι απλησιαστος. Συμφωνώ απόλυτα στο ότι αν η μαμά δεν είναι καλά δεν θα είναι και οι υπόλοιποι. Αλλά κάποιες φορές δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν παίρνουν όλοι οι ψυχολόγοι "τουλάχιστον 50 ευρώ" . Το έχεις ψάξει ή απλά προκαταβάλεις καταστάσεις;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν παίρνουν όλοι οι ψυχολόγοι "τουλάχιστον 50 ευρώ" . Το έχεις ψάξει ή απλά προκαταβάλεις καταστάσεις;
    Έχω πάει παλαιότερα και έπαιρνε 60 ευρώ. Της μαμάς μου 50.Δεν το λέω έτσι απλά.

  4. #34
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Έχω πάει παλαιότερα και έπαιρνε 60 ευρώ. Της μαμάς μου 50.Δεν το λέω έτσι απλά.
    Εμείς εδώ στην Κύπρο έχουμε ψυχολόγους στα νοσοκομεία και είναι δωρεάν.. Είμαι στο φόρουμ αρκετούς μήνες και έχω διαβάσει ότι υπάρχει και σε εσάς επιλογή να σας παρακολουθεί ψυχολόγος χωρίς να δίνετε λεφτά αλλά χρειάζεται χρόνος μέχρι να έρθει η σειρά σας. Δεν ξέρω λεπτομέρειες.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εμείς εδώ στην Κύπρο έχουμε ψυχολόγους στα νοσοκομεία και είναι δωρεάν.. Είμαι στο φόρουμ αρκετούς μήνες και έχω διαβάσει ότι υπάρχει και σε εσάς επιλογή να σας παρακολουθεί ψυχολόγος χωρίς να δίνετε λεφτά αλλά χρειάζεται χρόνος μέχρι να έρθει η σειρά σας. Δεν ξέρω λεπτομέρειες.
    Σε δημόσιο νοσοκομείο εννοείς?

  6. #36
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Σε δημόσιο νοσοκομείο εννοείς?
    Ναι.......

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ίσως μπορεί να σου στείλει PM κάποιος που έχει βρει άκρη με φτηνότερους ή έχει χρησιμοποιήσει κάποια άλλη δωρεάν δομή... Εγώ έχω ακούσει περιπτώσεις και για 20 και για 25. Δεν έχω προσωπικά κάποια πρόταση, άλλωστε είμαι κάπου στην επαρχία.
    Αθήνα είσαι;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ίσως μπορεί να σου στείλει PM κάποιος που έχει βρει άκρη με φτηνότερους ή έχει χρησιμοποιήσει κάποια άλλη δωρεάν δομή... Εγώ έχω ακούσει περιπτώσεις και για 20 και για 25. Δεν έχω προσωπικά κάποια πρόταση, άλλωστε είμαι κάπου στην επαρχία.
    Αθήνα είσαι;
    Ναι Αθήνα είμαι. Ίσως επαρχία να είναι άλλες οι τιμές. Τι να πω? Πάντως όπως έγραψα πιο πάνω στο Δήμο μου δεν με δέχθηκαν. Ήμουν ελαφριά περίπτωση γιαυτους. Κάτι θα κάνω. Έστω σε ψυχίατρο για θεραπεία φαρμακευτική. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας

  9. #39
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    ΗΡΕΜΗΣΕ! δεν νομιζω να ειχε κατι το εντερο σου! οταν ημουν 22 χρονων με την αλλαγη κλίματος εκανα ενα ταξιδι...ειχα να παω τουαλετα 10 μερες! μιαμιση εβδομαδα! φοβηθηκα και εγω αλλα το εψαξα και ειδα οτι απλα ηταν η αλλαγη κλίματος...ο καρκινος ΕΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ εσυ δεν νομιζω να πονας αλλιως δεν θα μπορουσες καν να γραψεις! ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ δεν εχεις τιποτα στην ουσια! μετα απο δεκα μερες εγω λειτούργησα κανονικα... και ναι έκανες το λαθος να ψαξεις στο ίντερνετ αλλα το μεγαλύτερο λαθος σου ήταν οτι πιστεψες οτι βλακεία ειδες στο ίντερνετ μην βγαζεις μονος σου διαγνωση ειναι κριμα να ανυσηχεις χωρις κανενα λογο! ηρέμησε και προχωρα ξεπερνα το! οι περισσότερες φοβιες που εχουμε εμεις οι ιδιοι τις δημιουργούμε.

  10. #40
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    και η αθηνα εχει δωρεαν ψυχολογους....στην καλλιθεα που μενω εχει στην Αριστείδου! κεντρο ψυχολογιας δωρεαν τελείως..

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Έκανα λάθος πήρα δύο φορές λαντος
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-09-2019, 10:20
  2. Έκανα κάτι λάθος???
    By VickyK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 24-12-2012, 00:21
  3. Νομίζω ότι έκανα λάθος
    By katerina_x in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 16-09-2010, 20:52
  4. Αποπραγμάτωση;;; Τοτε έκανα ενα τρομερό λάθος...
    By Georgz in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 70
    Last Post: 05-09-2008, 22:51
  5. Τί συνέβη;;;τί λάθος πάλι έκανα;;;;
    By stella78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 12-03-2008, 17:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •