Τελικά θα πάρω αντικαταθλιπτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1

    Τελικά θα πάρω αντικαταθλιπτικά

    Καλημέρα παιδιά μετά από αρκετά ψυχοσωματικά και επισκέψεις σε γιατρούς κατέληξα ότι θα πάρω αντικαταθλιπτικά αφού όλοι οι γιατροί γαστρεντερολογος και καρδιολόγος μου είπαν ότι πρέπει.. οπότε έκλεισα ραντεβού με τον ψυχίατρο να ξεκινήσω τα αντικαταθλιπτικά που δεν πήρα ποτέ ενάμιση χρόνο έλεγα να το παλέψω μόνος μου.. ο καρδιολόγος επέμεινε πολύ ότι χρειάζομαι σεροτονίνη ότι έχουν στερέψει οι δεξαμενές και δεν πρόκειται χωρίς φάρμακα να συνέλθω.. τι γνώμη έχετε εσείς;

  2. #2
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλημέρα παιδιά μετά από αρκετά ψυχοσωματικά και επισκέψεις σε γιατρούς κατέληξα ότι θα πάρω αντικαταθλιπτικά αφού όλοι οι γιατροί γαστρεντερολογος και καρδιολόγος μου είπαν ότι πρέπει.. οπότε έκλεισα ραντεβού με τον ψυχίατρο να ξεκινήσω τα αντικαταθλιπτικά που δεν πήρα ποτέ ενάμιση χρόνο έλεγα να το παλέψω μόνος μου.. ο καρδιολόγος επέμεινε πολύ ότι χρειάζομαι σεροτονίνη ότι έχουν στερέψει οι δεξαμενές και δεν πρόκειται χωρίς φάρμακα να συνέλθω.. τι γνώμη έχετε εσείς;
    Καλή δύναμη και να είσαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό θα αρχίσεις να έχεις μια άλλη οπτική γωνιά που θα βλέπεις κάποια πράγματα....

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Αυτό με τη σεροτονίνη είναι μονάχα υποθέσεις και δεν μπορει να εξακριβωθεί. Αν είσαι τυχερός/η και δεν σου κανυον σύνδρομο σεροτονίνης, αφού δεν κάνουν καν τον κοπο να τσεκαρουν τα επιπεδα στο αίμα, παλι καλά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Και εγώ τα έχω αγοράσει εδώ και καιρό και κάθε μέρα το παίρνω διπλα μου για να το πάρω αλλά με έχει κυριεύσει μία τρομερή φοβία ότι θα το πάρω και δεν θα σταματάνε οι έκτακτες και δεν μπορώ ενω θέλω. Είμαι σε απελπισία...

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Και εγώ τα έχω αγοράσει εδώ και καιρό και κάθε μέρα το παίρνω διπλα μου για να το πάρω αλλά με έχει κυριεύσει μία τρομερή φοβία ότι θα το πάρω και δεν θα σταματάνε οι έκτακτες και δεν μπορώ ενω θέλω. Είμαι σε απελπισία...
    Κι εγώ τα κουβαλαω παντου,μαζι με όλα τα υπόλοιπα φάρμακα μου που θα επρεπε να παιρνω και δεν παιρνω , χαχα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κι εγώ τα κουβαλαω παντου,μαζι με όλα τα υπόλοιπα φάρμακα μου που θα επρεπε να παιρνω και δεν παιρνω , χαχα.
    Εγώ όμως έχω να βγω απο το σπίτι ακριβώς 1 μήνα. Ούτε καν την πόρτα δεν μπορώ να ανοίξω. Νομίζω δεν έχω άλλη επιλογή....

  7. #7
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Και εγώ τα έχω αγοράσει εδώ και καιρό και κάθε μέρα το παίρνω διπλα μου για να το πάρω αλλά με έχει κυριεύσει μία τρομερή φοβία ότι θα το πάρω και δεν θα σταματάνε οι έκτακτες και δεν μπορώ ενω θέλω. Είμαι σε απελπισία...
    Ειναι απολυτός φυσιολογικό αυτό που νιωθεις ...
    Κάπως έτσι είναι όλοι πριν τα ξεκινήσουν την πρώτη φορα...
    Ακου τις συμβουλές του γιατρού σου και οτιδήποτε σε απασχολεί θα μιλάς μαζί του ,μπορεί στην αρχη να ειναι λιγο πιεστικα τα πραγματα μεχρι να ρυθμιστεί αλλα μετα βλεπεις μεγάλη διαφορά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι τα έχω ξαναπάρει άλλες δύο φορές και μάλιστα με χαρά. Τώρα έχω σκαλώσει ότι θα με αποτελειώσουν.
    Ο γιατρός μου ειναι χιπης και κατά των φαρμάκων οπότε τι να συζητήσω...
    Εσύ έχεις πάρει φαντάζομαι... Είδες καμιά διαφορά όσον αφορά την καρδιά σου? Αρνητική διαφορά...
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Ειναι απολυτός φυσιολογικό αυτό που νιωθεις ...
    Κάπως έτσι είναι όλοι πριν τα ξεκινήσουν την πρώτη φορα...
    Ακου τις συμβουλές του γιατρού σου και οτιδήποτε σε απασχολεί θα μιλάς μαζί του ,μπορεί στην αρχη να ειναι λιγο πιεστικα τα πραγματα μεχρι να ρυθμιστεί αλλα μετα βλεπεις μεγάλη διαφορά

  9. #9
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι τα έχω ξαναπάρει άλλες δύο φορές και μάλιστα με χαρά. Τώρα έχω σκαλώσει ότι θα με αποτελειώσουν.
    Ο γιατρός μου ειναι χιπης και κατά των φαρμάκων οπότε τι να συζητήσω...
    Εσύ έχεις πάρει φαντάζομαι... Είδες καμιά διαφορά όσον αφορά την καρδιά σου? Αρνητική διαφορά...
    Ειχα παρει τα σταματησα και τωρα ξαναμπήκα σε αγωγη αλλα για πολυ διαφορετικο λογο....
    Ειναι παράλληλη η αγωγη μου με συμπλήρωμα διατροφής μετά απο κάποιες εξετάσεις που έκανα και έδειξαν ελλειψη.
    Εκτός οτι με βοήθησαν στο πρόβλημα που έχω μου άλλαξαν και κατά πολύ την διάθεση και φυσικά το άγχος μου για διάφορα πράγματα.....
    Οσο αφορά την καρδιά παντα ειχα θέματα με ταχυκαρδίες, έκτακτες αλλα αυτα παντα κατα περιοδους και συνηθως τις εποχες που δεν ημουν καλα ψυχολογικα .
    Σκεψου οτι εχω κανει 4 χειρουργεια ολικης ναρκωσης με πρόπτωση μητροειδους ,υπόταση και ταχυκαρδίες και δεν ειχα το παραμικρο,οποτε ολα αυτα πανω κατω ειναι διαχειρίσιμα και τα εχουν πολλοι και ομως ζουν απολυτα φυσιολογικα ....
    Τωρα πλεον εχουν εξαφανιστει ολα αν και οταν στρεσαρομαι πολυ καποια επανερχονται αλλα ξερω πλεον απο τι ειναι και μπορω καπως να τα διαχειριζομαι.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Ειχα παρει τα σταματησα και τωρα ξαναμπήκα σε αγωγη αλλα για πολυ διαφορετικο λογο....
    Ειναι παράλληλη η αγωγη μου με συμπλήρωμα διατροφής μετά απο κάποιες εξετάσεις που έκανα και έδειξαν ελλειψη.
    Εκτός οτι με βοήθησαν στο πρόβλημα που έχω μου άλλαξαν και κατά πολύ την διάθεση και φυσικά το άγχος μου για διάφορα πράγματα.....
    Οσο αφορά την καρδιά παντα ειχα θέματα με ταχυκαρδίες, έκτακτες αλλα αυτα παντα κατα περιοδους και συνηθως τις εποχες που δεν ημουν καλα ψυχολογικα .
    Σκεψου οτι εχω κανει 4 χειρουργεια ολικης ναρκωσης με πρόπτωση μητροειδους ,υπόταση και ταχυκαρδίες και δεν ειχα το παραμικρο,οποτε ολα αυτα πανω κατω ειναι διαχειρίσιμα και τα εχουν πολλοι και ομως ζουν απολυτα φυσιολογικα ....
    Τωρα πλεον εχουν εξαφανιστει ολα αν και οταν στρεσαρομαι πολυ καποια επανερχονται αλλα ξερω πλεον απο τι ειναι και μπορω καπως να τα διαχειριζομαι.....
    Ουφφ μου μετέδωσες λίγη αισιοδοξία <3
    Νομίζω ότι αύριο πρέπει να το πάρω απόφαση και να τα πάρω. Εξάλλου και τώρα δεν ζω απλά υπάρχω....

  11. #11
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Ουφφ μου μετέδωσες λίγη αισιοδοξία <3
    Νομίζω ότι αύριο πρέπει να το πάρω απόφαση και να τα πάρω. Εξάλλου και τώρα δεν ζω απλά υπάρχω....
    Ολα θα πανε καλα θα δεις οτι θες εδω ειμαι!
    βγαλε την δυναμη που κριβεις και μην φοβασαι τιποτα!
    Δεν αξιζει να αφεινουμε ουτε μια μερα να περναει ανεκμετάλλευτη

    Ελπιζω να σου εδωσε και καποιο αλλο αγχολυτικο μαζι παραλληλα με το αντικαταθλιπτικο γιατι τον πρωτο καιρο να ξερεις βγαζουν πραγματακια αλλα μην φοβηθεις ...
    Θελει θελησει ,πεισμα και το κυριοτερο ανθρωπους να μιλάς ...δεν θα τα κρατάς μέσα σου οτι και να ειναι αυτα θα τα λες σε οποιον νομιζεις οτι θα σε καταλαβει.
    Ειναι βαλσαμο να ξερεις οτι υπαρχει ανα πασα στιγμη ενα ατομο το οποιο θα καθησει να σε ακουσει και το κυριοτερο δεν θα σε κρίνει....

    Εδω θα είμαστε να μας λες νέα σου!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    αυτο που εγινε με την καραντινα ειναι μερικεσ απεξαρτησεισ απο γονεισ απο γκομενουσ γλυκα φαγητο κλπ ο οργανισμοσ σου ειναι πιο καθαροσ απο ολα αυτα αλλα συνειδοτηπιησεσ ποσο αδυναμοι ειμαστε μπροστα σε αυτο το πραγμα που λεγεται ζωη φυση οπωσ θεσ πεσ το γενικα φαρμακα που βοηθανε ειναι depon 500 αντιβιωση 1 gr μυοχαλαρωτικο συμπληρωματα διατροφησ μαγνησιο ψευδαργυροσ βιταμινη ντε αν δε θεσ να παρεισ συμπληρωμα παρε gatorade loucozade και hell αυτα ειναι για ερασιτεχνεσ αθλητεσ καμια πολυβιταμινη τετοια τωρα που απεξαρτηθηκεσ τωρα ξεκιναει η ζωη σου αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Ολα θα πανε καλα θα δεις οτι θες εδω ειμαι!
    βγαλε την δυναμη που κριβεις και μην φοβασαι τιποτα!
    Δεν αξιζει να αφεινουμε ουτε μια μερα να περναει ανεκμετάλλευτη

    Ελπιζω να σου εδωσε και καποιο αλλο αγχολυτικο μαζι παραλληλα με το αντικαταθλιπτικο γιατι τον πρωτο καιρο να ξερεις βγαζουν πραγματακια αλλα μην φοβηθεις ...
    Θελει θελησει ,πεισμα και το κυριοτερο ανθρωπους να μιλάς ...δεν θα τα κρατάς μέσα σου οτι και να ειναι αυτα θα τα λες σε οποιον νομιζεις οτι θα σε καταλαβει.
    Ειναι βαλσαμο να ξερεις οτι υπαρχει ανα πασα στιγμη ενα ατομο το οποιο θα καθησει να σε ακουσει και το κυριοτερο δεν θα σε κρίνει....

    Εδω θα είμαστε να μας λες νέα σου!
    Μου είπε να μην παίρνω. Μόνο αν είναι πολύ ανάγκη. Και δεν ξέρω τι να κάνω γιατι διαβαζω εδώ μέσα ότι όλοι παίρνετε παράλληλα.
    Έχεις δίκιο σε όλα ευχαριστώ πολύ πολύ <3

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Elis αν αναφέρεσαι σε εμένα δεν κατάλαβα τι εννοείς και που κολλά το ντεπον και η αντιβίωση...

  15. #15
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Μου είπε να μην παίρνω. Μόνο αν είναι πολύ ανάγκη. Και δεν ξέρω τι να κάνω γιατι διαβαζω εδώ μέσα ότι όλοι παίρνετε παράλληλα.
    Έχεις δίκιο σε όλα ευχαριστώ πολύ πολύ <3
    Μην ευχαριστείς και εμένα στην αρχή υπήρχαν άτομα που με βοήθησαν εδώ και μου έδωσαν πολύ δύναμη !
    Αν θα παρεις ή οχι αυτο θα το κρίνεις εσύ ,αν αντέχεις το παλεύεις αν όχι μην τυρννιεσαι , για ένα μήνα δεν θα γίνει τίποτα....

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τη γνώμη σας, να πάρω ή να μη πάρω χάπια.
    By marstay in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 02-03-2016, 15:56
  2. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ
    By dimitris333 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 25-08-2012, 22:56
  3. τα xanax ειναι τελικα και αντικαταθλιπτικα?
    By Anonymous in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 04-10-2011, 23:02
  4. Replies: 3
    Last Post: 18-01-2011, 23:34
  5. Φοβαμαι να παρω αντικαταθλιπτικα!!!!
    By spiral_architect in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 22-02-2007, 16:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •