Τελικά θα πάρω αντικαταθλιπτικά - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Εγώ έχω αγχώδη διαταραχή που προκαλεί κατάθλιψη όποτε το άγχος μου και το στρες είναι σε υψηλότερο επίπεδο πλέον με την χρήση του φαρμάκου.Γενικα μου προκαλεί μια εσωτερική ταραχή σαν να έχω πιει πολλούς καφέδες,με φέρνει σε μια κατάσταση που δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα και φυσικά απίστευτες κρίσεις πανικού.Ευτυχως είμαι άμαθος στις βενζο όποτε με 0,25mg Xanax γίνομαι άλλος άνθρωπος.
    Πάντως κάθε φορά που το παθαίνω έχει διαφορετικά συμπτώματα.Την πρώτη φορά δεν μπορούσα να φάω και έκλαιγα με το παραμικρό,την δεύτερη με προκάλεσε αϋπνία επι δυο μήνες δεν κοιμόμουν ποτε πάνω από 3 ώρες.Αυτη τη φορά άγχος στρες αγωνία τρόμο.
    Με σκέτο το λαντοζ μέχρι να κάνει επίπεδα στον οργανισμό δεν μπορώ να την παλέψω όποτε έχει δυο μέρες τώρα που παίρνω και λίγο ζαναξ το μεσημέρι όποτε από το απόγευμα και μετα είμαι σε πολύ καλά δεδομένα για τη φάση αυτή.Ο καιρός θα δείξει ελπίζω να ξαναπιάσει το φάρμακο και να μην χρειάζομαι το αγχολυτικό καθόλου.
    Εσυ πως είσαι ;Ακόμα νωρίς είναι μετα την 3η μέρα θα δεις αν έχεις διαταραχές από το χάπι.
    Και εμένα αυτή τη φορά μου το γύρισε σε κατάθλιψη από ότι φαίνεται. Δεν με νοιάζει τίποτα, δεν έχω όρεξη για τίποτα, είμαι όλη μέρα στο καναπέ κάνοντας τίποτα και γενικά από ένα τίποτα χαρακτηρίζεται η φάση μου.
    Ναι και εμένα κάθε φορά μου κάνει άλλα συμπτώματα το άγχος. Αυτό την φορά είναι όλο επικεντρωμενο στην καρδιά μου.
    Ωχ άρα να περιμένω από μεθαύριο να δω παρενέργειες...
    Κρίσεις πανικού παθαινεις από το χάπι εννοείς ? Γενικά πως τις νιώθεις και πως το εννοείς γιατί διάβαζω πολλούς να αναφέρουν κρίσεις εδώ μέσα αλλά αμφιβάλλω ότι πλέον την ξεχωρίζουμε απο την κρίση άγχους.
    Και εγώ δεν γουστάρω βενζο και από όσο θυμάμαι τις προηγούμενες φορές πήρα για μια εβδομάδα. Αυτή την φορά είπα μην μπλέξω καθόλου παρά μόνο όταν είμαι πολύ ανάγκη.
    Αχ υπομονή ελπίζω συντομα να ειναι όλα καλύτερα για όλους μας.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Επίσης το παίρνεις ολόκληρο? Η ξεκίνησες με 10 και μετά θα πας στα 20?
    Ο γιατρός το άφησε πάνω μου δυστυχώς...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Επίσης το παίρνεις ολόκληρο? Η ξεκίνησες με 10 και μετά θα πας στα 20?
    Ο γιατρός το άφησε πάνω μου δυστυχώς...
    Κρίσεις πανικού βασικά δεν παθαίνω αλλά μόνο στην ιδέα πχ ότι θα οδηγήσω ή ότι θα βρεθώ σε μέρος με κόσμο κόβονται τα πόδια μου.Αυτο εννοώ αλλά ίσως και να είναι όντως εξάρση του άγχους.Το ξεκινησα 10 mg και από την Παρασκευή που μας πέρασε το έκανα 20mg.Επισης να σου πω ότι σήμερα που πήρα το ζαναξ τι μεσημέρι είμαι άλλος άνθρωπος από εκείνη τη στιγμή και μετα.Κι έξω βγηκα και περπάτησα λίγο και βόλτα με το αμάξι έκανα όλα από λίγο βέβαια αλλά τα έκανα.Μεχρι να κάνει επίπεδα το λαντοζ είναι απαραίτητη μια μικρή δόση βενζο.
    Τώρα οσο αναφορά τον γιατρό σου νομίζω ότι είναι λάθος να αφήνει κάνω σου πρωτοβουλίες σε αυτή τη φάση.Καλο είναι να το ξεκινήσεις με 10 mg πιστεύω και μετα να πας στα 20.Σημερα ποσα mg πήρες ;;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Καλά ναι και εγώ έρχεται κόσμος στο σπίτι και νιώθω ένα τεράστιο άγχος χωρίς λόγο, μια ανησυχία, και αν μιλήσω ζαλίζομαι φουντώνει το πρόσωπο. Γενικά ένα χάλι μαύρο ή κατάσταση. Απλά οι κρίσεις πανικού δηλαδή αυτό το συναίσθημα του πεθαίνω χρειαζομαι νοσοκομείο το έχω πάθει μόνο μια φορά γιατί λόγω εμπειρίας πλέον κάπως ελέγχεται. Κρίσεις άγχους από την άλλη όλη μέρα.
    Καλα ίσως αύριο να πάρω λίγο λεξους αν νιώσω ότι δεν την παλεύω.
    Ναι είναι πολύ φλου, τον συμπαθώ, αλλά με άφησε κάπως μόνη μου σε όλο αυτό. Βένζο μου είπε μακριά, και επειδή τα έχω πάρει αλλες δύο φορές για τα Λαντοζ δεν μου είπε τίποτα.
    Τα ξεκίνησα 10 για καμιά εβδομάδα και μετά θα πάω στα 20. Αλλά η αλήθεια είναι πως την πρώτη φορά που τα πήρα τελείως αμαθη και με άγνοια κινδυνιυ και ξεκίνησα με των 20 κατευθείαν είδα πιο γρήγορα διάφορα. Σε 15 μέρες ήμουν κομπλέ. Την δεύτερη που το πήγαινα σταδιακά χρειάστηκα μήνα. Άρα δεν ξέρω τι είναι καλύτερο

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Καλά ναι και εγώ έρχεται κόσμος στο σπίτι και νιώθω ένα τεράστιο άγχος χωρίς λόγο, μια ανησυχία, και αν μιλήσω ζαλίζομαι φουντώνει το πρόσωπο. Γενικά ένα χάλι μαύρο ή κατάσταση. Απλά οι κρίσεις πανικού δηλαδή αυτό το συναίσθημα του πεθαίνω χρειαζομαι νοσοκομείο το έχω πάθει μόνο μια φορά γιατί λόγω εμπειρίας πλέον κάπως ελέγχεται. Κρίσεις άγχους από την άλλη όλη μέρα.
    Καλα ίσως αύριο να πάρω λίγο λεξους αν νιώσω ότι δεν την παλεύω.
    Ναι είναι πολύ φλου, τον συμπαθώ, αλλά με άφησε κάπως μόνη μου σε όλο αυτό. Βένζο μου είπε μακριά, και επειδή τα έχω πάρει αλλες δύο φορές για τα Λαντοζ δεν μου είπε τίποτα.
    Τα ξεκίνησα 10 για καμιά εβδομάδα και μετά θα πάω στα 20. Αλλά η αλήθεια είναι πως την πρώτη φορά που τα πήρα τελείως αμαθη και με άγνοια κινδυνιυ και ξεκίνησα με των 20 κατευθείαν είδα πιο γρήγορα διάφορα. Σε 15 μέρες ήμουν κομπλέ. Την δεύτερη που το πήγαινα σταδιακά χρειάστηκα μήνα. Άρα δεν ξέρω τι είναι καλύτερο
    Δεν έχει να κάνει με την δόση.Απλα κάθε φορά η κατάθλιψη έρχεται σε δυσκολότερη μορφή και θέλει περισσότερο χρόνο το φάρμακο για να δράσει.
    Εμένα αυτή τη φορά μου έχουν μπει ιδέες ότι έχω θέμα με την καρδιά έκλεισα ραντεβού σε καρδιολόγο να την ελέγξω.Νομιζω πως αν δεν το ελέγξω δεν θα μου φύγει με τίποτα από το μυαλό και το άγχος θα συσσωρεύεται.
    Τέλος μίλησα σήμερα με ένα φίλο και μου ανέφερε τα lyrica αντί για ζαναξ.Αυτος έκοψε τα ζαναξ και παίρνει αυτά γιατί του είπε ο γιατρός δεν προκαλούν εξάρτηση και δεν είναι και βενζο.Θα μιλήσω με τον γιατρό μου να μου πει περί αυτού γιατί κι εγώ με τις βενζο έχω μια φοβία.
    Καλημέρα !

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Και τι θα γίνει? Θα φτάσουμε σε σημείο να μην μας πιάνουν ούτε τα χάπια? Με έχει πάρει πολύ από κάτω γιατί δυο χρόνια πάω από υποτροπη σε υποτροπη. Εκεί που λέω εντάξει το νίκησα τέλος αυτά για εμένα επιστρέφουν τα ψυχοσωματικά με άλλη μορφή. Αυτή την φορά ξεκινησε με συμπτώματα του ιού, συνέχισε με περίεργες έκτακτες και αρρυθμιες, και κατέληξε να μην μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Σέρνομαι και η κάθε κίνηση ακόμα και για να πάω από τον έναν καναπέ στον άλλον ανεβάζει τους παλμούς κατά πολύ και νιώθω μια φοβερή κούραση.
    Ελπίζω ότι θα με βοηθήσουν γρήγορα τα χάπια. Αλλιώς δεν ξέρω τι θα κάνω. Η ζωή μου είναι ένα μάτσο χάλια και κοροϊδεύω τους πάντες γιατι και να τους πω την αλήθεια δεν θα καταλάβουν.
    Τι νιώθεις με την καρδιά σου δηλαδή?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Τι είναι το lyrica? Φάση ομοιοπαθητικο?
    Δεν εμπιστεύομαι γενικά τίποτα. Όλες οι χημείες κάπου σε βοηθάνε κάπου αλλού σε καταστρέφουν. Και τις βενζο μόνο στα πολύ άσχημα μου θα τα πάρω. Απλά για να μην καταλήξω νοσοκομείο...που και εκεί να καταλήξω πάλι στεντον και ταβορ με μπουκωνουν

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Έτυχαν δυο περιστατικά γνωστών μου μέσα σε διάστημα ένα μήνα που απεβίωσαν από καρδιά στον ύπνο τους και επειδή είμαι στη φάση της αγχωδους διαταραχης το σκέφτομαι συνεχώς και δεν βγαίνει από το μυαλό μου με τίποτα.Μονιμως κοιτάω παλμούς και εννοείται πως όταν τους κοιτάω ανεβαίνουν από το άγχος μου.Επισης έχω τρελή φοβία στο να κινηθώ μόνο που σκέφτομαι να πάω στο μπάνιο ανεβάζω παλμούς.Τελειωνω το μεσημεριανό μου και μόνο που η καρδιά μου βοηθαει στη διαδικασία πέψης και ανεβάζει παλμούς εγώ τρελαίνομαι.Ολη μέρα το μυαλό μου είναι εκεί δεν ξεκολλάει με τίποτα.Ακομα και το γιατρό που θα δω δεν ξέρω αν ηρεμήσω.Εχω ραντεβού σε λίγο στον καρδιολόγο και ήδη σκέφτομαι πως θα τα καταφέρω να πάω.

  9. #39
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Έτυχαν δυο περιστατικά γνωστών μου μέσα σε διάστημα ένα μήνα που απεβίωσαν από καρδιά στον ύπνο τους και επειδή είμαι στη φάση της αγχωδους διαταραχης το σκέφτομαι συνεχώς και δεν βγαίνει από το μυαλό μου με τίποτα.Μονιμως κοιτάω παλμούς και εννοείται πως όταν τους κοιτάω ανεβαίνουν από το άγχος μου.Επισης έχω τρελή φοβία στο να κινηθώ μόνο που σκέφτομαι να πάω στο μπάνιο ανεβάζω παλμούς.Τελειωνω το μεσημεριανό μου και μόνο που η καρδιά μου βοηθαει στη διαδικασία πέψης και ανεβάζει παλμούς εγώ τρελαίνομαι.Ολη μέρα το μυαλό μου είναι εκεί δεν ξεκολλάει με τίποτα.Ακομα και το γιατρό που θα δω δεν ξέρω αν ηρεμήσω.Εχω ραντεβού σε λίγο στον καρδιολόγο και ήδη σκέφτομαι πως θα τα καταφέρω να πάω.
    Καλησπέρα οι γνωστοί σου ήταν νέοι σε ηλικία;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλησπέρα οι γνωστοί σου ήταν νέοι σε ηλικία;
    Ο ένας 50 η άλλη 43

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Μόλις επέστρεψα από τον καρδιολόγο και μου είπε να τα βγάλω όλα από το μυαλό μου σχετικά με την καρδιά και ότι λειτουργεί απόλυτα φυσιολογικά.Εν μέρει ηρέμησα αλλά τώρα θα έχω να παλέψω με το άγχος και την κατάθλιψη αλλά τουλάχιστον νιώθω ότι ένα βάρος μου έφυγε.

  12. #42
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Μόλις επέστρεψα από τον καρδιολόγο και μου είπε να τα βγάλω όλα από το μυαλό μου σχετικά με την καρδιά και ότι λειτουργεί απόλυτα φυσιολογικά.Εν μέρει ηρέμησα αλλά τώρα θα έχω να παλέψω με το άγχος και την κατάθλιψη αλλά τουλάχιστον νιώθω ότι ένα βάρος μου έφυγε.
    Εμένα ο καρδιολόγος μου είπε να ξεκινήσω τα αντικαταθλιπτικά και το πήρα απόφαση.. εμένα γνωστοί μου που έφυγαν από καρδιά ήταν 34 και 38 ετών άστα..

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Εμένα ο καρδιολόγος μου είπε να ξεκινήσω τα αντικαταθλιπτικά και το πήρα απόφαση.. εμένα γνωστοί μου που έφυγαν από καρδιά ήταν 34 και 38 ετών άστα..
    Αν σου μπει η ιδέα στο μυαλό δύσκολα ξε καρφώνεται αν δεν σε δει γιατρός δυστυχώς.Κι εγώ έπρεπε οπωσδήποτε να πάω να με εξετάσει γιατί η σκέψη και μόνο με σμπαραλίαζε.Επισης ο καρδιολόγος μου είπε να συνεχίσω την θεραπεία μου με τα λαντοζ γιατί μόνο αυτό μπορεί να με βοηθήσει σε τέτοια κατάσταση γενικευμένου άγχους που βρίσκομαι.Οπως και το ζαναξ τώρα που είμαι στην αρχή του αντικαταθλιπτικού να το παίρνω απαραίτητα.Αλλα όπως είπα και πριν έπρεπε οπωσδήποτε να το βγάλω από το μυαλό μου

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    tselepemts μια από τα ίδια με την καρδιά. Φοβάμαι να κινηθώ γθατι ανεβάζω αμέσως παλμούς. Και επίσης υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα που και μόνο στην σκέψη ανεβαίνουν 180 οι παλμοί. Άκυρα πράγματα που δεν υπάρχει λόγος άγχους.
    Σου είπε ο καρδιολόγος απαραίτητα ζαναξ? Για ποιο λόγο? Σχετίζεται κάπως με τους παλμούς?
    Δεύτερη μέρα το λαντοζ μου έχει δημιουργήσει θέματα στο στομάχι. Νιώθω σαν να μου καρφώνουν βελόνες και αντανακλα στην καρδιά.
    Astronomy lover πως νιώθεις όσον αφορά τις παρενέργειες?
    Και ρε παιδιά οι άνθρωποι αυτοί είχαν θέματα και πέθαναν? Η απλά ανακοπή?

  15. #45
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    tselepemts μια από τα ίδια με την καρδιά. Φοβάμαι να κινηθώ γθατι ανεβάζω αμέσως παλμούς. Και επίσης υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα που και μόνο στην σκέψη ανεβαίνουν 180 οι παλμοί. Άκυρα πράγματα που δεν υπάρχει λόγος άγχους.
    Σου είπε ο καρδιολόγος απαραίτητα ζαναξ? Για ποιο λόγο? Σχετίζεται κάπως με τους παλμούς?
    Δεύτερη μέρα το λαντοζ μου έχει δημιουργήσει θέματα στο στομάχι. Νιώθω σαν να μου καρφώνουν βελόνες και αντανακλα στην καρδιά.
    Astronomy lover πως νιώθεις όσον αφορά τις παρενέργειες?
    Και ρε παιδιά οι άνθρωποι αυτοί είχαν θέματα και πέθαναν? Η απλά ανακοπή?
    Έχω ακόμα νευρικότητα σα να έχω πιεί 5 - 6 καφέδες και μερικές φορές έχω ενοχλήσεις στο στομάχι και έντερο.. οι γνωστοί μου από ανακοπή έφυγαν ήταν ξαφνικό..

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Τη γνώμη σας, να πάρω ή να μη πάρω χάπια.
    By marstay in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 02-03-2016, 15:56
  2. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ
    By dimitris333 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 25-08-2012, 22:56
  3. τα xanax ειναι τελικα και αντικαταθλιπτικα?
    By Anonymous in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 04-10-2011, 23:02
  4. Replies: 3
    Last Post: 18-01-2011, 23:34
  5. Φοβαμαι να παρω αντικαταθλιπτικα!!!!
    By spiral_architect in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 22-02-2007, 16:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •