Τελικά θα πάρω αντικαταθλιπτικά - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 50 of 50
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Έχω ακόμα νευρικότητα σα να έχω πιεί 5 - 6 καφέδες και μερικές φορές έχω ενοχλήσεις στο στομάχι και έντερο.. οι γνωστοί μου από ανακοπή έφυγαν ήταν ξαφνικό..
    Παίρνεις βενζο και πάλι νιώθεις νευρικότητα? Τις παρενέργειες τις ένιωσες από την πρώτη μέρα?
    Ωχ τετοια διαβάζω και τρελαίνομαι μετά. Είναι δυνατόν στα 34??

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    tselepemts μια από τα ίδια με την καρδιά. Φοβάμαι να κινηθώ γθατι ανεβάζω αμέσως παλμούς. Και επίσης υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα που και μόνο στην σκέψη ανεβαίνουν 180 οι παλμοί. Άκυρα πράγματα που δεν υπάρχει λόγος άγχους.
    Σου είπε ο καρδιολόγος απαραίτητα ζαναξ? Για ποιο λόγο? Σχετίζεται κάπως με τους παλμούς?
    Δεύτερη μέρα το λαντοζ μου έχει δημιουργήσει θέματα στο στομάχι. Νιώθω σαν να μου καρφώνουν βελόνες και αντανακλα στην καρδιά.
    Astronomy lover πως νιώθεις όσον αφορά τις παρενέργειες?
    Και ρε παιδιά οι άνθρωποι αυτοί είχαν θέματα και πέθαναν? Η απλά ανακοπή?
    Ο καρδιολόγος μου εξήγησε ότι από τη στιγμή που το πρόβλημα είναι καθαρά ψυχολογικό τότε πρέπει να τηρήσω τη θεραπεία.Εγω τον ρώτησα για τα Ζάναξ και μου είπε ότι για διάστημα 1-2 μήνες μπορώ να τα παίρνω χωρίς φόβο αρκεί πάντα με την καθοδήγηση του γιατρού για να μην εξαρτηθω και ότι στη γενικευμένη αγχώδη διαταραχή καλώς ή κακώς πρέπει να τα πάρω παράλληλα με το αντικαταθλιπτικό για να μειώνω τις εξάρσεις άγχους.
    Για τους παλμούς που λες ρώτησα επίσης και μου είπε πως ακόμα και ξάπλα να είσαι όταν έχεις τέτοιο άγχος μόνο με το μυαλό μπορείς να τους φτάσεις 150 εύκολα.Παντως την ώρα του καρδιογραφηματος παρόλο που ήμουν τρέλα αγχωμένος είχα 85 παλμούς και αφού με καθησύχασε ότι είναι οκ και πήγαμε στον υπέρηχο έπεσαν 75.
    Το μυαλό είναι μηχανή με τεράστια ιπποδύναμη και ελέγχει τα πάντα στον οργανισμό μας.Ειναι η ιδέα σου ότι δεν θα καταφέρεις να κανείς πράγματα ξανά και να γίνεις λειτουργική γιαυτο στρεσαρεσαι παραπάνω.Αν σε βοηθάει να σου φύγει η ιδέα πάνε κάνε έναν έλεγχο της καρδιάς να ησυχάσεις.Αν όμως σου γίνει εμμονη ιδέα η καρδιά θα γίνεσαι χειρότερα.Οσο για τις βενζο μίλησε με το γιατρό αλλά όλος ο κόσμος που ξεκινάει αντικαταθλιπτικό τις παίρνει παράλληλα δεν γίνεται αλλιως.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Ο καρδιολόγος μου εξήγησε ότι από τη στιγμή που το πρόβλημα είναι καθαρά ψυχολογικό τότε πρέπει να τηρήσω τη θεραπεία.Εγω τον ρώτησα για τα Ζάναξ και μου είπε ότι για διάστημα 1-2 μήνες μπορώ να τα παίρνω χωρίς φόβο αρκεί πάντα με την καθοδήγηση του γιατρού για να μην εξαρτηθω και ότι στη γενικευμένη αγχώδη διαταραχή καλώς ή κακώς πρέπει να τα πάρω παράλληλα με το αντικαταθλιπτικό για να μειώνω τις εξάρσεις άγχους.
    Για τους παλμούς που λες ρώτησα επίσης και μου είπε πως ακόμα και ξάπλα να είσαι όταν έχεις τέτοιο άγχος μόνο με το μυαλό μπορείς να τους φτάσεις 150 εύκολα.Παντως την ώρα του καρδιογραφηματος παρόλο που ήμουν τρέλα αγχωμένος είχα 85 παλμούς και αφού με καθησύχασε ότι είναι οκ και πήγαμε στον υπέρηχο έπεσαν 75.
    Το μυαλό είναι μηχανή με τεράστια ιπποδύναμη και ελέγχει τα πάντα στον οργανισμό μας.Ειναι η ιδέα σου ότι δεν θα καταφέρεις να κανείς πράγματα ξανά και να γίνεις λειτουργική γιαυτο στρεσαρεσαι παραπάνω.Αν σε βοηθάει να σου φύγει η ιδέα πάνε κάνε έναν έλεγχο της καρδιάς να ησυχάσεις.Αν όμως σου γίνει εμμονη ιδέα η καρδιά θα γίνεσαι χειρότερα.Οσο για τις βενζο μίλησε με το γιατρό αλλά όλος ο κόσμος που ξεκινάει αντικαταθλιπτικό τις παίρνει παράλληλα δεν γίνεται αλλιως.
    Έχω πάει έχω βάλει και χολτερ όλα καλά αλλά ενώ θέλω να ξαναπαω δεν μπορώ να βγω από το σπίτι οπότε κάθομαι και υπομένω το καθετί χωρίς να ξέρω με σιγουριά τι μου συμβαίνει.
    Μπορεί με όλο το ζόρι που τραβώ τον τελευταίο μήνα να έχω όντως δημιούργησει πρόβλημα στην καρδιά.
    Ναι μάλλον έχεις δίκιο για βενζο θα ξεκινήσω αύριο πρωί αν είναι με 0.25 γιατί μεχρι στιγμής τα καταφέρνω.

  4. #49
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Παίρνεις βενζο και πάλι νιώθεις νευρικότητα? Τις παρενέργειες τις ένιωσες από την πρώτη μέρα?
    Ωχ τετοια διαβάζω και τρελαίνομαι μετά. Είναι δυνατόν στα 34??
    Ναι ναι 34.. και είχε και ένα μωρό 5 μηνών άστα να πάνε δυο μέτρα παλικάρι.. δεν έχω ούτε βδομάδα που τα ξεκίνησα τα αντικαταθλιπτικά ελπίζω να μειωθούν τα συμπτώματα αυτά

  5. #50
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Τι είναι το lyrica? Φάση ομοιοπαθητικο?
    Δεν εμπιστεύομαι γενικά τίποτα. Όλες οι χημείες κάπου σε βοηθάνε κάπου αλλού σε καταστρέφουν. Και τις βενζο μόνο στα πολύ άσχημα μου θα τα πάρω. Απλά για να μην καταλήξω νοσοκομείο...που και εκεί να καταλήξω πάλι στεντον και ταβορ με μπουκωνουν
    το lyrica χορηγειται σε πολλες περιπτωσεις σε ατομα που θελουν να κοψουν το ζαναξ και για αλλα.....

    Παρ'ολο που η μηνιαια χορηγηση του σε εμενα δεν ηταν και η πιο ευκολη περιοδο της ζωης μου, ηταν αποτελεσματικη στο να μην εχω στεριτικα μετα την νοσοκομειακη μου νοσηλεια παρεα με υπνοστεντον ,ζαναξ,λοναριτ και μορφινης για την αντιμετωπιση του σωματικου πονου.
    Ηταν ενας μηνας δυσκολος και πραγματικα αλλου πατουσα και αλλου βρισκομουν καποιες ωρες τις ημερας.....Δεν σου επιτρεπεται η οδηγηση ,το κολυμπη και φυσικα η εργασια αφου δεν εχεις διαυγεια......οι ωρες που θελεις να κοιμασε ειναι παρα πολλες γι αυτο και πολλοι που θελουν να ειναι παραγωγικοι δεν το προτιμουν....

    Η καλυτερη παντως αγωγη για να τα κοψεις ειναι τα αντικαταθλιπτικα που δεν προκαλουν εξαρτηση και οταν το χαπι χτισει επιπεδα στον οργανισμο σου απο μονο σου τα σταματας χωρις ιδιατερα προβληματα ...

    σε ολα αυτα ομως χρειαζεται ισχυροι συμμαχοι ,η υπομονη και η θεληση ,χωρις αυτα δεν γινεται τιποτα!

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Τη γνώμη σας, να πάρω ή να μη πάρω χάπια.
    By marstay in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 02-03-2016, 15:56
  2. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ
    By dimitris333 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 25-08-2012, 22:56
  3. τα xanax ειναι τελικα και αντικαταθλιπτικα?
    By Anonymous in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 04-10-2011, 23:02
  4. Replies: 3
    Last Post: 18-01-2011, 23:34
  5. Φοβαμαι να παρω αντικαταθλιπτικα!!!!
    By spiral_architect in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 22-02-2007, 16:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •